Jump to content



Ανέβασμα FSB


coolman

Recommended Posts

Yπαρχει ενας παλιος Sempron x2 190. O multiplier του ειναι κλειδωμενος. Δεν εχω ιδεα απο o/c, αλλα θελω να αυξησω την ισχυ. Ειναι ok να ανεβασω το FSB απo 200 σε 230?
 Χωρις αλλες ρυθμισεις.
 
O επεξστης ειναι στα 2,5 GHz, πόσο θα παει αν το FSB ανεβει στα 230?
 
 
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Ανέβασε το 10 καθε φορα μεχρι να κολλησει, μετα γυρνας στην προηγουμενη ρυθμιση

 

Aπ οτι διαβασα απ καποιον που το εχει κανει, αν βαλεις πολυ δεν εκκινεις οποτε πρεπει να βγαλεις τη μπαταρια και να ξαναγυρισεις στα defaults.

Πόσο ειναι  το ασφαλες, και αυτο που δεν απαιτει αυξηση ρευματος?

 

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Το ασφαλες ειναι πριν κολλησει

 

H m/b Gigabyte  εχει ενα προγραμματακι για να οριζεις τιμες απο περιβαλλον Windows.

Θεωρεις οτι ειναι ασφαλες να το ανεβασω στα 230? (το image ειναι απο αλλο συστημα)

 

et6.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα λοιπον, ευτυχως που υπαρχει αυτο το προγραμματακι που λειτουργει ως "trial and error", δεν αλλαζει το bios και σε καθε restart του συστηματος μηδενιζει.

Με fsb στo 220 και το 218 δινει bsod. Μονο με 215 ειμαι σταθερος, οπότε εχω επεξστη απο 2,5 σε 2,7GHz και ram απο 1600 σε 1720ΜΗz.

Λιγα πραγματα δηλαδη🙂

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξέρεις πως αλλάζοντας το FSB επηρεάζεις πολλές συσκευές στον υπολογιστή. Πρώτα πρώτα τις μνήμες, νομίζω και τους δίσκους (δίαυλο SATA) κλπ.

Αν υπάρχουν επιλογές στο BIOS για να αλλάζεις τις ρυθμίσεις που πρέπει, τότε θα μπορέσεις να κάνεις overclock με FSB από το BIOS.

 

Παράδειγμα στην δοκιμή που έκανες. Αν οι μνήμες σου δεν μπορούν να "τρέξουν" πάνω από 1700* τότε ακόμα και αν ο επεξεργαστής σου σηκώνει 250 FSB, δεν θα το φτάσεις ποτέ!

 

* Το overclock έχει πολλές προϋποθέσεις. Παράδειγμα: Οι μνήμες δεν πάνε πάνω από 1700 με το στάνταρ ρεύμα αλλά με λίγο παραπάνω ίσως πάνε και 1850.

 

Αν θέλεις να το επιχειρήσεις μια φορά ακόμα, κατέβασε τις μνήμες στα 1333 (για να μπορούν να ανέβουν με το ανεβασμένο FSB) και βάλε πάλι 218-220. Αν δεν σου πετάξει μπλε οθόνη τότε το πρόβλημα ήταν το ανέβασμα στις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

On 26/12/2023 at 11:34 ΠΜ, το μέλος TopCLR έγραψε:

Πρέπει να ξέρεις πως αλλάζοντας το FSB επηρεάζεις πολλές συσκευές στον υπολογιστή. Πρώτα πρώτα τις μνήμες, νομίζω και τους δίσκους (δίαυλο SATA) κλπ.

 

To διαπιστωσα, αφου οπως ειπα οι μνημες απο 1600 ΜΗz πηγαν 1720.

Στους δισκους τι αλλαγες γινονται? Yπαρχουν δυο ssd sata2.

 

 

On 26/12/2023 at 11:34 ΠΜ, το μέλος TopCLR έγραψε:

Αν υπάρχουν επιλογές στο BIOS για να αλλάζεις τις ρυθμίσεις που πρέπει, τότε θα μπορέσεις να κάνεις overclock με FSB από το BIOS.

 

 

Ναι αλλα για να αποφυγω reset του bios χρησιμοποιω πρωτα ως trial and error αυτο το "EasyTune6".

 

 

On 26/12/2023 at 11:34 ΠΜ, το μέλος TopCLR έγραψε:

* Το overclock έχει πολλές προϋποθέσεις. Παράδειγμα: Οι μνήμες δεν πάνε πάνω από 1700 με το στάνταρ ρεύμα αλλά με λίγο παραπάνω ίσως πάνε και 1850.

 

Αν θέλεις να το επιχειρήσεις μια φορά ακόμα, κατέβασε τις μνήμες στα 1333 (για να μπορούν να ανέβουν με το ανεβασμένο FSB) και βάλε πάλι 218-220. Αν δεν σου πετάξει μπλε οθόνη τότε το πρόβλημα ήταν το ανέβασμα στις μνήμες.

 

Βασικα θελω να αυξησω την ισχυ του υπολογιστη. Αλλα απ οτι καταλαβα στο μεταξυ, με αυτον τον κλειδωμενο Sempron δε μπορουν να γινουν πολλα πραγματα.

Παρατηρησα οτι με το μΤοrrent σε λειτουργια και ενα βιντεο να παιζει ο επεξστης παει στο  100% του κατα διαστηματα. Δε ξερω αν γινοταν και πριν αυτο ή τωρα το προσεξα.

 

Εν τω μεταξυ προσφατα  προσθεσα μνημη, ειχε 4GB και πηγε στα 12GB. Υπαρχει περιπτωση ο επξστης να τρωει bottleneck απο τη μνημη?

 

 

100%.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

 

 α)   To διαπιστωσα, αφου οπως ειπα οι μνημες απο 1600 ΜΗz πηγαν 1720.

Στους δισκους τι αλλαγες γινονται? Yπαρχουν δυο ssd sata2.

 

 

 

 

β)   Ναι αλλα για να αποφυγω reset του bios χρησιμοποιω πρωτα ως trial and error αυτο το "EasyTune6".

 

 

 

γ)   Βασικα θελω να αυξησω την ισχυ του υπολογιστη. Αλλα απ οτι καταλαβα στο μεταξυ, με αυτον τον κλειδωμενο Sempron δε μπορουν να γινουν πολλα πραγματα.

Παρατηρησα οτι με το μΤοrrent σε λειτουργια και ενα βιντεο να παιζει ο επεξστης παει στο  100% του κατα διαστηματα. Δε ξερω αν γινοταν και πριν αυτο ή τωρα το προσεξα.

 

Εν τω μεταξυ προσφατα  προσθεσα μνημη, ειχε 4GB και πηγε στα 12GB. Υπαρχει περιπτωση ο επξστης να τρωει bottleneck απο τη μνημη?

 

 

100%.png

α) Τουλάχιστον σε παλαιότερα συστήματα όλοι οι δίαυλοι ήταν συσχετισμένοι με το FSB (ήταν κάτι σαν το ρολόι συγχρονισμού για όλα). Σε νεότερα έχουν αλλάξει κάπως τα πράγματα.

Στην εικόνα του easy tune που παρέθεσες υπάρχει ο δίαυλος PCI-E (100Mhz) και PCI (33Mhz). Οι ελεγκτές SATA είναι συνδεδεμένοι με τον δίαυλο PCI-E. Αν εσύ ανεβάσεις το FSB και ανέβουν και οι PCI-E, PCI τότε επηρεάζονται και οι συσκευές που συνδέονται με αυτούς.

 

β) Αν μπορείς να αλλάζεις και τις ρυθμίσεις στα υπόλοιπα (μνήμες, PCI-E κλπ) ώστε να τα κρατάς στα κανονικά τους όρια, τότε κάνε ελεύθερα τις δοκιμές με το easy tune και όταν βγάλεις άκρη με τα νούμερα τότε πέρασέ τα μέσα στο BIOS. Απλά να ξέρεις πως όλα αυτά συσχετίζονται με πολλαπλασιαστές και δεν μπορείς να βάζεις αυθαίρετα νούμερα. Παράδειγμα δεν γίνεται FSB 230 και PCI-E 172 (εντελώς τυχαία νούμερα).

 

γ) Εννοείται πως αν υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις κάτι δυνατότερο (ακόμα και συνδυασμό επεξεργαστή-μητρική) το προτιμάς. Ο Sempron ακόμα και στα νιάτα του ήταν ένας αδύναμος διπύρηνος επεξεργαστής. Με κόπο* να τον φτάσεις στα 3Ghz άντε κάτι παραπάνω, δεν νομίζω πως αξίζει. Η προσθήκη μνήμης βοηθάει, δεν κάνει κακό.

Κακά τα ψέματα αν πριν κάποια χρόνια ένας διπύρηνος με 4GB μνήμης ήταν αρκετά για σερφάρισμα, youtube, ταινίες, τώρα δεν φτάνουν.

 

* Κόπος γιατί θα βρεις κάποια νούμερα που λειτουργεί το σύστημα. Θα πρέπει μετά να δοκιμάσεις και κάποια προγράμματα για να δεις ότι όντως λειτουργεί σωστά και δεν βγάζει σφάλματα, μπλε οθόνες και άλλα "όμορφα"!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

α) 

Στην εικόνα του easy tune που παρέθεσες υπάρχει ο δίαυλος PCI-E (100Mhz) και PCI (33Mhz). Οι ελεγκτές SATA είναι συνδεδεμένοι με τον δίαυλο PCI-E. Αν εσύ ανεβάσεις το FSB και ανέβουν και οι PCI-E, PCI τότε επηρεάζονται και οι συσκευές που συνδέονται με αυτούς.

 

Tα pci/pci-e δε γνωριζω τι κανoυν. Γνωριζω βεβαια τις καρτες που συνδεονται σε τετοια ports, εχω δυο(vga και wi-fi), μη μου πεις οτι  επηρεαζονται?

Αυτη ειναι η αρχικη εικονα τoυ ΕasyTune6,  το pci ειναι πληρως κλειδωμενο, δε μπορει να ανεβει ουτε να κατεβει. Το pci-e μπορει να παει ως τα 120ΜΗz.

 

Πως τσεκαρω εαν, ανεβαζοντας το fsb εχουν ανεβει τα pci/pci-e?

Δε θα ηθελα να επηρεαστουν οι δυο ssd δισκοι μου. 

 

Easy-Tune6-default-of-Second.png

 

 

10 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

β) Αν μπορείς να αλλάζεις και τις ρυθμίσεις στα υπόλοιπα (μνήμες, PCI-E κλπ) ώστε να τα κρατάς στα κανονικά τους όρια, τότε κάνε ελεύθερα τις δοκιμές με το easy tune και όταν βγάλεις άκρη με τα νούμερα τότε πέρασέ τα μέσα στο BIOS. Απλά να ξέρεις πως όλα αυτά συσχετίζονται με πολλαπλασιαστές και δεν μπορείς να βάζεις αυθαίρετα νούμερα. Παράδειγμα δεν γίνεται FSB 230 και PCI-E 172 (εντελώς τυχαία νούμερα).

 

Στις μνημες οπως βλεπεις δε μπορω να βαλω πανω απο το 1600 που ηδη εχουν, αλλα αν ανεβασω το fsb αυτες ανεβαινουν, οπως εχω πει.

 

Συμφωνα με το απο πανω image, oι μόνες αλλαγες που μπορω να κανω ειναι fsb 200-500 και pci-e 100-120 🙂

 

 

10 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

γ) Ο Sempron ακόμα και στα νιάτα του ήταν ένας αδύναμος διπύρηνος επεξεργαστής. Με κόπο* να τον φτάσεις στα 3Ghz άντε κάτι παραπάνω, δεν νομίζω πως αξίζει. Η προσθήκη μνήμης βοηθάει, δεν κάνει κακό.

Κακά τα ψέματα αν πριν κάποια χρόνια ένας διπύρηνος με 4GB μνήμης ήταν αρκετά για σερφάρισμα, youtube, ταινίες, τώρα δεν φτάνουν.

 

* Κόπος γιατί θα βρεις κάποια νούμερα που λειτουργεί το σύστημα. Θα πρέπει μετά να δοκιμάσεις και κάποια προγράμματα για να δεις ότι όντως λειτουργεί σωστά και δεν βγάζει σφάλματα, μπλε οθόνες και άλλα "όμορφα"!

 

Αυτο που θελω ειναι να ανεβει η ισχυς του, δλδ να μη πιανει τοσο ευκολα το 100% του, χωρις βεβαια να επηρεαστουν/φθαρουν αλλα υποσυστηματα οπως οι δισκοι.

Αυτος ο Sempron αγοραστηκε πριν 10 χρονια και μπηκε σε συστημα που ειναι συνδεδεμενο μονιμα με τηλεοραση. Ειχε 4GB μνημης DDR3 και προσφατα προστεθηκαν αλλα 8GB περισσευουμενα απο αλλο συστημα. Ωστε αυτα δε τον επηρεαζουν αρνητικα, λες.

 

Πραγματι ουτε κι εγω βλεπω να αξιζει η μικροανοδος των GHz. Aπο 2,5 πηγε στα 2,7GHz αλλα δεν ειδα διαφορά, παλι πιανει κατα διαστηματα το 100% του αν δουλευουν μαζι μTorrent και βιντεο.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τα 2 cents μου από τη μικρή μου εμπειρία που είχα με το overclocking.

Το είχα κάνει παλιά αλλά δεν είχα το αποτέλεσμα που περίμενα.

Το έκανα με δυο Core 2Duo και με έναν 3770Κ.

Δίνει κάτι στα frames σε παιχνίδια ή σε κάποια μετατροπή βίντεο αλλά ανεβάζει τη θερμοκρασία και την κατανάλωση.

Η άποψή μου είναι ότι για παλιούς επεξεργαστές, δεν αξίζει.

Καλύτερα να αναβαθμίσεις σε κάτι πιο σύγχρονο με περισσότερους πυρήνες και threads.

 

@coolman

 

Επίσης κάτι άλλο. Πέτα το μTorrent και βάλε τον qBittorrent.

arrow-down-icon-png-6708.png.e22545d012641a84703c716f9e886140.png

Spoiler

Screenshot2023-12-29110006.thumb.jpg.122d674a7cda5cfbff3e0f1704be59f9.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Tα pci/pci-e δε γνωριζω τι κανoυν. Γνωριζω βεβαια τις καρτες που συνδεονται σε τετοια ports, εχω δυο(vga και wi-fi), μη μου πεις οτι  επηρεαζονται?

Όπως έγραψα και πριν, αν αλλάξει η συχνότητα του διαύλου επηρεάζονται όλες οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες με αυτόν. Και οι θύρες (ports) που ανέφερες (εννοείται ότι είναι κουμπωμένο πάνω τους), και συσκευές της μητρικής (SATA, κάρτα ήχου κλπ.).

 

8 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Πως τσεκαρω εαν, ανεβαζοντας το fsb εχουν ανεβει τα pci/pci-e?

Δε θα ηθελα να επηρεαστουν οι δυο ssd δισκοι μου.

Όπως ανέβασες το FSB και είδες τις μνήμες να ανεβαίνουν, κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τα PCI-E, PCI. Λογικά θα φαίνεται στο easy tune. Σε παλιότερες μητρικές άλλαζαν σίγουρα. Σε νεότερες (δεν ξέρω από πότε και σε ποιες) το άλλαξαν (νομίζω) αυτό για να μην "εμποδίζουν" οι άλλοι δίαυλοι το overclock στο FSB.

 

8 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Στις μνημες οπως βλεπεις δε μπορω να βαλω πανω απο το 1600 που ηδη εχουν, αλλα αν ανεβασω το fsb αυτες ανεβαινουν, οπως εχω πει.

 

Συμφωνα με το απο πανω image, oι μόνες αλλαγες που μπορω να κανω ειναι fsb 200-500 και pci-e 100-120 🙂

Στόχος σου θα είναι να κρατάς τις τιμές στα κανονικά τους πλαίσια κατά το ανέβασμα του FSB (Ώστε να ανεβάσεις τον Sempron χωρίς να σε εμποδίσει κάποιο άλλο εξάρτημα που δεν μπορεί να ανέβει). Παράδειγμα αν ανεβάσεις το FSB στα 220 και οι μνήμες πάνε 1760 και το PCI-E 110, θα πρέπει να κατεβάσεις τις μνήμες κάτω από 1600 (που ξέρουμε ότι λειτουργούν) και το PC-E στα 100 (όπου είναι η κανονική του συχνότητα).

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Καρτα γραφικών εχεις?

 

Nαι, μια fanless Radeon ΗD.

 

 

18 ώρες πριν, το μέλος p55 έγραψε:

Να πω και εγώ τα 2 cents μου από τη μικρή μου εμπειρία που είχα με το overclocking.

Το είχα κάνει παλιά αλλά δεν είχα το αποτέλεσμα που περίμενα.

Το έκανα με δυο Core 2Duo και με έναν 3770Κ.

Δίνει κάτι στα frames σε παιχνίδια ή σε κάποια μετατροπή βίντεο αλλά ανεβάζει τη θερμοκρασία και την κατανάλωση.

Η άποψή μου είναι ότι για παλιούς επεξεργαστές, δεν αξίζει.

Καλύτερα να αναβαθμίσεις σε κάτι πιο σύγχρονο με περισσότερους πυρήνες και threads.

 

Φιλε μου αυτο το pc ειναι συνδεδεμενο με τη τηλεοραση, δλδ δε παιζει παιχνδια ουτε μετατρεπει βιντεο. Παιζει βιντεο απο brοwsers ή players και ανοιγει πολλες καρτελες σερφαρισματος. ταυτοχρονα. Αρα δε χρειαζομαι αλλο συγχρονο επεξστη, αλλα αυτον που εχω να μη πιανει ευκολα το 100% του.

 

18 ώρες πριν, το μέλος p55 έγραψε:

Επίσης κάτι άλλο. Πέτα το μTorrent και βάλε τον qBittorrent.

 

Αν το qΒittorent ξοδευει λιγοτερο επξστη, ναι. Θα δοκιμασω και θα σου πω.

 

12 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Όπως έγραψα και πριν, αν αλλάξει η συχνότητα του διαύλου επηρεάζονται όλες οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες με αυτόν. Και οι θύρες (ports) που ανέφερες (εννοείται ότι είναι κουμπωμένο πάνω τους), και συσκευές της μητρικής (SATA, κάρτα ήχου κλπ.).

 

Όπως ανέβασες το FSB και είδες τις μνήμες να ανεβαίνουν, κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τα PCI-E, PCI. Λογικά θα φαίνεται στο easy tune. Σε παλιότερες μητρικές άλλαζαν σίγουρα. Σε νεότερες (δεν ξέρω από πότε και σε ποιες) το άλλαξαν (νομίζω) αυτό για να μην "εμποδίζουν" οι άλλοι δίαυλοι το overclock στο FSB.

 

Στόχος σου θα είναι να κρατάς τις τιμές στα κανονικά τους πλαίσια κατά το ανέβασμα του FSB (Ώστε να ανεβάσεις τον Sempron χωρίς να σε εμποδίσει κάποιο άλλο εξάρτημα που δεν μπορεί να ανέβει). Παράδειγμα αν ανεβάσεις το FSB στα 220 και οι μνήμες πάνε 1760 και το PCI-E 110, θα πρέπει να κατεβάσεις τις μνήμες κάτω από 1600 (που ξέρουμε ότι λειτουργούν) και το PC-E στα 100 (όπου είναι η κανονική του συχνότητα).

 

 

 

Οταν λες οτι θα επηρεαστουν η καρτα γραφικων και οι δισκοι, εννοεις αρνητικα? Απο ποια αποψη, θα πεσει η αποδοση τους? θα φθαρουν?

 

Τις μνημες ειδα οτι ανεβηκαν απ το cpuZ αλλα ναι, τις δειχνει και το  Easy Tune. Aλλα δε δειχνει να εχουν ανεβει το pci-e και το pci [το pci oπως δειχνει ειναι κλειδωμενο, αλλα ουτε και καρτα σε σκετο pci υπαρχει στο συστημα αυτο].

 

Οk, θα δοκιμασω να ανεβασω περαιτερω το fsb κατεβαζοντας τις μνημες, αλλα ειναι βασικο να μου πεις εαν μπορει να φθαρουν οι sata2 σκληροι.

Η πλακα ειναι οτι το EasyTune6 δε διαθετει τιμη 1333MHz, οι διαθεσιμες προς κατεβασμα ειναι

με fsb 218--> 1451, 1161, 872

με fsb 220--> 1465, 1172, 880

με fsb 225--> 1498, 1199, 900

κλπ.

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για sempron που βγηκε το 2011 και οταν βγηκε ηταν ηδη πιο αργος απο τη καθυστερηση. Χοντρικα εχει τις μισες επιδοσεις ενος celeron g1610. Βαραει 100αρια ακομα και να ανοιγοκλεισεις τα ματια :p

Radeon HD fanless κατι σε HD5XXX η και παλαιοτερο μου κανει οποτε παπαλα και το οποιοδηποτε acceleration.

 

Ο μονος λογος να ασχοληθει καποιος ειναι η νοσταλγια και ο πειραματισμος.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Αρα δε χρειαζομαι αλλο συγχρονο επεξστη, αλλα αυτον που εχω να μη πιανει ευκολα το 100% του.

 

Αυτός ο επεξεργαστής θα βαράει 100% ότι και αν κάνεις, ακόμα και στα 4.0 GHz να τον πας.

Ο λόγος είναι ότι είναι ένας αδύναμος επεξεργαστής, όπως επίσης αδύναμος είναι και ένας Athlon ή ένας Celeron της εποχής αυτής.

Τους βάζεις ένα βίντεο 1080p  στο γιουτούμπι και ταβανιάζουν.

 

4 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Αν το qΒittorent ξοδευει λιγοτερο επξστη, ναι. Θα δοκιμασω και θα σου πω.

 

Καταναλώνει λιγότερους πόρους, έχει μια μόνο έκδοση που είναι ανοικτού κώδικα κα δεν έχει επί πληρωμή υπηρεσίες.

Κατά την εγκατάσταση εγκαθιστά το πρόγραμμα και μόνο αυτό χωρίς να θέλει να σου βάλει Vpn, Web companion, Anti Virus και άλλες μπούρδες.

Επίσης δεν έχει διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Ωραια, δειξε μας και τις διεργασιες οταν παει η cpu 100%

 

Eχω βαλει  ηδη ενδεικτικο image. Οταν δουλευει μαζι με αλλα παραθυρα το μTorrent, τοτε θα πηγαινει κατα -προσκαιρα βεβαια- διαστηματα στο 100%.

 

42 λεπτά πριν, το μέλος panoc έγραψε:

Μιλαμε για sempron που βγηκε το 2011 και οταν βγηκε ηταν ηδη πιο αργος απο τη καθυστερηση. Χοντρικα εχει τις μισες επιδοσεις ενος celeron g1610. Βαραει 100αρια ακομα και να ανοιγοκλεισεις τα ματια :p

 

Οχι βεβαια, 10 χρονια τον χρησιμοποιω στο htpc μου και δε πιανει 100ρια με ανοιγοκλειμα, οπως λες, των ματιων.

 

42 λεπτά πριν, το μέλος panoc έγραψε:

Radeon HD fanless κατι σε HD5XXX η και παλαιοτερο μου κανει οποτε παπαλα και το οποιοδηποτε acceleration.

 

Οχι, προκειται για HD 6450 2GB DDR3.

Οταν παιζει το ΜPC-HC (64-bit) γραφει κατω "Αναπαραγωγη [Η/W]"

 

27 λεπτά πριν, το μέλος p55 έγραψε:

Αυτός ο επεξεργαστής θα βαράει 100% ότι και αν κάνεις, ακόμα και στα 4.0 GHz να τον πας.

Ο λόγος είναι ότι είναι ένας αδύναμος επεξεργαστής, όπως επίσης αδύναμος είναι και ένας Athlon ή ένας Celeron της εποχής αυτής.

Τους βάζεις ένα βίντεο 1080p  στο γιουτούμπι και ταβανιάζουν.

 

Eχω παιξει απειρα βιντεο 1080, δε ταβανιαζει. Συνηθως τα παιζω παραλληλα με αλλα ανοιχτα προγραμματα και παλι δεν ταβανιαζει. Μια ή δυο φορες μόνο δε μπορεσε να παιξει βιντεο που ηταν σε πολυ υψηλη αναλυση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.