Jump to content



Ανέβασμα FSB


coolman

Recommended Posts

13 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Αν ειναι fanless το cpu σου τσεκαρε τη συχνότητα (και τη θερμοκρασια) οταν φτανει 100%. Μπορει να ριχνει τη συχνοτητα λογω θερμοκρασιων

 

O cpu δεν εχει προβλημα με τη θερμοκρασια, και το χειμωνα τoν αφηνω fanless. Φοραει μια  Scythe Mugen 2. Θερμοκρασια ανεβαζει η καρτα γραφικων οταν παιζω ταινιες, αλλα απ οτι εχω ακουσει οι καρτες αντεχουν,  ακομα και 70-80οC.

Για το 100% του cpu το διευκρινησαμε, ευθυνεται το μΤοrrent και συγκεκριμενα το svchost (διεργασια των Win 7).

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στο είχα πει στο #14 ότι τζάμπα παιδεύεσαι, δεν θα έχεις κέρδος από αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις μα τον υπερχρονισμό.

Κράτα το σύστημά σου για όσο σε βγάλει και στο μέλλον θα πάρεις κάτι άλλο.

 

2 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Για το 100% του cpu το διευκρινησαμε, ευθυνεται το μΤοrrent και συγκεκριμενα το svchost (διεργασια των Win 7).

 

Μπορεί να είναι και πρόβλημα αποκλειστικά του μΤοrrent μιας και στο παρελθόν έχουν πιαστεί να βάζουν διάφορα ύποπτα κατά την εγκατάσταση εκτός από τις διαφημίσεις.

 

 

Και κλείνοντας, μιας και έχεις αναφέρει κάμποσες φορές ότι έχεις "πράσινο" υπολογιστή. Το πόσο πράσινος είναι δεν θα στο δείξει το TDP αλλά αν μετρήσεις την κατανάλωση στη πρίζα (δηλαδή πόσα Watt τραβάει) με κάποιο μετρητή.

 

Screenshot2024-01-04114857.jpg.2d2fd51a2383edd4e72195a0518d6a70.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος p55 έγραψε:

Φίλε μου στο είχα πει στο #14 ότι τζάμπα παιδεύεσαι, δεν θα έχεις κέρδος από αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις μα τον υπερχρονισμό.

 

Eχει κλεισει αυτο το θεμα, ειπα οτι δε το σκεφτομαι πλεον εφοσoν το κερδος ειναι ασημαντο και υπαρχει (γενικα με το o/c) κινδυνος φθορας για τους ssd.

 

1 ώρα πριν, το μέλος p55 έγραψε:

Μπορεί να είναι και πρόβλημα αποκλειστικά του μΤοrrent μιας και στο παρελθόν έχουν πιαστεί να βάζουν διάφορα ύποπτα κατά την εγκατάσταση εκτός από τις διαφημίσεις.

 

Και κλείνοντας, μιας και έχεις αναφέρει κάμποσες φορές ότι έχεις "πράσινο" υπολογιστή. Το πόσο πράσινος είναι δεν θα στο δείξει το TDP αλλά αν μετρήσεις την κατανάλωση στη πρίζα (δηλαδή πόσα Watt τραβάει) με κάποιο μετρητή.

 

Και το μΤοrrent και qBittorrent που δοκιμασα στο μεταξυ απασχολουν πολυ το svchost.

 

Πρεπει να βαλω ηλ.μετρητη για να δω το λιγοστο ρευμα που θα καταναλωσει το συστημα για σερφαρισμα, playback βιντεο και κινησεις του win explorer?

Δηλαδη μπορει ενας επεξστης με TDP 125-140 και μια ενεργοβορα καρτα να ειναι πρασινα?

Εχω τσεκαρει με τους psu calculators που υπαρχουν στο ιντερντετ ποσο ρευμα χαλαει το συστημα μου σε full load, ακομα και ενα 250ρι τροφ/κο θα αρκουσε. Παρολ αυτα θεωρεις οτι δεν ειναι πρασινο?

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Πρεπει να βαλω ηλ.μετρητη για να δω το λιγοστο ρευμα που θα καταναλωσει το συστημα για σερφαρισμα, playback βιντεο και κινησεις του win explorer?

 

Μόνο τότε θα δεις πόσο είναι. Το λιγοστό που λες είναι αναπόδεικτο χωρίς όργανο.

 

Το δικό μου για παράδειγμα δείχνει αυτό με τρεις περιηγητές και ένα σκασμό καρτέλες (μέτρα τες)...

 

Spoiler

20240104_132705.thumb.jpg.ac8a0a573597f9ec5e4b0e036061ad3b.jpg

 

.thumb.png.f81add421f24d2c48a939cde0695a959.png

 

 

και αυτό όταν έβαλα ένα βίντεο 4Κ στο γιουτουμπ.

Πάνω αριστερά έχει analytics του βιντεο με χρονοσημανση.

Spoiler

20240104_132906.thumb.jpg.9e62c206c9838d2c294557f6bfd4d453.jpg

 

demo.thumb.png.d425688c3a431bfcc1a3e7b8e95e4eeb.png

 

 

36 λεπτά πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Δηλαδη μπορει ενας επεξστης με TDP 125-140 και μια ενεργοβορα καρτα να ειναι πρασινα?

 

Όπως σου έγραψα και πιο πάνω μην κάνεις ΤΙΠΟΤΑ στο σύστημά σου.

 

37 λεπτά πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Παρολ αυτα θεωρεις οτι δεν ειναι πρασινο?

 

Μόνο ο Κέρμιτ είναι αποδεδειγμένα πράσινος.

 

GKT14JT4M.2-0.jpg.148f41a85967556b621ddea4af3343a9.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος p55 έγραψε:

 

Μόνο τότε θα δεις πόσο είναι. Το λιγοστό που λες είναι αναπόδεικτο χωρίς όργανο.

 

Το δικό μου για παράδειγμα δείχνει αυτό με τρεις περιηγητές και ένα σκασμό καρτέλες (μέτρα τες)...

 

 

Αν σου ειναι ευκολο , μπορεις να δεις καποια στιγμη ποσο γραφει το οργανο σε σχεση με ποσο πιστευει ο υπολογιστης οτι καταναλωνει (ΑΒ) ? 

Link to comment
Share on other sites

Mιας και το ειπες, χρησιμοποιησα παλι ενα psu calculator. Mε παλιο υλικο, εδω.

 

Βαζω ολα τα εξαρτηματα

Sempron x2 198 (δεν εχει 190 η λιστα αλλα τα χαρακτηριστικα τους ειναι ιδια)

2x2 + 2x4 DDR3 (μεχρι προσφατα ειχα μόνο 2x2, +8w  υπολογιζονται τα νεα)

Raden HD 6450

2 sata σκληροι

1 pci+xpress καρτα (wlan)

1 usb 2.0 (ασ. ποντικι)

1 fan 120" (χρησιμοποιειται το καλοκαιρι)

 

Αυτα λοιπον αν δουλευουν ολο το 24ωρο, full load 90% TDP δινουν 

 

psu.png

 

Το δικο σου τι νουμερα δινει?

 

1 ώρα πριν, το μέλος p55 έγραψε:

Όπως σου έγραψα και πιο πάνω μην κάνεις ΤΙΠΟΤΑ στο σύστημά σου.

 

Πως κολλαει αυτο με το quote?

Nα μη κανω τιποτα, τι εννοεις? Ειπα οτι προκειται να κανω κατι?

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Αν σου ειναι ευκολο , μπορεις να δεις καποια στιγμη ποσο γραφει το οργανο σε σχεση με ποσο πιστευει ο υπολογιστης οτι καταναλωνει (ΑΒ) ? 

 

Aν δεν το κάνω σήμερα θα το κάνω αύριο.

 

 

38 λεπτά πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Mιας και το ειπες, χρησιμοποιησα παλι ενα psu calculator. Mε παλιο υλικο, εδω.

 

Το psu calculator δεν σου μετράει καμία κατανάλωση.

 

 

44 λεπτά πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Το δικο σου τι νουμερα δινει?

 

Άντε πάλι. Ορίστε, τι κατάλαβες τώρα ;

 

Screenshot2024-01-04155156.jpg.1f18276b2ca4fc0fa58283092913073f.jpg

 

 

Τα psu calculator δεν σου μετράνε κατανάλωση αλλά σου λένε τι τροφοδοτικό καλύπτει το σύστημά σου.

Γιατί βρε χριστιανέ δεν θες να το καταλάβεις αυτό ; 

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, το μέλος p55 έγραψε:

Το psu calculator δεν σου μετράει καμία κατανάλωση.

 

Τα psu calculator δεν σου μετράνε κατανάλωση αλλά σου λένε τι τροφοδοτικό καλύπτει το σύστημά σου.

 

Και σου δειχνει πόσα watt χαλανε τα εξαρτηματα σου. Aς μη παιζουμε με τις λεξεις.

 

Απο κει και περα παιζει ρολο και το τρφ/κο, αλλο να εχεις ενα gold και αλλο ενα ανωνυμο χωρις σημανση που θα σε χρεωνει επιπλεον.

 

48 λεπτά πριν, το μέλος p55 έγραψε:

 

Άντε πάλι. Ορίστε, τι κατάλαβες τώρα ;

 

Screenshot2024-01-04155156.jpg.1f18276b2ca4fc0fa58283092913073f.jpg

 

 

Συζητηση κανουμε, εκφρασεις τυπου "αντε παλι", "τι καταλαβες τωρα" δε βοηθανε και σε υποβιβαζουν.

 

148w χαλαει μόνο το συστημα σου?? Τι τροφοδοτικο εχεις?

Δε περιμενα οτι θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις κι εσυ το συγκεκριμενο site, συγχρονο υλικο δεν εχεις?

Μπορεις να μου πεις τα εξαρτηματα σου να τσεκαρω κι εγω, μηπως εχει γινει καποιο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, coolman said:

Μπορεις να μου πεις τα εξαρτηματα σου να τσεκαρω κι εγω, μηπως εχει γινει καποιο λαθος?

 

Ένα λάθος είναι ότι ενδόμυχα πιστεύεις ακόμη πως η λύση στα προβλήματά σου είναι το overclocking στον Sempron.

 

Ενημερωτικά, ένας σύγχρονος 8πύρηνος με TDP 65W που τρέχει πρακτικά τα πάντα με hw acceleration πιθανότατα καταναλώνει λιγότερο από το μισό ρεύμα από ό,τι ένας επεξεργαστής του 2011 που πασχίζει και ενίοτε καταφέρνει να τα τρέχει χωρίς επιτάχυνση.

 

Κανείς δε σε υποχρεώνει να αλλάξεις το σύστημά σου. Εφόσον το κρατάς, αξιοποίησε όσες συμβουλές σου φάνηκαν χρήσιμες, αγνόησε τις υπόλοιπες και θα είμαστε όλοι χαρούμενοι.

 

Όπως και να 'χει... Ξεκινήσαμε Χριστούγεννα με το θέμα, κάναμε Πρωτοχρονιά, διασκεδάσαμε, πάμε παρακάτω.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Ένα λάθος είναι ότι ενδόμυχα πιστεύεις ακόμη πως η λύση στα προβλήματά σου είναι το overclocking στον Sempron.

 

Oχι βεβαια. Ουτε και αντιμετωπιζω σοβαρα προβληματα, δλδ οσοι κανουν o/c ειναι διοτι αντιμετωπιζουν προβληματα?

Δεν εχεις παρακολουθησει το θρεντ, ειπα τις προλλες οτι δε θα με ενδιεφερε το o/c αν υπαρχει κινδυνος για τους σκληρους, δλδ το πιο σημαντικο εξαρτημα σε ενα htpc. 

 

36 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Ενημερωτικά, ένας σύγχρονος 8πύρηνος με TDP 65W που τρέχει πρακτικά τα πάντα με hw acceleration πιθανότατα καταναλώνει λιγότερο από το μισό ρεύμα από ό,τι ένας επεξεργαστής του 2011 που πασχίζει και ενίοτε καταφέρνει να τα τρέχει χωρίς επιτάχυνση.

 

Ναι, αν μου το αγορασεις δε θα πω οχι 😄 Πως γινεται να θες να συγκρινεις συγχρονο με παλιο επξστη και με ανομοια χαρακτηριστικα?

Οσο για το ρευμα που καταναλωνεται, συμπληρωσε κι εσυ εναν psu calculator και να δουμε τι χαλας.

Ο 8πυρηνος 65ρης μπορει να δουλεψει fanless? αυτο με ενδιαφερει εμενα.

 

36 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Κανείς δε σε υποχρεώνει να αλλάξεις το σύστημά σου. Εφόσον το κρατάς, αξιοποίησε όσες συμβουλές σου φάνηκαν χρήσιμες, αγνόησε τις υπόλοιπες και θα είμαστε όλοι χαρούμενοι.

 

Εξυπακουεται. Εχουμε φυγει προ πολλου απο το θεμα του θρεντ και τωρα γινεται συναφης συζητηση.

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, coolman said:

Οσο για το ρευμα που κατναλωνεται, τρεξε κι εσυ εναν psu calculator και να δουμε τι χαλας.

 

Όπως σου είπαν, το PSU calculator δε μετρά το ρεύμα που καταναλώνεις. Προσωπικά στον υπολογιστή έχω ζωντανή μέτρηση κατανάλωσης και καταγραφή ιστορικού. (Και) γι αυτό μου φαίνεται φαιδρό το σημείο που προβάλλεις ως επιχείρημα την κατανάλωση του συστήματός σου.

 

6 minutes ago, coolman said:

Εξυπακουεται. Εχουμε φυγει προ πολλου απο το θεμα του θρνετ και τωρα γινεται συναφης συζητηση.

 

Τέλεια. Οπότε κλειδώνει το θέμα "Ανέβασμα FSB" και τα λέμε στο επόμενο. Καλή χρονιά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.