Jump to content



Η Νέα μου Υδροψυξη! Παρουσιαση. (56k Warning)


Reaper

Recommended Posts

Απο καλητεχνικη αποψη ειναι πορυ ωραιο!!

Πρακτικα ομως πιστευω οτι θα ζοριζεται αρκετα η αντλια λογω μεγαλης διαδρομης του νερου και των πολλων γωνιων που εχεις στους σωληνες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Για αλλη μια φορα συγχαρητηρια για την προσεγμενη σου δουλεια

Οπως ειπαν και οι προλαλησαντες προσπαθησε να μειωσεις το μηκος των σωληνωσεων

Οι πολλες γωνιες κοβουν την ροη και δυσκολευουν την αντλια

Αφαιρεσε οσες δεν ειναι απαραιτητες και βαλε το λαστιχο να κανει την δουλεια τους

Σε περιπτωση που αυτο δεν ειναι εφικτο βαλε χαλκινες γωνιες που χρησιμοποιουνται σε εγκαταστασεις καλοριφερ

Το διαλυμα 1:3 δηλ 33% παραφλου ειναι πολυ Αραιωσε το περισοτερο, σε ενα 10-12% το πολυ μια που εχεις και αλουμινενιο ψυγειο

Με τοσο πυκνο διαλυμα οι σωληνες σου σε λιγο χρονο θα ειναι μονιμα πρασινοι ανεξαρτητα να εχουν υγρο μεσα και θα μεινουν και καταλοιπα στην αντλια

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το ολο συνολο.αν σκεφτεις παντως να αλλαξεις το ψυγειο

σε χαριζω ενα;)

αυριο θα σε δειξω φωτο(μολις γυρισα απο 5Χ5 και ειμαι κομματια) και αν σε ενδιαφερει παρτο.το ειχα ξηλωσει για μενα αλλα εντελει πηρα την ετοιμη λυση της υπογραφης.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην σας Ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

Θα προσπαθησω να κανω τις αλλαγες που λετε και θα το συμαζεψω λιγο το συστημα.

@ 2cpu Περιμενω...:)

Και κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω τον eleven. Βιδες σαν αυτες που εχει η βαση μονο λιγο πιο μακριες εχεις βρει πουθενα?? Δεν ξερω πως ειναι αλλες μητρικες αλλα μηπως σου εχει παρει τιποτα το ματι σου. γιατι θα ηταν πολυ πιο βολικο να εδινες τεοιες. ;)

Α! και κατι τελευταιο οι Θερμοκρασιες τι λενε?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, να βλέπω Γιαννιώτες να φτιάχνουν ωραία πράγματα....

Για βίδες υπάρχει το κέντρο βίδας κοντά στη λιμνοπούλα (έχει και χρωματιστές και ότι θές), όπως και ένα άλλο μαγαζάκι με σιδηρικά το οποίο είναι μέσα στην αγορά αλλά αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι όνομα ούτε και την οδό (εκεί που είναι ο μπαράτσας με τα κεριά αν ξέρεις....)

Καλές κατασκευές!

Link to comment
Share on other sites

μικτο τανκ με ρακορ σε σχημα U δλδ να απεχει λιγο το ενα απο το αλλο και το ψυγειο να παει πανω απο την αντλια

αλλα τωρα πια το εκανες,αν εχεις ορεξη,μπορεις να το βελτιωσεις

Link to comment
Share on other sites

Reaper> σε παραθετω το ψυγειακι.το εχω ξυλωσει απο αυτοκινητο, και το εκανα

προ ολιγου και τεστ διαρροων.ολος παραδοξος δεν εχανε (οι ασπριλες υπηρχαν).

αν δεις οτι σε αρεσει (οπως προανεφερα θα το παρεις τζαμπα) παρε με τηλ να στο στειλω.

επισης οτι ερωτηση η απορια ενοειτε τηλεφωνας.

το τηλ. θα το δεις στα πμ σου αν δεν το σηκωσω θα σε παρω εγω μετα(θα βρισκομαι

στην δουλεια και μας απαγορευουν τα κινητα)

p81200084uq.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thanx και παλι 2cpu για την προσφαρα σου.

Αλλα οπως σου ειπα σκεφτομαι κατι καινουριο και πιο extreme απ'οτι να διορθοσω το ηδη υπαρχον.

Θελω μια λυση που να φτανει τον επεξεργαστη γυρω στους 10°C - 15°C ή και λιγοτερο, όχι πολύ ομως. Υπαρχει τιποτα?? οχι chiller και αλλα τετοια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Reaper [Σήμερα, στις 00:47]

Thanx και παλι 2cpu για την προσφαρα σου.

Αλλα οπως σου ειπα σκεφτομαι κατι καινουριο και πιο extreme απ'οτι να διορθοσω το ηδη υπαρχον.

Θελω μια λυση που να φτανει τον επεξεργαστη γυρω στους 10°C - 15°C ή και λιγοτερο, όχι πολύ ομως. Υπαρχει τιποτα?? οχι chiller και αλλα τετοια...

Όχι αυτό δε γίνετε. Η απόλυτη υδρόψυξη είναι μέχρι την θερμοκρασία δωματίου.

Συγχαρητήρια για την όλη δουλιά.:flower:

Link to comment
Share on other sites

Γ@μω το φελεκι μου γ@μω...

Τώρα με πώρωσες και εμένα, και έχω στεγνώσει από φράγκα. :(

Μάλλον θα περάσω από τις κόρες, να μαζέψω τις εισπράξεις ;)

Ε, και αν δεν φτάσουν θα βγω και εγώ στο μεροκάματο.

Χωρίς πλάκα τώρα πολύ ωραίος φίλε!

Και από εργαστήριο σκίζεις!!!

Αν και μου φάνηκε πολύ μεγάλο το τανκ σου και μεγάλο είναι επίσης και το κουτί της υδροψυξης.

Αλλά για 1η φορά έσκισες :clap::clap::clap::clap::clap:

’ντε να πάρουμε σειρά και οι νεότεροι!!!!!

[btw ρε εσείς του h/w κοστίζετε, μια χαρά ήμουν πριν μόνο με s/w που τα είχα όλα τσάμπα :p:P ]

Link to comment
Share on other sites

Thanx ρε ---Zapotek-- Λιγο δουλεια και θα φτιαξεις τρομερη υδροψυξη, και για οτι ειναι εδω ημαστε εμεις να σε βοηθησουμε... :)

Εμενα ομως θα μου απαντησει κανενας πιο εμπειρος στην ερωτηση μου: Υπαρχει τιποτα με το οποιο να μπορω να φτασω τους 10 - 20°C (με κανενα μικρο phase ισως?):tomato::jump:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.