Jump to content



Ι875 το καλυτερο NB Cooler ??


overvolt

Recommended Posts

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από overvolt

Διαβασα σε ενα αμερικανικο φορουμ οτι καποιος με thermalright NB-1C & με το ανεμηστιρακι να ρουφαει επιασε 43 βαθμους MAX .

Εγω με την ψυχτρα της ASUS , με ελαφρως κομενα τα πτερυγια τα οποια ειναι πιο μακρυα απο τα κεντρικα ( δηλαδη εγω τα εκοψα για να εχουν ολα το ηδιο μηκος) , και με το ανεμιστηρακι απο το TIGER1 να ρουφαει , εχω 41,5 βαθμους .

Δεν βλεπω το thermalright NB-1C να κανει την διαφορα.

Ειμαι λιγακι μπερδεμενος , αλλα τουλαχιστων δεν εχω προβλημα στο μηχανημα.

Το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι η ( εποχη του καυσωνα) ειναι ιδανικη να δοκιμαζονται οι υπολογιστες στα δυσκολα , και εκει να φαινονται ακομα και οι μικρες τους αδυναμιες :)

ο παραγοντας θερμοκρασια ειναι πολυ μεγαλος και δεν εξαρτατε μονο απο την ψυκτρα αλλα και απο πιον σε νσορα τη μ,ετραει αναμεσα σε 2 σενσορες μπορεις να δεις μεγαλες διαφορες.

αλλα και παλη παιζει ροπο το που ειναι τοποθετιμενος.

αλλα και ποσο εχει κλοκαριστει...........

Link to comment
Share on other sites

Μα και βεβαια , μιλαω για ομοιες συνθηκες με το δικο μου μηχανημα και θερμοκρασια δωματιου . ;)

Αλλα παντως καλα εκανες και το εθηξες το θεμα , διοτι σιγουρα ολα μετρανε .

Ο σενσορας μου ειναι ιδιος με τον σενσορα απο τον THERMALTAKE SMART fan ΙΙ , και ειναι συνδεδεμενος στην μητρικη , στην θεση για τον τριτο (εξωτερικο) σενσορα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά έλυσα το πρόβλημα μου , όσο αφορά , για έναν πιο αποδοτικό ΝΒ cooler , με μια αυτοσχέδια πατέντα .

Υλικά .

1.. Ανεμιστήρας INTEL ( 5cm διάμετρο ) ( P3 Celeron Socket)

2.. Πλαστικό καπάκι (πορτοκαλί) , (5cm διάμετρο) ( Από φιάλη σπρέι PHILIPS )

3.. & 2 τεμάχια λεγκρανάκια ή πλαστικούς ταινιω- σφικτήρες (αλά Ελληνικά)

Στην Ψύχτρα ASUS , κόβουμε το κεντρικό φτερό με το λογότυπο , στο ύψος των δυο γειτονικών , έπειτα , κόβουμε και όλα τα αλλά στο ίδιο μήκος , ΕΚΤΟΣ από δυο εξωτερικά πτερύγια .

Παίρνουμε το καπάκι από το σπρέι , και ανοίγουμε την κλειστή πλευρά του με προσοχή ( Προσωπικά , το τρόχισα με ένα ηλεκτρικό τροχό λείανσης ,υπό γωνία 90 μοιρών , και έτσι το αποτέλεσμα ήταν άψογο ) .

Αυτό που θέλουμε είναι ο κύλινδρος .

Από την πλευρά του ανεμιστήρα , ο κύλινδρος κάθετε όμορφα στο εσωτερικό μέρος του P3 socket cooler .

Ανοίγοντας δυο πλαϊνές τρυπούλες στο καπάκι , και άλλες δυο στον ανεμιστήρα , και με τα λεγκρανάκια, στερεώνεται όμορφα και χωρίς πολύ προσπάθεια .

Και τέλος ο κύλινδρος με τον ανεμιστήρα , σε ένα σχήμα ελαφρύ οβάλ , σφηνώνετε στις άνω και κάτω οριζόντιες σχισμές της ψύχτρας , σαν να την αγκαλιάζει , ενώ ταυτόχρονα , βυθίζεται μέσα της στο μισό εκατοστό .

Ποιο πολύ χρόνο μου πήρε το πώς να ταιριάξω τα υλικά, παρά να την πραγματοποιήσω , και βέβαια το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό , και αποζημιώνει την όλη προσπάθεια .

SOS .. όταν θα βγάλετε την Ψύχτρα από το Ι875 , να μη πειράξετε καθόλου ένα τετράγωνο περιμετρικό αυτοκόλλητο με αφρώδες υλικό !!!

Κόψτε τα πτερύγια ( με πριόνι μίνι λάμας , η ακόμα και πριόνι ξυλοκοπτικής ή Dreamel για όσους έχουν) .

Προσοχή , να φύγουν όλα τα γρεζία από την Ψύχτρα , και να δουλεύετε σε πάγκο μακριά από πλακέτες, ή και το υπολογιστή τον ίδιο!!

Καθαρίστε με τρόπο την τσίχλα ( Thermal pad) , με πολύ υπομονή , βατονέτες και οινόπνευμα , και βάλτε την κρεμούλα της αρεσκείας σας .

Τέλος , βάζουμε την Ψύχτρα στην μητρική όπως ήταν , την κουμπώνουμε .

Και με μια απλή κίνηση σφηνώνουμε τον κύλινδρο απάνω της.

Κόστος υλικών = Τίποτα

Χρόνος = 40 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt

Τελικά έλυσα το πρόβλημα μου , όσο αφορά , για έναν πιο αποδοτικό ΝΒ cooler , με μια αυτοσχέδια πατέντα .

Υλικά .

1.. Ανεμιστήρας INTEL ( 5cm διάμετρο ) ( P3 Celeron Socket)

2.. Πλαστικό καπάκι (πορτοκαλί) , (5cm διάμετρο) ( Από φιάλη σπρέι PHILIPS )

3.. & 2 τεμάχια λεγκρανάκια ή πλαστικούς ταινιω- σφικτήρες (αλά Ελληνικά)

Στην Ψύχτρα ASUS , κόβουμε το κεντρικό φτερό με το λογότυπο , στο ύψος των δυο γειτονικών , έπειτα , κόβουμε και όλα τα αλλά στο ίδιο μήκος , ΕΚΤΟΣ από δυο εξωτερικά πτερύγια .

Παίρνουμε το καπάκι από το σπρέι , και ανοίγουμε την κλειστή πλευρά του με προσοχή ( Προσωπικά , το τρόχισα με ένα ηλεκτρικό τροχό λείανσης ,υπό γωνία 90 μοιρών , και έτσι το αποτέλεσμα ήταν άψογο ) .

Αυτό που θέλουμε είναι ο κύλινδρος .

Από την πλευρά του ανεμιστήρα , ο κύλινδρος κάθετε όμορφα στο εσωτερικό μέρος του P3 socket cooler .

Ανοίγοντας δυο πλαϊνές τρυπούλες στο καπάκι , και άλλες δυο στον ανεμιστήρα , και με τα λεγκρανάκια, στερεώνεται όμορφα και χωρίς πολύ προσπάθεια .

Και τέλος ο κύλινδρος με τον ανεμιστήρα , σε ένα σχήμα ελαφρύ οβάλ , σφηνώνετε στις άνω και κάτω οριζόντιες σχισμές της ψύχτρας , σαν να την αγκαλιάζει , ενώ ταυτόχρονα , βυθίζεται μέσα της στο μισό εκατοστό .

Ποιο πολύ χρόνο μου πήρε το πώς να ταιριάξω τα υλικά, παρά να την πραγματοποιήσω , και βέβαια το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό , και αποζημιώνει την όλη προσπάθεια .

SOS .. όταν θα βγάλετε την Ψύχτρα από το Ι875 , να μη πειράξετε καθόλου ένα τετράγωνο περιμετρικό αυτοκόλλητο με αφρώδες υλικό !!!

Κόψτε τα πτερύγια ( με πριόνι μίνι λάμας , η ακόμα και πριόνι ξυλοκοπτικής ή Dreamel για όσους έχουν) .

Προσοχή , να φύγουν όλα τα γρεζία από την Ψύχτρα , και να δουλεύετε σε πάγκο μακριά από πλακέτες, ή και το υπολογιστή τον ίδιο!!

Καθαρίστε με τρόπο την τσίχλα ( Thermal pad) , με πολύ υπομονή , βατονέτες και οινόπνευμα , και βάλτε την κρεμούλα της αρεσκείας σας .

Τέλος , βάζουμε την Ψύχτρα στην μητρική όπως ήταν , την κουμπώνουμε .

Και με μια απλή κίνηση σφηνώνουμε τον κύλινδρο απάνω της.

Κόστος υλικών = Τίποτα

Χρόνος = 40 λεπτά

οραια ολα αυτα αλα ποσταρε και καμια φοτογραφια............

να δει ο λαος τι εφτιαξες

Link to comment
Share on other sites

Λαέ μου, εφτιαξα ενα active cooler :D

Οσο για φωτογραφια , το σκεφτηκα , αλλα τι να δειξω ??

Εναν ανεμιστηρα πανω σε ενα καπακι , καρφωνενο πανω στην ASUS ψυχτρα !!

Οταν θα κανω τον P4 2.8 πυραβλοκίνητο , θα βαλω και φωτο :D;)

Γεια σου βρε ALEXXX λεβεντη .. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt

Λαέ μου, εφτιαξα ενα active cooler :D

Οσο για φωτογραφια , το σκεφτηκα , αλλα τι να δειξω ??

Εναν ανεμιστηρα πανω σε ενα καπακι , καρφωνενο πανω στην ASUS ψυχτρα !!

Οταν θα κανω τον P4 2.8 πυραβλοκίνητο , θα βαλω και φωτο :D;)

Γεια σου βρε ALEXXX λεβεντη .. :)

βαλε ρε συ μια να δουμε και να παρουμε ηδεες.........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλά που δεν έβαλα Φώτο , το άλλαξα πάλι το σχέδιο .

Βρήκα μια ψυχτραρα , 30% μεγαλύτερη από την ASUS , ας είναι καλά εκείνα τα αρχαία κάρβουνα Βλέπε ... AMD K6 ...

Την βρήκα τυχαία στο μαγαζί Υπολογιστών ενός συναδέλφου .

Έπεσε αρκετό κόψιμο ,για να την ταιριάξω, πατέντα για να κουμπώσουν τα μεταλλικά κλιπς .

Ήταν πολύ επικίνδυνη αποστολή , βέβαια είδα πραγματικά το φως μου , αλλά δεν το συνιστώ σε κανέναν .

Η προσαρμογή των κλιπς , ηταν ένα παιχνίδι για γερά νεύρα , ειδικά στο πώς να ρυθμίσω την πίεση , σε κάθε ένα ξεχωριστά , ώστε να επιτύχω να έχει πραγματική επαφή η ψύχτρα με το μικροσκοπικό κεφάλι του I875.

Η Ψυχρά είναι θαυμάσια , έχει 25% μεγαλύτερα σε μήκος πτερύγια απο την ASUS , με την ιδια πυκνότητα , διπλάσια σε πάχος βάση ( Δεν λυγάει οπως η ASUS) .

Και το τελικό σχήμα , εφόσον χρησιμοποίησα ολο το διαθέσιμο χωρο ,δεξιά και αριστερά από τα κλιπς , είναι ένα παραλληλόγραμμο .

Τα πτερύγια εχουν αντίθετη φορά ( οριζόντια προ τη μητρική ) , ενώ ο ανεμιστήρας της ΙΝΤΕΛ , στερεώθηκε επάνω της , και την καλύπτει ολόκληρη .

Ενώ κάθετα υπάρχει ένα μικρό λούκι ( Θεση για το κλιπ της μητρικής ) όπου εκει μεσα τοποθέτησα το θερμικό σενσορα , και ετσι ο σενσορας βρίσκεται ακριβως στο κέντρο , και ακριβώς από κάτω του ( κάτω από το αλουμίνιο) βρίσκεται το Ι875 .

Πραγματικά έκανα ότι καλύτερο μπορούσα , και πλέον σταματώ να ασχολούμαι παραπάνω .

Δηλαδή , τι παραπάνω να κανω ?? Εφόσον Έβαλα ένα υπέρ ποιοτικό σύνολο ψύξης για επεξεργαστή (AMD K6 = PIII 600 ) , επάνω στο I875 . :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 17:21]

πιο o/c ρε τρελε ο ανθρωπος ειναι defaultadoura μας δουλευεις????

λολολολολ

defaultadoura...........αλλά το βιογραφικό .........βιογραφικό..........:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

και είναι κακό αlex αυτό?

οχι αλλα προς τι ολα αυτα αφου και απο την μανα του παιζει μαι χαρα στοψκ αλλα και σε λιγο o/c

ολα τα αλαλ ειναι περιτα

εχει και ιστορικο ομως σαν των πρωτο ελληνα overclocker επομενος δεν μπορω να πω τιποτα

celeri power

οχι ρε μαρουλια

λολολ

Link to comment
Share on other sites

Συγκριση δεν μπορω να κανω , διοτι πρωτα ο σενσορας ηταν στα πλαγια της ψυχτρας , ενω τωρα ειναι στο κεντρο , δηλαδη επανω στην καρδια του I875 .

Παντως με τις υψηλοτερες θερμοκρασιες οπως 30 κελσιου , τουλαχιστον για τον χώρο μου , δειχνει απο 37 39 βαθμους μαχ .

Ενω με 28 βαθμους στο δωματιο , δηλαδη αρκετα δροσερα για Αυγουστο , ειναι καπου στα 35 37 βαθμους .

Οσο για το ποσο ανεβαζω το μηχανημα το γραφω στην υπογραφη μου .

Η θερμοκρασια του I875 , δεν ειναι ιδιαιτερα περιοριστικος παραγοντας για υπερχρονισμο .

Απλα , εγω ηθελα να βελτιωσω το μηχανημα στο 100% απο θεμα ψυξης , και απο οτι φαινετε τα καταφερα , και καπου εδω σταματω , εφοσον το ονειρο ολοκληρωθηκε , εφοσον δοκιμαστικε μεσα στην καρδια του Αυγούστου .

Και περασε το τεστ με 10 ΑΡΙΣΤΑ .. :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από overvolt

Συγκριση δεν μπορω να κανω , διοτι πρωτα ο σενσορας ηταν στα πλαγια της ψυχτρας , ενω τωρα ειναι στο κεντρο , δηλαδη επανω στην καρδια του I875 .

Παντως με τις υψηλοτερες θερμοκρασιες οπως 30 κελσιου , τουλαχιστον για τον χώρο μου , δειχνει απο 37 39 βαθμους μαχ .

Ενω με 28 βαθμους στο δωματιο , δηλαδη αρκετα δροσερα για Αυγουστο , ειναι καπου στα 35 37 βαθμους .

Οσο για το ποσο ανεβαζω το μηχανημα το γραφω στην υπογραφη μου .

Η θερμοκρασια του I875 , δεν ειναι ιδιαιτερα περιοριστικος παραγοντας για υπερχρονισμο .

Απλα , εγω ηθελα να βελτιωσω το μηχανημα στο 100% απο θεμα ψυξης , και απο οτι φαινετε τα καταφερα , και καπου εδω σταματω , εφοσον το ονειρο ολοκληρωθηκε , εφοσον δοκιμαστικε μεσα στην καρδια του Αυγούστου .

Και περασε το τεστ με 10 ΑΡΙΣΤΑ .. :D :D

συνχαριτιρια αντε και σε ανοτερα!!!

καλη συνεχεια μαστορα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.