Jump to content



Κατα πόσο μπορεί να επιρεάσει την υγεία ένα home δίκτυο!!!


jon

Recommended Posts

Καλώς ήρθες στο TheLab.gr.

Στο ερώτημά σου τώρα να σου πω πως η ακτινοβολία είναι μάλλον μικρή αλλά υπάρχει. Και πόσο μάλλον όταν είναι σε home δύκτιο όπου θα δουλεύει αρκετές ώρες.

Για το αν είναι μικρή πάντως επιφυλάσομαι.

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι μου εχει πει επαγγελματιας που ασχολειται με δικτυα,εκπεμπουν αρκετη. (συγκεκριμενα με απετρεψαν κι ολας να τα χρησιμοποιησω στο σπιτι λογω πολυωρης εκθεσης εκτος κι αν ειναι τοποθετημενο αρκετα μακρυα....)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

:OT:

@vagtsil Εσυ να σταματησεις να ποσταρεις γιατι καποια στιγμη θα τυφλωθουν χρηστες :rofl::hehe:

Οταν την παντρευτω θα σταματησω... :upside: (Αν εννοεις τωρα την παραπανω απαντηση...ετσι μου παν αυτο λεω...)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χρησιμοποιείς κινητό τότε καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου. Αν χρησιμοποιείς όμως τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα καθώς η ακτινοβολία από το κινητό είναι πολλαπλάσια αυτής του ασύρματου δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

’μα δεν έχεις κινητό και φούρνο μικροκυμμάτων μπορείς να αρχίσεις να ανησυχείς. Όπως επίσης αν μένεις όλη μέρα στο σπίτι και δε σε βλέπει καθόλου ήλιος. Αλλά και πάλι κινητό να μην έχεις πού ξέρεις πού βρίσκεται η κοντινότερη κεραία κινητής τηλεφωνίας και πόσο εκπέμπει;

Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο οι συσκευές σου ρίχνουν την ισχύ που εκπέμπουν μιας και μέσα στο σπίτι δεν είναι απαραίτητο να εκπέμπει τέρμα, εκτός αν θες να μοιράζεις δίκτυο σε όλην την πολυκατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Οι ακτινοβολίες πάνε προσθετικά στον οργανισμό. Το κινητό δε ξέρω κατα ποσο έχει πολλαπλάσια ενέργεια (μαλλον δεν έχει) αλλα το πρόβλημα με το κινητό είναι οτι το βάζεις 2 εκατοστά απο τον εγκέφαλό σου.

Τα wireless έχουν πολλαπλάσια συχνότητα μεταφοράς (2.4GHz έναντι 0.9 και 1.8 που έχουν τα κινητά) αλλα πόση ενέργεια (W) στέλνουν.

Ένας φίλος που δοκίμαζε στη δουλειά 2 switch wireless και ήταν στη μέση είχε πονοκέφαλο σε 5 λεπτά, που αυτό σημαίνει οτι στέλνουν αρκετή ενέργεια.

Δες απο τα specs πόση ενέργεια (max και min) μπορεί να στέλνει αυτό το πράγμα και αν μπορείς να την καθορίσεις εσύ στο min συνέχεια.

Τέλος να πώ οτι ο φούρνος μικροκυμάτων δεν εκπέμπει ακτινοβολία έξω απο το κουβούκλιό του (είναι μονωμένο).

Link to comment
Share on other sites

Οτι θελετε λετε μερικοι..πονοκεφαλοι my arse.

1ον Δεν υπαρχει πουθενα καμια επιστημονικη μελετη που να αποδυκνυει οτι τα κινητα ή/και τα wireless δικτυα (2.4Ghz-5Ghz-22Ghz) επηρεαζουν αρνητικα τον ανθρωπο ή οτι ειναι υπευθηνα για καρκινογεννεσεις. Υπαρχουν μονο υπονοιες, Εχει μεγαλη διαφορα.

2ον Το κινητο εχει εκπομπη 2W (ειδικα οταν δεν εχει καλο σημα και προσπαθει να "πιασει" καλυτερα.

3ον Τα περισσοτερα home wireless εχουν εκπομπη 30mW οι κερεες που εχουν ειναι 2db..do the math...

Μην δημιουργουμε εντυπωσεις ειδικα με δηλωσεις "ο θειος του μπατζανακη της γιαγιας μου μου ειπε...."

Ελεος RTFM :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jon

Το να μην εκπεμπει τερμα μεσα στο σπιτι πως το καθορίζω;

Ξέρεις είμαι ολιγον ασχετος ακομα με τα wireless δίκτυα!!

Διαβάζοντας το manual κατ'αρχήν και αγοράζοντας ποιοτικό εξοπλισμό που έχει τέτοιες δυνατότητες και όχι ό,τι σου πασάρει ο παντογνώστης φίλος, υπάλληλος στο μαγαζί κλπ...

Αρχική απάντηση από orion

Οτι θελετε λετε μερικοι..πονοκεφαλοι my arse.

1ον Δεν υπαρχει πουθενα καμια επιστημονικη μελετη που να αποδυκνυει οτι τα κινητα ή/και τα wireless δικτυα (2.4Ghz-5Ghz-22Ghz) επηρεαζουν αρνητικα τον ανθρωπο ή οτι ειναι υπευθηνα για καρκινογεννεσεις. Υπαρχουν μονο υπονοιες, Εχει μεγαλη διαφορα.

2ον Το κινητο εχει εκπομπη 2W (ειδικα οταν δεν εχει καλο σημα και προσπαθει να "πιασει" καλυτερα.

3ον Τα περισσοτερα home wireless εχουν εκπομπη 30mW οι κερεες που εχουν ειναι 2db..do the math...

Μην δημιουργουμε εντυπωσεις ειδικα με δηλωσεις "ο θειος του μπατζανακη της γιαγιας μου μου ειπε...."

Ελεος RTFM :mad:

Συμφωνώ σε όλα. Έχουν ανοίξει τόσα threads με το θέμα. Κάντε μία αναζήτηση προτού ανοίξετε ένα καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από orion [Χθες, στις 10:25]

Οτι θελετε λετε μερικοι..πονοκεφαλοι my arse.

1ον Δεν υπαρχει πουθενα καμια επιστημονικη μελετη που να αποδυκνυει οτι τα κινητα ή/και τα wireless δικτυα (2.4Ghz-5Ghz-22Ghz) επηρεαζουν αρνητικα τον ανθρωπο ή οτι ειναι υπευθηνα για καρκινογεννεσεις. Υπαρχουν μονο υπονοιες, Εχει μεγαλη διαφορα.

Υπάρχουν πολλές επιστημονικές έρευνες απο ανεξάρτητες πανεπιστημιακές ομάδες και ερευνητικά κέντρα ανα το κόσμο, που το αποδεικνύουν (για τα κινητά) με τη μόνη διαφορά οτι δεν έχουν γίνει αποδεκτές απο τις βιομηχανίες κινητών και τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.

Αρχική απάντηση από orion [Χθες, στις 10:25]

2ον Το κινητο εχει εκπομπη 2W (ειδικα οταν δεν εχει καλο σημα και προσπαθει να "πιασει" καλυτερα.

Σύμφωνα με το πρότυπο GSM το μέγιστο όριο εκπεμπόμενης ισχύος είναι 250mW στα 900MHz και 125 mW στα 1800ΜΗz. Αν διαβάσεις το manual του κινητού σου κάπου θα το λέει. Που τα είδες τα 2W ??

Αρχική απάντηση από orion [Χθες, στις 10:25]

3ον Τα περισσοτερα home wireless εχουν εκπομπη 30mW οι κερεες που εχουν ειναι 2db..do the math...

Μην δημιουργουμε εντυπωσεις ειδικα με δηλωσεις "ο θειος του μπατζανακη της γιαγιας μου μου ειπε...."

Ελεος RTFM :mad:

Για τα wireless δεν ήξερα εκπεμπόμενη ισχύ, για αυτό και ρώτησα. Και δεν έκανα δήλωση του τύπου που αναφέρεσαι, εγώ έγραψα αυτό που μου είπε κολλητός που ασχολείται 3 χρόνια με ασύρματα δίκτυα και μικροκυματικές ζεύξεις. Αν αυτό το θεωρείς παραπληροφόρηση εγώ δε μπορώ να κάνω τίποτα.

Τώρα ποιος δημιουργεί εντυπώσεις δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [12-07-2005 23:44]

Αν δεν χρησιμοποιείς κινητό τότε καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου. Αν χρησιμοποιείς όμως τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα καθώς η ακτινοβολία από το κινητό είναι πολλαπλάσια αυτής του ασύρματου δικτύου.

......α γεια σου....;)

Αρχική απάντηση από orion [Χθες, στις 10:25]

Οτι θελετε λετε μερικοι..πονοκεφαλοι my arse.

1ον Δεν υπαρχει πουθενα καμια επιστημονικη μελετη που να αποδυκνυει οτι τα κινητα ή/και τα wireless δικτυα (2.4Ghz-5Ghz-22Ghz) επηρεαζουν αρνητικα τον ανθρωπο ή οτι ειναι υπευθηνα για καρκινογεννεσεις. Υπαρχουν μονο υπονοιες, Εχει μεγαλη διαφορα.

2ον Το κινητο εχει εκπομπη 2W (ειδικα οταν δεν εχει καλο σημα και προσπαθει να "πιασει" καλυτερα.

3ον Τα περισσοτερα home wireless εχουν εκπομπη 30mW οι κερεες που εχουν ειναι 2db..do the math...

Μην δημιουργουμε εντυπωσεις ειδικα με δηλωσεις "ο θειος του μπατζανακη της γιαγιας μου μου ειπε...."

Ελεος RTFM :mad:

.....σωστοτατος ο φιλος....:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman

Σύμφωνα με το πρότυπο GSM το μέγιστο όριο εκπεμπόμενης ισχύος είναι 250mW στα 900MHz και 125 mW στα 1800ΜΗz. Αν διαβάσεις το manual του κινητού σου κάπου θα το λέει. Που τα είδες τα 2W ??

Στο manual του siemens S10 που είχα παλιότερα και είναι το πρώτο πρόχειρο που κοίταξα λέει "Κινητό τηλέφωνο GSM τάξης 4 (2Watt)"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από backgman [Σήμερα, στις 09:41]

Υπάρχουν πολλές επιστημονικές έρευνες απο ανεξάρτητες πανεπιστημιακές ομάδες και ερευνητικά κέντρα ανα το κόσμο, που το αποδεικνύουν (για τα κινητά) με τη μόνη διαφορά οτι δεν έχουν γίνει αποδεκτές απο τις βιομηχανίες κινητών και τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.

Δωσε link με αυτες τις μελετες αλλιως ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε...

Σύμφωνα με το πρότυπο GSM το μέγιστο όριο εκπεμπόμενης ισχύος είναι 250mW στα 900MHz και 125 mW στα 1800ΜΗz. Αν διαβάσεις το manual του κινητού σου κάπου θα το λέει. Που τα είδες τα 2W ??

To gain της κερεας δε το υπολογιζεις?

Για τα wireless δεν ήξερα εκπεμπόμενη ισχύ, για αυτό και ρώτησα. Και δεν έκανα δήλωση του τύπου που αναφέρεσαι, εγώ έγραψα αυτό που μου είπε κολλητός που ασχολείται 3 χρόνια με ασύρματα δίκτυα και μικροκυματικές ζεύξεις. Αν αυτό το θεωρείς παραπληροφόρηση εγώ δε μπορώ να κάνω τίποτα.

Φυσικα και ειναι παραπληροφορηση..το οτι ασχολειτε δε μου λεει τιποτα..

Τώρα ποιος δημιουργεί εντυπώσεις δε ξέρω.

καλα οτι πεις...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν κατάλαβα ρε παιδιά , αν το αφήσω ανοιχτό το wireless σπίτι θα κάνω το μυαλό της κόρης μου πουρε ; ΝΑΙ/ΟΧΙ;

Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα:

http://members.ozemail.com.au/~cumulus/wireless.htm#Health

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από orion

Δωσε link με αυτες τις μελετες αλλιως ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε...

Δηλαδή είναι πιθανότερο να μην επηρεάζουν καθόλου από το να επηρεάζουν έστω και λίγο;

Link to comment
Share on other sites

εντάξει ο αιώνας που ζούμε έχει πολύ ακτινοβολία, τι να κάνουμε.

ένα wireless ap δεν είναι και κάτι το τρομερό, είναι πολύ χαμηλή η ισχύς του.

δε νομίζω ότι τίθεται θέμα "υγείας".

εδώ τα αυτοκίνητα και δεν ξέρουμε τι βγάζουν και τι δε βγάζουν, τα ap γίναν το πρόβλημά μας?

πάντως αν θέλει κάποιος μπορεί να πάει να μείνει σε κάποιο ερημικό νησί ή σε κάνα βουνό που πιθανώς να μην τον βλέπουν τα ραδιοκύματα. να πάρει και το βανάκι της ΕΕΤΤ μαζί για συντροφιά ( για camping:P ).

πιο σοβαρά: το ότι η ακτινοβολία δρα αθροιστικά είναι μια κουβέντα. δρα αθροιστικά όταν είναι επιβλαβής (έχει δηλαδή την απαιτούμενη ελάχιστη ενέργεια να προκαλέσει κάποια επιβλαβή μεταβολή). μην ξεχνάμε ότι αυτές είναι ακτινοβολίες (μεγάλου μήκους κύματος - rf), και ουχί υπεριώδεις (=υψηλής ενέργειας). από κει και πέρα, είναι θεμα λογικής. όπως δε θα βάλεις το κεφάλι σου στο φούρνο μικροκυμάτων, έτσι δε θα βάλεις και ενισχυτή στην κεραία του wireless και θα φροντίζεις να είσαι στα νόμιμα χαμηλά επίπεδα:D

τα έτοιμα ap/router/kafetiera είναι από τον κατασκευαστή ρυθμισμένα να εκπέμπουν χαμηλά, τουλάχιστον έτσι θα πρεπε να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Χθες, στις 11:50]

Στο manual του siemens S10 που είχα παλιότερα και είναι το πρώτο πρόχειρο που κοίταξα λέει "Κινητό τηλέφωνο GSM τάξης 4 (2Watt)"

Μήπως λές το SAR (ειδική ταχύτητα απορρόφησης) που είναι 2W/Kg (όριο απο το Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης) ???

Αυτό είναι διαφορετικό, είναι το μέγιστο όριο ισχύος που μπορεί να εκμπέμψει ένα κινητό. Τα καινούργια κινητά (2-3 χρόνων) δε φτάνουν πάνω απο 1W/Kg. To δικό μου λέει 0.795W/Kg μέγιστο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.