Jump to content



Πόσα και ποια ηχεία έχετε???


Maximus

Recommended Posts

Τα λέει όλα ο τίτλος :)

Εγώ έχω σε μια Audigy 2 συνδεδεμένα με ταυ 2 σετ 2.1 μπροστά και 2 σετ πίσω (3 creative 1 logitech), σύνολο 8.4 :D

Περιττό να πω ότι το μπάσο είναι απλά "killer" :flex: σε σχέση με τα λεφτά που έδωσα :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

μηπως εχει τυχει να μετρησεις με κανα φασματικο και ροζ θορυβο, για να δεις...ποσο κιλλερ ειναι?

for me... S/B extigy με 5,1 inpsire 5100

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΘΛΙΑ ΗΧΕΙΑ..... ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΧΩ ΔΕΙ

Link to comment
Share on other sites

To καμάρι μου είναι τα Z-2300 της Logitech. Γκρεμίζουν σπίτι και ποτέ δεν τα έχω βάλει πάνω από τη μέση. Τα μπάσα καθαρά αλλά το μειωνέκτημά τους είναι οτι πρέπει να παίζεις συνέχεια με το equalizer γιατί έχουν μια ελαφρυά κλίση προς τα μπάσα με αποτέλεσμα να μη βγάζουν πολύ καλά τα ψηλά. Όλα αυτά (προς το παρόν τουλάχιστον) πάνω στον on board codec αλλά δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, δεν μπορώ να καταλάβω τι πόρωση βρίσκουν μερικοί, no offence, στα μπάσα.

είναι το ίδιο καλά, με τα καλά πρίμα

τις καλές μεσαίες

την καλή διαύγεια

η σπανιότητα και η αξία είναι πράγματα διαφορετικά.

ένα καλό ηχείο είναι πάνω απ' όλλα ισσοροπημένο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Malkav

ρε παιδιά, δεν μπορώ να καταλάβω τι πόρωση βρίσκουν μερικοί, no offence, στα μπάσα.

είναι το ίδιο καλά, με τα καλά πρίμα

τις καλές μεσαίες

την καλή διαύγεια

η σπανιότητα και η αξία είναι πράγματα διαφορετικά.

ένα καλό ηχείο είναι πάνω απ' όλλα ισσοροπημένο.

αμα παιζεις τοflightsim 2004 και πιλοταρεις κανενα AIRBUS ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟ να ακους τους κινητηρες για το TAKE-OFF με το μπασο

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα απλώς συνήθως το δύσκολο είναι να πετύχεις καθαρά και συγχρόνως δυνατά μπάσα. Τα άλλα συνήθως είναι πιο εύκολο να τα βρεις. Επίσης άμα θες να βγάλεις το άχτι σου σε βοηθάνε συνήθως τα δυνατά μπάσα... :p

Link to comment
Share on other sites

Το μπάσο πρέπει, όπως και τα πρίμα και τα μεσαία, να είναι διαυγές και καθαρό. Αν τρίζει το sub κλάφτα...

Τα καλά ηχεία για μένα φαίνονται στην κλασική μουσική και στο πόσο πολύ "βάθος" έχουν. Αν τώρα με αυτά που έχω ακούω ένα σύνολο ας πούμε 20 οργάνων, με κάποια καλά ηχεία θα ακούς πολλά περισσότερα=πολύ καθαρότερα. Το μπάσο δίνει μια ξεχωριστή πνοή στον ήχο, στη μουσική δεν πρέπει να είναι υπερβολικό (ακόμα και σε electronica) αλλά στα παιχνίδια λίγο παραπάνω συγχωρείτε μιας και εκεί "ζωντανεύει" τον ήχο. Όσο για την πόρωση, είχα sub JBL στο αμάξι από το 1997, ε του φούστη, θα πορωθείς! :D

[ειδικά στο HL:2 εκεί που πετάω τις νάρκες-τρελά μπαλοζωάκια lol από το γκρεμό και ακούγεται η έκρηξη από μακριά...ή στη γέφυρα με το τραίνο...ή στα strider...ή...πορώθηκα ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ PC MOY?... :weep: ]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

αμα παιζεις τοflightsim 2004 και πιλοταρεις κανενα AIRBUS ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟ να ακους τους κινητηρες για το TAKE-OFF με το μπασο

μου αρεσεί πολύ ο ήχος, στο nfs underground, τη στιγμή που ρίχνεις τα νίτρα :banging:

αλλά όλα αυτά σε παιχνίδια ή ταινία, δεν έχω ακούσει πολυκάναλα που να έχουν καλύτερο ήχο απο καλά στερεοφωνικά ηχεία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Το μπάσο πρέπει, όπως και τα πρίμα και τα μεσαία, να είναι διαυγές και καθαρό. Αν τρίζει το sub κλάφτα...

Τα καλά ηχεία για μένα φαίνονται στην κλασική μουσική και στο πόσο πολύ "βάθος" έχουν. Αν τώρα με αυτά που έχω ακούω ένα σύνολο ας πούμε 20 οργάνων, με κάποια καλά ηχεία θα ακούς πολλά περισσότερα=πολύ καθαρότερα. Το μπάσο δίνει μια ξεχωριστή πνοή στον ήχο, στη μουσική δεν πρέπει να είναι υπερβολικό (ακόμα και σε electronica) αλλά στα παιχνίδια λίγο παραπάνω συγχωρείτε μιας και εκεί "ζωντανεύει" τον ήχο. Όσο για την πόρωση, είχα sub JBL στο αμάξι από το 1997, ε του φούστη, θα πορωθείς! :D

όταν ακούω μουσική, τα μπάσα αν και το σκάφος των ηχείων είναι καλό, μου δίνει μια πολύ ζωντανή αίσθηση, ειδικά σε ακουστικά κομάτια που έχεις την εντύπωση ότι μπροστά σου δεν παίζει ηχείο αλλά το ίδιο το όργανο.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Audigy 2ZS + gigaworks 7.1 στον υπολογιστη.Και μετα απο καθυστερηση αρκετων χρονων το στερεοφωνικο εγινε 5.1, στα ηδη υπαρχοντα bose 701 προστεθηκαν τα canon s-50( για πανω απο πενταετια λειτουργουσαν σαν κυρια ηχεια στην θεσσσαλονικη) σαν πισω και απο την JMlab το κεντρικο και το ενεργο subwoofer.Στα ενισχυτικα ενας μεταχειρισμενος yamaha A2 και σαν πηγη ενα blue sky dvd. Για το θεμα εικονας εμπιστευομαι ακομα μια 29αρα νοκια τηλεοραση , ο γερος δεν με αφηνει να βαλω χερι στην wega του.

P.S. μετα απο 7-8 χρονια που ειχα να ακουσω βινυλιο ( το στερεοφωνικο ηταν μισο θεςς μισο στο πατρικο) το ακουσμα του hotel california ηταν απλα μαγευτικο ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.