Jump to content



Post your Rides!


jpavly

Recommended Posts

  • Replies 628
  • Created
  • Last Reply
Με γειες , πολύ ωραίο καρ , μόνη ενσταση τα ταμπουρα πισω .

I know και το αυτοκίνητο είναι πυραυλάκι γενικώς.

Δεν ξέρω αν φταίνε τα ταμπούρα πίσω ή οι μικρού διαμετρήματος δίσκοι μπροστά,αλλά νομίζω ότι ψηλο πάσχει απο φρένα.Και σήμερα πριν λίγο έκλεισα τα πρώτα 400xlm όπου υποτίθεται έχουν στρώσει τα φρένα μέχρι τώρα.

θα το κοιτάξω πιο εκτεταμένα στη συνέχεια :p

Link to comment
Share on other sites

I know και το αυτοκίνητο είναι πυραυλάκι γενικώς.

Δεν ξέρω αν φταίνε τα ταμπούρα πίσω ή οι μικρού διαμετρήματος δίσκοι μπροστά,αλλά νομίζω ότι ψηλο πάσχει απο φρένα.Και σήμερα πριν λίγο έκλεισα τα πρώτα 400xlm όπου υποτίθεται έχουν στρώσει τα φρένα μέχρι τώρα.

θα το κοιτάξω πιο εκτεταμένα στη συνέχεια :p

Δεν είναι τίποτα, απλά πρέπει να μάθεις να το φρενάρεις. Να το συνηθίσεις. Εγώ ταμπούρα έχω πίσω, δεν είχα πρόβλημα στο σταμάτημα ποτέ.

Απλά όταν το πόδι βαραίνει στο γκάζι, την ώρα που επιταχύνεις και ξαφνικά θέλεις να φρενάρεις μην έχεις και πολλές ελπίδες :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα, απλά πρέπει να μάθεις να το φρενάρεις. Να το συνηθίσεις. Εγώ ταμπούρα έχω πίσω, δεν είχα πρόβλημα στο σταμάτημα ποτέ.

Απλά όταν το πόδι βαραίνει στο γκάζι, την ώρα που επιταχύνεις και ξαφνικά θέλεις να φρενάρεις μην έχεις και πολλές ελπίδες :p

Το θέμα είναι ότι προέρχομαι από ένα μεγάλο αυτοκίνητο και η προσαρμογή είναι ψιλοδύσκολη.

Mondeo --> Mazda2 :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιτέλους πήρα την απόφαση να το κερώσω.

Χρειάστηκα αυτά εδώ.

1.ArmorAll Wash&wax

Μετά αφαιρούμε ότι έχει μήνει με αυτό

2.Meguiars Bug and Tar Remover

Και στο τελείωμα έχουμε αυτό

3.AutoGlym Ultra Deep Shine

που το απλώσαμε με αυτό

4.SoftBuff™ Foam Polishing Pads

Το κερί της autoglym λέει ότι εξαφανίζει και του ιστούς αράχνης και αρκετά επιφανιακές γρατζουνιές...όπως ελαφριές γρατζουνιές από δέντρα που κατάφερε η αδερφή μου να δημιουργήσει.

Για να το δούμε στην πράξη.

Στο φτερό φαίνεται η γρατζουνιά που έχει γίνει από φυτά όπου πήγαινε μέχρι την πίσω πόρτα.Η φωτό είναι έτσι τραβηγμένη ώστε να φαίνεται πολύ η γρατζουνιά,σε νορμάλ συνθήκες δεν φαινώταν ;)

22082008809rp0.th.jpg

Καθόλου άσχημο αποτέλεσμα έ?

Την γραμμή την πέρασα άλλη μια φορά και πλέον δεν φαίνεται τίποτις.

Για να δούμε και τα πρώτα αποτελέσματα.

Η αριστερή πόρτα έχει περαστεί με κερί η δεξιά όχι.Φαίνεται ότι του οδηγού έχει 1 κλίκ πιο βαθύ και πιο κρυστάλλινη ανάκλαση.

22082008812fo1.th.jpg

Βέβαια ενώ εγώ έλιωνα...οι εργάτες τεμπέλιαζαν.

22082008814zt8.th.jpg

Συνεχίζουμε με έργο.

Εδώ το έχω τελειώσει το αυτοκίνητο και το καμαρώνω :p

22082008824ms9.th.jpg 22082008825te9.th.jpg 22082008827il8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά εριξα κεράκι στο car , και εβρισα ε . Δεν ηξερα κιολας και το απλωσα καπως πολυ πολύ ... και μετά προσπαθουσα να το βγάλω απο τους καθρέπτες :hehe: , :o ακα ετριβα κανα 2 ωρες Xd xD

σαπουναδα only ftw !!

Link to comment
Share on other sites

τα καινουρια αυτοκινητα δεν κανει να τα κερωνουμε πριν περασει τουλαχιστον ενα 6μηνο.

το χρωμα σε ενα καινουριο οπως το δικο σου δεν εχει κατσει τελειως και πρεπει να αναπνεει για λιγο διαστημα πριν το κουκουλωσεις με κερι.

για περισσοτερες λεπτομερειες σε αυτο που σου λεω ρωτα καποιον που κατεχει καλα το αθλημα βαφης και περιποιησης στα αυτοκινητα γιατι εγω τωρα δεν προλαβαινω *ΤΜ*

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά εριξα κεράκι στο car , και εβρισα ε . Δεν ηξερα κιολας και το απλωσα καπως πολυ πολύ ... και μετά προσπαθουσα να το βγάλω απο τους καθρέπτες :hehe: , :o ακα ετριβα κανα 2 ωρες Xd xD

σαπουναδα only ftw !!

Στην αρχή και γώ την πάτησα έτσι...για αυτό και έφαγα 1 απόγευμα και το επόμενο πρωί :p

Και γώ έτσι έλεγα,αλλά τώρα που το δοκίμασα είναι άλλη φάση.

τα καινουρια αυτοκινητα δεν κανει να τα κερωνουμε πριν περασει τουλαχιστον ενα 6μηνο.

το χρωμα σε ενα καινουριο οπως το δικο σου δεν εχει κατσει τελειως και πρεπει να αναπνεει για λιγο διαστημα πριν το κουκουλωσεις με κερι.

για περισσοτερες λεπτομερειες σε αυτο που σου λεω ρωτα καποιον που κατεχει καλα το αθλημα βαφης και περιποιησης στα αυτοκινητα γιατι εγω τωρα δεν προλαβαινω *ΤΜ*

Ποιός τα λέει αυτά ρε φράγμα?

Σιγά μην θέλει 5 χρόνια να στεγνώσει.

Να στο πώ κοινώς, είναι π!πες

Άσε και το άλλο...μόνο και μόνο τους 4 μήνες που έκανε να έρθει και τους άλλους 2 που το έχω,τα πιάσαμε τα 6μηνα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

το χρωμα πανω στη μεταλλικη επιφανεια του αυτοκινητου σου προφανως και εχει στεγνωσει.

οι φυσαλιδες αερα που εχουν παραμεινει στο υποστρωμα ειναι που πρεπει να αφησεις να ανεβουν στην επιφανεια πριν κερωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.