Jump to content



ποιο linux προτεινεται?


atzir

Recommended Posts

Προσπάθησα πριν από 10 μήνες να βάλω linux αλλά είχα προβλήματα με τους drivers της κάρτας γραφικών, της κάρτας ήχου και της κάρτας network. Σημειώστε ότι οι δυο τελευταίες είναι onboard στην motherboard.

Σε κάποιες εκδόσεις με live cd είχα τα ίδια προβλήματα.

Θα ήθελα να μου πείτε ποια έκδοση μπορώ να βάλω που θα είναι εύκολη στην εγκατάσταση και θα αντιμετωπίσω τα λιγότερα προβλήματα.

Το μηχάνημα είναι αυτό που φαίνεται πιο κάτω.

Ευχαριστώ

MW XP Pro SP2_Intel Pentium 4 540, 3200 MHz_Asus P5GD2, Intel Grantsdale i915P_1024 MB (DDR2-533 DDR2 SDRAM)_nVIDIA GF 6600 PCI-E (256)_SONY SDM-HS74 DVI-D_WDC WD1200JD-22HBB0,WD1200JD-00GBB0,WDC WD800JD-00JNA0_NEC DVD_RW ND-3520A_ASUS DVD-E616P2_ Marvell Yukon 88E8053 PCI-E Gbit Ethernet Controller_VIA OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller_PCI SoftV92 Modem_HP 7400_HP ScanJet 5300C/5370_Pinnacle PCTV_LGTCH Cordless RumblePad 2 USB_Avast home

Link to comment
Share on other sites

Knoppix - kanotix τα δοκιμάζεις (ως live cd) και βλέπεις αν σου κάνουνε, και μετά τα κάνεις εγκατάσταση:)

και το suse 10 και τα ubuntu είναι καλά από άποψη plug n play, αλλά δε νομίζω τόσο καλά όσο τα πρώτα;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

sotiri και MaGiCMaN ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Σήμερα και εγώ μπήκα λίγο στα βαθιά. Χθες κατέβασα το linux knoppix 4.0.2 live cd για να δοκιμάσω και να δω τι προβλήματα θα έχω.

Λοιπόν, πολύ καλό μέχρι και φανταστικό, παρ όλο που δούλευαν από το cd είναι αρκετά γρήγορα. Όλα δούλεψαν κανονικά εκτός της κάρτας network που είναι βέβαια βασικό για την ADSL, για την οποία δεν βρίσκει drivers (στο site της asus πιστεύω ότι κάτι θα βρω).

Η αλήθεια είναι ότι είμαι άσχετος με το άθλημα αυτό αλλά κάθε αρχή και δύσκολη, με λίγη υπομονή και επιμονή όλα γίνονται.

Σίγουρα χρειάζομαι την βοήθεια σας, τις προτάσεις σας και την εμπειρία σας, έστω και για κάποια άλλη έκδοση που μπορεί να είναι καλύτερη για μένα σαν αρχάριος και να έχω λιγότερα προβλήματα.

Αναμένω απατήσεις σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γράψε "lspci" σε ένα terminal να δούμε τι κάρτα είναι και τι module πρέπει να ενεργοποιήσεις.

Μετά γράψε ένα "lsmod" στο term πάλι να δούμε αν είναι φορτωμένη.

Η έντολή βασικά είναι "ifconfig eth0 192.168.0.10/24 up", αλλά αν δεν της έχει ενεργοποιήσει το module δεν πρόκειται να παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι onboard στην motheboard και είναι η παρακάτω:

<Marvell Yukon 88E8053 PCI-E Gbit Ethernet Controller>

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

--------------------------------------------------------------------------------

MW XP Pro SP2_Intel Pentium 4 540, 3200 MHz_Asus P5GD2, Intel Grantsdale i915P_1024 MB (DDR2-533 DDR2 SDRAM)_nVIDIA GF 6600 PCI-E (256)_SONY SDM-HS74 DVI-D_WDC WD1200JD-22HBB0,WD1200JD-00GBB0,WDC WD800JD-00JNA0_NEC DVD_RW ND-3520A_ASUS DVD-E616P2_ Marvell Yukon 88E8053 PCI-E Gbit Ethernet Controller_VIA OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller_PCI SoftV92 Modem_HP 7400_HP ScanJet 5300C/5370_Pinnacle PCTV_LGTCH Cordless RumblePad 2 USB_Avast home

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για να απαντηση καποιος στην ερωτηση σου "τι linux" να βαλω (η σωστη ερωτηση ειναι "Τι GNU/Linux να βαλω?"), θα πρεπει να μας πεις τι θελεις να κανεις με το GNU/Linux

Αλλες διανομες ειναι καταληλες για desktop enviroment και αλλες για server.

My personal favorite Debian το οποιο ειναι 100% GNU/Linux

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 10:54]

GNU/Linux το λέει μόνο ο stallman πιστεύω.

και οσοι γνωριζουν...

Αλλωστε υπαρχει και το GNU/Hurd

To debian εχει ενα distro GNU/Hurd

Μην ξεχνας οτι linux ειναι στην ουσια ο kernel πανω στον οποιο ο Λινους κολλησε το GNU. Εκ παραδρομης ολο το λειτουργικο ονομαζετε linux (προφερετε Λίνουξ και οχι Λάινουξ οπως μερικοι αμορφωτοι αμερικανοι το αποκαλουν) :toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από orion

και οσοι γνωριζουν...

Αλλωστε υπαρχει και το GNU/Hurd

To debian εχει ενα distro GNU/Hurd

Μην ξεχνας οτι linux ειναι στην ουσια ο kernel πανω στον οποιο ο Λινους κολλησε το GNU. Εκ

παραδρομης ολο το λειτουργικο ονομαζετε linux (προφερετε Λίνουξ και οχι Λάινουξ οπως μερικοι αμορφωτοι αμερικανοι το αποκαλουν) :toomuchne

εγώ δεν ξεχνάω, αλλά με αυτή τη λογική, δε θά πρεπε να μου λες για GNU/Hurd αλλά για GNU/Mach3 :p :P :p

σοβαρά τώρα, GNU/Linux είναι όντως το σωστό, όπου Linux = Kernel, αλλά έχει επικρατήσει Linux να λέμε όλη τη διανομή (π.χ. SuSE Linux). Οπότε το λέμε linux και είμαστε ok.

’λλωστε δε μετράει το πώς το λέμε, αλλά το τι είναι ;):D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

γιατί ο λίνους και όχι ο λαινους?

έχεις ακούσει τον ίδιο να προφέρει το όνομα του?

νομίζω ότι η φινλανδική δεν έχει το i σαν άι.

(mika hakkinen που λέμε :p )

EDIT:

μόλις έβαλα μια φινλανδική εκφώνηση και λέγεται Λίνους.

από μια ταινιούλα The Code - Linux.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

γιατί ο λίνους και όχι ο λαινους?

έχεις ακούσει τον ίδιο να προφέρει το όνομα του?

ΝΑΙ !

σε ολα τα σοβαρα distro υπαρχει μεσα ενα .au αρχειο οπου ο ιδιος ο Λινους προφερει το ονομα του αλλα το Linux ..

http://www.paul.sladen.org/pronunciation/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Knoppix - kanotix τα δοκιμάζεις (ως live cd) και βλέπεις αν σου κάνουνε, και μετά τα κάνεις εγκατάσταση:)

:o 1) To knoppix ειναι σαν το knopel?

:o 2) σε τι πρεπει να εχω φορμαρει το δισκο για να το περασω?

:o 3) και το paritition που θα χρησημοποιω σαν αποθυκη για να μπαινω και απο windows και απο linux σε τι το φορμαρω σε fat32?

Link to comment
Share on other sites

1)Ναι αλλά το knopel είναι μεταφρασμένο στα Ελληνικά.

2)Θα στο φορμάρει αυτό σε κάποιο fs του linux.

3)Ναι fat32 είναι καλή επιλογή και μπορεί να διαβαστεί και να γραφτεί άνετα και από τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Seeker

Αυτό για το Ubuntu πάρτο πίσω :boxed::p

εντάξει, το unstable είναι με άλλο περιτύλιγμα.

αν θες το περιτύλιγμα (guitools, κοινότητα, forums κλπ) βάλτο.

εγώ το προτιμό σκέτο.

είναι θέμα γούστου;):p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.