Jump to content



Πόσα και ποια ηχεία έχετε???


Maximus

Recommended Posts

Creative Desktop Theater 5.1 (δεν θυμάμαι κωδικό) - Αυτά με τον αποκωδικοποιητή (παλιότερο μοντέλο) σε SB A2

Αρχική απάντηση από Vagouridis

P.S. μετα απο 7-8 χρονια που ειχα να ακουσω βινυλιο ( το στερεοφωνικο ηταν μισο θεςς μισο στο πατρικο) το ακουσμα του hotel california ηταν απλα μαγευτικο ....

Προχθές άκουσα το Brother in Arms των Dire Staights (δεν είμαι οπαδός) σε SACD (το οποίο πήρα για ref και μόνο) και έπαθα πλάκα (το σαξόφωνο σε κάποια σημεία σε συνδυασμό με το surround είναι μαγεία....)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

καρτα ηχου onboard του nforce 2 MCP-T soundsrorm

Ηχεία Creative inspire T2900 6W RMS το καθε ένα απο τα δυο μπροστινά και 17W RMS sub.

Ικανοποιητικός ηχος που γεμίζει άνετα ενα δωμάτιο 30τμ με όλες τις συχνότιτες. (εξαρταται απο την ρυθμηση του επιπεδου του bass που το εχω κατω απο τη μεση πάντα.)

Ικανοποιητικη ένταση τόση ώστε να ακούω έυθυμα χωρίς να ενοχλώ κανέναν...

Είμαι ικανοποιημένος για την ωρα και τον χωρο που βρίσκομαι...

Link to comment
Share on other sites

Στερεοφωνικός ενισχυτής και 2 ηχεία 3 δρόμων (woofer 8", mid 4" και tweeter δεν ξέρω...βαριέμαι να το ξηλώσω).... στην onboard του καλού. Όχι άλλα ηχεία για pc εδώ:worship:

Soundworks SW310 (2.1) στην live5.1 του παλιού (για τηλεόραση, ραδιόφωνο...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Malkav [Σήμερα, στις 16:12]

ρε παιδιά, δεν μπορώ να καταλάβω τι πόρωση βρίσκουν μερικοί, no offence, στα μπάσα.

"Now this is where things get realistic. Do you really think you need a 500watt system for playing the odd song, watching a DVD or playing Half Life 2? Well, I don't.... But do I care? HELL NO! Do I need a 400HP Pontiac Firebird to go get a burger? No, but it sure is fun isn't it.

Excess is good because the power is always there when you need it."

Πάνω κάτω...

I rest my case...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Creative Desktop Theater 5.1 (δεν θυμάμαι κωδικό) - Αυτά με τον αποκωδικοποιητή (παλιότερο μοντέλο) σε SB A2

Προχθές άκουσα το Brother in Arms των Dire Staights (δεν είμαι οπαδός) σε SACD (το οποίο πήρα για ref και μόνο) και έπαθα πλάκα (το σαξόφωνο σε κάποια σημεία σε συνδυασμό με το surround είναι μαγεία....)

Ειλικρινα το συγκεκριμενο τραγουδι μονο σε ενα live τους ( dire straits on the night ) πιστευω οτι το επαιξαν σωστα.Τωρα για την συγκεκριμενη εκδοση που μου λες δεν εχω ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

megaworks 5.1 πανω σε hercules dj console με την audigy2 να ειναι η πλεον παραπονουμενη..

αν και δεν ειμαι dvd freak νοικιαζω ταινιες (action oxi δραμα...) μονο και μονο για να ''δω'' ηχο... ειμαι τοσο ευχαριστημενος με τα συγκεκριμενα που παλι θα ξαναδινα τα ιδια και περισσοτερα λεφτα για να τα ξαναπαρω...για τα παιχνιδια να μην τα ξαναπω ολα στο full...

Link to comment
Share on other sites

μια απ'τα ιδια και εδω....

μια Creative Audigy 2 ZS

και ενα σετακι Gigaworks 7.1

φροντιζουν να θυμιζουν στους γειτονες

οτι ο υπνος ειναι χασιμο χρονου....

και οτι τα watts Ποτε δεν ειναι αρκετα!

Link to comment
Share on other sites

Creative SB Live! 1024 -> Creative Inspire Digital 5.1.

Από τα 5.1, έχω βγάλει τα πίσω και το κεντρικό, και τα δουλεύω 2.1. Η μουσική σε prologic δε μου άρεσε καθόλου πάντως. Συνδεσιμότητα: coaxial. Τα ίδια είναι συνδεδεμένα με το laptop μέσω optical. Πολύ καλή ποιότητα για τα γούστα μου, και για το μέγεθος των ηχείων;) Σκέφτομαι για κάτι καλύτερο, πάντα με digital συνδεσιμότητα (έχει μεγάλη διαφορά πάντως).

Αρχική απάντηση από gznp

Το μπάσο πρέπει, όπως και τα πρίμα και τα μεσαία, να είναι διαυγές και καθαρό. Αν τρίζει το sub κλάφτα...

Τα καλά ηχεία για μένα φαίνονται στην κλασική μουσική και στο πόσο πολύ "βάθος" έχουν. Αν τώρα με αυτά που έχω ακούω ένα σύνολο ας πούμε 20 οργάνων, με κάποια καλά ηχεία θα ακούς πολλά περισσότερα=πολύ καθαρότερα. Το μπάσο δίνει μια ξεχωριστή πνοή στον ήχο, στη μουσική δεν πρέπει να είναι υπερβολικό (ακόμα και σε electronica) αλλά στα παιχνίδια λίγο παραπάνω συγχωρείτε μιας και εκεί "ζωντανεύει" τον ήχο.

γενικά όλα τα σετ ηχείων για pcιά, έχουν ένα εντυπωσιακό subwoofer κια τα ηχεία βρίσκονται πολύ πιο κάτω. αυτό καθαρά και μόνο εξαιτίας του αγοραστικού κοινού που θέλει "δύναμη" στα παιχνίδια. Όντως στα games ξεσκίζει, θυμάμαι όταν τα χα πάρει πως μου φαινόταν η άκαυτη που πέταγε το impreza στο colin:D :D

Ένα όργανο ορχήστρας που συνήθως έχει πρόβλημα με ηχεία υπολογιστών (άρα είναι και καλό τεστ για το αν τα ηχεία μας τα πάνε καλά στις χαμηλομεσαίες, μάλλον το πιο αδύναμο σημείο των μικρών ηχείων) είναι το βιονοντσέλο, το οποίο όταν παίζει χαμηλά, στα δικά μου ηχεία αναλαμβάνει να το εκτελέσει (κυριολεκτικά) το subwoofer:P

Αρχική απάντηση από spc

Προχθές άκουσα το Brother in Arms των Dire Staights (δεν είμαι οπαδός) σε SACD (το οποίο πήρα για ref και μόνο) και έπαθα πλάκα (το σαξόφωνο σε κάποια σημεία σε συνδυασμό με το surround είναι μαγεία....)

Δοκίμασες να κρατήσεις αντίγραφο ασφαλείας τελικά?

Link to comment
Share on other sites

sony TA-VE150 dolby surround/prologic ενισχυτης που δινει σημα σε 5.1 σετ sa-ve315 επισης της sony. πανω του ειναι συνδεμενα η τηλεοραση, το dvd και το karajan της dfi, το οποιο ειναι ανωτερο απο την 5.1 sb live που μας αφησε χρονους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.