Jump to content



Internet και δικτυο στα Linux...?


blade_pan

Recommended Posts

O download machine εχει κατι xp που σερνονται!Σκεφτομαι να βαλω τα Slackware ή δεν ξερω ποια αλλα και να τρεχω απο κει dsl και αν μπορω να τον συνδεσω με τον big Που εχει XP...

Τι λετε?Aν ναι το Internet θα το βρισκει αμεσως?:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από αυτά που λες είσαι λίγο noob στο linux βάλε καλύτερα μία πιο user friendly distro όπως suse ή fedora γιατί με το slackware θα τα βρεις σκούρα για αρχή. Όταν αποκτήσεις ευχαίρια στο linux go for it.

Στο ζουμί τώρα, δε λες τι μηχάνημα είναι αυτό που θες να βάλεις το linux πάνω. Αν είναι παλιό θα πρέπει να προσέξεις να μη βάλεις πάνω ό,τι βρεις και αν βάλεις window manager να είναι κανένας απλός του στυλ fvwm, blackbox, fluxbox, twm.

Πρόβλημα με τη σύνδεση δε θα έχεις ούτε με το inet ούτε με τον άλλο σου υπολογιστή. Καλύτερα και για πιο γρήγορα σύνδεσέ τα όλα με ethernet.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με trendy, βάλε μια πιο φιλική:

suse

mandrake

fedora

υπάρχει και η λύση μιας διανομής στυλ knoppix (ή kanotix) με εγκατάσταση στο σκληρό.

είναι πολύ φιλικές διανομές παρ' όλο που βασίζονται σε debian.

πες όμως και τι είναι το σύστημα σου;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης να μη βάλεις "εύκολη" διανομή, αν θες να ασχοληθείς και να μάθεις Linux. Για να μάθεις βάλε Debian Sarge net-install, αλλα να ξέρεις οτι θα δυσκολευτείς πιο πολύ απο το να πετάξεις το cd του fedora και να τα κάνει όλα μόνο του. Στο τέλος όμως θα έχεις καλύτερο λειτουργικό.

Να σου πω οτι αν εχεις παλιό σύστημα το καλύτερο που έχεις να κάνεις, όποια διανομή και να βάλεις, είναι να παραμετροποιήσεις και να κάνεις compile τον πυρήνα.

Για να μη φτάσουμε στην άλλη άκρη που ακούει στο όνομα Ubutu και κάνεις compile όλα τα πακέτα...

Link to comment
Share on other sites

[distro fight]

πραγματικά πιστεύω ότι για εύκολη ΚΑΙ debian διανομή, το kanotix είναι άπαιχτο. debian sid. έχει έτοιμα repositories, απλά

apt-get update

apt-get dist-upgrade

και είσαι μια χαρά;) ουσιαστικά έχει κάποια έτοιμα tools για σύνδεση στο net κλπ.

[/distro fight]

εννοείται ότι knoppel - knoppix μοιάζουν ( στο knoppix βασίζεται το προαναφερθέν;) )

πάντως δε νομίζω ότι π.χ. με το suse δε θα μάθει, όσο ψάχνεσαι μαθαίνεις;)

άσε που είναι καλό να έχεις μια έυκολη windows-like εγκατάσταση όταν βάλεις το πρώτο σου linux:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 10:18]

εννοείται ότι knoppel - knoppix μοιάζουν ( στο knoppix βασίζεται το προαναφερθέν;) )

Ανάποδα είναι. Το ελληνικό knoppel βασίζεται στο knoppix.

Μπορεί πάντα βέβαια να περάσει μια παλιότερη διανομή ώστε να τρέχει KDE χωρίς καθυστερήσεις απο το να βάλει καινούρια και με fluxbox.

Link to comment
Share on other sites

backgman αν πέσεις από την αρχή στα βαριά χωρίς να έχεις το κατάλληλο support (=φίλος με γνώσεις δίπλα σου) τότε πιο πιθανό είναι να εγκαταλείψεις. Γιατί όσο καλό support κι αν σου δίνει ένα forum, μια mailing-list ή ένα tutorial πάντα θα νιώθεις άβολα με το νέο λειτουργικό. Κι αν δεν είσαι σε θέση να λύσεις γρήγορα το πρόβλημά σου, θα επιστρέψεις σε κάτι πιο λειτουργικό για εσένα.

Ασφαλώς και θα ήταν καλύτερα να έχει ένα πιο παραμετροποιήσιμο distro αλλά ακόμα και ένα kernel compile μου ακούγεται δύσκολο για ένα νέο στο σπορ. Όταν με το καλό εξοικιωθεί και νιώθει σίγουρος για τις γνώσεις του, μπορεί άφοβα να πειραματιστεί με τις πιο hardcore distro.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker [Σήμερα, στις 12:40]

Ανάποδα είναι. Το ελληνικό knoppel βασίζεται στο knoppix.

Μπορεί πάντα βέβαια να περάσει μια παλιότερη διανομή ώστε να τρέχει KDE χωρίς καθυστερήσεις απο το να βάλει καινούρια και με fluxbox.

Νομίζω ότι αναφερόταν στο kanotix.

Μια παλιότερη διανομή έχει περισσότερα vulnerabilities, αρκετά σημαντικό κατά τη γνώμη μου για ένα pc που είναι 24/7 ανοιχτό στο inet.

Τέλος τι έχει το fluxbox:p

To KDE είναι ολόκληρη σουίτα γραφείου, δε χρειάζεται σε κάποιον που θέλει απλώς να κατεβάζει ή να ανεβάζει, να κάνει sharing folders και άντε inet connection sharing με firewall.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Ανάποδα είναι. Το ελληνικό knoppel βασίζεται στο knoppix.

μουαχαχα.

το ξέρω φίλτατε :)

knoppix-knoppel is the same, στο kanotix αναφερόμουνα (όπως είπε κι ο trendyς) :D

βέβαια ακόμη κι έτσι που το χω συντάξει, το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι το knoppel βασίζεται στο knoppix. (αν και δε λέω αυτό, αφού το knoppel δε βασίζεται, είναι το knoppix εξελληνισμένο).

εννοείται ότι knoppel - knoppix μοιάζουν ( στο knoppix βασίζεται το προαναφερθέν )

οπότε ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΣ :p

Αρχική απάντηση από Seeker

Μπορεί πάντα βέβαια να περάσει μια παλιότερη διανομή ώστε να τρέχει KDE χωρίς καθυστερήσεις απο το να βάλει καινούρια και με fluxbox.

ναι μπορεί για εκπαιδευτικούς σκοπούς όμως, και όχι για να το έχει 24/7 online :D

Link to comment
Share on other sites

οκ...μια φορα εχω βαλει Linux,τα mandrake 8.2 για μια εργασια και ειχα μπει και στο internet...(με pstn)

τωρα απο κει και περα δεν ξερω τπτ εκτος λιγα απο "dos"...

Το pc ειναι ενας P3 800,192 ram,sata 80ρης....

Link to comment
Share on other sites

Ένα πιο μικρό μηχάνημα (P3@600, 128MB, 20GB) έχω στη δουλειά και με το xfce για window manager δεν έχει πρόβλημα ταχύτητας. Με το KDΕ όμως σερνόταν ανελέητα. Φυσικά slackware 10.1 (μόλις τότε είχε βγει...).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Χθες, στις 12:49]

Μια παλιότερη διανομή έχει περισσότερα vulnerabilities, αρκετά σημαντικό κατά τη γνώμη μου για ένα pc που είναι 24/7 ανοιχτό στο inet.

Τέλος τι έχει το fluxbox:p

To KDE είναι ολόκληρη σουίτα γραφείου, δε χρειάζεται σε κάποιον που θέλει απλώς να κατεβάζει ή να ανεβάζει, να κάνει sharing folders και άντε inet connection sharing με firewall.

Αυτό δεν είναι πρόβλημα, όρεξη για μπάλωμα να υπάρχει... :)

Πάντως ακόμα και στην περίπτωση που το KDE δεν φαίνεται να χρειάζεται άμεσα, είναι καλό να υπάρχει ώστε την μια φορά που θα χρειαστεί να υπάρχει διαθέσιμο. Αν θέλει μπορεί να βγάλει τα περισσότερα default στοιχεία (koffice, παιχνίδια, εργαλεία κλπ.) και να έχει απλά το γραφικό περιβάλλον με τα απολύτως βασικά.

Εναλλακτικά για κάτι εύκολο, μικρό και ωραίο προτείνω SLAX που είναι αρκετά καλό και τρέχει απο CD και USB Flash ενώ μπορεί να εγκατασταθεί και στον σκληρό δίσκο.

Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 13:15]

μουαχαχα.

το ξέρω φίλτατε :)

οπότε ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΣ :p

Για την απάντησή μου φταίει ένα bug που με έκανε να δώ: "( το knoppix βασίζεται το προαναφερθέν) αντί για "(στο knoppix βασίζεται το προαναφερθέν) :jump:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Αυτό δεν είναι πρόβλημα, όρεξη για μπάλωμα να υπάρχει... :)

απλά το γραφικό περιβάλλον με τα απολύτως βασικά.

με το πανάλαφρο kdm, που πιθανώς θα χρειαστεί και το εξίσου πανάλαφρο gdm....

δε νομίζω ότι χρειάζεσαι το kde για να σετάρεις μια σύνδεση και 2-3 eth ifs.

πάντως το pc είναι δυνατό και σηκώνει kde 3.4 για πλάκα, ( με περιορισμούς εννοείται, όχι διάφανα μενού και τέτοια:p ) απλά τζάμπα resources.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 15:04]

με το πανάλαφρο kdm, που πιθανώς θα χρειαστεί και το εξίσου πανάλαφρο gdm....

δε νομίζω ότι χρειάζεσαι το kde για να σετάρεις μια σύνδεση και 2-3 eth ifs.

πάντως το pc είναι δυνατό και σηκώνει kde 3.4 για πλάκα, ( με περιορισμούς εννοείται, όχι διάφανα μενού και τέτοια:p ) απλά τζάμπα resources.

Εντάξει άμα είναι και για μία σύνδεση βάζει damnsmall linux που είναι ultra-πανάλαφρο και τελειώνει το πράγμα (παρεπιπτόντως η 1.1 είναι τρομερή)... :p

Ας δεί το SLAX που πρότεινα πιο πάνω, είναι αρκετά μικρό και έχει και KDE (δες το και εσύ είναι αρκετά καλό). :happy:;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.