Jump to content



ΠΛΑΙΣΙΟ - Παράπονα


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από JimmyFox

θα μπορούσες να κοιτάξεις κάτι σε μεταχειρισμένο, αμα βρεις κάποια καλή καρτούλα με εγγύηση ακόμα και μέσα από το forum δε νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα.

δεν είναι το πρόβλημά μου να βρω κάρτα;)

στη χειρότερη παίρνω μια άλλη.

απλά ή έχεις εγγύηση ή δεν έχεις.

αν ήταν να έχω 1 χρόνο, θα χα πάρει pixelview;)

Αρχική απάντηση από schumifer

Δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να σου ζητήσυν εγγύηση. Στη χειρότερη βρες ένα τηλέφωνο της Ασους και ενημέρωσέ τους

περιμένω τι θα μου πούνε. μου παν σε 2-3 μέρες (την κυριακή δλδ?).

μετά τα υπόλοιπα. (asus, ΙΝΚΑ κλπ). είμαι καλός πελάτης εγώ, δε θάβω τα καταστήματα που ψωνίζω :p

βέβαια η άποψη της asus θα χε ενδιαφέρον;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

αν ήταν να έχω 1 χρόνο, θα χα πάρει pixelview;)

Kαι ξέρεις ποιά είναι η πλάκα ε? Οτι η V8420 ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια με την Pixelview! Τις είχα μπροστά μου και τις 2 και ακόμα και τα νούμερα πάνω στο PCB ήταν ίδια. Μόνο η ψυκτρούλα άλλαζε!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είμαι κάθετοσ στο ότι είναι υποχρεωμένοι να στην αλλάξουνε ή να σου δώσουνε πστωτικό κτλπ.Αυτός είναι ο ρόλος του αντιπροσώπου,μεσάζων δηλ μεταξύ του αγοραστή και του εργοστασίου.

Τις προάλλες που τους πήγα ένα σκασμένο σκληρό (40gb wd 8mb)που είχα αγοράσει προ 8 μηνών από αυτούς μου τον άλλαξαν σε 1 μέρα με 80gb wd 8mb επειδή δεν είχαν ίδιο!!....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

αν ήταν να έχω 1 χρόνο, θα χα πάρει pixelview;)

Καταρχήν οι Pixelview (Prolink) έχουν 2 χρόνια εγγύηση.

Κατά 2ον (όπως λέει και ο Jimmy), μην ψαρώνετε: Σχεδόν όλες πλέον reference design είναι.

Αρχική απάντηση από sotiris

βέβαια η άποψη της asus θα χε ενδιαφέρον;)

Ναι καλά, ρούφα κι έρχεται. Σιγά μην πάρεις απάντηση από το χάος που λέγεται ASUS ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Καταρχήν οι Pixelview (Prolink) έχουν 2 χρόνια εγγύηση.

Κατά 2ον (όπως λέει και ο Jimmy), μην ψαρώνετε: Σχεδόν όλες πλέον reference design είναι.

Ναι καλά, ρούφα κι έρχεται. Σιγά μην πάρεις απάντηση από το χάος που λέγεται ASUS ποτέ.

καλά, έχουν 2 χρόνια, αλλά από το πλαίσιο πόσο έχουν?

(αυτό μετράει :p )

ότι οι κάρτες είναι reference αυτό είναι άλλο θέμα.

εγώ για την εγγύηση την είχα πάρει πάντως;)

να στείλω και στην nvidia και στη samsung? :p

(πυρήνας μνήμες :hehe: )

Αρχική απάντηση από ea6gka

δυστηχως ουτε εμενα μου αρεσει η χριστοπαναγια αλλα ειναι κατι σα το νιτρο στις μερες μας , οταν το βαλεις μπρος ολα τρεχουνε νερακι :hehe:

κοίτα δε θα χάσω την ψυχραιμία μου για μια κάρτα, είπαμε.

είμαι βράχος :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ε τοτε υπαρχει και η αλλη εναλλακτικη , να περιμενεις τον επομενο τυφωνα στην αθηνα ή τσουναμι, meet me @ πειραια :hehe:

χαχα, πλιάτσικο και φοβέρα? :p

Link to comment
Share on other sites

@Sotiris

Πήγαινέ την στο κατάστημα της μεταμόρφωσης. Εγώ εκεί πήγα το σκληρό της κοπελιάς μου ο οποίος παρουσίασε πρόβλημα στις κεφαλές και μου τον αλλάξανε αμέσως από το στοκ τους και ήτανε και πάρα πολύ ευγενικοί. Σημείωση: ο σκληρός εξωτερικά είχε φάει τόσα χτυπήματα που δεν βλεπότανε. Παρόλαυτα το μόνο που έγινε ήταν ότι πήγα με ρώτησε ένα πολύ ευγενικό παληκάρι εκεί τι ακριβώς παρουσιάζει σα πρόβλημα του είπα 2 λόγια και μου απάντησε οκ κεφαλές είναι πάρε μία έγκριση φίλε μου και πήγαινε από κάτω να σου δώσουν καινούργιο. Just like that :) Ούτε γάτα ούτε ζημιά και όλοι ευτυχισμένοι ;) piece o' cake

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι εχει 1 χρονο εγγυηση απο το πλαισιο (με την ενοια οτι στην αλαζουν οι ιδιοι επι τοπου.

και 3 χρονια απο την ASUS με την ενοια οτι θα πρεπει να περιμενεις καποιο διαστημα να στην αλαξει η Asus μετα τον 1ο χρονο.

Αρχική απάντηση από ea6gka

δυστηχως ουτε εμενα μου αρεσει η χριστοπαναγια αλλα ειναι κατι σα το νιτρο στις μερες μας , οταν το βαλεις μπρος ολα τρεχουνε νερακι :hehe:

lol, ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πω κατι για το ρμα του Πλαισιου...τα εχω πει πολλες φορες.Αυριο κατεβαινω Αθηνα.Φερτη να παμε μαζι να στην αλλαξουν στην τρεχουσα τιμη αγορας...Αν οχι Ζαιμη σε ενα αλλο καταστημα.

Αν τοτε που την αγορασες εδειναν 1 χρονο εχουν δικιο αλλα επειδη τωρα δινουν σε ολες 3 χρονια με μια φωνη κατι θα κανεις.ΠΑΝΤΑ υπαρχει το mail στην Ασους...

Βασικα ολα αυτα ειναι μουφιες...για το πλαισιο μιλαμε...απο ποτε εχεις την καρτα??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Δεν θα πω κατι για το ρμα του Πλαισιου...τα εχω πει πολλες φορες.Αυριο κατεβαινω Αθηνα.Φερτη να παμε μαζι να στην αλλαξουν στην τρεχουσα τιμη αγορας...Αν οχι Ζαιμη σε ενα αλλο καταστημα.

Αν τοτε που την αγορασες εδειναν 1 χρονο εχουν δικιο αλλα επειδη τωρα δινουν σε ολες 3 χρονια με μια φωνη κατι θα κανεις.ΠΑΝΤΑ υπαρχει το mail στην Ασους...

Βασικα ολα αυτα ειναι μουφιες...για το πλαισιο μιλαμε...απο ποτε εχεις την καρτα??

αύριο κλείνει τα 3 χρόνια:D

έψαξα σήμερα την απόδειξη και την πήγα;)

την κάρτα την έχουν αυτοί, έχω πάρει το χαρτί παραλαβή για επισκευή, και περιμένω. οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο πιστεύω.

το θέμα είναι ότι με ενόχλησε πολύ που μου είπε δεν έχει εγγύηση.

αν δεν του λεγα εγώ ότι έχει 3 χρόνια, θα χα πάρει την κάρτα στο χέρι;)

αυτό δεν είναι σωστή συμπεριφορά κατά τη γνώμη μου;)

Link to comment
Share on other sites

μαρεσει που λενε οτι τις παιρνουνε για επισκευη οι μλκες , δηλαδη τι επισκευη θα κανουνε σε μια καρτα, θα της αλλαξουνε τα πλαστικα ή μηπως το φιλτρο λαδιου? κανα ρεκτιφιε μηπως? δεν υφισταται επισκευη σε ηλεκτρονικο κυκλωμα, μλκιεσ ειναι για να δουνε αν οντως λες αληθεια

Link to comment
Share on other sites

Ζητησε να δεις τον δ/ντη του καταστηματος και πεσ΄του οτι αν δεν βρεθει λυση, θα καταφυγεις στο ΙΝΚΑ. Η καρτα εχει 3 χρονια εγγυηση. Αν δεν υπαρχει στοκ απο 4200ΤΙ καινουργια, δικαιουσαι η τα λεφτα που ΤΟΤΕ πλήρωσες (cash η πιστωτικο) η καποιο αντιστοιχο συγχρονο μοντελο. Αν δηλαδη τοτε ειχες πληρωσει 100.000δρχ δικαιουσαι ή 300 ή μια καρτα αξιας 300. Εχουν βεβαια και το δικαιωμα να τη στειλουν στην Asus για επισκευη (οχι για αλλαγη) αλλα με πληρωμενα μεταφορικα απο αυτους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747

Ζητησε να δεις τον δ/ντη του καταστηματος και πεσ΄του οτι αν δεν βρεθει λυση, θα καταφυγεις στο ΙΝΚΑ. Η καρτα εχει 3 χρονια εγγυηση. Αν δεν υπαρχει στοκ απο 4200ΤΙ καινουργια, δικαιουσαι η τα λεφτα που ΤΟΤΕ πλήρωσες (cash η πιστωτικο) η καποιο αντιστοιχο συγχρονο μοντελο. Αν δηλαδη τοτε ειχες πληρωσει 100.000δρχ δικαιουσαι ή 300 ή μια καρτα αξιας 300. Εχουν βεβαια και το δικαιωμα να τη στειλουν στην Asus για επισκευη (οχι για αλλαγη) αλλα με πληρωμενα μεταφορικα απο αυτους...

Αυτό που λες δεν ισχύει. Στην καλύτερη δικαιούται το 50%.

Μέσα στον πρώτο χρόνο δικαιούσαι το 100% του ποσού που πλήρωσες

Στον 2ο χρόνο το 75% και στον τρίτο το 50%

Με την προϋπόθεση οτι δεν γίνεται αντικατάσταση με το ίδιο ακριβώς προϊόν ή επισκευή του.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ισχυει? Λεγεται "αντιστροφή πώλησης" και ισχυει για οσο καιρο ειναι το προιον εντος εγγυησης. Για την ακριβεια μπορεις να απαιτησεις να αλλαξεις ενα προιον μετα απο 1 χρονο (αν ειναι εντος εγγυησης) εστω και αν δεν ειναι χαλασμενο, αρκει να αποδειξεις οτι καποιο απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα του που σου παρουσιαστηκαν πριν την πωληση ηταν ψευδη/αναληθη/παραπλανητικα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.