Jump to content



Τι gpu να επιλέξω?


Sorreah

Recommended Posts

Είμαι με έναν Α64 3200+, 1GB ram και μία 9800pro AGP. Λέω από σεπτέμβριο να πάρω μια gpu να παίξω BF2. Όμως, δεν ξέρω τι αξίζει περισσότερο να κάνω..

Να πάω σε μία x800xl agp εφόσον αρχίζουν να πέφτουν λίγο οι τιμές ή μήπως 6800? Ή να περιμένω το r520 που θα βγεί και σε agp και θα οθήσει και τις 7800 σε agp πιθανότατα, και αφού κλιμακωθούν οι τιμές, τσιμπάω μια 7800gt ή r520pro?

Ευχαριστώ για τις γνώμες σας προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

απο πλευρας κοστους/αποδοση

θα σου ελεγα οτι δεν αξιζει

να περιμενεις να επενδυσεις 500 ευρω σε καρτα τελευταιας γενιας σε AGP

αρα συμφερει προς το παρον να παρεις μια μεταχειρισμενη 6800/gt/x800 agp με 250 ευρω max

και μαζευεις την διαφορα για μεταβαση σε νεοτερη πλατφορμα με pci-e και εν συνεχεια

χτυπας την 7800/ ati(r520) που θα εχουν πλεον ωριμασει τιμολογιακα

6600/gt δεν σου προτεινω μιας και εγω τουλαχιστον δεν ειδα ουσιαστικες διαφορες

σε σχεση με μια καλοκλοκαρισμενη 9800Pro

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sorreah

Όσο το δυνατόν λιγότερα για μια αξιοπρεπή απόδοση.. μαξ 400 ας πούμε..αν και δεν απορρίπτω φθηνότερες προτάσεις..

και εγω σε αυτο το δηλημα ειμαι. ακου να δεις απο ελαδα μην κοιτας τιποτα πολλα τα ευρο για το τιποτα.

μπες σε αυτο το site

www.alternate.de

και δες τι παιζει και σε ενδιαφερει.

μια πολυ καλη λυση ειναι μια 6800GT η μια 800xt

αλλα αμα θες κορυφεες επιδοσεις κοιτα κατι σε 6800ultra η 850xt

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένη 6800gt μέχρι 240 ευρώ με τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμα εγγύηση.

Κατά την ταπεινή μου αποψη οτιδήποτε παραπάνω αυτήν τη στιγμή είναι πεταμένα λεφτά ακόμα και για gaming.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να περιμενεις μεχρι Σεπτεμβριο τοτε κανε υπομονη κανα δυο μηνες πιο πολυ μεχρι το r520 εγω τουλαχιστον αυτο κανω ηδη.Αν αλλαξεις γνωμη τοτε χτυπα μια 7800 και ασε τη σειρα 6χχχ καθως υπαρχει στην αγορα πανω απο χρονο και οι τιμες δεν εχουν πεσει στο επιθυμιτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

6600/gt δεν σου προτεινω μιας και εγω τουλαχιστον δεν ειδα ουσιαστικες διαφορες

σε σχεση με μια καλοκλοκαρισμενη 9800Pro

Σε στοκ ομως 6600...μην ξεχνάμε ότι κλοκάρονται σαν τρελές οι 6600

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sorreah [13-07-2005 19:33]

Ή να περιμένω το r520 που θα βγεί και σε agp και θα οθήσει και τις 7800 σε agp πιθανότατα, και αφού κλιμακωθούν οι τιμές, τσιμπάω μια 7800gt ή r520pro?

Ευχαριστώ για τις γνώμες σας προκαταβολικά.

Δεν ειναι σιγουρο αμα θα υπαρξουν AGP εκδοσεις σε αυτη τη γενια

Μπορει να περιμενεις αλλα μπορει να περιμενεις και αδικα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sorreah

...Λέω από σεπτέμβριο να πάρω μια gpu να παίξω BF2.

Λοιπόν εγώ μένω σε αυτό. ΞΕΧΝΑ την 6600. Παίζει βέβαια αλλά άλλη η χάρη του παιχνιδιού με φουλ ανάλυση. Χ850ΧΤ ή 7800 από μένα (αν πας σε PCI). πάνω από 400 ευρώ βέβαια αλλά υποτίθεται ότι θα αναβάλεις την αγορά για μετά.(Το R520 δεν στο προτείνω διότι δεν είναι δοκιμασμένο ακόμα). Αν βιάζεσαι ή νομίζεις ότι τα 400 ευρώ ακόμα και τότε θα είναι ΤΟΙΧΟΣ τότε χτύπα μια Χ800pro(με κάτι παραπάνω)/6800GT και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

quote:

--------------------------------------------------------------------------------

Αρχική απάντηση από diablo13

Η 7800 αν διάβασα σωστά δεν θα βγει σε agp.

To Σεπτέμβριο που λές ότι θα την αγοράσεις ίσως να μην υπάρχουν πια κάρες γραφικών σε agp slot

--------------------------------------------------------------------------

μουσιακό είδος πλέον οι κάρτες agp..........

:TD:

Link to comment
Share on other sites

Καλα χαλαρωστε ολοι οσοι εχετε pci.....

Το συνολο των μητρικων εν χρηση εχουν agp και σιγουρα θα βγαινουν και για αυτο καρτες. Αλλωστε πιστευω πως δε τα εχει φτυσει ακομα σαν τεχνολογια.

Τρανο παραδειγμα οι 6800 κ οι χ800 οπου σε agp εχουν εστω και ελαφρως καλυτερη αποδοση. Θα μου πειτε επειδη κατασκευαστηκαν για αυτο, αλλα θα σας πω πως το αποτελεσμα μετραει...

R520 το σεπτεμβριο σε agp και τα μυαλα στα καγκελα!

Link to comment
Share on other sites

Οι χρηστες όλοι έχουν AGP και ένα πολύ μικρό ποσοστό έχει Express. Εντάξει μην τρελαθούμε, επειδή εμείς εδω είμαστε πορωμένοι και αλλάζουμε κάρτες 3 φορές το χρόνο και αναβαθμιζόμαστε κάθε 15 μέρες δεν συμαίνει ότι και ολοι κάνουν το ίδιο..

Αν δεν βγάζουν AGP τότε θα χάσουν παρά θα κερδίσουν, γιατι θα σπρώχνουν τους χρήστες σε αναγκαστική αγορά πιο αδύναμης κάρτας, και άρα πιο φθηνη... Συν το ότι πολύς κόσμος εξακολουθεί και αναβαθμίζεται στην παλιά πλατφόρμα, αφού μέχρι πριν λίγο καιρό οι τιμές ηταν ΠΟΛΥ πιο ακριβές για PCI-express.

Το πιο λόγικο είναι να βγαίνουν πρώτα σε Pciexpress γιατι οι πιο high end υπολογιστές θα "θέλουν" τις high end κάρτες. Αλλά σιγουρα μετά απο λίγους μήνες πιστεύω θα βγούν και σε AGP..

Link to comment
Share on other sites

Οι χρηστες όλοι έχουν AGP και ένα πολύ μικρό ποσοστό έχει Express.

Μικρό ναι, πολύ μικρό όχι.

Αν δεν βγάζουν AGP τότε θα χάσουν παρά θα κερδίσουν, γιατι θα σπρώχνουν τους χρήστες σε αναγκαστική αγορά πιο αδύναμης κάρτας, και άρα πιο φθηνη...

Αντιθέτως, θα κερδίσουν γιατί 1) αν ο χρήστης "σπρωχτεί" προς μια πιο αδύναμη κάρτα, και θα πάρει την πιο αδύναμη, και όταν δει ότι έκανε μ@λ@κία, θα πάρει και μια express (ολοκληρωτική αναβάθμιση) 2) οι χρήστες που θέλουν το μηχάνημά τους να έχει προοπτική αναβάθμισης δε θα αλλάξουν κάρτα αλλά θα περιμένουν να πάνε σε express. Όσο για το πιο φτηνή, γιατί νομίζεις ότι οι AGP ήταν πιο ακριβές από τις PCI-Ex όταν πρωτοβγήκαν οι δεύτερες?

Συν το ότι πολύς κόσμος εξακολουθεί και αναβαθμίζεται στην παλιά πλατφόρμα, αφού μέχρι πριν λίγο καιρό οι τιμές ηταν ΠΟΛΥ πιο ακριβές για PCI-express.

Εδώ κάνεις λάθος, θυμάμαι ξεκάθαρα την 6600GT να κοστίζει 230 ευρώ για AGP ενώ ταυτόχρονα η PCI-Ex έκανε το πολύ 200.

Το πιο λόγικο είναι να βγαίνουν πρώτα σε Pciexpress γιατι οι πιο high end υπολογιστές θα "θέλουν" τις high end κάρτες. Αλλά σιγουρα μετά απο λίγους μήνες πιστεύω θα βγούν και σε AGP..

Το πιο λογικό είναι ότι θα κοπεί τελείως το AGP όπως ακριβώς έγινε και με τις απλές PCI κάρτες στο παρελθόν. Δε θα έβαζα και στοίχημα για αυτή τη σειρά καρτών (7xxx, R520) αλλά η επόμενη γενιά πιστεύω πως απο-και-κλείεται να βγει σε AGP.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε leonta,το pci-express είναι πρώτο σε πωλήσεις στα high-end και επιτέλους το interface άλλαξε!Πόσο δηλαδή πρέπει να κρατήσουμε το agp;

Το agp δεν μπορεί να προσφέρει τα watt που χρειάζονται οι νέες κάρτες.Η 6800U είχε 2 μολεξ πάνω της,πόσα να βάλουμε στις καινούργιες 3-4;Στις επόμενες 6-8;Επιτέλους πάρτε το απόφαση ότι το agp πέθανε.Οταν αλλάζει το socket στους επεξεργαστές διαμαρτήρεστε το ίδιο;

Επιπλέον δεν μπορούν οι εταιρίες να βγάζουν δυο interfaces για πάντα γιατί κοστίζει.

Οποιος θέλει agp υπάρχουν 6800U & X850XT.:flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.