Jump to content


Ι875 το καλυτερο NB Cooler ??


overvolt

Recommended Posts

Ι875 το καλυτερο active NB Cooler ?

Ακουω προτασεις :)

Εβαλα ενα θερμομετρο (σενσορα) , επανω στο NB .

Και εναν thermatake ανεμιστιρακι να τραβαει αερα , καταφερα να εχω 37 βαθμους IDLE και 41,5 Full Load .

Καλα ειναι , εφοσον χωρις ανεμιστηρα φτανει και τους 50 .

Με 27 βαθμους το δωματιο.

Αλλα ακομα ψαχνω για κατι καλυτερο , το προβλημα ειναι ο χωρος , πρεπει να ειναι μικρο και θαυματουργο το επομενο κουλερακι .

PS: Εβαλα και AS3 , επεσε και λιγο γυαλοχαρτο , αλλα ειδα μικρη διαφορα στη τελικη αποδοση, απο την κρεμα που ειχε απο την μανα του .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από overvolt

Το εχω παρει αυτο , και δουλευω μονο τον ανεμιστηρα .

Η ψυχτρα ειναι μαπα .. ( ειναι για 845 ) το Ι 875 θελει κατι πιο δυνατο .

( αποτελεσματικο).

Ποιο εχεις παρει απο τα 2?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω το NB1-C πρέπει να είναι το καλύτερο. Όλο χαλκό και με ανεμιστήρα delta 40mm 7000rpm. Έχω το NB1 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος (δεν έχω αισθητήρα αλλα που το πιάνω είναι δροσερο με FSB@237 και full load) αλλα όποτε περνάω απο το HACshop και βλέπω το χάλκινο μου τρέχουνε τα σάλια :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt [Χθες, στις 20:56]

Το εχω παρει αυτο , και δουλευω μονο τον ανεμιστηρα .

Η ψυχτρα ειναι μαπα .. ( ειναι για 845 ) το Ι 875 θελει κατι πιο δυνατο .

( αποτελεσματικο).

Αρχική απάντηση από overvolt [Χθες, στις 20:59]

Εχω το TIGER ..

ΔΕΝ νομίζω να μη σου κάνει το TIGER..........Το TIGER βοήθησε στο να πάει η μητρική με το i875 chipset 400MHz fsb......Με το TIGER είχε γίναι αυτό.......Με phase change πάνω στο North και με -25*C, πήρα άλλους 2MHz fsb...!......’ρα νομίζω ότι ΔΕΝ θα σε καλύψει καμία αερόψυξη, υδρόψυξη, phase change........ΠΡΕΠΕΙ να πας σε cascade σύστημα και -100*C για να πείς ότι κάτι θα κάνεις με το i875 chipset....... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt [Χθες, στις 20:57]

Swiftech MCX-159P

Ειναι πολυ βαρυ, καποιος ραγισε ( και εσπασε το Ι875) απο κραδασμους !! ( Η κακη τοποθετηση) ?

ΑΧΡΗΣΤΟΣ θα ήταν και θα το έσπασε στην τοποθέτηση........ΟΧΙ και από κραδασμούς........ΔΥΟ τέτοια δουλεύω με ανεμηστιράκια DELTA 4x4 cm και 10000 στροφές, και ΔΕΝ μου έσπασε τίποτα εδώ και τόσους μήνες που τα έχω........ ;):D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 21:58]

γιατι δεν δοκιμαζεις αυτο που πηρε ο dynopoylos το thermalright NB-1C μου φενετε πολυ αποτελεσματικο............

Διαβασα σε ενα αμερικανικο φορουμ οτι καποιος με thermalright NB-1C & με το ανεμηστιρακι να ρουφαει επιασε 43 βαθμους MAX .

Εγω με την ψυχτρα της ASUS , με ελαφρως κομενα τα πτερυγια τα οποια ειναι πιο μακρυα απο τα κεντρικα ( δηλαδη εγω τα εκοψα για να εχουν ολα το ηδιο μηκος) , και με το ανεμιστηρακι απο το TIGER1 να ρουφαει , εχω 41,5 βαθμους .

Δεν βλεπω το thermalright NB-1C να κανει την διαφορα.

Ειμαι λιγακι μπερδεμενος , αλλα τουλαχιστων δεν εχω προβλημα στο μηχανημα.

Το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι η ( εποχη του καυσωνα) ειναι ιδανικη να δοκιμαζονται οι υπολογιστες στα δυσκολα , και εκει να φαινονται ακομα και οι μικρες τους αδυναμιες :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.