Jump to content



Τι γνώμη έχετε για τις ηλεκτρονικές αγορές μέσω internet υπολογιστών ή περιφερειακών?


TheLab

Τι γνώμη έχετε για τις ηλεκτρονικές αγορές μέσω internet υ  

409 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Δεν με ενδιαφέρουν ! Μου αρέσει να πηγαίνω στα μαγαζιά και να κάνω shopping therapy.

Αν δεν πας στο μαγαζί να φχαριστηθείς shopping δεν λέει... online μόνο αν δεν έχω χρόνο ή αν δεν μπορώ να το βρω... +δεν εμιστεύομε και το after sales service τους...

(το ύφος του πωλητή όταν την "ακούει". priceless!)

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα το 1ο........ανταγωνιστικες τιμες

τα περισσοτερα ιντερνετομαγαζα αρχιζουν και προσεχουν και το after sales service.......οχι αδικα καθως η ελλαδιτσα μας ειναι ακομα σε βρεφικο σταδιο σε αυτον τον τομεα.

κατα τα αλλα μια βολτουλα στα μαγαζια για shopping therapy μια στο τοσο δεν χαλασε κανεναν.......

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτιμω/καταληγω στο νετ μονο οταν δεν βρισκω κατι "εδω". Δυστυχως ή ευτυχως στο 90% των πραγματων εχουμε τις ιδιες τιμες με την υπολοιπη Ε.U. οποτε αν βαλεις και τα μεταφορικα σπανια αξιζει να ψωνισεις απ' εξω. Το τελικο σου κερδος δεν ξεπερνα τα 10-15 ευρω. Πρεπει να "παιζει καλη φαση" με προσφορα για να πεις οτι κερδιζω λεφτα. Οποτε μενει απλα η μεγαλυτερη ποικιλια (κρεατικων/αλλαντικων/τυριων -νιαμ νιαμ πεινασα-) προιοντων. Τωρα η Αμερικη ειναι αλλη ιστορια...

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 11:05]

Χεχε, εγώ ψήφισα το 1ο. Δυστηχώς, τα Σάββατα που κατέβαινες με τα φιλαράκια και έκανες Στουρναρότσαρκα έχουν περάσει.

Για σενα... :p

Καποιοι αλλοι ειναι ακομα "μαχιμοι" ... :)

Link to comment
Share on other sites

μηπως θα επρεπε να μπει και η επιλογη του φοβου για τις συναλλαγες στο διαδικτυο?

εγω ψηφισα το 4ο παντως , κανω και τη βολτα μου ετσι. Στο διαδικτυο καταφευγω μονο οταν ειναι να ψωνισω απο το εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο και εγώ. Αν ξεπεράσεις το φόβο με την παροχή στοιχείων σου σε ένα τόσο μη ασφαλές κατασκεύασμα όσο το διαδίκτυο, τότε δε νομίζω να υπάρχει λόγος για να μην κάνεις αγορές μέσω νετ εκτός φυσικά απο

Χεχε, εγώ ψήφισα το 1ο. Δυστηχώς, τα Σάββατα που κατέβαινες με τα φιλαράκια και έκανες Στουρναρότσαρκα έχουν περάσει.

Και μετά για μάσες. Θυμάσαι Φάνη εκείνο το κοτόπουλο με σως απο μέλι που είχαμε σαβουριάσει με τους άλλους στα εξάρχεια;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα το 1ο (Πολύ ανταγωνιστικές τιμές σε σημείο που να προσελκύουν το μεγαλύτερο μέρος της αγοράς). Όχι όμως μόνο για τις ανταγωνιστικές τιμές, που όπως λέει και ο sln οι διαφορές δεν είναι τεράστιες, αλλά γιατί έχω το χρόνο να το ψάξω όσο θέλω και να βρω τις πληροφορίες που χρειάζομαι για να επιλέξω. Εάν δεν έχω αποφασίσει για το τι θα πάρω, πολλές φορές επηρεάζομαι και από την γνώμη του πωλητή, πράγμα που μετανιώνω μετά (όχι πάντα). Τώρα εάν έχω αποφασίσει, αντί να γυρνάω γύρω γύρω κάνοντας ερευνά τιμών μπορώ απλά να το skroutzαρω... Όποτε βρίσκω εύκολα και από που θα το αγοράσω. Τώρα άμα με πάει ο δρόμος από εκεί θα περάσω να το πάρω αν όχι θα το παραγγείλω να μου το στείλουν...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφισα το 3ο(Καλή η φιλοσοφία τους αλλά με αποθαρύνει το after sales service) παροτι εχω κανει αρκετες αγορες μεσω ιντερνετ. Εχω κακουτσικες εμπειριες απο τα πιο γνωστα e-μαγαζια στο support ενω ακομα κ καλοι να θελουν να ειναι η καθυστερηση κ ταλαιπωρια ειναι συνηθως αναποφευκτο ...αρα για τις περισσοτερες κ μεγαλυτερες αγορες προτιμω τετ-α-τετ επιλογες :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψήφισα οτι συμφωνώ με τη φιλοσοφία τους αλλά φοβάμαι το after sales. Αν και δεν ταιριάζει ακριβώς...

Καταρχάς απο e-shop δεν θα πάρω αναλώσιμα για το λόγο του οτι αυτά συνήθως σου χρειάζονται επειγόντως και δε λέει να πληρώνεις και μεταφορικά...

Απο e-shop επίσης δεν θα πάρω κάτι που έχω τη δυνατότητα να το βρω σε πραγματικό τοπικό κατάστημα με ελάχιστα ψηλότερη τιμή απο τη στιγμή που στην περίπτωση που τύχει ελλατωματικό, μπορώ πολύ πιο εύκολα και με λιγότερη βαβούρα να το γυρίσω πίσω.

Τελικά πότε θα πάρω απο e-shop;

1.Όταν βρω κάτι σε πολύ χαμηλότερη τιμή, δεν διατρέχω ιδιαίτερο κύνδηνο να βγει ελλατωματικό και δεν επείγομαι να το αγοράσω

2.Όταν δεν μπορώ να βρω κάτι σε τοπικό κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

Mου αρέσει να ψωνίζω από το internet αλλά φοβάμαι μετά μην πάει κάτι στραβά και την πατήσω. Για την ώρα και από την Λήμνο που βρίσκομαι μόνο με internet. Παρόλα αυτά ψήφισα το (3)

Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση, επειδή το poll είναι και στην αρχική σελίδα... Η δεύτερη επιλογή λέει: "Απρόσωπες και απόμακρες για το μέσω αγοραστή". Η λέξη μέσο γράφεται με ο, όχι ω.

Εγώ ψηφίζω την 4η επιλογή... Πιστεύω ότι μέσω Ίντερνετ δεν βλέπεις το προϊόν όπως είναι από κοντά. Όταν αγοράζεις π.χ. ένα κουτί, πρέπει να πας στο μαγαζί να το δεις από κοντά και να δεις αν τα πράγματα είναι όντως έτσι όπως τα περιγράφουν στο Ίντερνετ... Εξ' άλλου είναι και πιο ωραία να βγαίνεις βόλτα στη Στουρνάρη, παρά να κάθεσαι σπίτι σου και να σου τα φέρνουν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.