Jump to content



Asus P5WD2+DDR2+530/640


ea6gka

Recommended Posts

Ας κανω μια μινι παρουσιαση του νεου παιχνιδιου , αποτελειτε απο κοσταρικανο 530 Ε0 στεπ μαζι με την 955Χ μητρικη της Ασους και με ζευγαρι DDR2 4300 Kingston value ram. Πρωτα μια φωτο του συστηματος οπως ειναι στο κουτι

To Λειτουργικο ειναι win2k3 sp1 , με ολους τους τελευταιους οδηγους.

foto3nh.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

μια χαρα εισαι τρελο αγορι.............

απο temps με την XP-90 πος τα πας στα 4G ???

παντος διχνει πολυ οραιο!!!

αν βαλεις και το νερακι πιστευω οτι θα εισαι μια χαρα μεχρι τα 4,2-4,4 αλα μπορει και παραπανο..........

ερωτισεις τωρα............

το ανεμιστιρακι για το 955 το εχει μαζι η μητρικη???

η ΧΡ-120 δεν χοραει εεε???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

Ωραιος! 3 ή 4 power phase εχει αυτη η μητρικη?

Aπο throttling τι γινετε?

4 φασικο εχει , απο throttling ειμαστε κυριλε , εχω το throttlewatch και δεν δειχνει τπτ σε διπλο πριμε. Απο θερμοκρασιες τωρα με θερμοκρασια δωματιου περι τους 26 υπολογιΖω ειναι 54-70. Οι μνημες ειναι αγορασμενες απο ραμ-σοπ και εχουν οτι τσιπακια λεει στο cpuz. Το ανεμιστηρακι ειναι δικο μου , επιβαλεται οποιος παρει αυτη τη μητρικη. 120 δε ξερω αν χωραει , εγω εχω 90 οποτε μαντεψε :D

NOSDIO περιμενω τα δικα σου νουμερα μαν

*ο ανεμιστηρας ειναι στις 2800 στροφες , ζαλμαν ειναι . Οι θερμοκρασιες μου φαινεται ειναι μουφες , με το τεστ του δαχυλου υπολογιζω οτι μαξ πρεπει να εχω γυρω στους 60

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Γιωργαρε!!!:D

Οκ θα τα εχεις και τα δικα μου τα νουμερα.

Η γκαντεμια ειναι οτι bigwater τελος..οποτε αναγκαστικα παιζω με στοκ..αυριο παω στον μπαρμπα μου να κανω το μοντακι ομως..Με αυτο το Βιος που εχω πανω απο 242-243 εχει προβλημα με το ρεσταρτ(αν δειτε σε ξενα φορουμς φωναζουν ολοι ειναι χαρακτηριστικο)

τωρα ειμαι με στοκ 242 fsb με 1.3 vcore πολυμετρημενο φουλ 2 πλο πριμε

Η μητρικη θελει ενα μοντακι οπωσδηποτε.Το v-core το ριχνει γυρω στο 0.3 φουλ και ανεβαζει 0.3-0.4 Ιδλε απο το μανισιο(Αυτο ηταν για τον Χρηστο).Αυτα με μεταγενεστερα ΒΙΟΣ απο το δικο σου γιατι με αυτο που εχεις τωρα το vcore δεν αλλαζει παρα μονο σε 1.5 ιδλε και 1.42 φουλ αν βαλεις κατι αλλο εκτος απο AUTO που εχεις τωρα..

Με το τελευταιο βιος (0422) εχει προβλημα στο ρεσταρτ αλλα διωρθωνει το προβλημα της επιλογης V-core και δινει καποιες εξτρα επιλογες.Το προβλημα με το ρεσταρτ διωρθωνεται με ενα μοντ που μπορεις να κανεις...σχετικα ευκολο και ειναι MUST!!

Στο xtremesystems θα βρεις και σελιδα για V-dimm,V-Chip mod για παραπανω ρευμα σε μνημες και τσιπακι ΑΛΛΑ οπωσδηποτε κανε το παρακατω και βαλε το βιος που θα σου δωσω σε λιγο απο ΜΣΝ:p

Shutdown-Restart mod(Over 0204 bios)

Then I soldered one Rubycon 470΅F / 6.3V cap to empty solder spot under NB.

This fixed the shutdown problem (system shuts down when it/s supposed to restart).

post-243-1416072051,0654_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα(μου το κανανε δηλαδη:p ) σημερα το μοντακι...

Η δυσκολια του ειναι οτι πρεπει να τρυπησεις το βακελιτη της μητρικης(αυτο που ειναι αναμεσα στις δυο αδιες τρυπες-δεν ειμαι σιγουρος αν λεγεται ετσι).

ο θειος μου χρισημοποιησε ενα λεπτο τρυπανακι που εχει...τοσο λεπτο οσο τα ποδαρακια του πυκνωτη...Αυτο ειναι λιγο μλκ να το κανεις αμα δεν ξερεις η δεν το εχεις ξανακανει...εγω λεω μεσα μου:Τωρα ειναι που χανω τα 220 ευρω..:cool: αλλα ολα μια χαρα,ηταν χαλαρος ο θειος:D

Χρισημοποιησα 470μF πυκνωτη στα 16 volt(αυτο ειναι ποσο αντεχει...απλα να μην ειναι κατω απο 6.3 και να μην ειναι πολυ μεγαλο γιατι αλλαζει το μεγεθος του και μετα θα εμποδιζει.

ηδη κερδιζω 3 fsb(και εχουμε συνεχεια) και η μητρικη δεν εχει κανενα προβλημα οσο αναφορα το shutdown που εκανε ενω επρεπε να κανει ρεσταρτ.

Vcore bios:1.3250

Vcore load 1.31

Vcore Idle 1.38

MCH voltage bios 1.55

MCH voltage load 1.45-1.44

MCH voltage idle 1.4-1.39

το τσιπακι το ζηταει ψηλο το μοντακι αλλα για το fsb που θα εχω εγω δεν νομιζω να χρειαζεται να ταλαιπωρησω την μητρικη.

Να και μια φωτο απο το αποτελεσμα.

post-243-1416072051,7175_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και ελεγα δεν θα σκασει μυτη με κανενα τερατακι,τι να σου ευχηθω:flower: :flower: :flower: τρελλα νουμερακια,καταπληκτικη mobo φιλε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod

Με τέτοια μητρική φίλε καλύτερα θα έλεγε ένας εξάρης και μνήμες με micron τσιπάκια

το ξερω , αλλα που ν τις βρεις , μωρε ξερω που να τις βρω αλλα ειναι πολυ ακριβες:(

νερα συντομα θα μπουνε και θa κανω update:cool:

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια το μοντ δεν δουλευει δεν ξερω τι φταιει αλλα θα το φτιαξουμε..;)

τι θεμα ειναι γιατι δεν πανε οι μαμιολες οι μνημες(μηπως φταιει και αυτη η ασταθεια της μητρικης??)

Με 4-3-3-6 στα 333 ειναι rock stable με 2 v.Τις τσεκαρα και ειναι micron..τωρα αμα δεν ειναι τα καλα τσιπακια τι να πω:blink: Ο cpu στα 4 ghz εχει 32 sec πι:) .ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΙ ΜΝΗΜΕΣ μαμω..θα ερθει το 31 με 4-2-2-2...στα ιδια γιγα.Ναι και μια φωτο(επιτελους εμαθα να βγαζω απο κοντα:o )Αν ξερει κανεις κατι ποσταρει.

Γιωργο αν σε πειραζει που ποσταρω στο θρεαντ σου μου λες;)

post-243-1416072055,3377_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.