Jump to content



Athlon X2 Database & Overclocking


greekfragma

Recommended Posts

  • Replies 635
  • Created
  • Last Reply

Μια γρήγορη δοκιμή με το X2 3800+ του SLN, 2630MHz με stock 1.3 και 2950MHz με 1.4+110%, rock εκεί στο S&M με phase. Παραπάνω δεν έδωσα, ολόφρεσκος cpu κομμένος από το δέντρο ήταν (και κάπου 400 ευρουδάκια..) Stepping δε κράτησα δυστυχώς, ας μας το δώσει ο SLN.

http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=35615

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να πηγαίνει καλύτερα, δεν είχα χρόνο να το ψάξω. Ούτε LDT τάση έδωσα, ούτε τις ρυθμίσεις από τις μνήμες άλλαξα (έβαλα ό,τι έχω και στο venice). Πάντως οι δύο πυρήνες πήγαιναν σχεδόν το ίδιο, διαφορά 5MHz το πολύ και συνήθως χτυπούσε η L2 cache του 2ου (για αυτό μπορεί να φταίνε και οι ρυθμίσεις στις μνήμες).

Link to comment
Share on other sites

Αντε να ξεκινησουμε σιγα σιγα

Στεππινγκ το γνωστο BV (Manchester core)

CDBHE 0527 TPAW

με ενα προχειρο διαιρετη (νομιζω τον 140) και LDT multi 2.5x

Ενα κλικ πανω απο τα 1.5 (δηλαδη 1.525) για vcore...

UPDATE: ΔΕΝ ειναι s&n stable εκει. Και σε πρωτη φαση ουτε με 1.55. Παρολο που για 30 λεπτα(οσο το αφησα) δεν βγαζει λαθη το prime... Στο πρωτο λεπτο του s&m κολλαει το συμπαν...

post-1498-1416072149,7993_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 00:05]

Ρε ο δικος μου ειναι χειροτερος, ειμαι πιο γκαντεμης απο τον SLN:bye: :bye:

Μπα μη κλαιγεσαι...

Γυρω στα 2600 με 1.55 με βλεπω να σταθεροποιουμαι αν και βλεπω αρκετα κουλα...

LDT 3Χ/4Χ (240ΗΤΤ) δεν μπαινει καν windows... και στα 2.5Χ τραβαει prime...

Δεν εχω πολυκαταλαβει ακομα πως διαολο δουλευει, παντως διαφερει απο τους winnie.

Σημερα το βραδυ θα τρεξει οποτε αυριο αν δεν εχει κολλησει θα βγαλω κανα συμπερασμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 00:20]

LDT 3Χ/4Χ (240ΗΤΤ) δεν μπαινει καν windows... και στα 2.5Χ τραβαει prime...

3X έπαιξε μέχρι 300 HTT εδώ πάντως, μήπως είναι κάτι άλλο (bios?). Mε 623-2.

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε ρε παιδια????

Εδω σε στιγμες απογνωσης οπου αλλαζα μια-μια τις επιλογες μπας και μπει win το παρατηρησα αυτο.... 4χ, πορτα (στεγνο reboot μετα το φορτωμα της μπαρας) 3χ, το ιδιο, 2.5Χ ετρεχα prime (στα 240HTT παντα)

Δωσατε παραπανω chipset/LDT volt??

bios 623-3...

Link to comment
Share on other sites

Kατ'αρχήν συγχαριτήρια για τα νέα σας παιχνίδια.....:T:

Κατά δεύτερον..... :(

Βρε θα με βάλετε στο τρόκολο και πάλι να αγοράσω Χ2 @3800 - 4000 + gForce 7800 GTX + Mobo (DFI) το κόστος των οποίων με κάνει να αισθάνομαι αδιαθεσία....:confused:

Καλά δεν είμαι με την φωτογραφική και παιδεύομαι να μάθω τα μυστικά της ?

Είμαι άραγε πολύ γέρος για ένα ακόμη γύρο Overclock ?

Θα προσπαθήσω να μείνω όσο το δυνατό ποιό μακριά από τα POST σας γιατί άρχισα να βλέπω την τσέπη μου να αδειάζει για πολοστή φορά.....:bye:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Kατ'αρχήν συγχαριτήρια για τα νέα σας παιχνίδια.....:T:

Κατά δεύτερον..... :(

Βρε θα με βάλετε στο τρόκολο και πάλι να αγοράσω Χ2 @3800 - 4000 + gForce 7800 GTX + Mobo (DFI) το κόστος των οποίων με κάνει να αισθάνομαι αδιαθεσία....:confused:

Καλά δεν είμαι με την φωτογραφική και παιδεύομαι να μάθω τα μυστικά της ?

Είμαι άραγε πολύ γέρος για ένα ακόμη γύρο Overclock ?

Θα προσπαθήσω να μείνω όσο το δυνατό ποιό μακριά από τα POST σας γιατί άρχισα να βλέπω την τσέπη μου να αδειάζει για πολοστή φορά.....:bye:

Kαλα καλα λεγε εσυ τωρα που θα ερθεις και βορεια θα σου πω εγω.....Θα φας κατι μπριζωματα....

Link to comment
Share on other sites

2700 δεν σταθεροποιειται με 1,55 και δεν βαζω παραπανω προς στιγμην. 2650 με 1.525V φαινεται να τα εχει ανετα... Ολα τα volt απο bios.

Οτι του εχω πεταξει σε ταυτοχρονο δεν εχει μασησει Θα το ριξω κι αλλο τα βολτ να δουμε αν μασησει....

Οι θερμοκρασιες ρε παληκαρια να με ανησυχουνε ή να τις γραψω? Συνηθισα απο τους winnie σε 30αρες...

Αντε να δουμε τι κανουνε οι μνημες...

@Chroma με τι settings εφτασες 240-250? Τα γνωστα??

Ασχετο αλλα αυτοι οι νεοι διαιρετες που δινουν 233-250 (παραπανω απο το ΗΤΤ) στις μνημες που ειναι στο bios??? Δεν τους εχει το 623 φανταζομαι...

UPDATE: Γμτ της γης το αξονα.... Φαινεται να μην μασαει 2650 με 1.5...

Το αφησα 2650 με 1.475 να τρεχει το συμπαν απο πισω...

Παντως ακομα και να μη ειναι σταθερο ειναι 2600@1.5... και για τα 2700 θελει πανω απο 1.55... Μαλλον καπου εκει ειναι ενας "τοιχος"...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευοντας οτι εχω βρει τοιχο στα 2750 ασχετως τασης , εριξα λιγο burn in στον επεξεργαστη και βαζοντας και τις μνημες 1-1 ειμαι στα παρακατω .Δεν το κρυβω οτι θελω το λιγο ακομα ειδικα σε fsb ωστε να φτασω και το max των μνημων....( 261 με 3.3 :inlove: :inlove: )

Παρατηρησεις :

Τα ρευματα σε ldt & chipset δεν εδειξαν να βοηθανε τουλαχιστον στα 255 fsb.Οταν επαιζα με διαιρετη στις μνημες εδειξαν οτι οριακα δεινουν κανα fsb , αλλα τελικα απλα βοηθουσαν το prime να χτυπησει λιγο αργοτερα.

Οι πυρηνες δειχνουν περιεργα πραγματα και οταν τα πραγματα ηταν οριακα ποτε χτυπουσε ο ενας και ποτε ο αλλος.

Το prime σε σχεση με το S&M μου φανηκε ποιο απαιτητικο , εχει που εβγαζε S&Μ τo prime απλα σε 1 ωρα χτυπουσε.

post-32-1416072150,5024_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.