Jump to content



Athlon X2 Database & Overclocking


greekfragma

Recommended Posts

  • Replies 635
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 14:42]

Πιστευοντας οτι εχω βρει τοιχο στα 2750 ασχετως τασης , εριξα λιγο burn in στον επεξεργαστη και βαζοντας και τις μνημες 1-1 ειμαι στα παρακατω .Δεν το κρυβω οτι θελω το λιγο ακομα ειδικα σε fsb ωστε να φτασω και το max των μνημων....( 261 με 3.3 :inlove: :inlove: )

Παρατηρησεις :

Τα ρευματα σε ldt & chipset δεν εδειξαν να βοηθανε τουλαχιστον στα 255 fsb.Οταν επαιζα με διαιρετη στις μνημες εδειξαν οτι οριακα δεινουν κανα fsb , αλλα τελικα απλα βοηθουσαν το prime να χτυπησει λιγο αργοτερα.

Οι πυρηνες δειχνουν περιεργα πραγματα και οταν τα πραγματα ηταν οριακα ποτε χτυπουσε ο ενας και ποτε ο αλλος.

Το prime σε σχεση με το S&M μου φανηκε ποιο απαιτητικο , εχει που εβγαζε S&Μ τo prime απλα σε 1 ωρα χτυπουσε.

:T: ομορφα:T:

αυριο θα στησω και γω τον δικο μου γιατι ειχαμε κατι προβληματακια με το μπακ απ σημερα.

συγκεκεριμενα ο 3800+ μου ειναι ιδια φουρνια με του σολωνα....μονη διαφορα τα 4 τελευταια νουμερα στο μπατς που ειναι 0248 αντι 0118 του σολωνα.....κατα τα αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι ακριβως τα ιδια.

CDBHE 0527 TPAW

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως να του κανω σωστο μπερν ιν.......:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 14:56]

Δείχνει λάθος το Smartguardian, και σε μένα τα ίδια έδειχνει αλλά το πολύμετρο έδειξε 11.97.

μονο το Smartguardian δειχνει λαθος;

κανενα προγραμμα και κανενα bios δεν εδειξε τη 12αρα οσο τη δειχνει το πολυμετρο.

δε νομιζω να υπαρχει μητρικη που να δειχνει οσο το πολυμετρο, αλλα εδω τα πραγματα ειναι απογοητευτικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

η δωδεκαρα βλεπω δεν την παλευει...

Μια χαρα ειναι φαντασου οτι με το ταγκαν το 480 με 1.56 στον επεξεργαστη επεφτε στα 11.2 στο σμαρτ.Με πολυμετρο ειναι στα 12.15 φουλ 12.27 ιντλε.τροφοδοτικο Ενερμαξ 600 αφου το καταραμενο το hiper δεν μπορεσα να το βρω ετοιμοπαραδοτο.

Αρχική απάντηση από greekfragma

:T: ομορφα:T:

αυριο θα στησω και γω τον δικο μου γιατι ειχαμε κατι προβληματακια με το μπακ απ σημερα.

συγκεκεριμενα ο 3800+ μου ειναι ιδια φουρνια με του σολωνα....μονη διαφορα τα 4 τελευταια νουμερα στο μπατς που ειναι 0248 αντι 0118 του σολωνα.....κατα τα αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι ακριβως τα ιδια.

CDBHE 0527 TPAW

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι πως να του κανω σωστο μπερν ιν.......:confused:

Μια θεωρια ειναι το σιγα σιγα , που παει με μαμα ρευμα και το αφηνουμε να βγαλει πρμε και τα συναφη.Μετα δινουμε λιγο ταση κ.ο.κ Αυτο ειναι ακα Ρουτακος

Προσωπικα θα ακολουθουσα την ιδια "διαδρομη" αλλα γλυκαθηκα και αρχισαν αν δινω τασεις , μεχρι που βρηκα ασχημο τοιχο και στο καπακι επεσα στα βολτ του επεξεργαστη και αρχισα παλι να δοκιμαζω σταθεροτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

μονο το Smartguardian δειχνει λαθος;

κανενα προγραμμα και κανενα bios δεν εδειξε τη 12αρα οσο τη δειχνει το πολυμετρο.

δε νομιζω να υπαρχει μητρικη που να δειχνει οσο το πολυμετρο, αλλα εδω τα πραγματα ειναι απογοητευτικα.

Στο bios κάτι πάει και έρχεται, αλλά ξέρεις τώρα την φρίκη, νέο τροφοδοτικό και να βλέπεις 11.7 σε load, κάτι σε πιάνει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN

Παρη, ποσο δινεις vcore απο το bios για να σου βγαλει 1.53 το guardian ? 1.55?

1,40*1,13 αλλα δεν ειμαι απολυτος σιγουρος μην με βαζεις να κανω restart τρεχω πριμε..:o :o :o

Αρχική απάντηση από RootX

Στο bios κάτι πάει και έρχεται, αλλά ξέρεις τώρα την φρίκη, νέο τροφοδοτικό και να βλέπεις 11.7 σε load, κάτι σε πιάνει :hehe:

Οντως στο βιος κατι γινεται , αλλα εκεινο το 11.2 με το ταγκαν το 480 με ειχε φρικαρει , το πολυμετρο εδειχνε 11.68 αλλα εκει τα πραγματα εξιναν την τσεπη για αλλο τροφοδοτικο.....

Παντως μια μικρη πτωση σε σχεση με το πολυμετρο ειναι φυσιολογικο να την εχουμε διοτι θεωρητικα η dfi μετρα ταση ακριβως μετα τα μοσφετ .....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Στο S&M, στα settings δώστου 100% load και long test, παίρνει περίπου 1 ώρα και 15 mins.

Με αυτά τα settings, σε μένα τουλάχιστον, ζορίζεται περισσότερο από το prime.

Πολυυυυ περισσοτερο και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

quote:Αρχική απάντηση από RootX

Στο S&M, στα settings δώστου 100% load και long test, παίρνει περίπου 1 ώρα και 15 mins.

Με αυτά τα settings, σε μένα τουλάχιστον, ζορίζεται περισσότερο από το prime.

Πολυυυυ περισσοτερο και εδω.

Thanks guys θα το δοκιμασω και αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 15:04]

Μη λες φουρνια του σολωνα ρε, δεν θα ξαναπαρει κανει τετοιο stepping.

Εγω προτεινω να ονομαστει "η φουρνια του vadergr" μια που αυτος πηρε πρωτος και να τελειωνει το αστειο... με τις εξυπναδες του "χοντρου (πρωην) mod".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

σε λιγακι θα τον χωσω να δω τι ψαρια θα πιασω.........

Δεν μπούχτησες με τόσες γυναίκες στο χωριό 2 μήνες;

Αν θες ψάρια, άσε τα πονηρά και τράβα κατευθείαν για ψάρεμα.

:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

σε λιγακι θα τον χωσω να δω τι ψαρια θα πιασω.........

να δοκιμαζω καθε 5 φσβ?(10χ)

S&M long 100%cpu load 1 λουπα ή παραπανω καθε σκαλοπατι?

Μια ειναι αρκετη για αρχη

Link to comment
Share on other sites

Στον συγκεκριμένο επεξεργαστή θα δοκίμαζα με stock τάση κατευθείαν στην συχνότητα του μεγάλου μοντέλου, 2400 δλδ. Αν δεν μπει και δεν τα τρέξει όλα εκεί, θα πρέπει να αλλάξεις φούρναρη :p

Από εκεί και πάνω 2500 για αρχή, με μαμά ρεύμα πάντα, αν τα βρει σκούρα ρίξτον στα 2450 και ξεκίνα ανά 50 Mhz.

Αν περάσει τα 2500 με μαμά ρεύμα, δοκίμαζε ανά 50.

Σε αυτή την φάση ένα run του long S&M, ~80 λεπτά θα πάρει είναι αρκετό. Όταν φτάσεις στο σημείο όπου με 1.525 ρεύμα σου περνάει το τεστ και έχεις τσιμπημένες θερμοκρασίες, τότε ξεκίνα με 2πλά superpi 32M, primes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 17:10]

Δεν μπούχτησες με τόσες γυναίκες στο χωριό 2 μήνες;

Αν θες ψάρια, άσε τα πονηρά και τράβα κατευθείαν για ψάρεμα.

:p

:boxed: ελεος αυτα τα παιδια......οτι να και να πουμε ειναι αμεσα παρεξηγησιμο:boxed:

:hehe:

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 17:10]

Μια ειναι αρκετη για αρχη

;)

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 17:15]

Στον συγκεκριμένο επεξεργαστή θα δοκίμαζα με stock τάση κατευθείαν στην συχνότητα του μεγάλου μοντέλου, 2400 δλδ. Αν δεν μπει και δεν τα τρέξει όλα εκεί, θα πρέπει να αλλάξεις φούρναρη :p

Από εκεί και πάνω 2500 για αρχή, με μαμά ρεύμα πάντα, αν τα βρει σκούρα ρίξτον στα 2450 και ξεκίνα ανά 50 Mhz.

Αν περάσει τα 2500 με μαμά ρεύμα, δοκίμαζε ανά 50.

Σε αυτή την φάση ένα run του long S&M, ~80 λεπτά θα πάρει είναι αρκετό. Όταν φτάσεις στο σημείο όπου με 1.525 ρεύμα σου περνάει το τεστ και έχεις τσιμπημένες θερμοκρασίες, τότε ξεκίνα με 2πλά superpi 32M, primes.

:daisy: αη αη καπτεν:daisy:

ποια ειναι τα ορια βολτ και θερμοκρασιων που μπορουμε να παιξουμε με ασφαλεια με απλο νερακι?

ο σολωνας εχει ΒΗ μνημες ενω εγω TCCD....ελπιζω να μην μου παιξει το κουλο με τα LDT οπως σε εκεινον:...:

Link to comment
Share on other sites

Τα όρια τα θέτει ο καθένας μόνος του :p

Με την ψύξη που έχει ο δικός μου, με 1.525 στα 2800 χτυπάει 60 στο S&M, οπότε προτιμώ τους 52, στα 2712 με 1.4.

Με καλή υδρόψυξη, προσωπικά και χωρίς να είναι κανόνας, δεν θα έδινα πάνω από 1.55 και Θερμ ~55, με S&M.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.