Jump to content



Ανέβασμα FSB


coolman

Recommended Posts

Nαι η H.264 εχει VC-1 decoding, αν και δε ξερω εαν περα απο mkv μπορει να το χρησιμοιποιησει καπου αλλου πχ youtube, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.

Ο επεξεργαστης ειναι αργος, 100αραια βαραει γιατι δε μπορει να διαχειρηστει τα 100αδες I/O που ζηταει το torrent και λογικα εχεις προβλημα στα αρχεια που εχουν παρα πολλεσ συνδεσεις.

Οσο OC και να του κανεις, απο αργος^10 θα γινει αργος^9. Οπως ειπε και ο πιο πανω, και 4GHz να τον φτασεις παλι θα βαραει 100αρια.

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

 

Nαι, μια fanless Radeon ΗD.

 

 

 

Φιλε μου αυτο το pc ειναι συνδεδεμενο με τη τηλεοραση, δλδ δε παιζει παιχνδια ουτε μετατρεπει βιντεο. Παιζει βιντεο απο brοwsers ή players και ανοιγει πολλες καρτελες σερφαρισματος. ταυτοχρονα. Αρα δε χρειαζομαι αλλο συγχρονο επεξστη, αλλα αυτον που εχω να μη πιανει ευκολα το 100% του.

 

 

Αν το qΒittorent ξοδευει λιγοτερο επξστη, ναι. Θα δοκιμασω και θα σου πω.

 

 

Οταν λες οτι θα επηρεαστουν η καρτα γραφικων και οι δισκοι, εννοεις αρνητικα? Απο ποια αποψη, θα πεσει η αποδοση τους? θα φθαρουν?

 

Τις μνημες ειδα οτι ανεβηκαν απ το cpuZ αλλα ναι, τις δειχνει και το  Easy Tune. Aλλα δε δειχνει να εχουν ανεβει το pci-e και το pci [το pci oπως δειχνει ειναι κλειδωμενο, αλλα ουτε και καρτα σε σκετο pci υπαρχει στο συστημα αυτο].

 

Οk, θα δοκιμασω να ανεβασω περαιτερω το fsb κατεβαζοντας τις μνημες, αλλα ειναι βασικο να μου πεις εαν μπορει να φθαρουν οι sata2 σκληροι.

Η πλακα ειναι οτι το EasyTune6 δε διαθετει τιμη 1333MHz, οι διαθεσιμες προς κατεβασμα ειναι

με fsb 218--> 1451, 1161, 872

με fsb 220--> 1465, 1172, 880

με fsb 225--> 1498, 1199, 900

κλπ.

 

 

Ποια μητρικη εχεις ...?   δεν ειδα.....!   

 

γενικα θα σου προτεινα, αντι να σπας τα νευρα σου... με τον Sempron, που δεν προκειται να δεις και καμια ουσιαστικη διαφορα....,  να βρεις εναν καλυτερο επεξεργαστη που υποστηριζει η μητρικη σου... και να τον βαλεις επανω....!  

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος cabdik έγραψε:

ενικα θα σου προτεινα, αντι να σπας τα νευρα σου... με τον Sempron, που δεν προκειται να δεις και καμια ουσιαστικη διαφορα....,  να βρεις εναν καλυτερο επεξεργαστη που υποστηριζει η μητρικη σου... και να τον βαλεις επανω....!  

 

Συμφωνώ ! Δυο πυρήνες είναι "λίγοι" σήμερα.

Μάλλον ΑΜ3 θα έχει, κάποιος Phenom Χ4 θα του διπλασίαζε τους πυρήνες αν τον έπαιρνε η μητρική του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος p55 έγραψε:

 

Συμφωνώ ! Δυο πυρήνες είναι "λίγοι" σήμερα.

Μάλλον ΑΜ3 θα έχει, κάποιος Phenom Χ4 θα του διπλασίαζε τους πυρήνες αν τον έπαιρνε η μητρική του.

γι αυτο πρεπει να αναφερει και ποια μητρικη εχει, για να δουμε και τι δυνατοτητες εχει....!

 

δεν λεμε απλα τον επεξεργαστη, γιατι ο επεξεργαστης "παταει" πανω σε μια μητρικη...!  ακομα και ο Sempron x2 αν τον βαλεις πανω σε μια μητρικη 790FX chipset μπορει να Overclckαριστει παραπανω, απο μια βασικη  μητρικη με 760-770 ..! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος cabdik έγραψε:

γενικα θα σου προτεινα, αντι να σπας τα νευρα σου... με τον Sempron, που δεν προκειται να δεις και καμια ουσιαστικη διαφορα....,  να βρεις εναν καλυτερο επεξεργαστη που υποστηριζει η μητρικη σου... και να τον βαλεις επανω....! 

 

Kαλα, δε μου σπανε και τα νευρα, μαλλον πρεπει να περιορισω τις υπερβολικες απαιτησεις μου. Οταν πχ. ανοιγω  ταυτοχρονα 7 brοwsers με streaming video και αλλα 2 βιντεο απ το τοπικο δισκο, και παραλληλα 25 ειδησεογραφικες σελιδες και 3 εφαρμογες, λογικο ακουγεται να κολλαει😄

 

2 ώρες πριν, το μέλος p55 έγραψε:

 

Συμφωνώ ! Δυο πυρήνες είναι "λίγοι" σήμερα.

Μάλλον ΑΜ3 θα έχει, κάποιος Phenom Χ4 θα του διπλασίαζε τους πυρήνες αν τον έπαιρνε η μητρική του.

 

Aναλογα για τι δουλεια τους θελεις. Σε καποιους δεν αρκουν ουτε 8, γαι μενα 2 ειναι αρκετοι.

Αυτος ο Sempron ειχε επιλεχθει λογω του χαμηλου ενεργειακου φορτιου(ΤDP 45W), ετσι ειναι "πρασινος" και με μια μεγαλη ψυκτρα που του εχω περασει δε χρειαζεται  fan το χειμωνα. Πρασινο και πληρως αθορυβο ειναι ολο το συστημα 😃

 

1 ώρα πριν, το μέλος cabdik έγραψε:

γι αυτο πρεπει να αναφερει και ποια μητρικη εχει, για να δουμε και τι δυνατοτητες εχει....!

 

δεν λεμε απλα τον επεξεργαστη, γιατι ο επεξεργαστης "παταει" πανω σε μια μητρικη...!  ακομα και ο Sempron x2 αν τον βαλεις πανω σε μια μητρικη 790FX chipset μπορει να Overclckαριστει παραπανω, απο μια βασικη  μητρικη με 760-770 ..! 

 

Ειναι μια Gigabyte AM3. Oπως εχουμε πει αυτοι οι Sempron εχουν κλειδωμενο τον multiplier, αρα σε οποια mobo κι αν τον βαλεις μονο το fsb μπορεις να ανεβασεις.

 

Περιμενω ομως το φιλο να μου πει αν μπορει να φθαρουν οι σκληροι δισκοι, γιατι σε ενα htpc που λειτουργει και ως back up και αποθηκευτικος χωρος, οπως καταλαβαινεις το πιο σημαντικο εξαρτημα ειναι ο σκληρος.

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Eχω βαλει  ηδη ενδεικτικο image. Οταν δουλευει μαζι με αλλα παραθυρα το μTorrent, τοτε θα πηγαινει κατα -προσκαιρα βεβαια- διαστηματα στο 100%.

Τετοιο θελω

Screenshot2023-12-30142833.thumb.jpg.b69c96272f2125ba82f56975e7d6cc80.jpg

να δω τι φορτιζει τη cpu, πιο πανω παιζει βιντεο 4Κ @60fps, στο ιδιο βιντεο

Screenshot2023-12-30142912.thumb.jpg.4ff3ee17698bf03a3f591f91af00cd30.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Οταν λες οτι θα επηρεαστουν η καρτα γραφικων και οι δισκοι, εννοεις αρνητικα? Απο ποια αποψη, θα πεσει η αποδοση τους? θα φθαρουν?

Γενικά οι συσκευές που συνδέονται στον δίαυλο (παράδειγμα: όχι μόνο οι δίσκοι αλλά και οι SATA controlers) μπορεί να ζοριστούν και να μην λειτουργούν σωστά, μπορεί ακόμα και να προκληθεί ζημιά σε κάποιο εξάρτημα/συσκευή. Ποια είναι τα όρια του σφάλματος ή μη σωστής λειτουργίας και οι ανοχές πριν την καταστροφή δεν μπορεί να τα ξέρει κάποιος.

 

9 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Η πλακα ειναι οτι το EasyTune6 δε διαθετει τιμη 1333MHz, οι διαθεσιμες προς κατεβασμα ειναι

με fsb 218--> 1451, 1161, 872

με fsb 220--> 1465, 1172, 880

με fsb 225--> 1498, 1199, 900

κλπ.

Σου έγραψα και πιο πάνω πως αυτά συνδυάζονται με πολλαπλασιαστές, δεν παίρνουν αυθαίρετα νούμερα.

1333 με 200 FSB, 1333/200= ~6,66

1451 με 218 FSB, 1451/218= ~6,66

1498 με 225 FSB, 1498/225= ~6,66

Παρόμοια: 1161/218 ~ 1172/220 ~ 1199/225.

Και ξαναλέω, σκοπός σου είναι να τα κρατάς μέσα σε ανεκτά όρια, με όσο το δυνατόν μικρότερες αποκλίσεις από τις στάνταρ τιμές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

 

Kαλα, δε μου σπανε και τα νευρα, μαλλον πρεπει να περιορισω τις υπερβολικες απαιτησεις μου. Οταν πχ. ανοιγω  ταυτοχρονα 7 brοwsers με streaming video και αλλα 2 βιντεο απ το τοπικο δισκο, και παραλληλα 25 ειδησεογραφικες σελιδες και 3 εφαρμογες, λογικο ακουγεται να κολλαει😄   

 

 

Aναλογα για τι δουλεια τους θελεις. Σε καποιους δεν αρκουν ουτε 8, γαι μενα 2 ειναι αρκετοι.    Κατ΄αρχην δεν εχει σημασια ποσους (και τι) πυρηνες θελεις εσυ, αλλα ποσους χρειαζονται οι σημερινες συγχρονες εφαρμογες για να λειτουργουν χωρις κολληματα. γι αυτο λεμε σημερα ενας παλιος 2πυρηνος θα τα βρισκει σκουρα και λογω πυρηνων, αλλα και λογω single core performance. και ειδικα οταν μιλαμε για Σεμπρον.

 

Αυτος ο Sempron ειχε επιλεχθει λογω του χαμηλου ενεργειακου φορτιου(ΤDP 45W), ετσι ειναι "πρασινος" και με μια μεγαλη ψυκτρα που του εχω περασει δε χρειαζεται  fan το χειμωνα. Πρασινο και πληρως αθορυβο ειναι ολο το συστημα 😃   Ειδικα αφου μιλαμε για Σεμπρον και LOW Power CPU, παρ ολα αυτα εσυ θες να OCαρεις...???  καταλαβαινεις οτι αυτα τα 2 δεν συναδουν...?   αν θες OC πας σε επεξεργαστη που να εχει την δυνατοτητα, οπως οι Phenom με Unlocked Multiplier . Σε σεμπρον δεν θα κερδισεις τιποτα καθως ειναι κατασκευασμενος με ελαχιστα περιθωρια...!  

 

 

Ειναι μια Gigabyte AM3. Oπως εχουμε πει αυτοι οι Sempron εχουν κλειδωμενο τον multiplier, αρα σε οποια mobo κι αν τον βαλεις μονο το fsb μπορεις να ανεβασεις. Παλι δεν αναφερεις μοντελο....................!!!   Δεν μπορουμε να συζητησουμε ετσι.....!!!  Σου ειπα πριν οτι, αν μια απλη μητρικη AM3 μπορει να ανεβασει 100-200ΜΗΖ τον σεμπρονακο, μια καλη 790/890 ισως τον παει λιγο παραπανω ακομα. αυτο συμβαινει λογω καλυτερων κυκλωματων τροφοδοσιας των μητρικων...! 

 

Περιμενω ομως το φιλο να μου πει αν μπορει να φθαρουν οι σκληροι δισκοι, γιατι σε ενα htpc που λειτουργει και ως back up και αποθηκευτικος χωρος, οπως καταλαβαινεις το πιο σημαντικο εξαρτημα ειναι ο σκληρος.   Υπαρχουν αρκετα καλα προγραμματα ελεγχου υγειας και αποδοσης σκληρων δισκων...! 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα minipc με Ν95/Ν100 καει max 10W σε foul load, παιζει τα παντα ολα 4Κ με οτι καλουδια θες και ειναι ταχυτερο απο οποιοδηποτε phenom X6 ποσο μαλλον απο σεμπρον...

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

 

Εβαλα λοιπον το qBittorent, φαινεται καλυτερο στη καταναλωση πορων απ το μΤοrrent αν και μου φανηκε πιο αργο στη download ταχυτητα.

 

16 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Τετοιο θελω να δω τι φορτιζει τη cpu, πιο πανω παιζει βιντεο 4Κ @60fps, στο ιδιο βιντεο

 

Mιλας για τη διαχειριση εργασιων, δε θα δεις κατι ιδιαιτερο εκει, oτι βλεπω κι εγω. Σου δειχνει τις εφαρμογες και τις διεργασιες των windows. Το παραραθυρο ειναι μεγαλο και δε χωραει να μπει στο image που θα του τραβηξω οταν  στιγμιαια παει στο 100%.

 

Ξερουμε κατι παραπανω για το svchost? Παντα τρεχει με τα τορενταδικα-πιο πολυ στο μTοrrent νομιζω, οπου φτανει, στιγμιαια παντα, ως το 49%.

Στο ιντερνετ δε βρηκα σαφες info, αλλου λεγεται οτι ειναι διεργασια των win και αλλου οτι ειναι μαλγουερ.

 

44.png

 

 

15 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Γενικά οι συσκευές που συνδέονται στον δίαυλο (παράδειγμα: όχι μόνο οι δίσκοι αλλά και οι SATA controlers) μπορεί να ζοριστούν και να μην λειτουργούν σωστά, μπορεί ακόμα και να προκληθεί ζημιά σε κάποιο εξάρτημα/συσκευή.

 

Υπαρχουν αλλες συσκευες που σχετιζονται με sata contrοllers, πλην δισκων? (dvd drive δεν εχω)

Αφου λοιπον υπαρχει κινδυνος ζημιας στους σκληρους το ξεχναμε, δε θελω να ρισκαρω καθολου.

 

15 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Σου έγραψα και πιο πάνω πως αυτά συνδυάζονται με πολλαπλασιαστές, δεν παίρνουν αυθαίρετα νούμερα........

 

Μα δεν ειπα oτι παιρνουν αυθαιρετα νουμερα, απλα ανεφερα τα διαθεσιμα προς κατεβασμα νουμερα του ΕasyTune6.

 

11 ώρες πριν, το μέλος cabdik έγραψε:

1.   Κατ΄αρχην δεν εχει σημασια ποσους (και τι) πυρηνες θελεις εσυ, αλλα ποσους χρειαζονται οι σημερινες συγχρονες εφαρμογες για να λειτουργουν χωρις κολληματα. γι αυτο λεμε σημερα ενας παλιος 2πυρηνος θα τα βρισκει σκουρα και λογω πυρηνων, αλλα και λογω single core performance. και ειδικα οταν μιλαμε για Σεμπρον.

 

2. Ειδικα αφου μιλαμε για Σεμπρον και LOW Power CPU, παρ ολα αυτα εσυ θες να OCαρεις...???  καταλαβαινεις οτι αυτα τα 2 δεν συναδουν...?   αν θες OC πας σε επεξεργαστη που να εχει την δυνατοτητα, οπως οι Phenom με Unlocked Multiplier . Σε σεμπρον δεν θα κερδισεις τιποτα καθως ειναι κατασκευασμενος με ελαχιστα περιθωρια...!  

 

4.  Υπαρχουν αρκετα καλα προγραμματα ελεγχου υγειας και αποδοσης σκληρων δισκων...!

 

 

1. Δεν εχει σημασια τι θελω εγω?? τι ειδους ανεκδοτα ειναι αυτα? 😄 Δεν ειναι συγχρονη εφαρμογη το τορενταδικο ή ο mpc.

2. Ηθελα να κανω ενα ελαφρυ o/c σε εν γνωση μου κλειδωμενο cpu, εφοσον γινεται και χωρις να επηρεαστουν αλλα υποσυστηματα. Τωρα που εμαθα οτι ειναι επικινδυνο δε θελω πλεον.

4. Εχεις υποψη σου οτι στους ssd ισχυει παντα ο κινδυνος του ξαφνικου θανατου? Μπορει το διαγνωστικο να σου τον δειχνει αριστο και την επομενη μερα να μη δουλευει πια και να τα εχεις χασει ολα.

 

11 ώρες πριν, το μέλος panoc έγραψε:

Ενα minipc με Ν95/Ν100 καει max 10W σε foul load, παιζει τα παντα ολα 4Κ με οτι καλουδια θες και ειναι ταχυτερο απο οποιοδηποτε phenom X6 ποσο μαλλον απο σεμπρον...

 

Μα εχω ηδη το καταλληλο για μενα συστημα εδω και 10 χρονια, fanless psu, aftermarket heatsink, DDR3 12GB, full tower αψογο, vga HD με εξτρα ψυκτρακια, mobo & cpu να τα πεταξω ολα για να παρω νεο συστημα? Για ποιο λογο? Μια χαρα βολευομαι και τωρα σε αυτα που κανω.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

To svchost ειναι διεργασια του λειτουργικου, μια απο τις δουλειες του ειναι να διαχειριζεται τα I/O. Τα τορεντ τεινουν να εχουν εκατονταδες ανοιχτα Ι/Ο εξου και η χρηση που βλέπεις. Σε ενα συγχρονο συστημα δε φαινεται τοσο, στο σεμπρον φαινεται.

Αδιαφορο εαν ειναι συγχρονη η οχι εφαρμογη, η εφαρμογη απαιτει συγκεκριμενους πορους υπο συγκεκριμενες συνθηκες. Εφοσον ο σεμπρον δε τους εχει η τους εχει οριακα, θα δουλευει στο τερμα η σχεδον στο τερμα.

Επειδη μιλησες για καταναλωση και καποιοι προτειναν να βαλεις ακομα πιο ενεργοβορο cpu ανεφερα τα Νxxx.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Mιλας για τη διαχειριση εργασιων, δε θα δεις κατι ιδιαιτερο εκει, oτι βλεπω κι εγω. Σου δειχνει τις εφαρμογες και τις διεργασιες των windows. Το παραραθυρο ειναι μεγαλο και δε χωραει να μπει στο image που θα του τραβηξω οταν  στιγμιαια παει στο 100%.

 

Ξερουμε κατι παραπανω για το svchost? Παντα τρεχει με τα τορενταδικα-πιο πολυ στο μTοrrent νομιζω, οπου φτανει, στιγμιαια παντα, ως το 49%.

Στο ιντερνετ δε βρηκα σαφες info, αλλου λεγεται οτι ειναι διεργασια των win και αλλου οτι ειναι μαλγουερ.

Πλακα μας κανεις?

Βρηκες μονος σου ποια εργασια απασχολει πολυ τη cpu

 

Εγω θα τη "σκοτωνα" για δοκιμη

 

Windows 7 εχεις?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

 

Μα εχω ηδη το καταλληλο για μενα συστημα εδω και 10 χρονια, fanless psu, aftermarket heatsink, DDR3 12GB, full tower αψογο, vga HD με εξτρα ψυκτρακια, mobo & cpu να τα πεταξω ολα για να παρω νεο συστημα? Για ποιο λογο? Μια χαρα βολευομαι και τωρα σε αυτα που κανω.

 

 

Aν το αφηνεις ανοιχτο για να κατεβαζεις τορρεντ , παιζει να κανεις αποσβεση του νεου pc και μονο απο το ρευμα σε συγκριση με αυτο που εχεις τωρα 😄

Οπως σου ειπαν , Ν95/100 , με 100-120ε ενα κουτακι που χωραει στην τσεπη , τα κανει ολα και συμφερει 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

 

 

 

1. Δεν εχει σημασια τι θελω εγω?? τι ειδους ανεκδοτα ειναι αυτα? 😄 Δεν ειναι συγχρονη εφαρμογη το τορενταδικο ή ο mpc.

2. Ηθελα να κανω ενα ελαφρυ o/c σε εν γνωση μου κλειδωμενο cpu, εφοσον γινεται και χωρις να επηρεαστουν αλλα υποσυστηματα. Τωρα που εμαθα οτι ειναι επικινδυνο δε θελω πλεον.

4. Εχεις υποψη σου οτι στους ssd ισχυει παντα ο κινδυνος του ξαφνικου θανατου? Μπορει το διαγνωστικο να σου τον δειχνει αριστο και την επομενη μερα να μη δουλευει πια και να τα εχεις χασει ολα.

 

 

Μα εχω ηδη το καταλληλο για μενα συστημα εδω και 10 χρονια, fanless psu, aftermarket heatsink, DDR3 12GB, full tower αψογο, vga HD με εξτρα ψυκτρακια, mobo & cpu να τα πεταξω ολα για να παρω νεο συστημα? Για ποιο λογο? Μια χαρα βολευομαι και τωρα σε αυτα που κανω.

 

 

 

 

Σου ειπαν και αλλα παιδια, οτι αν βολευεσαι με τον Σεμπρον, μεινε ως εχεις.  Γιατι προσπαθεις να κανεις κατι που ο Σεμπρον δεν εχει δυνατοτητες? και γιατι θες να "ρισκαρεις" καποια ασταθεια στο πισι σου?  

 

Για το θεμα των δισκων, θα μου επιτρεψεις να μην σχολιασω τιποτα, ουτε για ρευματα, ουτε για "ξαφνικο θανατο"..........!   εχεις την αποψη σου, εχω την αποψη μου. αφου δεν δεχεσαι να ακουσεις..., δεν εχει νοημα να συνεχισουμε....!   

 

 

αν τελικα βολευεσαι ή οχι.....με το συστημα ως εχει, εσυ πρεπει να το ξερεις καλυτερα απο ολους μας.

απλα δεν καταλαβα σε αυτη την περιπτωση, γιατι ανοιξες θεμα και ασχολεισαι με το OC του σεμπρον αφου βολευεσαι.....? 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος panoc έγραψε:

Αδιαφορο εαν ειναι συγχρονη η οχι εφαρμογη, η εφαρμογη απαιτει συγκεκριμενους πορους υπο συγκεκριμενες συνθηκες. Εφοσον ο σεμπρον δε τους εχει η τους εχει οριακα, θα δουλευει στο τερμα η σχεδον στο τερμα.

 

Περι συγχρονων εφαρμογων μιλησε ο αλλος φιλος. Στο τερμα δουλευει στιγμιαια και κατα διαστηματα, το απο πανω image δε δειχνει μια σταθερη μετρηση, ειναι αυτη που κοιταξα να πιασω οταν ηρθε με το "print screen".  Για να δουλεψει στο τερμα σταθερα θα πρεπει να ανοιξω ταυτοχρονα δεκαδες παραθυρα και εφαρμογες.

 

7 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Πλακα μας κανεις?

Βρηκες μονος σου ποια εργασια απασχολει πολυ τη cpu

 

Εγω θα τη "σκοτωνα" για δοκιμη

 

Windows 7 εχεις?

 

Γιατι να μην τη βρω, σου εχω δωσει την εντυπωση αρχαριου? 🙂

Δεν πειραζω τις διεργασιες των win.

Nαι, Win 7-64 SP1 και δε σκοπευω να το αλλαξω.

 

5 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Aν το αφηνεις ανοιχτο για να κατεβαζεις τορρεντ , παιζει να κανεις αποσβεση του νεου pc και μονο απο το ρευμα σε συγκριση με αυτο που εχεις τωρα 😄

Οπως σου ειπαν , Ν95/100 , με 100-120ε ενα κουτακι που χωραει στην τσεπη , τα κανει ολα και συμφερει 

 

 

Eχει περασει προ πολλου ο καιρος που ειχαμε αργες συνδεσεις και αφηναμε 24/7 ανοιχτο το... κατεβαστηρι οπως το λεγαμε.

Κατα μ.ο. δουλευει 2-3 ωρες καθημερινα. Δωσε ομως λινκ να εξετασω αυτο το συστημα που λες. Το μεγεθος δε με ενδιαφερει, αλλα πραγματα με ενδιαφερουν. Φανταζομαι οτι θα εχει καποιους κακης ποιοτητας μικρους ανεμιστηρες που θα βουϊζουν σαν ερκοντισιον που θελει σερβις😄 Ο επεξστης του τι δυνατοτητες εχει, μπορει να ανταπεξελθει στην απαιτητικη χρηση που κανω? Πχ. να παιζει 5 βιντεο απο browsers εστω και με κολληματα, ταυτοχρονα να παιζει ενα live δελτιο ειδησεων χωρις κολληματα και να ανοιγει 20 ιντερνετικες σελιδες μαζι με παραθυρα του windows explorer?

 

1 ώρα πριν, το μέλος cabdik έγραψε:

1. Σου ειπαν και αλλα παιδια, οτι αν βολευεσαι με τον Σεμπρον, μεινε ως εχεις.  Γιατι προσπαθεις να κανεις κατι που ο Σεμπρον δεν εχει δυνατοτητες? και γιατι θες να "ρισκαρεις" καποια ασταθεια στο πισι σου?  

 

2. Για το θεμα των δισκων, θα μου επιτρεψεις να μην σχολιασω τιποτα, ουτε για ρευματα, ουτε για "ξαφνικο θανατο"..........!   εχεις την αποψη σου, εχω την αποψη μου. αφου δεν δεχεσαι να ακουσεις..., δεν εχει νοημα να συνεχισουμε....!   

 

3. αν τελικα βολευεσαι ή οχι.....με το συστημα ως εχει, εσυ πρεπει να το ξερεις καλυτερα απο ολους μας.

απλα δεν καταλαβα σε αυτη την περιπτωση, γιατι ανοιξες θεμα και ασχολεισαι με το OC του σεμπρον αφου βολευεσαι.....? 

 

1. & 3.  Κοιταξε, αν μου δινανε ενα αλλο συστημα, δωρεαν, καλυτερο και οπως το θελω, ευχαριστως να ξεβολευομουν.

Εξαρχης δεν ηθελα ασταθειες, μονο για ασφαλη αυξηση fsb αν μπορει να γινει μιλησα. Και βεβαια δεν ηξερα οτι τιθεται θεμα φθορας δισκου.

 

2. Για το ξαφνικο θανατο των ssd λες? Αυτο δεν ειναι θεμα αποψης, ειναι δεδομενο. Στο ιντερνετ μπορει ο καθενας να το τσεκαρει. Και να δει περιπτωσεις χρηστων που δε κανανε μπακαπ και μια  ωραια πρωϊα ξαφνικα και απροειδοποιητα ο ssd τους δε λειτουργουσε και τρεχανε αλλοφρονες στα ειδικα εργαστηρια για να ανακτησουν επ αμοιβης οτι μπορουσαν απο τα πολυτιμα δεδομενα τους.

Για τα "ρευματα" δε καταλαβα τι εννοεις.

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

 

Τα minipc με N95/100 ειναι αθορυβα (εχω ενα με Ν100 στο σαλονι) ,υποστηριζουν ολους τους συγρχνους τυπους για decoding (και οχι μονο Η.264) και οσο για αυτα που ρωτας, ειναι 2+ φορες πιο γρηγορα phenom X6 που με τη σειρα του ειναι 3 φορες πιο γρηγορο απο αυτο που εχεις, οποτε εαν ολα αυτα τα κανεις με το σεμπρον τα κανεις και με το N100 ο οποιος εχει επιδοσεις i5 6500 https://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=Intel+N100&id=5157

https://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=Intel+N95&id=5206

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-6500+%40+3.20GHz&id=2599

 

Στιγμαια πανω κατω ολα τα συστηματα δουλευουν τερμα, εαν και εφοσον εισαι ευχαριστημενος με το συστημα σου δεν υπαρχει λογος να το ψαχνουμε αλλο.

OC δε παιρνει, σε βολευει, μενεις ως εισαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, το μέλος coolman έγραψε:

 

 

1. & 3.  Κοιταξε, αν μου δινανε ενα αλλο συστημα, δωρεαν, καλυτερο και οπως το θελω, ευχαριστως να ξεβολευομουν.

Εξαρχης δεν ηθελα ασταθειες, μονο για ασφαλη αυξηση fsb αν μπορει να γινει μιλησα. Και βεβαια δεν ηξερα οτι τιθεται θεμα φθορας δισκου.

 

2. Για το ξαφνικο θανατο των ssd λες? Αυτο δεν ειναι θεμα αποψης, ειναι δεδομενο. Στο ιντερνετ μπορει ο καθενας να το τσεκαρει. Και να δει περιπτωσεις χρηστων που δε κανανε μπακαπ και μια  ωραια πρωϊα ξαφνικα και απροειδοποιητα ο ssd τους δε λειτουργουσε και τρεχανε αλλοφρονες στα ειδικα εργαστηρια για να ανακτησουν επ αμοιβης οτι μπορουσαν απο τα πολυτιμα δεδομενα τους.

Για τα "ρευματα" δε καταλαβα τι εννοεις.

 

 

οταν εχεις τον μικροτερο "Budget" επεξεργαστη της AMD, και ο οποιος ειναι και με κλειδωμενο πολ/στη, δεν εχει περιθωρια τρελης αυξησης χρονισμων. με 100-200ΜΗΖ ...επαναλαμβανω δεν αξιζει να ασχοληθεις σε αυτον τον επεξεργαστη. 

 

 

Οσον αφορα τους δισκους, θα σου πω την αποψη μου, και πετα την στα σκουπιδια..!   οσον αφορα τον συγκεκριμενο επεξεργαστη και τους χρονισμους που μπορεις να ανεβασεις, δεν καθομαι να συζητησω για την επήρεια που θα εχει σε δισκους. 

 

ο ξαφνικος θανατος των SSD, προσωπικα... δεν θεωρω, οτι εχει -τουλαχιστον- αμμεση σχεση με τους υπερχρονισμους των επεξεργαστων..! γι αυτο σου ειπα εχω αλλη αποψη και δεν θελω να επηρεασω κανεναν..!  ουτε να μπω σε καμια αντιπαραθεση...! 

για τα ρευματα εννοω οτι ισως θεωρουν μερικοι, οτι οταν κανεις υπερχρονισμο σε καποιο συστημα, ειτε σε επεξεργαστη ειτε σε μνημες, η τακτικη λεει οτι οσο ανεβαζεις, τοσο ταιζεις με ρευμα. δλδ, με το στανταρ ρευμα που δινει η μητρικη, θα φτασει εως ενα σημειο. απο εκει και πανω, για να ανεβει περισσοτερο, θα χρειαστει και ανοδο σε τασεις (=ρευματα). αρα, ισως θεωρειται οτι αυτο θα επηρεασει και τους δισκους, που δεν εχει καμια λογικη, βεβαιως, καθως οι δισκοι τροφοδοτουνται ξεχωριστα απο το τροφοδοτικο..!  γι αυτο περιελαβα και τα "ρευματα".... 

 

τωρα... οσον αφορα την περιπτωση να "πεθανει" ο SSD ξαφνικα, αυτο μπορει να συμβει οποτεδηποτε. γι αυτο το λογο λεμε και ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ εδω και δεκαετιες...,  οταν εχουμε δεδομενα που δεν θελουμε να χασουμε, ΠΑΝΤΑ....ΜΑ ΠΑΝΤΑ... κραταμε BACK-UP...!!!!  αλλα δυστυχως μονο οταν παθαινεις..., μαθαινεις...!!!! 

 

ΥΓ1... στη θεση σου, θα κοιταζα να βρω εναν PHENOM x4/χ6 και να τον ΥΠΟ-χρονισω για να μην καιει ρευμα και να μην χρειαζεται ιδιαιτερη ψυξη, ετσι θα ειχες με ΕΛΑΧΙΣΤΑ χρηματα, εναν 4/6πυρηνο με πολυ περισσοτερη δυναμη, οταν και οποτε το χρειαστεις, και ρυθμισμενο να λειτουργει πολυ χαμηλοτερα σε ρευμα και να ειναι ταυτοχρονα πολυ πιο αποτελεσματικος σε ολα, και ειδικα σε 40-50 tabs του περιηγητη...!   γι αυτο σου ζητησα να αναφερεις το μοντελο της μητρικης, να δουμε αν τους υποστηριζει, που λογικα θα υποστηριζει....

 

 

ΥΓ2 ........ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ........!!!!! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Eχει περασει προ πολλου ο καιρος που ειχαμε αργες συνδεσεις και αφηναμε 24/7 ανοιχτο το... κατεβαστηρι οπως το λεγαμε.

Κατα μ.ο. δουλευει 2-3 ωρες καθημερινα. Δωσε ομως λινκ να εξετασω αυτο το συστημα που λες. Το μεγεθος δε με ενδιαφερει, αλλα πραγματα με ενδιαφερουν. Φανταζομαι οτι θα εχει καποιους κακης ποιοτητας μικρους ανεμιστηρες που θα βουϊζουν σαν ερκοντισιον που θελει σερβις😄 Ο επεξστης του τι δυνατοτητες εχει, μπορει να ανταπεξελθει στην απαιτητικη χρηση που κανω? Πχ. να παιζει 5 βιντεο απο browsers εστω και με κολληματα, ταυτοχρονα να παιζει ενα live δελτιο ειδησεων χωρις κολληματα και να ανοιγει 20 ιντερνετικες σελιδες μαζι με παραθυρα του windows explorer?

 

 

Παραδειγματα 

Ν95

Ν100

Εχουν περασει οι προσφορες τους , οποτε ειναι σε υψηλοτερη τιμη , στο διπλανο φορουμ ομως βγαινουν πολυ πολυ συχνα τετοιου ειδους προσφορες . 

Και οι δυο αυτοι επεξεργαστες , καινε αερα και ειναι ετη φωτος μπροστα απο αυτο που εχεις . 

 

 

Ειλικρινα το βρισκω αδυνατο πως τον εχεις σε οθονη για να βλεπεις βιντεο με εναν σκασμο σελιδες ανοιχτες , και δεν ριχνεις χριστοπαναγιες . 

Εδω το τσιπακι ηταν παροχημενο απ οτην στιγμη που βγηκε απ οτο κουτι....

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος panoc έγραψε:

Τα minipc με N95/100 ειναι αθορυβα (εχω ενα με Ν100 στο σαλονι) ,υποστηριζουν ολους τους συγρχνους τυπους για decoding (και οχι μονο Η.264) και οσο για αυτα που ρωτας, ειναι 2+ φορες πιο γρηγορα phenom X6 που με τη σειρα του ειναι 3 φορες πιο γρηγορο απο αυτο που εχεις, οποτε εαν ολα αυτα τα κανεις με το σεμπρον τα κανεις και με το N100 ο οποιος εχει επιδοσεις i5 6500 https://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=Intel+N100&id=5157

https://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=Intel+N95&id=5206

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-6500+%40+3.20GHz&id=2599

 

Eγω το εχω μπροστα στο κρεβατι μου. Ξαπλωμενος το χειριζομαι 😄, με ασυρματο ποντικι και το εικονικο πληκτρολογιο. Και με remote desktop οταν θελω να μπω απ το  main pc μου.

Λινκ με πληρες συστημα ζητησα, οχι τον επξστη μόνο του.

 

13 ώρες πριν, το μέλος cabdik έγραψε:

1. ο ξαφνικος θανατος των SSD, προσωπικα... δεν θεωρω, οτι εχει -τουλαχιστον- αμμεση σχεση με τους υπερχρονισμους των επεξεργαστων..! γι αυτο σου ειπα εχω αλλη αποψη και δεν θελω να επηρεασω κανεναν..!  ουτε να μπω σε καμια αντιπαραθεση...! 

 

2. ΥΓ1... στη θεση σου, θα κοιταζα να βρω εναν PHENOM x4/χ6 και να τον ΥΠΟ-χρονισω για να μην καιει ρευμα και να μην χρειαζεται ιδιαιτερη ψυξη, ετσι θα ειχες με ΕΛΑΧΙΣΤΑ χρηματα, εναν 4/6πυρηνο με πολυ περισσοτερη δυναμη, οταν και οποτε το χρειαστεις, και ρυθμισμενο να λειτουργει πολυ χαμηλοτερα σε ρευμα και να ειναι ταυτοχρονα πολυ πιο αποτελεσματικος σε ολα, και ειδικα σε 40-50 tabs του περιηγητη...!   γι αυτο σου ζητησα να αναφερεις το μοντελο της μητρικης, να δουμε αν τους υποστηριζει, που λογικα θα υποστηριζει....

 

4. ΥΓ2 ........ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ........!!!!! 

 

1. Δεν ειπα οτι ο ξαφνικος θανατος εχει αμεση σχεση με το o/c [Mπορει να συμβει οποτεδηποτε. Γιαυτο και πρεπει να εχουμε καλης ποιοτητας ssd. Ο hdd πρωτου τα τιναξει σου δινει σημαδια, ο ssd οχι, ετσι εχω διαβασει στο ιντερνετ].

Και εφοσον μου ειπες οτι το o/c μπορει να τον φθειρει, ειναι ενας πολυ σημαντικος λογος να μην προχωρησω σε αυτο εδικα κι αφου, οπως ειπαμε, θα εχει φτωχα αποτελεσματα.

 

2. Ασφαλως θα ηθελα να αντικαταστησω τον Sempron με αλλον γρηγοροτερο επξστη, αλλα δε κυκλοφορουν πια σε ΑΜ3 και θα πρεπει να ειναι με χαμηλο ΤDP, δλδ να μη χρειαζεται fan το χειμωνα, ουτε να ζοριζει τo psu. Το ποιους υποστηριζει η mobo το ξερω/μπορω να το βρω φιλε μου, δε χρειαζεται να βαλω εσενα να το ψαξει για μενα.

Aρχικα ετρεχα τον Sempron υποχρονισμενο, αλλα μετα τoν εβαλα στο κανονικο του (VCore 1.37) για να μπορω πιο ανετα να ανοιγω τα δεκαδες παραθυρα που συνηθιζω.

 

3. Παρομοιως! 🧑‍🎄

 

13 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Παραδειγματα 

Ν95

Ν100

Εχουν περασει οι προσφορες τους , οποτε ειναι σε υψηλοτερη τιμη , στο διπλανο φορουμ ομως βγαινουν πολυ πολυ συχνα τετοιου ειδους προσφορες . 

Και οι δυο αυτοι επεξεργαστες , καινε αερα και ειναι ετη φωτος μπροστα απο αυτο που εχεις . 

 

Ειλικρινα το βρισκω αδυνατο πως τον εχεις σε οθονη για να βλεπεις βιντεο με εναν σκασμο σελιδες ανοιχτες , και δεν ριχνεις χριστοπαναγιες . 

Εδω το τσιπακι ηταν παροχημενο απ οτην στιγμη που βγηκε απ οτο κουτι....

 

Ελληνικα λινκς δεν υπαρχουν?

Αν ειναι "ετη φωτος μπροστα σε επιδοσεις" για πραγματα που δε χρειαζομαι, δε λεει κατι.

Οπως ειπα δε σκοπευω να πεταξω το επιλεγμενο υλικο μου για να αγορασω αλλο συστημα, ελεγχο και συγκριση θελω να κανω. Πχ. τι ανεμιστηρες εχει το συστημα που λες, τι επεκτασιμοτητα, τι ρευμα καιει, τι δυνατοτητες εχει ο cpu, που ασφαλως θα εχει μια ψυκτρουλα της πλακας και το φουρφουρι θα κανει σαν κομπρεσερ. Το ιδιο και το τροφοδοτικο.

Παροχημενο για καποιον που θελει να παιζει παιχνιδια ή να κανει benches, ναι. Για αθορυβο htpc, σερφαρισμα και αποθηκευτικο χωρο ειναι οτι πρεπει.

Γιατι να ριξω... χρ/ες? Δε μιλαμε για pentium της δεκαετιας του '90

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.