Jump to content



Ανέβασμα FSB


coolman

Recommended Posts

12 λεπτά πριν, το μέλος Oric έγραψε:

Sempron και δεκάδες παράθυρα ανοικτά, 

η ατάκα του Αυλωνίτη ωχριά...

 

Εξαρταται τι παραθυρα ειναι, αν  προκειται απλα για σελιδες απo browsers εκει θες ram. Προσφατα την ανεβασα απο 4 σε 12GB, οπότε δε μου εμφανιζεται πια το μηνυμα "κλειστε τα παραθυρα γιατι τελειωνει η μνημη σας" 😄

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Δεν πειραζω τις διεργασιες των win.

Nαι, Win 7-64 SP1 και δε σκοπευω να το αλλαξω.

Δε θα παθαινε τιποτα, με μια επανεκκινηση θα εστρωνε

Αν εχεις SSD στην ακρη δοκιμασε τα 10. Με τη μνημη που εχεις θα παιζει πολυ καλυτερα και χωρις αυτο το αρχειο svchost

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

 

 

1. Δεν ειπα οτι ο ξαφνικος θανατος εχει αμεση σχεση με το o/c [Mπορει να συμβει οποτεδηποτε. Γιαυτο και πρεπει να εχουμε καλης ποιοτητας ssd. Ο hdd πρωτου τα τιναξει σου δινει σημαδια, ο ssd οχι, ετσι εχω διαβασει στο ιντερνετ].

Και εφοσον μου ειπες οτι το o/c μπορει να τον φθειρει, ειναι ενας πολυ σημαντικος λογος να μην προχωρησω σε αυτο εδικα κι αφου, οπως ειπαμε, θα εχει φτωχα αποτελεσματα.

 

2. Ασφαλως θα ηθελα να αντικαταστησω τον Sempron με αλλον γρηγοροτερο επξστη, αλλα δε κυκλοφορουν πια σε ΑΜ3 και θα πρεπει να ειναι με χαμηλο ΤDP, δλδ να μη χρειαζεται fan το χειμωνα, ουτε να ζοριζει τo psu. Το ποιους υποστηριζει η mobo το ξερω/μπορω να το βρω φιλε μου, δε χρειαζεται να βαλω εσενα να το ψαξει για μενα.

Aρχικα ετρεχα τον Sempron υποχρονισμενο, αλλα μετα τoν εβαλα στο κανονικο του (VCore 1.37) για να μπορω πιο ανετα να ανοιγω τα δεκαδες παραθυρα που συνηθιζω.

 

3. Παρομοιως! 🧑‍🎄

 

 

 

1 Δεν ειπα ποτε εγω οτι το OC μπορει να φθειρει τους δισκους, καθε αλλο..,  ...μην χρεωνεις σε μενα λογια που δεν ειπα.....!!! 

 

2 εσυ ξερεις και μπορεις να βρεις ποιους υποστηριζει η μητρικη σου. αν δεις και ποια μοντελα απο αυτα εβγαιναν και LOW TDP (Πχ 8320e, αλλα εγω δεν ξερω την μητρικη σου....) θα μπορουσες τουλαχιστον να ψαξεις.  Εβγαιναν επισης Athlon e  ή και Opteron...!  

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος cabdik έγραψε:

1 Δεν ειπα ποτε εγω οτι το OC μπορει να φθειρει τους δισκους, καθε αλλο..,  ...μην χρεωνεις σε μενα λογια που δεν ειπα.....!!!

 

Tι λες φιλε μου?? δεν ειπα οτι εσυ το ειπες, για τον εαυτο μου μιλησα. Διευκρινησα/διορθωσα κατι που χρεωσες σε μενα.

 

Εκει ειναι το quote, γιατι μπερδευτηκες? Ειχες πει " ο ξαφνικος θανατος των SSD, προσωπικα... δεν θεωρω, οτι εχει -τουλαχιστον- αμεση σχεση με τους υπερχρονισμους των επεξεργαστων ". Aυτο το ειπες  προφανως γιατι νομιζες οτι εγω θεωρω πως ο ξαφνικος θανατος των ssd σχετιζεται με το o/c.

 

On 30/12/2023 at 7:44 ΜΜ, το μέλος panoc έγραψε:

Ενα minipc με Ν95/Ν100 καει max 10W σε foul load,

 

Ριχνοντας μια γρηγορη ματια στα links που δοθηκαν, ειδα καπου ΤDP 65W (ο Sempron 190 εχει 45W).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και οι αλλοι ποσο εχουν?

Δειξε μου να ελεγξω ενα συστημα που εχει αριστες επιδοσεις και χαμηλο ενεργειακο/θερμικο φορτιο(ελληνικο site).

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

google is your friend. https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/231803/intel-processor-n100-6m-cache-up-to-3-40-ghz.html

Αντιστοιχα ψαχνεις στο ARK και για τους υπολοιπους.

 

Δε καταλαβα τις θες να σου στειλω να ελεγξεις αλλα οπως ειπα google is your friend.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

 

Tι λες φιλε μου?? δεν ειπα οτι εσυ το ειπες, για τον εαυτο μου μιλησα. Διευκρινησα/διορθωσα κατι που χρεωσες σε μενα.

 

Εκει ειναι το quote, γιατι μπερδευτηκες? Ειχες πει " ο ξαφνικος θανατος των SSD, προσωπικα... δεν θεωρω, οτι εχει -τουλαχιστον- αμεση σχεση με τους υπερχρονισμους των επεξεργαστων ". Aυτο το ειπες  προφανως γιατι νομιζες οτι εγω θεωρω πως ο ξαφνικος θανατος των ssd σχετιζεται με το o/c.

 

 

Ριχνοντας μια γρηγορη ματια στα links που δοθηκαν, ειδα καπου ΤDP 65W (ο Sempron 190 εχει 45W).

 

ok ... εγω μπερδευτηκα...! 

 

οσον αφορα το TDP (=Thermal Design Power) καταλαβαινεις οτι εχει να κανει με την θερμικη αποδοση του επεξεργαστη και οχι τοσο αμεσα με την καταναλωση του...!!    Εμμεσως, σαφως ισως δηλωνει οτι ενας επεξεργαστης με μεγαλυτερο TDP σαφως καταναλωνει παραπανω, για να αποδιδει και τετοια θερμοτητα (και ΟΧΙ καταναλωση........ επαναλαμβανω..).  

 

εδω λοιπον εισερχεται ο παραγοντας "ισχυς επεξεργαστη", η οποια τι υποννοει..? οτι ενας δυνατοτερος 4πυρηνος επεξεργαστης, με TDP 65W εναντι των 45 που ειναι ο Sempron θα αποδιδει πολυ καλυτερα και με καλυτερη θερμικη αποδοση, καθως θα λειτουργει το πολυ στο 50% οταν κανει τις ιδιες ακριβως διεργασιες που κανει ο Σεμπρον στο 100%.    επομενως..., ποιος καταναλωνει και θερμαινεται περισσοτερο?    

 

και υπενθυμιζω οτι ακομα και στην ΑΜ3 πλατφορμα υπηρχε η διαχειριση ενεργειας της AMD, οπου οταν ο επεξεργαστης καθοταν, κατεβαζε χρονισμους και εκλεινε οτι δεν χρειαζοταν, ωστε ο επεξεργαστης να φτανει να καταναλωνει 10-15W..... μετρημενα....!!!  

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος panoc έγραψε:

google is your friend. https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/231803/intel-processor-n100-6m-cache-up-to-3-40-ghz.html

Αντιστοιχα ψαχνεις στο ARK και για τους υπολοιπους.

 

Δε καταλαβα τις θες να σου στειλω να ελεγξεις αλλα οπως ειπα google is your friend.

 

Iσχυριζεσαι οτι υπαρχουν συστηματα αποδοτικα και λιγοτερο ενεργοβορα απο το δικο μου, αλλα δε ξερεις κανενα να μου δειξεις?

 

Λινκς εβαλες ηδη προχτες, αλλα σου ειπα οτι πρεπει να ειναι ελληνικα. Αν ειναι ν αγορασει κανεις ασφαλως δε θα παραγγειλει απο το εξωτερικο.

 

 

46 λεπτά πριν, το μέλος cabdik έγραψε:

1. οσον αφορα το TDP (=Thermal Design Power) καταλαβαινεις οτι εχει να κανει με την θερμικη αποδοση του επεξεργαστη και οχι τοσο αμεσα με την καταναλωση του...!!  

 

2. εδω λοιπον εισερχεται ο παραγοντας "ισχυς επεξεργαστη", η οποια τι υποννοει..? οτι ενας δυνατοτερος 4πυρηνος επεξεργαστης, με TDP 65W εναντι των 45 που ειναι ο Sempron θα αποδιδει πολυ καλυτερα και με καλυτερη θερμικη αποδοση, καθως θα λειτουργει το πολυ στο 50% οταν κανει τις ιδιες ακριβως διεργασιες που κανει ο Σεμπρον στο 100%.    επομενως..., ποιος καταναλωνει και θερμαινεται περισσοτερο?    

 

3. και υπενθυμιζω οτι ακομα και στην ΑΜ3 πλατφορμα υπηρχε η διαχειριση ενεργειας της AMD, οπου οταν ο επεξεργαστης καθοταν, κατεβαζε χρονισμους και εκλεινε οτι δεν χρειαζοταν, ωστε ο επεξεργαστης να φτανει να καταναλωνει 10-15W..... μετρημενα....!!!  

 

1. Ασφαλως. Επιδιωκω οσο το δυνατον μικροτερο TDP ωστε να τον δoυλευω fanless και με μικρης ισχυος psu.

 

2. Σημερα υπαρχουν 4πυρηνοι 65ρηδες στα htpc, απ οτι εχω καταλαβει. Aσφαλως αυτοι αποδιδουν καλυτερα απ τον Sempon, δεν αμφιβαλλει κανεις.  Μπορει ομως ο 65ρης, εστω και με μια θηριωδη ψυκτρα να δουλεψει fanless? Θα τραβηξει λιγοτερο ρευμα ο 65ρης απο τον 45ρη?

Οπως και να' χει, κι εφοσον πωλουνται χωριστά, για να βαλω εγω εναν τετοιο θα πρεπει να αλλαξω mobo και ram.

 

3. Ναι, η λειτουργια Cool & Quiet, δυστυχως ομως δεν δουλευει σε ολους τους επξστες.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Iσχυριζεσαι οτι υπαρχουν συστηματα αποδοτικα και λιγοτερο ενεργοβορα απο το δικο μου, αλλα δε ξερεις κανενα να μου δειξεις?

 

Λινκς εβαλες ηδη προχτες, αλλα σου ειπα οτι πρεπει να ειναι ελληνικα. Αν ειναι ν αγορασει κανεις ασφαλως δε θα παραγγειλει απο το εξωτερικο.

 

Δεν ισχυριζομαι απλως, ειναι δεδομενο οτι υπαρχουν. Και ναι το συστημα σου ειτε το θες ειτε οχι ειναι αρχαιο, καιει τα αντερα του για αυτα που προσφερει και ειναι πιο αργο και απο καθυστερηση. Το αν θες να το δεχθεις η οχι ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

Δεν εβαλα κανενα λινκ συστηματος εγω, μονο για επεξεργαστες.

Aλλα επειδη βαριεσαι, οριστε https://www.skroutz.gr/s/42926157/Beelink-Mini-S12-PC-N95-8GB-DDR4-256GB-SSD-W11-Pro.html και https://www.skroutz.gr/s/42926180/Beelink-Mini-S12-Pro-PC-N100-16GB-DDR4-500GB-SSD-W11-Pro.html απο Ελλαδα και αλλα πληρωνεις περισσοτερα απο οτι να το παρεις απ'εξω.

Εχω και τα 2 (τα συγκεκριμενα 2), και ναι δε καινε τιποτα, ειναι αθορυβα και 10 φορες πιο γρηρορα απο το σεπρον.

Καταναλωση max 10-12W μετρημενο στη πριζα σε πληρες φορτιο,  σε καταστασεις για ταινιες browsing κλπ max 8.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που λεει πως ειναι ευχαριστημενος απο τις επιδοσεις του συστηματος (που δεν ειναι , αλλιως δε θα ψαχνοταν για OC ) , δεν εχει νοημα να προσπαθει καποιος να τον πεισει πως το pc εχει μπει στο χρονοντουλαπο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος kpetros έγραψε:

Απο την στιγμη που λεει πως ειναι ευχαριστημενος απο τις επιδοσεις του συστηματος (που δεν ειναι , αλλιως δε θα ψαχνοταν για OC ) , δεν εχει νοημα να προσπαθει καποιος να τον πεισει πως το pc εχει μπει στο χρονοντουλαπο

Αυτο ειπα και εγω σε προηγουμενο ποστ, αλλα συνεχιζει να ρωταει :p

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

 

Iσχυριζεσαι οτι υπαρχουν συστηματα αποδοτικα και λιγοτερο ενεργοβορα απο το δικο μου, αλλα δε ξερεις κανενα να μου δειξεις?

 

Λινκς εβαλες ηδη προχτες, αλλα σου ειπα οτι πρεπει να ειναι ελληνικα. Αν ειναι ν αγορασει κανεις ασφαλως δε θα παραγγειλει απο το εξωτερικο.

 

 

 

1. Ασφαλως. Επιδιωκω οσο το δυνατον μικροτερο TDP ωστε να τον δoυλευω fanless και με μικρης ισχυος psu.

 

2. Σημερα υπαρχουν 4πυρηνοι 65ρηδες στα htpc, απ οτι εχω καταλαβει. Aσφαλως αυτοι αποδιδουν καλυτερα απ τον Sempon, δεν αμφιβαλλει κανεις.  Μπορει ομως ο 65ρης, εστω και με μια θηριωδη ψυκτρα να δουλεψει fanless? Θα τραβηξει λιγοτερο ρευμα ο 65ρης απο τον 45ρη?

Οπως και να' χει, κι εφοσον πωλουνται χωριστά, για να βαλω εγω εναν τετοιο θα πρεπει να αλλαξω mobo και ram.

 

3. Ναι, η λειτουργια Cool & Quiet, δυστυχως ομως δεν δουλευει σε ολους τους επξστες.

 

 

 

επειδη, ο,τι προταση ειχα να κανω, την εκανα........., δεν μπορω να βοηθησω σε τπτ αλλο,  Καλη συνεχεια και καλη χρονια.......!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, το μέλος panoc έγραψε:

Δεν ισχυριζομαι απλως, ειναι δεδομενο οτι υπαρχουν. Και ναι το συστημα σου ειτε το θες ειτε οχι ειναι αρχαιο, καιει τα αντερα του για αυτα που προσφερει και ειναι πιο αργο και απο καθυστερηση. Το αν θες να το δεχθεις η οχι ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

Δεν εβαλα κανενα λινκ συστηματος εγω, μονο για επεξεργαστες.

Aλλα επειδη βαριεσαι, οριστε https://www.skroutz.gr/s/42926157/Beelink-Mini-S12-PC-N95-8GB-DDR4-256GB-SSD-W11-Pro.html και https://www.skroutz.gr/s/42926180/Beelink-Mini-S12-Pro-PC-N100-16GB-DDR4-500GB-SSD-W11-Pro.html

 

 

Mα δεν ειπε κανεις οτι το συστημα μου ειναι μοντερνο. Βασικα δε με ενδιαφερει αν ειναι μοντερνο ή αρχαιο, αλλα να κανει τη δουλεια που θελω και να ειναι οπως το θελω.

Ενας επεξστης με ΤDP 45W και μια πρασινη καρτα γραφικων φυσικα και δε καινε τα αντερα τους. Εξαλλου ποσο να καψουν  με ενα fanless τροφοδοτικο στα 450W?

 

Oντως εσυ ειχες βαλει μόνο επεξστες, για πληρη συστηματα μιλαγαμε.

Tα λινκς που εβαλες τωρα δεν εξυπηρετουν και μόνο απο το μεγεθος τους. Στριμωξιδι, αρα δυσκολια προσβασης, προσθεσης/αλλαγης υποσυστηματων, πολυ θορυβος απο τα κακης ποιοτητας μικρα φουρφουρια και φυσικα μεγαλες θερμ/σιες. Και το πιο αστειο... επεξστης στο 0.8GHz!! Ποιος θα δωσει 250€ για να παρει εναν τετοιο τενεκε? Μονο σινεφιλ που θελουν μια κομψη συσκευη στο σαλονι τους για να βλεπουν ταινιες. Γενικα στα ετοιματζιδικα βαζουν σαβουροϋλικο, οπως θα ξερεις.

 

18 ώρες πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Απο την στιγμη που λεει πως ειναι ευχαριστημενος απο τις επιδοσεις του συστηματος (που δεν ειναι , αλλιως δε θα ψαχνοταν για OC ) , δεν εχει νοημα να προσπαθει καποιος να τον πεισει πως το pc εχει μπει στο χρονοντουλαπο

 

Ευχαριστημενος ειμαι αλλα παντα υπαρχει το καλυτερο. Αν μπορουσα να ανεβασω τη συχνοτητα, γιατι οχι. Δλδ οσοι κανουν o/c σημαινει οτι δεν ειναι ευχαριστημενοι με το pc τους?

Ποιο χρονοντουλαπο? δε με ενδιαφερει να εχω τη τελευταια λεξη της τεχνολογιας, για htpc μιλαμε.

 

12 ώρες πριν, το μέλος cabdik έγραψε:

επειδη, ο,τι προταση ειχα να κανω, την εκανα........

 

Ναι, αλλα μου εκανε εντυπωση που ειπες οτι ενας επεξστης 65ρης θα ζοριστει λιγοτερο απ εναν 45ρη για να κανει τις ιδιες δουλειες, αρα θα χαλασει και λιγοτερο ρευμα. Δηλαδη το μTorrent ανεβαζει το λογ/σμο της ΔΕΗ?

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Tα λινκς που εβαλες τωρα δεν εξυπηρετουν και μόνο απο το μεγεθος τους.

Θεμιτο, μονο ενα εξτρα δισκο μπορεις να βαλεις. Αλλα οπως και να εχει οταν ειναι 10+ φορες πιο γρηγορα απο το σαπακι δε χρειαζεσαι κατι παραπανω.

46 λεπτά πριν, το μέλος coolman έγραψε:

πολυ θορυβος απο τα κακης ποιοτητας μικρα φουρφουρια και φυσικα μεγαλες θερμ/σιες. Και το πιο αστειο... επεξστης στο 0.8GHz!! Ποιος θα δωσει 250€ για να παρει εναν τετοιο τενεκε? Μονο σινεφιλ που θελουν μια κομψη συσκευη στο σαλονι τους για να βλεπουν ταινιες. Γενικα στα ετοιματζιδικα βαζουν σαβουροϋλικο, οπως θα ξερεις.

Πλεον ειμαι σιγουρος οτι ειτε τρολαρεις ειτε εισαι χαζος γιατι λες συνεχεια κοτσανες. Σου ειπα εχω και τα 2 και ειναι αθορυβα και οχι δεν εχουν σαβουροιλικο, ολα αυτα τα mini pc ειναι laptop χωρις οθονη και πληκτρολογιο αλλα τοσα ξερεις τοσα λες. Διαβασες το ark των επεξεργαστων και ειδες οτι ειναι 0.8 Ghz? Αυτη ειναι η rest συχνοτητα, βασιστηκες δηλαδη στο skroutz. ωραιος.

Μεινε με το σαπακι σου και κανε το oc για απο 10 φορες πιο αργος να γινει 9.9 φορες πιο αργος.

 

Καλη συνεχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος coolman έγραψε:

 

 

 

 

Ναι, αλλα μου εκανε εντυπωση που ειπες οτι ενας επεξστης 65ρης θα ζοριστει λιγοτερο απ εναν 45ρη για να κανει τις ιδιες δουλειες, αρα θα χαλασει και λιγοτερο ρευμα. Δηλαδη το μTorrent ανεβαζει το λογ/σμο της ΔΕΗ?

 

 

(τελευταιο ποστ)

 

 

σου ανεφερα οτι το TDP δεν ειναι πανακεια, και για πιο λογο.  αν θες να μετρησεις καταναλωσεις, το κανεις με μετρητη στην πριζα...και μονο...., και ΟΧΙ βασει TDP...!!!!  

 

ενας ισχυροτερος επεξεργαστης, σαφεστατα μπορει να κανει τις ιδιες δουλειες με τον σεμπρον πολυ πιο ανετα και πολυ πιο ξεκουραστα (=μικροτερη καταναλωση, μικροτερη εκπομπη θερμοτητας, συν οτι εχεις το πλεονεκτημα περισσοτερων πυρηνων...)...!   

 

 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος panoc έγραψε:

Θεμιτο, μονο ενα εξτρα δισκο μπορεις να βαλεις. Αλλα οπως και να εχει οταν ειναι 10+ φορες πιο γρηγορα απο το σαπακι δε χρειαζεσαι κατι παραπανω.

 

Σαπακι ειναι ο ετοιματζιδικος τενεκες με το πλαστικο κουτι μινιατιουρα και  τον χαμηλων δυνατοτητων επξστη που θα παρει μονο καποιος ανιδεος ή αποκλειστικα σινεφιλ.

Εγω τη δουλεια μου τη κανω με αυτο που εχω, το δικο σου ζορι που τραβας ποιο ειναι?

Και μονο ο Intel ssd μου αξιζει περισσοτερο απο ολοκληρο τον τενεκε σου.

 

6 ώρες πριν, το μέλος panoc έγραψε:

Πλεον ειμαι σιγουρος οτι ειτε τρολαρεις ειτε εισαι χαζος γιατι λες συνεχεια κοτσανες. Σου ειπα εχω και τα 2 και ειναι αθορυβα και οχι δεν εχουν σαβουροιλικο, ολα αυτα τα mini pc ειναι laptop χωρις οθονη και πληκτρολογιο αλλα τοσα ξερεις τοσα λες. Διαβασες το ark των επεξεργαστων και ειδες οτι ειναι 0.8 Ghz? Αυτη ειναι η rest συχνοτητα, βασιστηκες δηλαδη στο skroutz. ωραιος.

Μεινε με το σαπακι σου και κανε το oc για απο 10 φορες πιο αργος να γινει 9.9 φορες πιο αργος.

 

Εγω καταλαβα οτι εσυ τρολαρεις  γιατι ενω βλεπεις μια συζητηση με επιχειρηματα προσπαθεις να προσβαλεις το συνομιλητη σου. Οι κοτσανες ειναι απο σενα που  πας να πλασαρεις εναν ετοιματζιδικο πλαστικο τενεκε χαμηλων δυνατοτητων ως σουπερ-ντουπερ συστημα. Τα λινκ που μου εδωσες λενε 0,8 και 1,0 το αλλο, μη με βαλεις να σου κανω image.

Kατσε στον ακριβο τενεκε σου, μη κανεις ο/c και λεγε οτι ειναι 10 φορες πιο γρηγορος και πας για 10.1😄

 

5 ώρες πριν, το μέλος cabdik έγραψε:

σου ανεφερα οτι το TDP δεν ειναι πανακεια, και για πιο λογο.  αν θες να μετρησεις καταναλωσεις, το κανεις με μετρητη στην πριζα...και μονο...., και ΟΧΙ βασει TDP...!!!!  

 

ενας ισχυροτερος επεξεργαστης, σαφεστατα μπορει να κανει τις ιδιες δουλειες με τον σεμπρον πολυ πιο ανετα και πολυ πιο ξεκουραστα (=μικροτερη καταναλωση, μικροτερη εκπομπη θερμοτητας, συν οτι εχεις το πλεονεκτημα περισσοτερων πυρηνων...)...!  

 

Ρωτησα κατι συγκεκριμενο.

Περι TDP, ολοι καταλαβαινουν οτι οσο πιο μικρο, τοσο πιο "πρασινο" το συστημα. 

Υποψη οτι τη μεγαλη καταναλωση τη κανει η καρτα, οχι ο επεξστης, και παιζει ρολο και το τροφοδοτικο που εχεις.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

ελεγα να μην σχολιασω αλλα με ξεπερναει το οτι πας να βγαλεις ολους οσους προσπαθησαν να σε βοηθησουν αχρηστους και εσυ εισαι ο εξυπνος της παρεας. Ενω ειναι ξεκαθαρο οτι δεν ξερεις τι σου γινεται και εχεις μεινει 10χρονια πισω. 

19 λεπτά πριν, το μέλος coolman έγραψε:

πας να πλασαρεις εναν ετοιματζιδικο πλαστικο τενεκε χαμηλων δυνατοτητων ως σουπερ-ντουπερ συστημα

ναι λες και θα παρει ποσοστα απο την πωληση. στο προτεινε μπας και δεις καμια ασπρη μερα αλλιως ειμαι σιγουρος πως he doesnt give a single frag αν θα τον αγορασεις η οχι. Και πιστεψε με ειναι τερας επιδοσεων αυτο που σου προτειναν σε σχεση με αυτο που εχεις τωρα

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

ελεγα να μην σχολιασω αλλα με ξεπερναει το οτι πας να βγαλεις ολους οσους προσπαθησαν να σε βοηθησουν αχρηστους και εσυ εισαι ο εξυπνος της παρεας.

 

To να βριζεις και να απαξιωνεις τον αλλο επειδη δε μπορεις να κανεις συζητηση, δεν ειναι "βοηθεια". Ειναι χαμηλο επιπεδο.

 

Ενας μόνο μου επιτεθηκε, οχι "ολοι οσοι προσπαθησαν".
 

 

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Και πιστεψε με ειναι τερας επιδοσεων αυτο που σου προτειναν σε σχεση με αυτο που εχεις τωρα

 

Αυτο που εχω τωρα δεν ειναι μια πλαστικη μινιατουρα, εχει πυργο μεταλλικο, ειναι πρασινο και εντελως αθορυβο. Οι επιδοσεις-τερας δεν ειναι το θεμα μου.

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2024 at 12:28 ΜΜ, το μέλος coolman έγραψε:

2. Σημερα υπαρχουν 4πυρηνοι 65ρηδες στα htpc, απ οτι εχω καταλαβει. Aσφαλως αυτοι αποδιδουν καλυτερα απ τον Sempon, δεν αμφιβαλλει κανεις.  Μπορει ομως ο 65ρης, εστω και με μια θηριωδη ψυκτρα να δουλεψει fanless? Θα τραβηξει λιγοτερο ρευμα ο 65ρης απο τον 45ρη?

Αν ειναι fanless το cpu σου τσεκαρε τη συχνότητα (και τη θερμοκρασια) οταν φτανει 100%. Μπορει να ριχνει τη συχνοτητα λογω θερμοκρασιων

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.