Jump to content



Χριστούγεννα, καιρός για αναβάθμιση!


Recommended Posts

Ήρθαν όλα αλλά θα στήσω μόλις μπουν οι γιορτές το επόμενο σκ και θα ποστάρω και φώτο.

Αλλά να ρωτήσω κάτι. Η μητρική μου ήρθε χωρίς αυτοκόλλητο, πρακτικά ανοιχτή. Μέσα δεν φαίνεται να λείπει κάτι, βέβαια έχει ένα quick installation μόνο χωρίς κανονικό manual. Να την γυρίσω ως μη καινούρια; Δεν ξέρω. Μπορώ κάπου να δω τι περιέχει η συσκευασία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να'χουν αυτοκόλλητο τελευταία οι μητρικές πάντως. Δηλαδή ούτε η παλιά μου ASrock είχε, ούτε η Asus. Μοιάζουν με ανοιχτές. Κάποιες μπορεί να'χουν ένα stretch film για περιτύλιγμα. 

 

18 λεπτά πριν, το μέλος Eldal έγραψε:

Μπορώ κάπου να δω τι περιέχει η συσκευασία;

Αυτό το βίντεο μας λέει ότι είχε sata cables όμως. Αν δεν είχε τίποτα εσένα (δες καλά σε όλα τα compartments του κουτιού- αν έχει τέτοια), τότε την γυρνάς και τους ξεχέζεις

Link to comment
Share on other sites

Όχι, όχι είχε και τα σατα καλώδια και 2 βιδάκια για Μ2 και το wifi. Το μόνο που δεν έχει είναι το πλήρες manual αλλά με λίγο ψάξιμο που κάνω βλέπω ότι αλλού έχει αλλού δεν έχει καν το quick installation guide. Λογικά όλα μια χαρά. Και η μητρική είναι κλειστή καλά στο χαρτόνι της και με αυτοκόλλητο στο νάιλον που την έχουν τυλιγμένη. Θενκς Τόμυ. Αν ανέβετε για Χριστούγεννα πάρε τηλέφωνο ή στείλε μήνυμα για καφέ.

Εξάλλου το manual το έχω ήδη κατεβάσει από το site

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μία τελευταία ερώτηση πριν πάω για στήσιμο το σκ. Τον Kingston nvme που θα περάσω τα windows πρέπει να τον κάνω initialize σε άλλο Pc αλλιώς δεν θα τον δει το ΒΙΟS ε;

Εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος Eldal έγραψε:

Καλημέρα, μία τελευταία ερώτηση πριν πάω για στήσιμο το σκ. Τον Kingston nvme που θα περάσω τα windows πρέπει να τον κάνω initialize σε άλλο Pc αλλιώς δεν θα τον δει το ΒΙΟS ε;

Εκτός αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω.

 

Δεν κατάλαβα καν την ερώτηση :p 

Θα βάλεις τον nvme, όπως κάθε άλλον δίσκο και θα φανεί στην εγκατάσταση! 

ΥΓ: Τώρα είδα του Κούκη την απάντηση! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

And yes το νέο pc είναι εδώ.

Είχα κάποια προβληματάκια με το expo στις μνήμες αλλά τελικά τις κατάφερα και δουλεύουν στις 6000 MHz.

Περιμένω την επόμενη βδομάδα τον Άη Βασίλη να μου φέρει και την

ASRock Radeon RX 6700 XT 12GB GDDR6 Challenger D Κάρτα Γραφικών
και τέλος η αναβάθμιση!

image.png

image.png.d3675e7e2b6e1d41d824b85088c37e11.png

Λοιπόν για όποιον έχει κάποιο motherboard gigabye aorus και δεν ποστάρει όταν ενεργοποιείτε το expo από το BIOS, πάμε στο πρόγραμμα της gigabyte (gigabyte control center) και στην καρτέλα performance βάζουμε απλά την ταχύτητα των μνημών στο x60 (αυτή είναι η expo τιμή στις δικές μου μνήμες), επανεκκίνηση και κάνει κανονικά training τις μνήμες (κανένα δίλεπτο) και μπαίνει με ενεργοποιημένο το expo όπως βλέπετε και στο cpuid πιο πάνω.

Από το BIOS δεν μπόρεσε να εφαρμόσει το προφίλ (το άφησα περίπου 30-40 λεπτά αλλά τίποτα) και έκανα clear cmos.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Επανέρχομαι για να κλείσω το θέμα με την αγορά κάρτας γραφικών. Υπήρξαν επιπλοκές...

Η παραγγελία έγινε στις 23-12-2023. Λόγω κίνησης εορτών μου στέλνει το skroutz mail ότι θα καθυστερήσει να παραλάβει η courier και η παραλαβή θα γίνει στις 5-1-2024.

Μικρό το κακό καθώς δεν είναι ότι δεν είχα κάρτα γραφικών, λέω οκ. Περνάει η 5 Ιανουαρίου βλέπω δεν παραδίδεται στο courier τίποτα.

Δευτέρα 8-1 παίρνω τηλέφωνο, μου λένε δώστε μας το τηλέφωνο να δούμε τι γίνεται να σας ενημερώσουμε.

Με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε ότι τελικά δεν υπάρχει η xr6700 xt στον προμηθευτή, αλλά μου προτείνουν να μου στείλουν την sapphire 7700 xt pulse χωρίς έξτρα χρέωση.

Αφού έκανα λίγο τον δύσκολο (κυρίως γιατί δεν είμαι σίγουρος αν το σηκώνει το τροφοδοτικό), δέχτηκα.

Χθες τελικά 9-1 μου ήρθε όχι η pulse αλλά η pure με τα 3 φουρφούρια.

Διαβάζω ότι η 7700 xt δεν αξίζει καθώς η τιμή της είναι πολύ κοντά στην 7800 xt.

Σε εμένα βέβαια μάλλον αγοράστηκα σε πολύ καλή τιμή.

Ακολουθούν φώτος από το ολοκληρωμένο σύστημα πια!

Καλή χρονιά και πάντα τέτοια!

1704880997955.jpg

1704880921569.jpg

1704881042567.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Τι είναι η σπιρτάδα και πώς την μετράμε;

χαχαχαχ σπιρταδα= μοναδα αισθησης γρηγοραδας μετρούμενη με εμπειρια 😛 

 

6 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Λογικο

ναι οκ, ηθελα να ξερω αν το AM5 ειναι τοσο καλο σε single thread (σε αισθηση) οσο οι 12-13-14th gen

6 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Α ειναι και λογικο... Καλως.

😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Ωραια αυτα τα καλωδια, γουσταρω!

Γιατι δεν τα βαζουν στην αλλη πλευρα στο πισω μερος να μη φαινονται?

ναι θελουν γυρισμα οι ανεμιστήρες και να τα περασει απο το πλαι-πισω και θα ειναι πενα.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μαλακία με τα καλώδια των μπροστινών ανεμιστήρων και τα 'βαλα ανάποδα, αλλά έχει μπελά να αλλάξω τον κάτω, ξανάρχισα δουλειά και έτσι θα μείνει μέχρι το επόμενο καθάρισμα. Εξάλλου έτσι έχει τύπο το μηχάνημα ξεχωριστό χαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.