Jump to content



Πρόβλημα με το νερό !!


Orion_GR

Recommended Posts

το παραφλου φιλε μου δεν ειναι τιποτα αλλο απο αιθυλικη η προπυλικη γλυκολη.

και τα ετοιμα υγρα υδροψυξης ειναι σκετο νερο με καποια αναλογια γλυκολης,δηλαδη στην

ουσια αραιωμενο παραφλου.

το water wetter ειναι προσθετικο νερου που δεν εχει σχεση με γλυκολες αλλα κατα τη γνωμη μου και συμφωνα με αυτα που ειδα κανει περισσοτερο κακο παρα καλό,ασε που βρωμαει και ασχημα,σκετο δηλητηριο.

καταληγοντας

ειτε ολα τα μεταλλικα μερη ειναι χαλκινα ειτε οχι η αιθυλικη γλυκολη χρειαζεται παντα

για να επιβραδυνει αισθητα την αναποφευκτη με τον καιρο διαβρωση.

απλως εκει που υπαρχει σκετος χαλκος χρειαζεται σε μικροτερη αναλογια δηλαδη 10-20%

και οπου συνυπαρχει χαλκος και αλουμινιο πρεπει να μπαινει σε ποσοστο 30-40%

οσο περισσσοτερη γλυκολη τοσο πεφτει η αποδοση αλλα μεγαλωνει η προστασια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Πηγαινε σε ενα φαμακειο και ζητα WFI με κοκκινη ταμπελα..

Το καταληλότερο νερο για W/C eva..

Αν δεν προσθετα το Block του Chipset προσφατα..Θα εκλεινα με WFI ~6 μηνες (απο τους οποιους ο 1.5 ηταν στασιμο).

Το νερο οπως το εβαλα..το εβγαλα.

:coax:

Link to comment
Share on other sites

η αιθυλικη γλυκολη ταπεινωνει το σημειο πηξης του νερου με αποτελεσμα να μην παγωνει μεσα στο ψυγειο οταν χειμωνιαζει που θαχε σαν αποτελεσμα λογω αλλαγης πυκνοτητας να αλλαξει και ο ογκος για δεδομενη μαζα και συγκεκριμενα αυξανει ο ογκος οποτε σπαει το ψυγειο ή η οποιαδηποτε σωληνωση

παει αυτο

παρακατω

πολλοι βαζουν μπεταντιν το οποιο για καποιους ειναι πανακεια

βλάκειες ,δεν σκοτωνει ολα τα μικροβια και εμεις συνηθως υποφερουμε απο μυκητες (μουχλα) που δεν ζηταει τπτ αλλο απο υγρασια ζεστη και σκοταδι , κοινως κανει παρτυ στην υδροψυξη αν μπει μεσα

τωρα αν καποιος υποψιαζεται χρυσιζοντα σταφυλοκοκκο ας βαλει και fucidin μεσα στην υδροψυξη του

ωστοσο ερευνες εδειξαν οτι οντως κανει καλο 2-3 ΣΤΑΓΟΝΕΣ μπεταντιν

παει και αυτο

παρακατω

το WFI ειναι το water for injection και οπως λεει ο τιτλος ειναι ενεσιμο διαλυμα καθαρου νερου , μη πυρετογονο , και ειναι 8 φορες απεσταγμενο και λογικα και απιονισμενο

τωρα αν εσεις το αποσταξετε 1 ή 2 δεν νομιζω να αλλαξουν και πολλα

δεν ειναι καμια νεα ανακαλυψη , το λεμε αυτο πανω απο 5 χρονια στο lab...

ειτε εχεις ειτε οχι μεταλλικα μερη καλο ειναι να αποφευγουμε την κινδυνολογια

δεν παθαινεις οξειδωση ελλειψει ατμοσφαιρικου αερα και δεν παθαινεις διαβρωση απο τυχη

ολα γινονται για ενα λογο

για μενα απεσταγμενο νερο ειναι αρκετο

τα ετοιμα υγρα πολλες φορες ειναι ερεθιστικα σε χερια κτλ ασε που αν το αλλαξεις μετα πρεπει να βαλεις το ιδιο

και το αραιωμενο πραφλου μια χαρα δουλεια κανει

καποιος ειπε οτι δεν ειδε διαφορα στις θερμοκρασιες

φυσικα

εδω αλλαζεις ψυγειο και βλεπεις με το ζορι 1-2 βαθμους ,που να δεις διαφορα αλλαζοντας υγρο

η θερμοκρασια ΕΦΟΣΟΝ εχεις επαρκη ροη νερου και αερα εξαρταται πρωτιστως απο την κατασκευη του μπλοκ και μετα απο το ψυγειο και τελος απο τις σωληνωσεις

πριν βιαστειτε να κραξετε δειτε οτι ειπα επαρκη ροη νερου και αερα

αυτα απο μενα

ελπιζω να βοηθησα:neo:

Link to comment
Share on other sites

καποιος ειπε οτι δεν ειδε διαφορα στις θερμοκρασιες

φυσικα

εδω αλλαζεις ψυγειο και βλεπεις με το ζορι 1-2 βαθμους ,που να δεις διαφορα αλλαζοντας υγρο

εγω το ειπα,και το ειπα ωστε αν καποιος θελει να βαλει παραφλου να μη σκεφτει οτι θα χασει σε αποδοση τοσο ωστε να το καταλαβει.

η θερμοκρασια ΕΦΟΣΟΝ εχεις επαρκη ροη νερου και αερα εξαρταται πρωτιστως απο την κατασκευη του μπλοκ και μετα απο το ψυγειο και τελος απο τις σωληνωσεις

πριν βιαστειτε να κραξετε δειτε οτι ειπα επαρκη ροη νερου και αερα

εδω μιλαμε για υγρα,οχι για θερμοκρασιες.

για μενα απεσταγμενο νερο ειναι αρκετο

τα ετοιμα υγρα πολλες φορες ειναι ερεθιστικα σε χερια κτλ ασε που αν το αλλαξεις μετα πρεπει να βαλεις το ιδιο

δεν χρειαζεται να βαλεις το ιδιο αφου πανω κατω την ιδια χημικη συνθεση εχουν.

αυτο εδω μεσα στο μπουκαλι της primochill ειναι απεσταγμενο νερο,WFI με κοκκινη ταμπελα οπως λεει ο φιλος παραπανω,φαινεται καθαρα νομιζω το χρωμα του,προς το πρασινο,απο αχρωμο νερο εγινε ετσι μεσα σε 6 μερες.

post-10637-1416073767,0317_thumb.jpg

γιατι;

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο συμφωνησα και εγω αποσο ειδες

στο δευτερο δεν μιλησα εγω για θερμοκρασιες εσεις κανατε αναφορα και εξηγω το ΛΟΓΟ που δενθα δειτε διαφορες στις θερμοκρασιες

εκτος κ αν θελετε να μην μιλαμε με παραδειγματα

οταν λεω να βαλεις το ιδιο εννοω το εξης απλο

ειναι 3 τα χαραματα και εχεις διαροη

και σουχει τελειωσει το μαγικο υγρο

α)φορας κουκουλα και σπας ενα μαγαζι στη στουρναρη και παιρνεις ειδικο μαγικο υγρο ζετεξελαν τουρμπο ιντερκουλερ

β)φορας κουκουλα και σπας το γειτονικο φαρμακειο

γ)κανεις μονος σου αποσταξη

δ)δεν κανεις τιποτα , εχεις στο μπαλκονι 5 λιτρα απεσταγμενο νερο με 1 ευρω

αν γινεται ετσι το wfi σε 6 μερες θαμασταν ολοι στον ταφο

ελπιζω να αντιλαμβανεσαι οτι απαξ και το ανοιγεις το wfi δεν ειναι πλεον wfi ειναι WTF

το wfi το παιρνουμε με συριγγα και το βαζουμε σε αεροστεγες δοχειο και μετα το κανουμε ενεση σε αρρωστο

τοτε διατηρει τις ιδιοτητες του

το δοχειο για να μην αλλοιωσει το wfi πρεπει να το τροποποιησεις-πλυνεις-στεγνωσεις καταλληλα

Link to comment
Share on other sites

βρε μας επηξες στη θεωρια.

ειχα και πιο παλια wfi και ηταν καθαρο,αυτη τη φορα μπορεις να μου πεις γιατι εγινε ετσι;

τι μου λες για συριγγες και αεροστεγη δοχεια,θα μας τρελλανεις;

για κυκλωμα υδροψυξης που παιρνει και αερα οταν ειναι ανοιχτο το καπακι το θελουμε και οχι για ενεση σε ανθρωπο.

γραφεις για να βοηθησεις η για να κανεις επιδειξη γνωσεων;

τοτε πες μας γιατι πρασινισε,απο το κακο του; η γιατι μεσα υπαρχει διαλυμενος χαλκος;

εγω ξερω τι φταιει,αλλα στη φουρια σου να μας κανεις μαθημα δεν διαβασες τα προηγουμενα ποστ που αναφερω το τι εβαλα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

βρε μας επηξες στη θεωρια.

ειχα και πιο παλια wfi και ηταν καθαρο,αυτη τη φορα μπορεις να μου πεις γιατι εγινε ετσι;

τι μου λες για συριγγες και αεροστεγη δοχεια,θα μας τρελλανεις;

για κυκλωμα υδροψυξης που παιρνει και αερα οταν ειναι ανοιχτο το καπακι το θελουμε και οχι για ενεση σε ανθρωπο.

γραφεις για να βοηθησεις η για να κανεις επιδειξη γνωσεων;

τοτε πες μας γιατι πρασινισε,απο το κακο του; η γιατι μεσα υπαρχει διαλυμενος χαλκος;

εγω ξερω τι φταιει,αλλα στη φουρια σου να μας κανεις μαθημα δεν διαβασες τα προηγουμενα ποστ που αναφερω το τι εβαλα μεσα.

βασικα δεν θες να καταλαβεις

οποτε θεωρησε ο,τι νομιζεις μιας που εσυ που τα ξερεις

κ πολυ σκοτιστηκα ξερεις

ε ρε θα βρουμε και το μπελα μας απο τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

οσο εχεις εσυ δικαιωμα να με λες ψαρι,50 χρονων ανθρωπο με 30 χρονια στο επαγγελμα του ηλεκτρονικου αλλο τοσο εχω το δικαιωμα κι εγω να σε πω αυτο που εισαι

ενας ηλιθιος ξερολας.

δε σου ζητησε κανεις τα φωτα σου παντογνωστη,ουτε τα εχουμε αναγκη.

εγω εκανα ενα ποστ για ενημερωση,δε ζητησα βοηθεια.

αει και ....

τα υπολοιπα αν θελεις με PM και πολυ ευχαριστως και απο κοντα,ειμαι παντα μεσα.

κολο...

Link to comment
Share on other sites

αντε γ$#^$^& ρε μ#%#^ βραδιατικα

μη μου κολλας πολυ θα το μετανιωσεις.

δε θα σου περασει,στο υποσχομαι.

βασικα δεν σε φοβαμαι καν

και οι απειλες αλλου

σαν μικροτερος αποσυρω τα σχολια μου

οποιος και να ειδε το ποστ καταλαβε ποιος ειναι ο ερειστικος και ποιος οχι

και αν σε πειραξε το ψαρι κοιτα να βοηθας πιο συχνα και πιο πολλους οπως κανω εγω 5 χρονια και οχι απλα να ενημερωνεις με υφος

εσυ δειχνεις παντογνωστης και απαντας με υφος και ειρωνια

και σορρυ κιολας σε κατι που εχει να κανει με ιατρικο τομεα εχω καθε δικαιωμα να ξερω τι κανει ακριβως

το παιρνω πισω το ψαρι

εσυ να δω πως θα μαζεψεις τα αμαζευτα σου , και εισαι και 50 χρονων οπως λες ενω θα μπορουσα να ειμαι γιος σου ,βγαζοντας τα απωθημενα σου

Link to comment
Share on other sites

Κυριε l_satsok, το σκαθαρι ειναι χρονια σε αυτο το forum και εχει βοηθησει πολυ κοσμο (ιδιως στον τομεα με νερα και psu) και δεν νομιζω να το παιζει ξερολας ... ξερει οντως τι λεει αλλιως δεν θα μιλαγε καθολου ή πολυ απλα θα ρωταγε

Τεσπα, δεν θα το παιξω δικηγορος του σκαθαριου, απλα πιστευω οτι κακως αρπαχτηκες ετσι ...

Peace brothers :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να εισαι λιγοτερο επιθετικος και να δεχεσαι καποια πραγματα απο καποια ατομα που ξερουν κατι παραπανο και εχουν πειραματιστει....δεν χρειαζεσαι να χρησιμοποιεις τετοια γλωσσα....και αν κατι που λεει σου φαινεται εξωπραγματικο μπορεις να του πεις να το κανει πιο λιανα.....

Φιλικα

MOS

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα τέτοιο και θα σε ξαναδούμε τα Χριστούγεννα του 2018 :)

Συγγνώμη που θα το πω αλλά αυτό είναι ντροπή.

Δεν είδα κανέναν ποτέ να μίλησε έτσι στο forum αυτό

Και αν οντως είστε 50 χρονών τότες δυο φορές ντροπή.

Και τέλος τα τσαμπουκαλίκια τα πουλάνε όσοι δεν έχουνε να επιδείξουνε κάτι αλλό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι καθεστε και πειραματιζεστε σε μηχανηματα χιλιαδων ευρω

με betadin, παραφλου, απεσταγμενα και WFI

οταν υπαρχουν ετοιμες δοκιμασμενες λυσεις πλεον στο εμποριο με κοστος <15€

καποτε που τετοια προιοντα ηταν δυσευρετα το καταλαβαινα και το δοκιμαζα κι εγω αναγκαστικα

αλλα πλεον οχι

εκτος και εαν στηνετε την υδροψυξη σας 2 φορες την εβδομαδα και χαλατε 10l μηνιαιως

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που θα το πω αλλά αυτό είναι ντροπή.

Δεν είδα κανέναν ποτέ να μίλησε έτσι στο forum αυτό

Και αν οντως είστε 50 χρονών τότες δυο φορές ντροπή.

Και τέλος τα τσαμπουκαλίκια τα πουλάνε όσοι δεν έχουνε να επιδείξουνε κάτι αλλό

δεν ειμαι 50 χρονων,το ειπα ετσι,μου ηρθε εκεινη τη στιγμη,βγαλε 15 χρονια.

νομιζω οτι δεν αρχισα εγω πρωτος την προκληση.

φυσικα καποιος που εχει καιρο στο φορουμ θα πρεπει να εχει και τη συμπαρασταση των υπολοιπων,λογικο.

εκανα λαθος,δεν επρεπε καν να απαντησω σε κανενα ποστ,τωρα ομως οτι εγινε εγινε.

Και τέλος τα τσαμπουκαλίκια τα πουλάνε όσοι δεν έχουνε να επιδείξουνε κάτι αλλό

τι αλλο να επιδειξουμε δηλαδη; ελεος,ιντερνετικο φορουμ ειναι,λογια μεταξυ αγνωστων,απλως οταν νευριασει καποιος

μπορει να γραψει οτιδηποτε.

λυπαμαι για το συμβαν,αν οι moderators κρινουν οτι πρεπει να φυγω δεν εχω κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι 50 χρονων,το ειπα ετσι,μου ηρθε εκεινη τη στιγμη,βγαλε 15 χρονια.

νομιζω οτι δεν αρχισα εγω πρωτος την προκληση.

φυσικα καποιος που εχει καιρο στο φορουμ θα πρεπει να εχει και τη συμπαρασταση των υπολοιπων,λογικο.

εκανα λαθος,δεν επρεπε καν να απαντησω σε κανενα ποστ,τωρα ομως οτι εγινε εγινε.

Δεν πάει ετσι.Υποστιρήζουμε κάποιον που ούτε προκάλεσε ουτε τιποτα.Ίσα ίσα ποι εξήγησε πολυ νορμαλ τα πάντα.

τι αλλο να επιδειξουμε δηλαδη; ελεος,ιντερνετικο φορουμ ειναι,λογια μεταξυ αγνωστων,απλως οταν νευριασει καποιος

μπορει να γραψει οτιδηποτε.

λυπαμαι για το συμβαν,αν οι moderators κρινουν οτι πρεπει να φυγω δεν εχω κανενα προβλημα.

Αν θεωρείς ασήμαντο το φορουμ και ότι μπορείς να καταπατάς τους κανόνες του αλλα και τους συνομιλητές σου τότε δεν μας σέβεσαι και δεν μας εκτιμάς.

Άλλη φορά όταν νευριάσεις μέτρα μέχρι το δέκα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα να κλείσει κάπου εδώ παρακαλώ.

Όποιος έχει πρόβλημα με κάποια καταχώρηση, κάνει αναφορά του post. Από κει και πέρα αναλαμβάνουν τα μαντρόσκυλά μας :p

Δεν επιθυμούμε flames για κανένα λόγο :)

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχει κλειδωσει το θεμα αισθανομαι την αναγκη να προσθεσω ενα σχολιο.

μετα απο 2 μερες διαβαζω αυτα που εγραψα και ειλικρινα δεν αναγνωριζω τον εαυτο μου,

βλεπω οτι πραγματικα ειχα ξεφυγει τελειως και η συμπεριφορα μου προς καποιον που δεν γνωριζω και που δεν με προκαλεσε,ηταν αχαρακτηριστη.

αρπαχτηκα απο μια λεξη και ξεφυγα τελειως πανω στα νευρα μου ενω μπορουσα να το παρω σαν αστειο.

ξεχασα οτι εδω ειμαστε για να ανταλλασουμε αποψεις και εμπειριες βοηθωντας ο καθενας με τον τροπο του και οπως μπορει.

κανονικα θα επρεπε να ειχα φαει ban.

ειναι στιγμες που πανω στα νευρα μας ξεφευγουμε απο τα ορια,αλλοι λιγωτερο αλλοι περισσοτερο.

αισθανομαι την αναγκη να ζητησω συγνωμη απο τον BeetleJuice προσωπικα αλλα και απο ολους οσους διαβασαν οτι διαβασαν,και το κανω για να αισθανομαι ενταξει με τον εαυτο μου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.