Jump to content



προβλήματα με hydor.


death_stv

Recommended Posts

πριν από κανα 2 μηνο αγορασα μια l-20.τωρα κανει ενα περιεργο θορυβο και η ροή μας τελείωσε παντελώς. να την πετάξω και να πάρω μία eheim 1250 ή μια L30;

με νοιάζει η αξιοπιστία και όχι οι μέγιστες αποδόσεις.

η eheim δεν είναι λίγο τεράστεια????

Link to comment
Share on other sites

L30 2 χρόνια...δεν έχει κανει κιχ

L20 1 χρόνο...επίσης δεν έχει κανει κιχ. Το μόνο που με στεναχωρεί σε αυτήν είναι ότι είναι ευαίσθητη σε κουνήματα του σωλήνα εισόδου. Βασικα δεν θελει να κουνηθεί καθόλου το ρακορ εισόδου και ο αξονας της φτερωτής λόγω της ελαφριας κατασκευής και του Ο-ring.

Σε τοσο μικρο ογκο όμως εγώ προσωπικά το δικαιολογώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από death_stv [Σήμερα, στις 08:59]

πριν από κανα 2 μηνο αγορασα μια l-20.τωρα κανει ενα περιεργο θορυβο και η ροή μας τελείωσε παντελώς. να την πετάξω και να πάρω μία eheim ????

αν ειναι να την πεταξεις καλυτερα χαρισε την σε μενα ή σε καποιον που εχει hydor l-20 μιας και τα ανταλλακτικα ειναι δυσκολο να βρεθουν.

παντως αυτο που θα εκανα πριν την πεταξω ειναι να την ανοιξω και να ριξω ενα καθαρισμα στην φτερωτη μπας και εχει παρει κανα σκουπιδακι μεσα της και γλιτωσω την αλλαγη.:cool:

Link to comment
Share on other sites

τελικά αυτλο που θα κάνω είναι να ανοίξω την λ-20 να δω την ζημιά (μάλλον η φτερωτή). αν δεν δω πράμα έχω παραγγήλει μια 1048 που είναι λογικά και πιο αξιοπιστη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από death_stv [Σήμερα, στις 09:29]

τελικά το πρόβλημα βρέθηκε..

μας τελείωσε η φτερωτή.όύτε κολυμπυθρόξυλο δεν έμεινε από δαύτη.

πάω για 1048.

καλοριζικη η 1048.

(τα υπολοιπο σωμα της λ-20 ειναι για πεταμα?αν δεν το εκανες ηδη θα το ηθελα για ανταλλακτικα)

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

...ευαίσθητη σε κουνήματα του σωλήνα εισόδου. Βασικα δεν θελει να κουνηθεί καθόλου το ρακορ εισόδου και ο αξονας της φτερωτής λόγω της ελαφριας κατασκευής και του Ο-ring...

δικε μου....πρεπει να εχω παρομοιο προβλημα...οταν κουνηθει σου τραβαει αερα απο το ο ρινγκ ή απλα χανει απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν κουνηθει βάζει αέρα-βγάζει νερο. Απλά θέλει προσοχή όταν ασφαλίζεις τον άξονα με την μπλε παπαρίτσα...δεν σφίγγει και ιδιαίτερα καλα. Καμια σχέση με το πως σφίγγει η Λ30!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.