Jump to content



Macbook Air M1-2 Βασικο μοντελο, 16giga η 15.4 ιντσες?


Recommended Posts

Θα αγοραστει macbook για την δουλεια. Χρηση, excel, παραγγελειες, email κλπ βαρετα. Λογικα το βασικο μοντελο των 8γ ραμ μας κανει. Σκεφτομουν το πιο μεγαλο των 15 ιντσων για εξτρα ανεση. Να παω προς τα εκει? Να ριξω την διαφορα στα 16 ραμ η να παιξω τερμα basic? Εχω μπερδευτει...

Link to comment
Share on other sites

Η πιο σωστή ελάχιστη επιλογή για μακροζωία είναι το 16 + min 512 ssd. 

 

Από ίντσες αν δε το κοτσάρεις σε οθόνη και κάθεσαι να δουλεύεις έτσι / έχεις μεικτή χρήση, το 15 είναι πιο άνετο όμως δεν υπάρχει σε Μ1 iirc.

 

Spoiler


Εγώ το έχω  στο μάτι το Air Μ2 16 1Τ 15" για light development μηχάνημα. Θα κάνω προσευχές να μου το φέρει ο Αη Βασίλης. :hehe:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μεγεθος ssd δεν με ενδιαφερει. Σε αυτον που εχω τωρα απο τα 120 γιγα εχω 40 ελευθερα. Επισης σε windows δεν εχω ξεπερασει ποτε τα 5.3γιγα ραμ σε χρηση. Στο 90% ειμαι στα 4.3 4.6. Δουλευει διαφορετικα κατι στα macbook? Ξεχασα να τσεκαρω.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, acct said:

Τον ξέρω. Αν σπρώξεις 2.5 χιλιαρικάκια, το κανονίζω.

 

Ασε ρε πονηρέ. :hehe:

 

 

Just now, fatalara said:

Μεγεθος ssd δεν με ενδιαφερει. Σε αυτον που εχω τωρα απο τα 120 γιγα εχω 40 ελευθερα. Επισης σε windows δεν εχω ξεπερασει ποτε τα 5.3γιγα ραμ σε χρηση. Στο 90% ειμαι στα 4.3 4.6. Δουλευει διαφορετικα κατι στα macbook? Ξεχασα να τσεκαρω.

 

 

Λειτουργεί όπως και στο λινουξ. Θα κασάρει στην άδεια ραμ. Αλλά δεν "θέλει" παραπάνω.

Το όποιο overhead είχαν τα παραθύρια παλαιότερα έχει εξισωθεί πλέον στην πράξη.

Ο πιο μεγάλος SSD εχει κάποια σημασία, γιατί όσο πιο μικρός τόσο πιο πολύ wear θα έχει, και αυτά δεν αλλάζουν, εύκολα τουλάχιστον. 

Link to comment
Share on other sites

13/M1/16/256 1250 ευρώ

15/Μ2/16/256 1850 ευρώ

 

8GB σε λάπτοπ των 350 ευρώ, το καταλαβαίνω. Σε λάπτοπ του χιλιάρικου και βάλε, τί να πεις τώρα. Μου θυμίζει την εποχή που η Apple πουλούσε κινητά με μισό γιγαμπάιτ ραμ και γελούσαν οι πέτρες...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Λειτουργεί όπως και στο λινουξ. Θα κασάρει στην άδεια ραμ. Αλλά δεν "θέλει" παραπάνω.

Το όποιο overhead είχαν τα παραθύρια παλαιότερα έχει εξισωθεί πλέον στην πράξη.

Ο πιο μεγάλος SSD εχει κάποια σημασία, γιατί όσο πιο μικρός τόσο πιο πολύ wear θα έχει, και αυτά δεν αλλάζουν, εύκολα τουλάχιστον. 

Οποτε προτεινεις 16 512. Σε Μ2 η δεν τρεχει κατι να παμε σε Μ1? Εχει αρκετη διαφορα στην τιμη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Οποτε προτεινεις 16 512. Σε Μ2 η δεν τρεχει κατι να παμε σε Μ1? Εχει αρκετη διαφορα στην τιμη.

 

Nαι νομίζω το 16/512 είναι μια καλή επιλογή. Ή έστω 8/512. 

Σπουδαίες διαφορές για απλή χρήση δεν έχει το Μ2 με το Μ1. Απλά δεν υπάρχει 15αρι Μ1 air. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ipad pro, με ενα magic keyboard και magic mouse η κατι τετοιο

NUPHY.COM

Air75 V2 is the world's 1st QMK/VIA tri-mode low-profile mechanical keyboard. It features 1k Hz 2.4G polling rate, 4000mAh battery...

  να το συνδεεις στην οθονη στο γραφειο δεν θα αξιζει λετε?

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Ipad pro, με ενα magic keyboard και magic mouse η κατι τετοιο

NUPHY.COM

Air75 V2 is the world's 1st QMK/VIA tri-mode low-profile mechanical keyboard. It features 1k Hz 2.4G polling rate, 4000mAh battery...

  να το συνδεεις στην οθονη στο γραφειο δεν θα αξιζει λετε?

ρίξε μια ματια και στα keychron. εχει μεγαλη γκαμα απο low profile. Εχει και 75% που κοιτας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

ρίξε μια ματια και στα keychron. εχει μεγαλη γκαμα απο low profile. Εχει και 75% που κοιτας

Το εχω δει και αυτο. Κ3 προ 75 αλλα εχω την εντυπωση οτι το Nuphy ηταν καλυτερο σε reviews που βλεπω. Δεν θυμαμαι τους λογους βεβαια. Θα τσεκαρω παλι.

Εχω μπερδευτει ασχημα δεν ξερω τι να παρω. Παω μπρος πισω μεταξυ Ipad pro με τον συνδιασμο αυτο η macbook. Δουλεψα και τα δυο και αντι να ξεκαθαρισω καπως την κατασταση εγινε χειροτερα...

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δουλεψα και τα δυο και αντι να ξεκαθαρισω καπως την κατασταση εγινε χειροτερα...

Αυτα γινονται οταν μπλεκεις τα μηλα με τους υπολογηστες 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.