Jump to content



Ποιά διανομή για χρέπι pc?


outlaw

Recommended Posts

Καλησπερίζω. Ποιά θεωρείτε την πιο light διανομή για ένα γέρικο παλιό pc με specs:

PI-233

144MB

12GB HDD

Aurora 64+ 2MB (S3)

ESS sound (δεν θυμάμαι το chip)

Texas Instruments IRDA

Texas Instruments PCMCIA controller

Compaq IDE controller

Compaq 24x cdrom (hitachi)

Έχω δοκιμάσει ανεπιτυχώς τις :

-Mandrake 7.2/8.0/9.0/9.2....σε όλες κόλαγε το setup

-Corel 1.1/1.2 δεν σήκωνε Χ με τίποτα....απλά αναβόσβηνε η οθόνη στη κονσόλα

-Redhat 9.0.....τι το θελα......40 ώρες να ξεκινήσει

-Redhat 6.1.....δεν κατάφερα να κάνω τίποτα να δουλέψει....μια φορά ξεκίνησε και μπήκε και σε KDE....αλλά μέχρι εκεί.

-Debian Woody....δε δούλευε τίποτα

-Slackware 9.1...πολύ αργό, δεν ασχολήθηκα καν αν δούλευε κάτι

Το μηχάνημα δουλεύει ρολόι με τα 98άρια, απλά ψάχνω να βρώ αυτή τη μυθική υποστήριξη του linux (και όχι μόνο το kernel....δεν είμε κολλημένος να σηκώνω KDE ή gnome αποκλειστικά) για hardware και παλιά μηχανήματα, άλλα μέχρι τώρα μόνο όρεξη για cpu+μνήμη βλέπω απο τον πιγκουίνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Για τί το θες το pc?

Προσωπικά σου προτείνω ΑΝ έχεις γρήγορο net να δοκιμάσεις netinstall debian, και στο καπάκι μετατροπή σε unstable.

το λειτουργικό γενικά είναι ελαφρύ, όπως όλα, το X το βαραίνει και το KDE το ξεσκίζει.

debian με window maker / XFCE etc. εναλλακτικά dekstop περιβάλλοντα.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και fedora core 3 ή 4, διαλέγοντας βέβαια τις σωστές επιλογές στο setup (όχι KDE).

Για Debian, μια διανομή που μπουτάρει σε αντίξοες συνθήκες είναι το Kanotix, το οποίο μπορείς να το κάνεις κι αυτό εύκολα unstable.

Η μετατροπή σε unstable προϋποθέτει κι αυτή γρήγορο net.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 23:03]

Καλησπέρα.

Για τί το θες το pc?

Έλα ρε μαν.Internet, γραφομηχανή....μη σου πω σκέτη γραφομηχανή.

Προσωπικά σου προτείνω ΑΝ έχεις γρήγορο net

ISDN εδώ....πάει το acces στην σχολή :(

να δοκιμάσεις netinstall debian, και στο καπάκι μετατροπή σε unstable.

το λειτουργικό γενικά είναι ελαφρύ, όπως όλα, το X το βαραίνει και το KDE το ξεσκίζει.

debian με window maker / XFCE etc. εναλλακτικά dekstop περιβάλλοντα.

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και fedora core 3 ή 4, διαλέγοντας βέβαια τις σωστές επιλογές στο setup (όχι KDE).

Για Debian, μια διανομή που μπουτάρει σε αντίξοες συνθήκες είναι το Kanotix, το οποίο μπορείς να το κάνεις κι αυτό εύκολα unstable.

Η μετατροπή σε unstable προϋποθέτει κι αυτή γρήγορο net.

Με την woody λες δεν την παλεύω?.....όχι τπτ άλλο αλλά δεν έχω νετ ρε γμτ και έχω περιοριστεί στις διανομές που είχα κατεβάσει τότε (παλιά στο Texas που λένε). Μέχρι και darwin πήγα να βάλω και πήρα το 3ο το μακρύτερο.

Ξέθαψα και το vector linux, πάω για άλλη μια απόπειρα. Έχει XFCE νομίζω. Το Caldera το έφαγε η μαρμάγκα?

Link to comment
Share on other sites

λογικά την παλεύεις και με woody. για τι kernel μιλάμε?

το πιο hot/new debian πάντως (εκτός του ubuntu) είναι το sarge.

αν δε θες να κατεβάζεις, ίσως να ξαναδοκίμαζες τα mandrake που είναι και user friendly.

πού ακριβώς κόλλαγε, δεν έλεγε τίποτα?

μήπως σου κολλάει ο pcmcia και σία?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 00:28]

λογικά την παλεύεις και με woody. για τι kernel μιλάμε?

shit...u got me......αν θυμάμαι καλά τότε μοστράρανε τα 2.4.χ σαν τα "νεα παιδιά" και το woody φορούσε καρα-patched παλιό kernel αλλά super αξιόπιστο....δεν παίρνω όρκο αλλά ίσως 2.2.16

το πιο hot/new debian πάντως (εκτός του ubuntu) είναι το sarge.

πάλι καλά που μου το θύμησες. Έχω και το 4.10 απο τα free που μοίραζε το Γεννάρη (ubuntu). Θα δω κι αυτό.

αν δε θες να κατεβάζεις, ίσως να ξαναδοκίμαζες τα mandrake που είναι και user friendly.

πού ακριβώς κόλλαγε, δεν έλεγε τίποτα?

μήπως σου κολλάει ο pcmcia και σία?

Απάλευτα τα Mandrake. Παρ' όλο που έκανα skip το γραφικό install ποτέ δεν έβγαλα πόρισμα του τι έφταιγε ακριβώς, αφού απλά πάγωνε. Όχι στο temp. kernel που σου φορτώνει στην αρχή (μακάρι να ξέραμε και τι φταίει) αλλά 1 βήμα πρίν τις καταμήσεις. Έχω υποψίες για τον compq ide αλλά λύση δεν υπάρχει. Έχω αρχίσει να νευριάζω με τα user friendly. Μια κονσόλα κάνει την δουλειά της καλύτερα. Ήδη το vector πάει καλά...να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από outlaw

shit...u got me......αν θυμάμαι καλά τότε μοστράρανε τα 2.4.χ σαν τα "νεα παιδιά" και το woody φορούσε καρα-patched παλιό kernel αλλά super αξιόπιστο....δεν παίρνω όρκο αλλά ίσως 2.2.16

άστο καλύτερα:) αν θες να το βάζεις internet, μη βάλεις τόσο παλιό kernel.

πάλι καλά που μου το θύμησες. Έχω και το 4.10 απο τα free που μοίραζε το Γεννάρη (ubuntu). Θα δω κι αυτό.

:T:

Απάλευτα τα Mandrake. Παρ' όλο που έκανα skip το γραφικό install ποτέ δεν έβγαλα πόρισμα του τι έφταιγε ακριβώς, αφού απλά πάγωνε. Όχι στο temp. kernel που σου φορτώνει στην αρχή (μακάρι να ξέραμε και τι φταίει) αλλά 1 βήμα πρίν τις καταμήσεις. Έχω υποψίες για τον compq ide αλλά λύση δεν υπάρχει. Έχω αρχίσει να νευριάζω με τα user friendly. Μια κονσόλα κάνει την δουλειά της καλύτερα. Ήδη το vector πάει καλά...να δούμε.

Μήπως τότε να ξαναδοκίμαζες το slackware, και να κοίταζες μήπως φταίει ο controller (dma κλπ) που σερνόταν? το 9.1 είναι σχετικά πρόσφατο;)

Τα διάφοτα hardware parts τα χεις ψάξει αν υποστηρίζονται?

Π.χ. οι υπέρυθρες δεν είναι και ότι πιο εύκολο, πριν κάνα 2 χρόνια δεν είχα βρει σοβαρό sigmatel driver έτοιμο, έκανα με το χέρι compile κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bourlas

για δες και εδω απο οτι λεει ο τυπος και 10 χρονια να ειναι ενα pc θα δουλεψει μια χαρα

http://www.watsky.net/

για τέτοια λύση, υπάρχει και το rule project

www.rule-project.org

με redhat (fedora) modded για old hardware.

αλλά έχει μεγάλο δίσκο, οπότε δεν τον πολυνοιάζει το μέγεθος της διανομής;)

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος και με το vector......super procompiled διανομή, λές και έκανες ghost install κάποιο image απο υπολογιστή αλουνού και δεν δούλευε και τπτ. Μόλις έβαλα το livecd του ubuntu και δείχνει αρκετά καλό......τουλάχιστον τα έχει δεί ΟΛΑ....πρωτοφανές. ’ντε να δούμε. Bourlas thanks άλλα όπως λέει και ο sotiris ψάχνα κάτι πιο μόνιμο. Ωραία είναι τα live cd αλλά αν θυμάμε απο το knoppel μόλις πάς να τρέξεις το script για hdd εγκατάσταση χαλάει το σύμπαν και χάνεις σχεδόν τα πάντα απο το livecd-look.

Link to comment
Share on other sites

slackware 10.0 σε P2@233 - 160ΜΒ σηκώνει web και mail για το wireless του Ηρακλείου, μερικά vpn tunnels και το xfce του δουλεύει κανονικά.

Επίσης στο σπίτι μου στην Αθήνα έχω για serverάκο το παλιό μου P166MMX - 64MB σε slackware 10.1 χωρίς όμως γραφικό.

Θέμα ασυμβατότητας δε συνάντησα ποτέ. Τα KDE, GNOME πρέπει να τα ξεχάσεις. Προσανατολίσου σε blackbox για wm. Βάλε και έναν τελευταίο kernel για να έχεις κανονική και όχι experimental υποστήριξη για όλες τις συσκευές και πιστεύω να είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από outlaw

Τζίφος και με το vector......super procompiled διανομή, λές και έκανες ghost install κάποιο image απο υπολογιστή αλουνού και δεν δούλευε και τπτ. Μόλις έβαλα το livecd του ubuntu και δείχνει αρκετά καλό......τουλάχιστον τα έχει δεί ΟΛΑ....πρωτοφανές. ’ντε να δούμε. Bourlas thanks άλλα όπως λέει και ο sotiris ψάχνα κάτι πιο μόνιμο. Ωραία είναι τα live cd αλλά αν θυμάμε απο το knoppel μόλις πάς να τρέξεις το script για hdd εγκατάσταση χαλάει το σύμπαν και χάνεις σχεδόν τα πάντα απο το livecd-look.

όχι ρε συ, κάνε εγκατάσταση, μην κολλάς!

console -> su -> την εντολή για install (ubuntu-installer?)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το κανονικό install-cd τώρα και περιμένω :).....το live-cd έδειξε πολύ καλά δείγματα. Είδε και την κάρτα δικτύου...όμορφα...το πσοφιο-modem μου ξέχασα να βάλω αλλά πολύ αμφιβάλω άμα έχει βγεί module για το πανάσχετο chip που φοράει, παρ όλα αυτά θα το παλέψω.

Link to comment
Share on other sites

Τζίφος πάλι.....100 ώρες το install και ο Χ πέταγε αρλούμπες onscreen....λες και έβγαζε εκτώς προδιαγραφών την οθόνη. Πως μπαίνουμε σε κονσόλα παρακάμπτωντας τα auto xinit και γενικά την εκίνηση του Χ ώστε να τσεκάρω με ένα vi το XF86Free config?

Link to comment
Share on other sites

Αν τρέχει πολλαπλά tty's δοκίμασε να πατήσεις ctr-alt-F1 για να πας στη πρώτη κονσόλα. Λογικά αν δεν έχεις πειράξει τίποτα έχεις 6 κονσόλες (F1-F6).Από F7-F12 σε πάει στο αντίστοιχο γραφικό που έχει σηκωθεί από την κάθε κονσόλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε trendy u saved the day. Λοιπόν κακήν κακώς ξεκίνησε το ubuntu σε 800χ600 (η native του lap) με 16bit βάθος. Τα 24 δεν τα πάει καλά, όχι οτι βγάζει τις προαναφερθήσες αρλούμπες, αλλά παίζει παραμόρφωση, ενώ στα 32 δεν ξεκινά καν ο Χ. Τέλος πάντων μάλλον ο s3 παραείναι generic για τον Χ και με την συγκεκριμένη πάλι καλά που σηκώνει έστω και 16bit.

Μερικές αποροιούλες, όποιος έχει όρεξη και καλωσίνη ας με βοήθει pretty please:

-Δεν βρήκα εργαλείο για να περάσω ttf ή type1. Τα πετάω χύμα στα directories που έχει το XF86Config ή τρέχει ξεχωριστός font server?

-Τράβιξα και μια σειριακή απο το Κόκκαλης mean machine (netmod) αλλά δεν βρίσκς ppp.....το gnome παρ όλα αυτά την παλεύει οπότε μιας και έχω κολήσει στο kppp του kde, ποιό βάζουμε στο gnome?

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.