Jump to content



Recommended Posts

Να υποθέσω ότι και πάλι το παράθυρο του explorer είναι και αυτό μέρος της εικόνας που έχεις στο φόντο ε;:hehe:

Είναι πραγματικό παράθυρο κι αν δεν αρέσει στη χωματερή lol.

Δεν θα μπορούσες εναλλακτικά να βάλεις κάποιο πρόγραμμα rocketdock-object dock?
Να σου πω δεν ξέρω τι είναι αυτά. Δουλεύουν σε 64bit Vista?

Γιατί θα πρέπει να ξέρεις ότι ο owner στα αρχεία του λειτουργικού δεν είμαστε εμείς αλλά η Microsoft. Αν αλλάξεις ένα αρχείο και πάρεις το ownreship, τα Vista το ξέρουν και ή το επαναφέρουν σε κάποιες περιπτώσεις όταν κάνουν έλεγχο ή δεν το αναγνωρίζουν για δικό τους. Για παράδειγμα, δεν μπορείς να αλλάξεις κάποια αρχεία αν δεν παρεις το ownership. Αλλά αν το κάνεις, ακόμα κι αν είναι το ίδιο αρχείο, που επαναφέρεις, δεν το αναγνωρίζουν, δεν δουλεύει το αρχείο και τα Vista 64 δυσλειτουργούν. Το ownership καθορίζεται μόνο αν αντιγραφεί το αρχείο από trusted installer. Καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό. Ακόμα και extract να κάνεις ένα αρχείο, δεν φάινεται ότι ο owner είναι ένας trusted installer.

Σε κάποιες περιπτώσεις, δεν είναι δυνατή η επαναφορά των αρχείων του λειτουργικού ούτε με sfc /scannow, ούτε με system restore, οπότε τότε την κάτσαμε και απαιτείται επανεγκατάσταση του λειτουργικού.

Εδώ στηρίζεται το DRM.

Έγινε επεξεργασία από mariosalice
Link to comment
Share on other sites

μάριε το dock κάτω, πως το έκανες; με τα vista μόνο;

εγώ νόμιζα ότι έχει χρησιμοποιήσει κάποιο από τα rocketdock / objectdock κλπ τα οποία παρεμπίπτοντος θα έχουν πρόβλημα αφού η Apple κατοχύρωσε την πατέντα :whip:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Μάριε, το έχω πληρώσει (το OS), είναι δικό μου και όχι δανεικό, το ίδιο και το PC στο οποίο είναι εγκατεστημένο, αλλά τα αρχεία στον δίσκο μου (dlls/exe κτλ, κάποια όχι όλα) ανήκουν σε άλλον πέρα από μένα (πχ Microsoft ή ΑΤΙ) ? Και αν τα "πειράξω" πάπαλα ????

Θα φάει πολύ "μαύρο" και "άκυρο" η Microsoft μου φαίνεται.... (από μένα ήδη το έφαγε για άλλους λόγους)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ετοιματζίδικα προγράμματα στις περισσότερες περιπτώσεις δημιουργούν σοβαρά προβλήματα ή μεγάλη καθυστέρηση στο σύστημα και δεν θα τα ήθελα. Πολύ περισσότερο στα 64bit. Τα desktop που μας δείχνουν στις φωτο, εμένα δεν μου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Μάριε, το έχω πληρώσει (το OS), είναι δικό μου και όχι δανεικό, το ίδιο και το PC στο οποίο είναι εγκατεστημένο, αλλά τα αρχεία στον δίσκο μου (dlls/exe κτλ, κάποια όχι όλα) ανήκουν σε άλλον πέρα από μένα (πχ Microsoft ή ΑΤΙ) ? Και αν τα "πειράξω" πάπαλα ????

Θα φάει πολύ "μαύρο" και "άκυρο" η Microsoft μου φαίνεται.... (από μένα ήδη το έφαγε για άλλους λόγους)

Ακριβώς έτσι είναι όπως τα λες. Μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου. Δες ποιος έχει το ownership στα αρχεία του λειτουργικού. Τα έχει κάποιος trusted installer. Αν αυτό δεν σου θυμίζει DRM, διάβασε ένα παλιό σχετικό ποστ που είχα φτιάξει παλιά και θα δεις ότι εμείς δεν είμαστε trusted. Trusted είναι οι εταιρίες στις οποίες ανήκει το λογισμικό και εμείς απλά το χρησιμοποιούμε. Πάντα έτσι ήταν, αλλά τώρα το επιβάλουν. Όλοι. Δεν είναι θέμα Microsoft μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.