Jump to content



Aπλα μια ιδεα...


GoriLLakoS

Recommended Posts

...και μια παρακληση , εαν και εφοσον ειναι αυκολο.....:D

Μιας και εχει μεγαλωσει πολυ το thelab και τα θεματα ειναι παρα πολυ ,δεν θα ηταν καλο να κανουμε μια-δυο ακομα κατηγοριες που δεν εχουμε η που ειναι μεσα σε αλλες αλλα για να γινεται πιο ευκολα η αναζητηση κτλ???

ΠΧ να κανουμε μια κατηγορια ''μητρικες''

και να κανουμε μια με voltmods...

E?Τι λετε?

Τι λενε οι admin-mods και τα υπολιπα μελη???

:T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κακη ιδεα να υπαρχουν περισσοτερες κατηγοριες για να ειναι πιο ευκολη η αναζητηση αλλα ετσι θα ειναι ακομα πιο δυσκολο να επιλεξεις την πλεον καταλληλη κατηγορια για ενα νεο θεμα, οποτε πιθανον να δημιουργηθει μεγαλυτερο προβλημα, ειδικα για τους admin/mods που θα πρεπει να μετακινουν πολυ μεγαλυτερο αριθμο θεματων.

Link to comment
Share on other sites

πριν τα :T: και τα ;) και πριν αρχισουμε να χαιδευουμε ο ενας τον αλλο για τα οσα καναμε, μηπως να γινουμε λιγο πιο συγκεκριμενοι;

ποιες ειναι οι κατηγοριες που εγιναν μεγαλες και εχουν προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ έτσι πιστεύω για την συγκεκριμένη πρόταση θα βάλουμε 2 με 3 θέματα το μήνα για μητρικές και κάτι τρέχει στα γύφτικα! Απλά θα πρέπει κάποιο θέμα να εμφανίζεται στην επιλογή νέα θέματα κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διαστημα και όχι μεχρι να υπερκαλυφτεί.

Θυμάμαι ένα θέμα που έλεγε ως θέμα αυριο Σουηδία και το έβλεπα στα νέα τόσο καιρό που έλεγα πως αυτός που το έβαλε θα είχε προλάβει τον γύρω του κόσμου να κάνει και όχι μόνο μέχρι την Σουηδία να πάει. Αυτό ως παράδειγμα και χωρίς να θέλω να θείξω τον συγκεκριμένο :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween

Θυμάμαι ένα θέμα που έλεγε ως θέμα αυριο Σουηδία και το έβλεπα στα νέα τόσο καιρό που έλεγα πως αυτός που το έβαλε θα είχε προλάβει τον γύρω του κόσμου να κάνει και όχι μόνο μέχρι την Σουηδία να πάει.

:OT:

Εγω νομιζα πως αναφεροτυαν σε γνωστο αδμίνη :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οτι μια κατηγορια με μητρικες θα ηταν αναγκαια......γιατι τωρα ειτε τα βαζουμε στα chipsets...ειτε σε αλλες κατηγοριες και γινεται λιγο ενα ψιλομπερδεμα.......

και το cases,psu,modes.....ειναι πολυ γενικο.....!Περιεχει και Mods σε cases και voltmods....

Αρχική απάντηση από helloween

Kαι εγώ έτσι πιστεύω για την συγκεκριμένη πρόταση θα βάλουμε 2 με 3 θέματα το μήνα για μητρικές και κάτι τρέχει στα γύφτικα!

γιατι 2-3 θεματα????Δεν λεω να παρουσιασεις κατι η να το ανακοινωσεις σαν καινουριο....αλλα γενικα για μητρικες...πχ προβληματα,συμβατοτητες,ιδιαιτεροτητες,κτλ κτλ....

Μην ειστε τοσο αρνητικοι ρε σεις...συζητηση κανουμε....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πιστεύω στο "Τι-που-πόσο" καλό θα ήταν να γίνει και μια ενότητα οπου θα μπαίνουν οι ομαδικές παραγγελείες που τελευταία όλο και πληθαίνουν... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Σήμερα, στις 00:25]

πριν τα :T: και τα ;) και πριν αρχισουμε να χαιδευουμε ο ενας τον αλλο για τα οσα καναμε, μηπως να γινουμε λιγο πιο συγκεκριμενοι;

ποιες ειναι οι κατηγοριες που εγιναν μεγαλες και εχουν προβλημα;

Πιστεύω οτι η μητρική με τον επεξεργαστή είναι τα σημαντικότερα κομμάτια ενός υπολογιστή. Το TheLab εδώ υστερεί. Αναφέρεται σε Chipsets και οχι σε επεξεργαστές - μητρικές. Στα θέματα Chipsets θα έπρεπε να γράφουμε για Chipsets και όχι για επεξεργαστές - μητρικές. Επίσης, το BIOS Section μπορεί να καταργηθεί και να μεταφερθούν αυτά που έχουν γραφεί στο θέμα για τις μητρικές. Αναπόσπαστο κομμάτι τους είναι το BIOS.

Θα πρότεινα λοιπόν να αλλάξουν οι κατηγορίες ως εξής

Intel rigs

- Γενικη συζήτηση Intel πλατφόρμας

- Επεξεργαστές Intel

- Μητρικές για επεξεργαστές Intel

- Φορητοί υπολογιστές Intel πλατφόρμας

AMD rigs

- Γενική συζήτηση AMD πλατφόρμας

- Επεξεργαστές AMD

- Μητρικές για επεξεργαστές AMD

- Φορητοί υπολογιστές AMD πλατφόρμας

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες για φορητούς δε νομίζω οτι χρειάζεται... Ίσα ίσα που μπερδεύει περισσότερο πιστεύω...

Επίσης πιστεύω οτι τεράαααααααααστια ενότητα είναι η Software>Windows platform... Πιστεύω θα μπορούσε να χωριστεί πχ σε multimedia software/security software/internet software κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 11:31]

Αυτό που λες για φορητούς δε νομίζω οτι χρειάζεται... Ίσα ίσα που μπερδεύει περισσότερο πιστεύω...

Επίσης πιστεύω οτι τεράαααααααααστια ενότητα είναι η Software>Windows platform... Πιστεύω θα μπορούσε να χωριστεί πχ σε multimedia software/security software/internet software κτλ κτλ...

Οι φορητοί υπολογιστές αποτελούν ξεχωριστή κατηγορία που δεν πρέπει να υποτιμούμε.

Η γνώμη μου είναι οτι σταδιακά θα φτάσουμε σε ένα σημείο να έχουμε παράλληλα με τον επιτραπέζιο υπολογιστή και από ένα φορητό, για να κάνουμε τη δουλειά μας και για διασκέδαση.

Προς το παρόν η αγορά είναι ακόμα ανώριμη και βλέπουμε τους φορητούς να προσπαθούν να μιμηθούν σε δυνατότητες τους επιτραπέζιους. Σταδιακά όμως βλέπω να ξεχωρίζουν αυτές οι δυο κατηγορίες, με τους φορητούς να γίνονται όλο και πιο εργονομικοί στο δρόμο. Αυτό σημαίνει ελάχιστη κατανάλωση, ελάχιστο βάρος, μικρό μέγεθος (15άρα οθόνη το πολύ) και ταχύτατη ασύρματη συνδεσιμότητα.

Δεν μπορούμε να την αγνοήσουμε αυτή την κατηγορία. Εξ άλλου ήδη υπάρχει στο TheLab. Μόνο που μου φαίνεται οξύμωρο, οι επιτραπέζιοι να ξεχωρίζουν σε κατηγορίες Intel - AMD, ενώ το "mobile computing" να βρίσκεται ενιαίο στην κατηγορία "Γενική συζήτηση γύρω από τους υπολογιστές και τα περιφερειακά τους". Συμφωνώ με το TheLab όμως που ξεχώρισε τους φορητούς από τους υπόλοιπους υπολογιστές και γιαυτό πρότεινα οι φορητοί να μη συμπεριλαμβάνονται στις ενότητες Επεξεργαστές και Μητρικές αλλά να έχουν δική τους ενότητα κάτω από τις κατηγορίες Intel - AMD.

Για την πλατφόρμα των Windows το μόνο ίσως που θα έπρεπε να γίνει είναι να προστεθεί νέα κατηγορία Windows 64 Platform και η υπάρχουσα να μετονομαστεί σε Windows 32bit Platform, ώστε να ξεχωρίζουν τα προγράμματα και οι οδηγοί που τρέχουν σε 64bit και να μη δημιουργήσουν σύγχιση μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, γιατί με παρεξηγούνε όλοι σήμερα;;; :p

Και πάλι παρεξήγησις... :p Εννοώ οτι δεν χρειάζεται στην κατηγορία Intel και AMD... Καλά είναι εκεί που είναι, αυτό εννοώ... Σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ τη χρησιμότητα των φορητών υπολογιστών... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.