Jump to content



Ιός "svkp.sys" ΠΡΟΣΟΧΗ.....


hipro5

Recommended Posts

Έρχομαι σήμερα στο μαγαζί και πληκτρολογώ τον κωδικό μου στο computer για να μπώ μέσα(ο υπολογιστής δουλεύει 24/7)............ΝΑΤΟ..........Βλέπω ένα κατακόκκινο ταμπελάκι του Norton Antivirus με τον ιό "svkp.sys"..........Unable to repair.........! :(

Ήταν μέσα στο System32..........Του κάνω δεξί κλικ και ιδιότητες.........!!......... :blink: :blink: Είχα "γραφτεί" μέσα στο System32 από τις 22 ΜΑΡΤΙΟΥ 2005..........και "ΞΥΠΝΗΣΕ" ΣΗΜΕΡΑ........ΚΑΙ μου το έλεγε σαν "Windows NT file"....... Μπαίνω στο site του Norton και μου λέει ότι είναι:

http://securityresponse.symantec.com/avcenter/venc/data/hacktool.rootkit.html

HACKTOOL..............ΚΑΤΑΡΑ..........Ποιός θέλει να μου χακάρει το κομπιουτεράκι μου βρέ?........... :blink::getlost:

Για κάντε ένα scan από την αναζήτηση αρχείων των windows στο System32 μπας και τον βρείτε.........Υπ'όψιν.........ΔΕΝ είναι ενεργός......Ενεργοποιείται όποτε τον έχουν προγραμματίσει........ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Doom

ισως καποιος φανατικος amdας.

[αστεια κακια ον] Τι να το κανει ο αμδας???Παντα πισω θα ειναι!!Μαλλον κανενας ανικανος ιντελας θα ναι! [/αστεια κακια ον]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Professional..... :)

Αυτα παθαινουν οι ιντελαδες , θελουν προφεσιοναλ , κολλανε ιους καιτα συναφη.Εμεις με τους αμδ δεν εχουμε τετοια.....:p :p :p

και πως να εχουμε αφου ολο μεμετεστ τρεχουμε :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Το memtest τρέχει το βράδυ που κοιμόμαστε.

@Hipro5

Στις οδηγίες που διάβασα δεν λέει να το σβύσεις έτσι απλά. Το αρχείο που βρήκες είναι ένδειξη οτι έχουν πάρει τον έλεγχο του υπολογιστή σου με δικαιώματα administrator. Ο Norton λέει να απενεργοποιήσεις το system restore να κάνεις scan - remove από safe mode ή σε περίπτωση που δεν γίνεται remove πρέπει να κάνεις επαναφορά του συστήματος από backup και update με όλα τα patches.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Έρχομαι σήμερα στο μαγαζί και πληκτρολογώ τον κωδικό μου στο computer για να μπώ μέσα(ο υπολογιστής δουλεύει 24/7)............ΝΑΤΟ..........Βλέπω ένα κατακόκκινο ταμπελάκι του Norton Antivirus με τον ιό "svkp.sys"..........Unable to repair.........! :(

Ήταν μέσα στο System32..........Του κάνω δεξί κλικ και ιδιότητες.........!!......... :blink: :blink: Είχα "γραφτεί" μέσα στο System32 από τις 22 ΜΑΡΤΙΟΥ 2005..........και "ΞΥΠΝΗΣΕ" ΣΗΜΕΡΑ........ΚΑΙ μου το έλεγε σαν "Windows NT file"....... Μπαίνω στο site του Norton και μου λέει ότι είναι:

http://securityresponse.symantec.com/avcenter/venc/data/hacktool.rootkit.html

HACKTOOL..............ΚΑΤΑΡΑ..........Ποιός θέλει να μου χακάρει το κομπιουτεράκι μου βρέ?........... :blink::getlost:

Για κάντε ένα scan από την αναζήτηση αρχείων των windows στο System32 μπας και τον βρείτε.........Υπ'όψιν.........ΔΕΝ είναι ενεργός......Ενεργοποιείται όποτε τον έχουν προγραμματίσει........ :)

O Norton κοιμάται αποδεδιγμένα τον ύπνο του δικαίου. Βάλε Mcafee ή Avast! να βρείς την υγεία σου.

Αρχική απάντηση από hipro5

Βρε τα έφτιαξα όλα λέμε......Διπλά Firwall, κ.τ.λ....... ;):D

Οταν λές διπλά ελπίζω να εννοείς software/hardware ε;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 00:43]

Avast με χίλια. Ένα χρόνο τόχω. Το μόνο 64πιτο μάλιστα.

Το διπλό firewall δεν το πήρα τοις μετρητοίς. Τρόπος του λέγειν ....

ποσο σιγουρος εισαι οτι ειναι το ΜΟΝΟ 64μπιτο?

Link to comment
Share on other sites

AMD Enhanced Virus Protection λεμε . :hehe: , , , πλάκα πλάκα μια και ειναι κοντά στο τοπικ , κολάει πιτσιρικάς γνωστός σε pc του [εβλεπε ακατάλληλα προφανώς] ενα trojan-spyware.....το ''About Blank'' Το οποίο αλλάζει το desctop αλλάζει την αρχική σελίδα , ειναι stealth και τα λοιπά .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 06:43]

Έχω μείνει σε πληροφόρηση προ 6 μήνου στο θέμα. Τότε ήταν το μόνο. Μέχρι τώρα δεν το έψαξα αν άλλαξε κάτι. Υπάρχουν κι άλλα;

αφου εχεις να ενημερωθεις ΜΙΣΟ ΧΡΟΝΟ οπως λες τοτε δεν ειναι σωστο να εισαι ΤΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΟΣ στα γραφομενα σου.........

(''AVAST το <<<ΜΟΝΟ>>> 64μπιτο)

επισης σε πληροφορω οτι ΚΑΙ το NOD32 ειναι 64μπιτο πλεον εδω και περιπου 20 μερες.και ειμαι σιγουρος οτι και αλλα αντιβιρια υποστηριζουν 64μπιτα στις τελευταιες τους εκδοσεις......αλλα μιας και εγω εχω να το ψαξω 2 βδομαδες το θεμα ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΟD32 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ AVAST

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.