Jump to content



Athlon X2 Database & Overclocking


greekfragma

Recommended Posts

[off topic]Τι αλλες διαφορες εχουν οι manchester με τους toledo εκτως της τασης και ποιος πυρηνας ειναι τελικα καλυτερος;[/off topic]

Αρχική απάντηση από hadji_a [Σήμερα, στις 18:37]

...manchester(BH-E4) και toledo(JH-E6).

Εμενα μου κανει λιγο αντιθετο δηλαδη manchester(JH-E6) και toledo(BH-E4)

Ειμαι ασχετος με a64 x2 αν κανω λαθος διορθωστε με..

post-522-1416072162,5393_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 635
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 19:07]

http://techreport.com/cpu/

διαφορα στην cache.

ο κανονας λεει, οτι η πιο μεγαλη cache δινει κατι ψιλα σε λιγες εφαρμογες, αλλα δεν ανεβαινει το τσιπ τοσο πολυ.

Ωπ.. οταν λεγατε με πυρηνα toledo ενουσατε 4400+ x2 με 1024 cache σε καθε πυρηνα;

Γιατι εγω καταλαβα οτι υπαρχουν δυο εκδοσεις 3800+ x2 ενας με πυρηνα toledo με 1024 cache και ενας με πυρηνα manchester με 512 cache..

Link to comment
Share on other sites

3800+ x2 με revision JH-E6 (αναγνωριζεται και απο το "CD" στο τελος της πρωτης γραμμης των στοιχειων πανω στο cpu) σημαινει πυρηνα Toledo ( ο οποιος κανονικα εχει 1Mb L2) με την μιση cache απενεργοποιημενη (512kb).

O Manchester ειναι εκ κατασκευης με 512kb L2 και φαινεται στο cpuz με rev. BH-E4. (και BV αν θυμαμαι καλα στο part number).

Link to comment
Share on other sites

απο temps πως εισαι;Ο δικός μου πήγε 2500 με 1,39 σταθερά αλλά από temps χτυπούσε 50αρες στο snm γιαυτό και δεν τον πάω παραπάνω μέχρι να έρθει το προμι.. Το θέμα είναι ότι με χαμηλά volt πάνε καλά αλλά να δούμε μέχρι πόσα volt ακούνε μπας και πιάσουμε τα 3 giga με phase και κάτι παραπάνω με το cascade:devil: (χε χε τι τον περιμένει τον άμοιρο τον 3800). Κάτι λέγανε στο XS ότι μετά τα 1,7 μπορεί να καεί ο mem controler στους Χ2(θα το δούμε αυτό)..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soki [06-09-2005 20:15]

Ο δικος μου(526week,CD) με default ψυκτρα και διπλο prime, ειναι εδω για αρχη... :)

Εχουμε ακριβως τον ιδιο 3800+ Χ2 οποτε περνω μαθηματα απο σενα για το τι μπορει να "δεχθει" ο συγκεκριμενος επεξεργαστης

ADA3800DAA5CD

CCBWE 0526WPMW

1245388G50138

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.