Jump to content



ΑΙΜΑ, ΔΑΚΡΥΑ, ΝΕΡΟ κι ΙΔΡΩΤΑΣ


SLN

Recommended Posts

Εκατσα κι εγω λοιπον να σαξω την πρωτη μου υδροψυξη μια που το ανεμιστηρι της Χ800ΧL μου ειχε παρει ταυτια

Μαζευω τα συμπρακαλα,

Eheim 1250

Blockzzz : eleven

Rad: alphacool 120.3 με (μονο) 2 delta 12x12x3.8@ 6Volt(thanks Chris)

βρηκα 3 διαφορετικες ποιοτητες σωληνων. Μια από καταστημα με ενυδρεια (3 ευρω το μετρο), μια από σιλοκονη από μαγαζι με χημικα που συνεργαζομαστε (3 ευρω το μετρο) και μια «μουφτικη» από μαγαζι σωληνων με 0.8 ευρω το μετρο. Μαντεψτε ποια μου εκανε καλυτερη δουλεια χωρις να στραβωνει και να κλεινει την ροη????

Τα ξηλωνω όλα Η Χ800XL μου «γυμνη»

vga17dq.th.jpg

Καθομαι να βρω που μπαινει το καθετι, κοβω τους σωληνες μου κοβω και τα δαχτυλα μου (αιμα), βιδωνω τους σφιγκτηρες μου (ξεφευγει και 1-2 φορες ο κατσαβιδης και βρισκει το χερι μου), συνδεω την υδροψυξη απ εξω από το κουτι. Για να κανω τα leak test

wctest8sd.th.jpg

Επειδη η αντλια ειχε ρελε επρεπε να λειτουργει και η μητρικη/PSU οση ωρα διαρκουσαν τα τεστ οποτε ηταν μια σπανια ευκαιρια να βλεπεις 4 leds of death στην DFI σου αλλα να ξερεις ότι όλα πηγαινουν κατ ευχην :D .

wctest23ou.th.jpg

Αφου λοιπον τα στηνω όλα ομορφα

wcsetup15pv.th.jpg

καταλαβαινω με το που το ανοιγω ότι η αντλια κανει θορυβο σαν να εχει παρει αερα

Τι να κανω ο κακομοιρης τα ξεστηνω, αλλα στο ξεστημα, επειδη η EHEIM λειπει η προσοψη της

wcsetup25od.th.jpg

φευγει το μπροστα μερος της οποτε και εκει οπως είναι «ξαπλωτο» το στακερονι, αρχιζει να αδειαζει ομορφα το νερο επανω στο κουτι. Με μια απιστευτη φατσα, αφου δεν μπορω να κανω τιποτα μια που τα χερια μου κρατανε τα μπλοκ που δεν μπορω να τα πεταξω πανω στην μητρικη, παρακολουθω το νερο να αδειαζει προσπαθωντας να το κρατησω οσο πιο μακρυα γινεται από την μητρικη όταν ολο το νερο αδειασε στο στακερ και περασε στο τραπεζι από κατω ηρεμα παιρνω 2 χαρτοπετσετες, σκουπιζω το λιγο νερο που ειχε πεσει στην μητρικη και πηγαινω να απλωσω τα ρουχα από το πλυντηριο που ειχε τελειωσει. Καθως απλωνα τα ρουχα με επιασε ένα σχετικο νευρικο γελιο

Αφου τα απλωσα γυρισα σκουπισα τα νερα από το υπολοιπο στακερ και το σηκωσα για να σκουπισω την λιμνη που ειχε σχηματιστει στο τραπεζι, οπου τα τηλεκοντρολ κολυμπουσαν χαρωπα. Αφησα καμμια ωριτσα το κουτι να λιαστει στην βεραντα... και συνεχισα αφου ειδα ότι δουλευε ακομα η μητρικη (DFI rulezzzzz και οποιος ξαναπει ότι «καιγονται ευκολα» είναι μεγαλος καραγκιοζης)

Στην 2η αποπειρα να γεμισω το νερο δεν μπορουσα να το κανω με βυθιση της αντλιας, και κλεισιμο του κυκλωματος μεσα στο νερο, οποτε μετα από πολλη προσπαθεια και ένα γερο μπανιο στον ιδρωτα, πηρα ένα κουτι από τα spindle της disk impex το γυρισα αναποδα και εκανα την απαραιτητη μοντα για να γινει τανκ σφαζοντας το με ένα μαχαιρι για να κανω τις τρυπες.

Γεμισα το κυκλωμα νερο και το αποτελεσμα φαινεται στις φωτο οπου η μια είναι η κλασσικη νυχτερινη οπου ποτε δεν φαινεται κατι σοβαρο αλλα ολοι τις βαζουνε για «μουρη»

wc18hw.th.jpg

wc25ll.th.jpg

Και τελος

Θερμοκρασιες

Winnie (οχι αυτος που πουλαω ο παλιος μου) @ 2500 με stock cooler παντα με 1.55-1.56 Volt (τοσο δινω από bios)

Πριν 38-40 idle (δεν θυμαμαι load) μετρημενο με speedfan

Μετα @2500 32-33 idle, 37-38 load μετρημενο με speedfan

Στα 2000 οι θερμοκρασιες είναι 27-33 αντιστοιχα σε idle-load

X800XL

Πριν 47 idle και εως και 68-70 load μετρημενο με ati tray tools

Μετα 35-37 idle 40-42 load μετρημενο με ati tray tools

Οι Temps σε load μου φαινονται ιδιαιτερα χαμηλες και η θερμοκρασια σπανια παει πανω από 40 load την ωρα που τρεχει 3dmark05 ακομα και όταν ο πυρηνας είναι στα 470 (από 400 default) όταν το βαλω 500 συνουσιαζεται το συμπαν οποτε μια σταθερη ταχυτητα είναι καπου ενδιαμεσα σε αυτές τις 2 τιμες.

Παντως σιγουρα είναι πολύ «υποπτες» οι χαμηλες θερμοκρασιες

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο παιχτης...μεγειες...

καρα οφ τοπικ τωρα...με αφορμη την καρτα σου...καναν ανεμιστηρα να βαραει την καρτα γραφικων εβαλες?εγω ειχα φρικαρει γιατι δεν ανεβαιναν καθολου οι μνημες...και με το που εβαλα ενα ανεμιστηρι να την βαραει οι εκτοξευθηκαν στα 1170 χωρις αρτιφακτς...

και κατι αλλο?vmod εχεις κανει στην καρτα και παει τοσο ψηλα ο πυρηνας? εγω 445 με το ζορι... :(

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ωραιο το κουτακι SLN....

με συγκηνισες με την photo της στοκ DFI :cry: (με το πλαστικακι της για να στηριζεται το stock coolerακι της)

οι δελτα στα 6V κανουν θορυβο? γιατι κατι δοκιμες που ειχα κανει δεν θυμαμαι να ειναι και οτι πιο αθορυβο υπαρχει.

αχ αυτο το stacker ... :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 01:37]

παρα πολυ ωραιο το κουτακι SLN....

με συγκηνισες με την photo της στοκ DFI :cry: (με το πλαστικακι της για να στηριζεται το stock coolerακι της)

οι δελτα στα 6V κανουν θορυβο? γιατι κατι δοκιμες που ειχα κανει δεν θυμαμαι να ειναι και οτι πιο αθορυβο υπαρχει.

αχ αυτο το stacker ... :T:

στα 6volt... που τους εχω και τους 2, το μονο πραγμα που κανει θορυβο πλεον στο κουτι ειναι το OCZ 600. Οποτε πανω απο το τροφοδοτικο δεν ακουγονται... Βασικα οταν τους πηρα απο τον trendy, και το ειχα ψαξει λιγο, βγαζει 2 μοντελα. Εμενα ειναι το "μικρο" με 130 cfm@12Volt

Πλεον συλλεκτικη η φωτο της DFI με το πλαισιο και για μενα....

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 01:07]

καρα οφ τοπικ τωρα...με αφορμη την καρτα σου...καναν ανεμιστηρα να βαραει την καρτα γραφικων εβαλες?εγω ειχα φρικαρει γιατι δεν ανεβαιναν καθολου οι μνημες...και με το που εβαλα ενα ανεμιστηρι να την βαραει οι εκτοξευθηκαν στα 1170 χωρις αρτιφακτς...

και κατι αλλο?vmod εχεις κανει στην καρτα και παει τοσο ψηλα ο πυρηνας? εγω 445 με το ζορι... :(

Δεν εχω βαλει ψυκτρακια στις μνημες... Παντως χωρανε

Πολυ προχειρο χωρις artifacts. Πηγα 430, 450 και 470 για τον πυρηνα που με ενδιεφερε πιο πολυ (λογω οτι αυτος εφαγε την μοντα..

Θα ακολουθησει πιο πολυ ψαξιμο

post-1498-1416072056,1537_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 09:40]

Mεγειες νεος :) Δεν το εβαζες καλυτερα απο πανω το ψυγειο? Εξαερωση με ενα Τ ισως σε βοηθουσε...

θελει τρελλη μοντα το στακερ για να βαλεις ψυγειο απο πανω... εκτος κι αν εννοεις "εκτος κουτιου" σε φαση αναλογη του grid του 38.45 που μου περασε απο το μυαλο (αλλα οι "ενοικοι" ελειπαν την συγκεκριμενη ωρα επισκεψης της ιδεας και εφυγε)

Αφου μπορουσα να το βαλω μεσα... εστω κι αν περισσευει, θα το προτιμησω...

Παντως δεν ζεσταινεται ρε. ουτε το ψυγειο, ουτε το νερο. Απο ζεστη ειναι οτι "δωσει" η Χ800... Η ιδεα της αφαιρεσης του τανκ και της επιστροφης του σετ ολοκληρωτικα μεσα στο κουτι, εχει παρει σειρα προτεραιοτητας και θα επιστρεψει...

Οι ανεμιστηρες φυσανε εξω απο το κουτι "προς το πατωμα".

Link to comment
Share on other sites

E ζεστη εκανε.... να μην τα πλυνω...

καλα εγιναν χοντρες καφριλες τις 3 μερες (απο 3-4 ωρες καθε μερα και το υπολοιπο leak test) που διηρκεσε το στησιμο οι οποιες (μαλλον) θα αποκαλυφθουν σε κατ'ιδιαν συζητησεις γιατι αμα ποσταριστουν.... :tw: :tw:

Παντως σκυλι η DFI....

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι καταλυτική ήταν η επίδραση του ενδιάμεσου απλώματος των ρούχων όταν όλα είχαν πάει στραβά. αυτή διαδικασία βοήθησε το μυαλό του SLN να καταλαγιάσει και απόδιωξε το κακό "τσι" που είχε συσσωρευτεί στα ματωμένα χέρια του. μετά από εκείνη τη στιγμή ότι έπιανε γινόταν χρυσάφι, σαν τον μίδα! άντε, καλά μπάνια! :p

Link to comment
Share on other sites

Με γειες και καλοδουλευτα

Παρεπιπτοντως δεν χρειαζεται να εχεις ανοιχτη την μητρικη για να δωσει ρευμα το psu..

Απλα ενωνεις 2 πινακια στο μεγαλο μολεξ και εισαι οκ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 15:32]

Με γειες και καλοδουλευτα

Παρεπιπτοντως δεν χρειαζεται να εχεις ανοιχτη την μητρικη για να δωσει ρευμα το psu..

Απλα ενωνεις 2 πινακια στο μεγαλο μολεξ και εισαι οκ..

Ναι, επαιξε και αυτη η ιδεα απο μεγαλο αντμιν τις πρωτες πρωινες ωρες, καθως τα επινε στο "booty bay".

Απλα σκεφτηκα το 600αρι θα δουλευει που θα δουλευει και θα τρωει ο,τι τρωει... ποσο ρευμα παραπανω θα καταναλωσει η ερμη η μητρικημε το chipset fan μονο επανω.... "Καντο οπως ειναι να τελειωνεις"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman [Σήμερα, στις 15:40]

Οι ανεμιστήρες πόσο σου στοίχισαν αλήθεια??

Δωρο απο πολυ καλο μου φιλο για τα γενεθλια μου! ;) :flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.