Jump to content



Χριστούγεννα, καιρός για αναβάθμιση!


Recommended Posts

Εχμμ, το ήξερα πως θα μπερδευτώ. Πάμε να τα ξεμπερδέψουμε. Κατ' αρχάς, ο 14600Κ έχει 340 ευρώ. Νομίζω ξεφεύγει το μπάτζετ.

Σε ΑΜ5 πλατφόρμα έχει πιο φτηνές επιλογές και απ' ό,τι καταλαβαίνω πολύ καλές (όχι 1440 και φουλ γραφικά αλλά δεν είμαι και τόσο απαιττητικός). Κάνοντας λίγο οικονομία τώρα πάω και σε αγορά κάρτας γραφικών αργότερα.

Και τέλος τι γνώμη έχετε για αυτή τη μητρική;

 

WWW.SKROUTZ.GR

Μνήμες 32 GB και νομίζω είμαι καλά.

Κι ένα τελευταίο. Αξίζει να πάω σε pcie-5 για τον ssd ή δεν θα δω μεγάλη διαφορά με pcie-4;

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

Οκ για την πεθαμενη πλατφορμα δεν αντιλεγω και για τα Watt. Δεν τα παει ασχημα ομως.

 

https://www.guru3d.com/review/intel-core-i5-14600k-review/page-9/

 

0 7800x3d εχει 390 και ο 14600Κ 340. 

 

 

 

 

στο CineBench ναι

προσωπικά κοιτάω στα παιχνίδια τι κανει μιας και η χρηση που κανω εγώ ειναι 80% gaming. θα δεις οτι εκει τρωει ξυλο ακομα και ο 14900Κ

WWW.TECHPOWERUP.COM

Intel Core i5-14600K is the most affordable new processor released today. While it may look weaker on paper it still packs an impressive punch, especially for gaming. In our review we reached an...

 

53 λεπτά πριν, το μέλος Eldal έγραψε:

Εχμμ, το ήξερα πως θα μπερδευτώ. Πάμε να τα ξεμπερδέψουμε. Κατ' αρχάς, ο 14600Κ έχει 340 ευρώ. Νομίζω ξεφεύγει το μπάτζετ.

Σε ΑΜ5 πλατφόρμα έχει πιο φτηνές επιλογές και απ' ό,τι καταλαβαίνω πολύ καλές (όχι 1440 και φουλ γραφικά αλλά δεν είμαι και τόσο απαιττητικός). Κάνοντας λίγο οικονομία τώρα πάω και σε αγορά κάρτας γραφικών αργότερα.

Και τέλος τι γνώμη έχετε για αυτή τη μητρική;

 

WWW.SKROUTZ.GR

Μνήμες 32 GB και νομίζω είμαι καλά.

Κι ένα τελευταίο. Αξίζει να πάω σε pcie-5 για τον ssd ή δεν θα δω μεγάλη διαφορά με pcie-4;

αν πας σε ΑΜ5 κοιτα οπωσδηποτε να παρεις με chipset B650E για να εχεις το pci e 5 και υποστηρηξη για NVME gen5. οποτε η Asrock που προταθηκε πιο πριν ειναι οτι καλυτερο στα χρηματα της. Η asus που λες εσυ ειναι Β650 (σκετο χωρις το Ε)

32Gb ram πιστευω πως ειναι το sweet spot εκτος και αν κανεις κατι συγκεκριμενο που θελει παραπανω

Και τελος για pcie5 nvme στην παρουσα  δεν αξιζει. καλυτερα να παρεις εναν pcie4 2Tb που εχουν πεσει πολυ οι τιμες τους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

στο CineBench ναι

προσωπικά κοιτάω στα παιχνίδια τι κανει μιας και η χρηση που κανω εγώ ειναι 80% gaming. θα δεις οτι εκει τρωει ξυλο ακομα και ο 14900Κ

WWW.TECHPOWERUP.COM

Intel Core i5-14600K is the most affordable new processor released today. While it may look weaker on paper it still packs an impressive punch, especially for gaming. In our review we reached an...

 

 

ΟΚ ειδα,

 

Εγω ειχα ψαξει για productivity μονο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, το μέλος Eldal έγραψε:

Και τέλος τι γνώμη έχετε για αυτή τη μητρική;

 

Πολύ καλή. Σου προέτεινα motherboard με PCIe 5.0 και στα γραφικά και στον SSD, γιατί είσαι άνθρωπος που αργεί να αναβαθμίσει (δεν αναβαθμίζεις κάθε χρόνο ή κάθε δυό χρόνια), οπότε καλόν είναι, το hardware να έχει τη μέγιστη δυνατή βιωσιμότητα - κι αυτό πρέπει να αφορά τουλάχιστον και οπωσδήποτε τη RAM, δηλαδή να είναι DDR5. Διαφορά στον SSD δεν θα αντιληφθείς (τουλάχιστον κατά τη δική μου αντίληψη).   

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για μία τελευταία ερώτηση. Πάνω στην σωστή τοποθέτηση σου Oric αυτή η μητρική είναι too much; Καθώς με παίρνει στο μπάτζετ και διάβασα κάτι αρνητικές αξιολογήσεις για το BIOS της ASRock, βρίσκω αυτή

WWW.SKROUTZ.GR

 

περίπου 70 ευρώ ακριβότερη η οποία έχει και το wifi βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

300€ σε μητρική , σε 600-700€ μπάτζετ; Και Asus? Σαν κάτοχος Β chipset asus (για ίντελ), δεν προτείνω την εταιρεία ούτε με 1€, πόσο μάλλον 300..

αν την βρεις με 1€ δώσε την σ'εμένα 😂

δεν φταίει η asus, μου ήθελες B chipset σε ιντέλ 😆

πέρα την πλάκα αν πάει σε am5, καλό είναι τουλάχιστον να πάει σε κάποιο καλό b650e (που έχει και τα έξτρα καλούδια σε specs) παρά σε κάποιο b650/x670

μιας και δεν αναβαθμίζει συχνά, ώστε να έχει την βάση-mb για να κουμπώσει αργότερα μόνο καποιο απ'τους νέους επεξεργαστές που θα παίζουν τότε στην αγορά.

Καλή είναι και η asus που έβαλε :whistling:

άλλες εναλλακτικές 

  • msi x670e tomahawk
  • asrock b650e/x670e steel legend
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

δεν φταίει η asus, μου ήθελες B chipset σε ιντέλ 

Κάνεις λάθος αγαπητέ, γιατί σε ASRock μια χαρούλα UV μπορείς να κάνεις παρόλο που η ιντελ τα έχει "κόψει" στα Β τσιπσετ. Μέχρι τότε μια χαρά uv έκανες. Δεν ήθελα oc στα καλοριφέρ της ιντελ. Uv ήθελα. 

 

Αυτές τις ταρζανιες με τα ρεύματα στο θεό , μόνο η κυρία άσους. Έφαγα τον τόπο, δε βρήκα άλλη μαμά να κάνει βασανιστήρια στα παιδιά της με ρεύμα πάνω από 1.6 (1.48 με bios update, 1.385 το πάλεψα το καλύτερο που μπόρεσα με επίσης ταρζανιες). Για αυτό η άσους για μένα, (για να μη πω για το ελεινο λογισμικό ), έχει φάει άκυρο και περιμένω κάτι ώστε να αλλάξω . Επίσης, 300€ σε μητρική , μισό μπάτζετ εκεί, μηδέν νόημα ότι καλούδια και να λέμε .

Όταν έχεις 600-700 μπάτζετ δεν δίνεις τα μισά σε mobo και δεν έχεις στο νου ποτέ (μην κοροιδευομαστε) να βάλεις άλλον επεξεργαστή στο μέλλον. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Κάνεις λάθος αγαπητέ, γιατί σε ASRock μια χαρούλα UV μπορείς να κάνεις παρόλο που η ιντελ τα έχει "κόψει" στα Β τσιπσετ. Μέχρι τότε μια χαρά uv έκανες. Δεν ήθελα oc στα καλοριφέρ της ιντελ. Uv ήθελα. 

 

Αυτές τις ταρζανιες με τα ρεύματα στο θεό , μόνο η κυρία άσους. Έφαγα τον τόπο, δε βρήκα άλλη μαμά να κάνει βασανιστήρια στα παιδιά της με ρεύμα πάνω από 1.6 (1.48 με bios update, 1.385 το πάλεψα το καλύτερο που μπόρεσα με επίσης ταρζανιες). Για αυτό η άσους για μένα, (για να μη πω για το ελεινο λογισμικό ), έχει φάει άκυρο και περιμένω κάτι ώστε να αλλάξω . Επίσης, 300€ σε μητρική , μισό μπάτζετ εκεί, μηδέν νόημα ότι καλούδια και να λέμε .

Όταν έχεις 600-700 μπάτζετ δεν δίνεις τα μισά σε mobo και δεν έχεις στο νου ποτέ (μην κοροιδευομαστε) να βάλεις άλλον επεξεργαστή στο μέλλον. 

η asrock σε κάποιες περιπτώσεις στα Β chipset και παλιότερα σε άφηνε να κάνεις OC τις μνήμες, γενικά σου έδινε σχεδόν "πάντα το κάτι" έξτρα, ενώ οι άλλες εταιρείες όχι. (σε intel)

 

μάλλον έπεσες σε μητρική λαχείο, 1,6 έδινε ?!!! 😂 ήθελε να στείλει τον επεξεργαστή για μαύρισμα..

 

αν δεν το ενδιαφέρουν τα gen5 κτλ. ας πάρει μια 200€. Οι παραπάνω που έβαλα είναι από 250€ - 320€

Όσον αφορά την αλλαγή του cpu μετά από 3χρόνια θα μπορεί να κουμπώσει έναν 9000 ή όπως θα λέγεται η τότε σειρά αν δεν του επαρκεί αυτόν που θα πάρει τώρα.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

μάλλον έπεσες σε μητρική λαχείο, 1,6 έδινε ?!!! 😂 ήθελε να στείλει τον επεξεργαστή για μαύρισμα..

 

Μλκ 1.61v :hehe: Αφού το είδα, είδα 90c με 20% load και λέω τι παίζεται εδώ ρε παιδιά :bleh: Bios Update, 1.48v, κάτι μλκίες LLC και ό,τι μπόρεσα να βρω απ'τα ιντερνέτια και το πήγα 1.385, που είναι το μαξ (αλλά πάλι , στις ζέστες κατοσταρίζει, θέλει πχ 1.30 για να είναι νορμάλ και η TUF είναι για τα πανηγύρια. Σε προηγούμενη πλατφόρμα (βλ. 2ο PC), παρόμοια ΜΟΒΟ αφήνει κανονικά το UV (χρειάζεται γιατί επίσης δίνει πολύ ρεύμα χωρίς λόγο)

 

6 ώρες πριν, το μέλος idonthave έγραψε:

Όσον αφορά την αλλαγή του cpu μετά από 3χρόνια θα μπορεί να κουμπώσει έναν 9000 ή όπως θα λέγεται η τότε σειρά αν δεν του επαρκεί αυτόν που θα πάρει τώρα.

 Πες μου πόσοι πραγματικά πειράζουν την πλατφόρμα τους και απλά αλλάζουν CPU, όταν αλλάζουν PC ανά 5-6-7 έτη ;) 

Ναι, καλό να'χεις επιλογή, απλά για τη χρήση που το θέλει ο Ηλίας, δεν νομίζω πως θα ασχοληθεί. Μόνο ο ίδιος γνωρίζει αν θα τον ενδιέφερε η δυνατότητα.

Ας το εξετάσει και ας πάρει ότι τραβάει η όρεξή του (αρκεί να μην είναι Asus :rofl: )

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Τομυ. Η αλήθεια είναι ότι η πρώτη μου μητρική που είχα χτίσει το 2007 ήταν Asus και δεν ήταν πολύ σόι. Το άλλο chipset το x670e είναι καλύτερο από b650e; Γιατί βρίσκω και μία MSI tomahawk σε καλύτερη τιμή με αυτό το chipset.

Με τα πολλά αυτό που βλέπω ότι θα είναι χρήσιμο είναι τα pci-e5. Για αυτό πάμε σε λίγο ακριβή μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Ότι αντέχει η τσέπη σου Ηλία! Με καμία επιλογή δεν θα μετανιώσεις όπως έκανα εγώ με αυτή την Asus :p 

Νομίζω το Χ670Ε είναι λίγο ανώτερο, δεν ξέρω σίγουρα, γιατί με την AMD τα'χω χαλάσει τα τελευταία 14 χρόνια :bleh: (αν με συμφέρει στην επόμενή μου εξόρμηση βέβαια, εκεί θα πάω, ασυζητιτί)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2023 at 10:13 ΠΜ, το μέλος Eldal έγραψε:

Επανέρχομαι για μία τελευταία ερώτηση. Πάνω στην σωστή τοποθέτηση σου Oric αυτή η μητρική είναι too much; Καθώς με παίρνει στο μπάτζετ και διάβασα κάτι αρνητικές αξιολογήσεις για το BIOS της ASRock, βρίσκω αυτή

WWW.SKROUTZ.GR

 

περίπου 70 ευρώ ακριβότερη η οποία έχει και το wifi βέβαια.

 

Στα ίδια χρήματα υπάρχει αυτή η MSI με X670 extreme, και προφανώς και άλλες μητρικές που δεν έκανα τον κόπο να ψάξω. Σε αμφότερες τις περιπτώσεις, έχεις διαθέσιμα 20 PCIe 5.0 lanes, 16 για τα γραφικά και 4 για έναν SSD. Ψυχολογικά, κλίνω προς την MSI, αλλά πρακτικά, αμφότερες προσφέρουν την ίδια ταχύτητα, υπό την προϋπόθεση της αποτελεσματικότητας της ψύξης των vrm. Βρήκα μέτρηση για την Asus αλλά όχι για την MSI. Καλύτερα στα σίγουρα, την Asus. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Alea jacta est. Παραγγέλθηκαν τα πρώτα

WWW.E-SHOP.GR

Ôï éó÷õñü gaming îåêéíÜ åäþ. Áõôüò ï åðåîåñãáóôÞò ìå äõíáôüôçôá...
WWW.E-SHOP.GR

Ï SSD Kingston KC3000 PCIe 4.0 NVMe M.2 ðñïóöÝñåé áðüäïóç...

Τον Kingston τον πήρα στα 107€. 

 

Μπαίνει στο μπάτζετ και ένα 300αρι για κάρτα γραφικών. Τι γνώμη έχετε για την 6600 της amd; Δεν είναι high performance ξέρω αλλά συγκριτικά με της υπογραφής είναι η μέρα με τη νύχτα. Και στα 305 βρίσκω την RTX3060. 

Ποια προτιμάμε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μετά από πολύ διάβασμα για τα chipsets βλέπω και αυτήν τη μητρική που έχει nvme pci-x5  αλλά pci-x 4 για την κάρτα γραφικών. Καθώς δεν πρόκειται να πάρω σύντομα καινούρια κάρτα με pci x5 λέω να καταλήξω στην παρακάτω. Να φανταστείτε ότι από το 2016 έχω την κάρτα της υπογραφής...

 

WWW.SKROUTZ.GR

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω δεν σας πολυνοιάζει αλλά να σας γράψω ότι παραγγέλθηκαν και τα τελευταία...

WWW.GIGABYTE.COM

Lasting Quality from GIGABYTE.GIGABYTE Ultra Durable™ motherboards...

 

Και

https://www.corsair.com/us/en/p/memory/cmk32gx5m2b6000z30/vengeance-32gb-2x16gb-ddr5-dram-6000mt-s-cl30-amd-expo-memory-black-cmk32gx5m2b6000z30

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά αυτές τις μέρες. Προτίμησα gigabyte με pci-e5 για τους nvme (έχει μία τέτοια και 2 pcie-4), καθώς διάβασα για προβλήματα με το bios της asrock. Κάρτα γραφικών με pci-e5 ακόμα δεν υπάρχει. Σύντομα θα πάρω και μία είτε rtx 3060 είτε μία rx 7600 xt. Λογικά η επόμενη αναβάθμιση θα είναι την επόμενη δεκαετία...

 

Χίλια ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια όπως πάντα.

Οι υπόλοιπες υλοποιήσεις με b650e ή x670e ξεφεύγουν πολύ στην τιμή. Άσε που για τους Ryzen5 καλύτερα θεωρούν συνεργάζονται με τις b650 μητρικές.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.