Jump to content



Linux - Τα προβλήματά μας


sotiris

Recommended Posts

Εδώ θα λέει ο καθένας τα προβλήματα που έχει με το Linux, ώστε να μπορούμε να του τα λύνουμε.

Ελεύθερα όσο χαζά κι αν είναι. Ελπίζω να μειωθεί το spam στις σοβαρές linux - o - συζητήσεις του στυλ: "ρε παιδιά το τάδε δε μου δουλεύει, τι να κάνω?".

Όποιος δεν του δουλεύει κάτι ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 824
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Snips

Σωστός ο ΣΩ!:T:

Οπότε...

Πως βάζουμε τους drivers της ΑΤΙ ? (για Suse 9.3)

οκ:)

λοιπόν.

θα βρεις οδηγίες εδώ

δεν έχω ati, και δεν έχω δοκιμάσει σε desktop κάρτα, οπότε ό,τι βρίσκω στο net μπορώ να σου πω.

στο laptop πάντως που έχω x600 την είχε πιάσει αυτόματα το kanotix. (είχα βάλει και unreal tournament 2004, άρα δούλευε κανονικά).

αν κάτι δεν πιάνεις, πες.

Αρχική απάντηση από feanorian82

Δε δουλευει το ssh.-

δώσε ακριβώς τι error σου βγάζει το putty.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια ερώτηση με τον snips.

Εχθές δοκίμαζα το Ubuntu Live AMD64, καθότι δεν παίζει κανένα ελεύθερο partition για κανονική εγκατάσταση. Και αντιμετώπισα τα εξής:

1. Δεν μπορώ να βάλω τους οδηγούς της nVidia. Τρέχοντάς τους απευθείας, δε φαίνεται να κάνει τίποτα. Αν τους τρέξω σε κονσόλα, μου βγάζει ένα παράθυρο που λέει ότι μόνο ο root μπορεί να το τρέξει... Μα σα root δε μπαίνεις με το Live? Έκανα και logout, ξανά login με root, αλλά πάλι τα ίδια.

2. Δε μου κάνει mount τους δίσκους που είναι σε ntfs. Βασικά τους κάνει, αλλά δεν μπορώ να δω τίποτα μέσα, βγάζει σφάλμα, ότι δεν μπορεί να δείξει τα περιεχόμενα.

3. Δε βλέπει σωστά το nForce4, δεδομένου ότι δεν έχει και οδηγούς η nVidia στο site με αποτέλεσμα να μη βλέπει και την κάρτα δικτύου κι έτσι να μην έχω internet.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Παρόμοια ερώτηση με τον snips.

Εχθές δοκίμαζα το Ubuntu Live AMD64, καθότι δεν παίζει κανένα ελεύθερο partition για κανονική εγκατάσταση. Και αντιμετώπισα τα εξής:

1. Δεν μπορώ να βάλω τους οδηγούς της nVidia. Τρέχοντάς τους απευθείας, δε φαίνεται να κάνει τίποτα. Αν τους τρέξω σε κονσόλα, μου βγάζει ένα παράθυρο που λέει ότι μόνο ο root μπορεί να το τρέξει... Μα σα root δε μπαίνεις με το Live? Έκανα και logout, ξανά login με root, αλλά πάλι τα ίδια.

2. Δε μου κάνει mount τους δίσκους που είναι σε ntfs. Βασικά τους κάνει, αλλά δεν μπορώ να δω τίποτα μέσα, βγάζει σφάλμα, ότι δεν μπορεί να δείξει τα περιεχόμενα.

3. Δε βλέπει σωστά το nForce4, δεδομένου ότι δεν έχει και οδηγούς η nVidia στο site με αποτέλεσμα να μη βλέπει και την κάρτα δικτύου κι έτσι να μην έχω internet.

τι thread άνοιξα... δεν σας προλαβαίνω:p trendyyyyyyyy

1) Οι οδηγοί της nvidia χτίζουν ένα kernel module τη στιγμή που τους εγκαθιστάς. οπότε χρειάζονται σίγουρα τα kernel-sources και λογικά κάπου να τα κάνουν compile, δεν ξέρω αν παίζει σε live cd να το κάνεις αυτό (δηλ. αν έχει τα kernel-sources στο live cd). τσέκαρέ το στο /usr/src αν υπάρχει κάτι σε kernel-source-2.x.x (kernel version).

Στο δεύτερο σκέλος, όχι δεν μπαίνουν απαραίτητα σε root τα live cd, το knoppix πάντως μπαίνει σαν knoppix, και γράφεις su στην κονσόλα για να γίνεις su. (απλά δε σου ζητάει κωδικό).

2) τώρα με το live cd είναι λίγο μανίκι. τέλος πάντων, vi /etc/fstab και δες τι έχει βάλει στους ntfs. πρέπει να είναι κάπως έτσι:

/dev/hdb1 /mnt/STORAGE ntfs user,ro,iocharset=utf8,umask=022 0 0

μάλλον δεν έχεις τα κατάλληλα permissions για να τον διαβάσει, σε αυτό παίζει ρόλο το umask=022. και με το iocharset=utf8 εξασφαλίζεις ότι θα δεις τα ελληνικά filenames.

αφού αλλάξεις το fstab (πάντα σαν superuser - su) γράψε σε κονσόλα mount -a για φορτώσει αυτά που γράφει το (νέο πια) fstab.

3) δεν έχω δυστυχώς nforce 4 και δεν ξέρω.

το module για το ethernet στα nforce2 + 3 (υποθέτω και στο 4) είναι το forcedeth, το οποίο είναι reversed engineered αλλά δουλεύει άψογα (τουλάχιστον στο 2 αυτό δουλεύω). γενικά τα nforce chipset δεν έχουν και την καλύτερη φήμη, σε αντίθεση με τις κάρτες γραφικών της nvidia, αλλά σε μένα το nforce 2 δουλεύει άψογα (και plug n play, δεν έχω βάλει εγώ τίποτα).

θα ξαναπώ άλλη μια φορά ότι οι πιο plug n play διανομές είναι το knoppix και το kanotix.

ειδικά το kanotix εγώ το χρησιμοποιώ κατά κόρον. (για recovery, για δοκιμή pc etc.)

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα που εχω ειναι το εξης:

στο GNOME σεταρω γρηγορα το δικτυο αλλα δε βλεπει ολους τους shared files απο σερβερ με windows

στο ΚΔΕ τα βλεπω ολα αλλα αργει παρα πολυ να μπει στο δικτυο

Ubuntu 5.10

Link to comment
Share on other sites

sotiri την πατησες με αυτο το thread

πολλες αποριες για ubuntu και η λυση τους υπαρχουν εδω

http://ubuntuguide.org/ ειναι βεβαια για την 5.04 εκδοση

αλλα δεν εχει διαφορα στο 5.10

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Έχουμε έναν adsl router και 3 pc, στο ένα pc έχουμε linux.

Μπορούμε να συνδεθούμε εκτός lan, από internet δηλαδή, στο pc με το linux με ssh;

αυτό δεν είναι θέμα linux. είναι δικτυακό θέμα και καλύτερα να το βάλεις στο networking.

το ότι δεν μπορείς να περάσεις ssh δε σημαίνει ότι μπορείς να περάσεις π.χ. telnet, είναι αρκετά γενικότερο.

δεν είμαι πολύ σίγουρος για τη σωστή απάντηση, οπότε άστο.

Αρχική απάντηση από cherryman

Η δικιά μου ερώτηση δεν απευθύνεται στον sotiri αφού δεν ξέρει.

:dots:

Αρχική απάντηση από Arapis

πως μπορώ να ακούσω τα mp3 μου σε ubuntu 5.10 64bit?

πάρε ηχεία:p βασικά καλό είναι να πεις λίγο πιο αναλυτικά το setup. τέλος πάντων, υποθέτοντας, θα σου έλεγα να ανοίξεις μια κονσόλα, και σαν root να γράψεις alsaconf, και να σετάρεις την κάρτα (με alsa). βέβαια λογικά θα έπρεπε το ubuntu να την πιάσει μόνο του αλλά δεν την ξέρω τη διανομή.

για πρόγραμμα αναπαραγωγής δοκίμασε το xmms.

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

πολυ καλη κινηση σωτηρη θα βοηθησει τους αρχαριους και μενα μεσα.... εγω ακομη να βρω drivers για το μοντεμ! :rant: :tomato: :tomato: :tomato:

ναι πολύ καλή ( αφού βλέπω ότι υπάρχουν αρκετές απορίες;) ), αλλά μάλλον θέλει περισσότερο χρόνο από αυτόν που έχω να διαθέσω... οπότε περιμένω βοήθεια κι από άλλους:)

τι μοντεμ είναι είπαμε? winmodem? πάντως εγώ 1 modem είχα, το supra express 56e pro (e -> external, σειριακό) και μου δούλευε κανονικά (πριν από 3+ χρόνια). από τότε δεν έχω ξαναασχοληθεί με modem οπότε δεν ξέρω τι παίζει.

Αρχική απάντηση από bourlas

sotiri την πατησες με αυτο το thread

πολλες αποριες για ubuntu και η λυση τους υπαρχουν εδω

http://ubuntuguide.org/ ειναι βεβαια για την 5.04 εκδοση

αλλα δεν εχει διαφορα στο 5.10

όλοι όσοι ξέρετε την πατήσατε, γιατί πρέπει να απαντάτε;)

όντως, πολύ καλή πηγή λύσεων είναι τόσο διάφορα forums (εγώ ξεχωρίζω το linuxquestions.org, έχει μερικές σοβαρές απαντήσεις), μια καλή αναζήτηση στο google και μια καλή αναζήτηση στις λίστες του hellug. μην τα θέλουμε κι όλα έτοιμα;)

Link to comment
Share on other sites

οκ μιας και επέστρεψα από ένα ταξιδάκι αστραπή στο Ηράκλειο μπαίνω κι εγώ στο παιχνίδι.

Αρχική απάντηση από Arapis

σωτηράκη πράγματι έχεις βρεί τον μπελά σου!!!Δεν εννοώ με ποιο προγραμμα αλλα επι της ουσίας ρωτάω που βρίσκω/πως βάζω τα απαραίτητα codecs!!! :p

Αν βάλεις κάποιον player όπως τον xmms θα στα παίζει από μόνος του αφού έχει τα δικά του codecs για αυτή τη δουλειά.

Αρχική απάντηση από cherryman

Έχουμε έναν adsl router και 3 pc, στο ένα pc έχουμε linux.

Μπορούμε να συνδεθούμε εκτός lan, από internet δηλαδή, στο pc με το linux με ssh;

port forwarding στο modem-router στην port που ακούει το linux pc σε ssh.

Να κανονίσουμε και ένα install fest - troubleshooting soti!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

port forwarding στο modem-router στην port που ακούει το linux pc σε ssh.

Να κανονίσουμε και ένα install fest - troubleshooting soti!

Εάν το ssh δουλεύει στο lan σημαίνει οτι δουλεύει και στο wan ή πρέπει να βάλω κάτι extra στο Linux;

Ευχαριστώ και πάλι. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι εννοείς...

Αν μπορείς να μπεις με ssh στο μηχάνημα σε κάποιο port, τότε από το internet θα πρέπει να κάνεις το κατάλληλο redirect στο router για να στείλει τα πακέτα που στέλνονται στο port του ssh στο debian μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.