Jump to content



Athlon X2 Database & Overclocking


greekfragma

Recommended Posts

  • Replies 635
  • Created
  • Last Reply

Thanks αδερφε.

Φαρμουλη δεν παει ΜΙΑ πανω απο τα 2400 με μαμα ταση ο δικος μου...

Μπαινει win και με 2450 αλλα κολλαει στο πρωτο λεπτο το s&m

Επισης για καποιο λογο τωρα πιανει LDT multi 4x. Αισθανομαι πολυ noob ρε γμτ... Μαλλον ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 22:16]

Thanks αδερφε.

Φαρμουλη δεν παει ΜΙΑ πανω απο τα 2400 με μαμα ταση ο δικος μου...

Μπαινει win και με 2450 αλλα κολλαει στο πρωτο λεπτο το s&m

Επισης για καποιο λογο τωρα πιανει LDT multi 4x. Αισθανομαι πολυ noob ρε γμτ... Μαλλον ειμαι...

ειμαι 3 ωρες σταθερος με ΣΝΜ και 2πλα πραημ στα 2440 μαμα ρευμα παντα.....το LDT το εχω αφησει στο χ3.μπορεις να μου πεις τι level dram strength και το αποκατω εχεις βαλει?εγω ειμαι με level7 και auto......

ποση ωρα να τον ψηνω σε καθε βημα με τα burn in progs?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

παρη με το hiper δεν εχω δει σε dfi κατω απο 12,1 σε load.

Πολύμετρο έβαλες?

Θέλω να το αλλάξω το tagan... με το που μπήκε η 7800 πάνω έδειξε 11.55 από 11.75 που έδειχνε με την 6600...

Αν βάλω πάνω και κανα Χ2...

@Vagouridis τι psu έχεις τώρα και τι σου λέει για την 12αρά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

παρη με το hiper δεν εχω δει σε dfi κατω απο 12,1 σε load.

Χρηστο ασ οψεται η αναγκη του να βρω ετοιμοπαραδοτο τροφοδοτικο.Αλλιως για το hyper θα πηγαινα.Αυτες τις τασεις τις ειδες με Χ2?

Αρχική απάντηση από FrOsT

Πολύμετρο έβαλες?

Θέλω να το αλλάξω το tagan... με το που μπήκε η 7800 πάνω έδειξε 11.55 από 11.75 που έδειχνε με την 6600...

Αν βάλω πάνω και κανα Χ2...

@Vagouridis τι psu έχεις τώρα και τι σου λέει για την 12αρά?

Enermax 600αρι , και η χαμηλοτερη ταση που ειδα ηταν 11,77 σε φουλ απο το προγραματακι που αντιστοιχει σε 12.15 σε πολυμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 23:07]

1+1...

να σε μπριζωσω λιγακι?

δεν ξερω τι κανει η επιλογη normal/fast /fastest κατω απο αυτα που σε ρωτησα πριν αλλα οσο το ειχα fastest δεν μπορουσα να μπουταρω ΚΑΝ με πανω απο 2450 ενω στα 2440 ετρεχα ανετα snm και 2πλα prime.

με το που το γυρισα στο fast ειμαι στα 2470 και ξεκιναω δοκιμες.:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Χθες, στις 23:24]

να σε μπριζωσω λιγακι?

δεν ξερω τι κανει η επιλογη normal/fast /fastest κατω απο αυτα που σε ρωτησα πριν αλλα οσο το ειχα fastest δεν μπορουσα να μπουταρω ΚΑΝ με πανω απο 2450 ενω στα 2440 ετρεχα ανετα snm και 2πλα prime.

με το που το γυρισα στο fast ειμαι στα 2470 και ξεκιναω δοκιμες.:wassat:

Εμενα στις gskill νομιζω δεν μπουταρε καν με fast... :p Εχει να κανει με τις μνημες και οχι με τον cpu απο οσο μου εχει δειξει...

Ενταξει με την καμμια δεν παιζει πανω απο 2400 με μαμα ταση... αλλαξα ldt/chipset volt, ldt multi, εδωσα vdimm, dram strengths, γενικα πειραξα οτιδηποτε ΕΚΤΟΣ απο το vcore... και παρολαυτα κολλουσε στεγνα στα windows (freeze).

Μια που εχω βρει τα 2600@1.5 λεω να κανω εκει το χιλιοτραγουδισμενο burn in. Αν αποδοσει καλως... αν οχι... κακως...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Χρηστο ασ οψεται η αναγκη του να βρω ετοιμοπαραδοτο τροφοδοτικο.Αλλιως για το hyper θα πηγαινα.Αυτες τις τασεις τις ειδες με Χ2?

Enermax 600αρι , και η χαμηλοτερη ταση που ειδα ηταν 11,77 σε φουλ απο το προγραματακι που αντιστοιχει σε 12.15 σε πολυμετρο.

Mε πολυμετρο 12,26. Αλλα ενας prescott με μπολικο ρευμα στα 5200 σε full load νομιζω ειναι πολυ παραπανω απο εναν x2. Εγω παντως πηρα κανονικα 2 χτες για πελατες.

Link to comment
Share on other sites

Ενα 11ωρο στο πρωτο screen @1.5 volt (bios)

260015vprimestableresize3zn.th.jpg

και ενα 3-4ωρο στο 2ο... με τα ιδια βολτια

Το εκοψα γιατι (ξανα)νοικιασα το malcolm X του Lee και πρεπει να το συμπιεσουμε λεμεεεε

265015prime3hoursresize5ic.th.jpg

Παντως για αυτα τα 50 MHz που λεει ο unsto... θελει πολλα βολτ... (1.5-->1.56+ (minimum)

Ισως εκει να βοηθαει το στρωσιμο...

Το καλο ειναι οτι ερχεται χειμωνας οποτε λογικα στα 2700 θα την βγαλουμε...:D :D

Link to comment
Share on other sites

με τον 3800+ και την μαμα ψυκτρα και ταση, παω 2280 σταθερα.Στα 2400 ειμαι καθημερινα με 1.425volt.Καλα ειναι και αυτα τελικα...

Αναρωτιεμαι αν παρω μια slk/typhoon ποσο καλυτερα θα ειμαι...

Full load στα 2400 εχω 66C!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 21:07]

με τον 3800+ και την μαμα ψυκτρα και ταση, παω 2280 σταθερα.Στα 2400 ειμαι καθημερινα με 1.425volt.Καλα ειναι και αυτα τελικα...

Αναρωτιεμαι αν παρω μια slk/typhoon ποσο καλυτερα θα ειμαι...

Full load στα 2400 εχω 66C!

δεν μου ακουγεται πολυ καλα το 66..............κατεβα μεχρι να αλλαξεις ψυξη..........

εγω ακομα παλευω τα 2470 με μαμα ρευμα.........δεν θελει να μου κανει το χατηρι.....ενω εδειξε να στρωνει στην αρχη.........χθες χτυπαγε στο μισαωρο σημερα το πρωι στην 1 ωρα....τωρα χτυπαει στο 5ωρο με 2πλα πραημ.........αναρωτιεμαι αν βρηκα τα ορια του μαμισιου ρευματος ή αν αξιζει να τον παλεψω αλλες 2 μερες το σουκου μπας και πιασω τα 2500.......:confused:

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 21:13]

Ειναι κι ο βλακας ο Φαρμας που καμμια ωρα το βλεπω να ποσταρει ολος χαρα κανα...

-"2780 με μαμα ταση και ψηνω ακομα...."

με το ιδιο stepping με μας και θα παω σπιτι να του ανοιξω το κεφαλι....

ΣΤΕΓΝΑ ομως...

ρε γκαντεμοσαυρε εγω φταιω?:hehe:

δεν βιαζομαι να τον στρωσω......και μαλλον γουσταρει the softex way or the soupline way(μυριζει μανουλα)

εσυ και ο σαμαελακος με τα κτηνοβολτ σας τα τρομαζετε τα αμοιρα τα τσιπακια.........:giveup:

θα το παλεψω ολο το σουκου μπας και πιασω τα 2500 με μαμα ρευμα αν και το βλεπω αρκετα δυσκολο......:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 20:17]

Και τα 2650 δεν ειναι ασχημα αλλα οταν εχουμε τους κυριους απο πανω να ποσταρουν 2800 καπως μας φαινεται.

Ειναι κι ο βλακας ο Φαρμας που καμμια ωρα το βλεπω να ποσταρει ολος χαρα κανα...

-"2780 με μαμα ταση και ψηνω ακομα...."

με το ιδιο stepping με μας και θα παω σπιτι να του ανοιξω το κεφαλι....

ΣΤΕΓΝΑ ομως...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.