Jump to content



athlon xp 2400+ ,1024 ram,asus a7n8x2.0


tavani

Recommended Posts

o uπολογιστης μου εχει τα εξης χαραχτηριστικα¨

amd 2400+ speed 2,00ghz

memory 1024

motherboard asus a7n8x2.0

μπορει καποιος να μου πει σας παρακαλω τις σωστες ριθμησεις για το bios?

εχω κανει καποιες δοκιμες αλλα το pc ΣΕΡΝΕΤΑΙ

δεν ξερω και πολλα. . .

δεν θελω να κανω overlocking απλα θελω να εχω τις καταλληλες ριθμησεις για ενα σταθερο συστημα και μετα βλεπουμε. . .

αν μπορει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμησω ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ :p

Link to comment
Share on other sites

εκανα format και ειχα αλλαξει και τις ριθμησεις τοu bios

αντι να μπαινει στην μια σειρα στα windows μπαινει στις 6-7!!

το μονο που μπορει να φταιει ειναι οι ριθμισεις που ειχα αλλαξει ή ο σκληρος,πιστευω οτι ο σκληρος δεν εχει χαλασει αρα ειναι οι ριθμισεις του bios (λογικα παντα)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλε μου, είχα αυτό το σύστημα, [AMD AthlonXP 2500+@3200+][ASUS A7N8X-Deluxe][ASUS 9600XT@core:513mhz||mem:702DDR][PC3200DDR TWINMOS 2x512MΒ(2.5-3-3-8)][PEGASUS 400W][WD 40GB][AquaMark3:35174][3DMark03:4324]

[3DMark05:1761][Catalyst:4.9].

Δεν κάθησαν να μετρήσω πόσες γραμμές περνούσαν. Το σύστημα το έχω φτάσει μέχει τα 11*211fsb άρα 2327mhz περιπου και τις μνήμες 2-3-2-5. Όλα με τα ρεύματα στα μαμίσια, δεν χρειάστικε να τα πειράξω. Το μηχάνημα ήταν σταθερότατο και όσο ταχύ μπορούσα να το πάω.

Τα παιχνίδια έτσι κι έτσι αλλά κατά τα άλλα δεν ζορίστικα σε κάτι.

Τα windows τα έχω από την αρχή σε partition αλλά και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο θα βηθούσε στην ταχύτητα.

Anyway, θα σου πρότεινα απλώς μια καλύτερη κάρτα agp, pc3200 μνήμες, ένα τροφοδοτικό 400W και πάνω. Το μηχάνημα δυστυχώς έπρεπε να το δόσω στον ξάδερφό μου διότι του έκαψα το παλιό, κάτι σε AthlonXP 1800+ και μπήκα σε έξοδα. Αλλιώς μια χαρά θα ήταν μέχρι και τώρα. Αν πετούσα την 9600ΧΤ και τσιμπούσα μια 6600GT ή ακόμη καλύτερα μια 6800GT σε agp όλα θα ήταν σούπερ.

Από το bios τώρα, τι να πω, εδώ θα βρείς απαντήσεις.

http://www.hexus.net/content/item.php?item=561&page=5

Αν έχεις άλλες απορείες πές μου ξανά. Να πάω και να δω το παλιό σύστημα διότι το ξέχασα το bios πως διαμορφώνεται ώστε να σου πω ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

εχω την asus 6600gt agp,εχω 4-5 μερες που την εχω παρει ,ετρεξα και το 3dmark05 και εβγαλα αποτελεσμα 7100,ειναι καλο;

θα προσπαθησω να κανω και overlocking sto cpu να δω τι παιζει,εχω 400τροφοδοτικο,αλλα εχω πανω 2 σκληρους,2 cd-rom,σικωνει το τροφοδοτικο overlocking;

Link to comment
Share on other sites

για αρχή μην κάνεις τίποτα επειδή σε βλέπω να ζητάς ρυθμίσεις για dfi nf4. :p

ανοιξε το κουτί,πάρε τις ram στα χέρια και googlαρε τα serial number απο τα chip για να δεις τι είναι.γενικά μάθε καλά τι hardware εχεις πριν πας να το κλοκάρεις.επίσης το οτι περνάνε 6-7 γραμμές έχει να κάνει είτε με το πόσο <<συγκροτημένος είναι ο δίσκος σου>> είτε με το πόσο έχεις φορτώσει τα Win είτε,συνήθως,και με τα δύο.Δεν πρέπει να έχει να κάνει με hardware εκτός και αμα έχεις σκαλίσει τα timmings στις μνήμες και είναι σε φάση που την παλεύει.όσο για το 2005 θα γαργαληθεί αμα κλοκάρεις το cpu,ειδικά στην περίπτωση του βετεράνου XP.Τώρα στο 2003 μπορεί να δεις και 7101 :p

Μάκια!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tavani [Σήμερα, στις 14:29]

εχω την asus 6600gt agp,εχω 4-5 μερες που την εχω παρει ,ετρεξα και το 3dmark05 και εβγαλα αποτελεσμα 7100,ειναι καλο;

θα προσπαθησω να κανω και overlocking sto cpu να δω τι παιζει,εχω 400τροφοδοτικο,αλλα εχω πανω 2 σκληρους,2 cd-rom,σικωνει το τροφοδοτικο overlocking;

Ίσω το τροφοδοτικό να θέλει λίγο παραπάνω, ίσως 420W+, κατά τα άλλα φίλε μου μια χαρά είσαι.

Ο 2400+ πόσα mhz fsb default έχει και πόσο πολλαπλασιαστή?

Link to comment
Share on other sites

Το CPU-Z το έχεις? Πόσταρε και κάνα screen shot, με την πρώτη εικόνα που σου βγάζει και μετά με το tag που γράφει memory. Για να δούμε.

Αλλά μάλλον είναι αυτό που σου είπε και ο Arapis.

Δηλαδή, πρώτα δες αν τα windows είναι σωστά εγκατεστιμένα. Μετά φρόντισε το hardware.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το σύστημα είναι αρκετά παλιό.

Μια πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνεις είναι να έχεις μνήμες pc3200 ή αλλιώς DDR400.

Θα σου δόσουν τη δυνατότητα να σφίξεις τα timings σε 2-2-2-5 στα 133mhz που είσαι. Κάτι θα κερδίσεις από εκεί.

’κου για να μην κουράζουμε το thred θα πάω να δω το pc και αν μπορέσω θα ποστάρω φώτος για να σου λυθούν οι απορείες. Πιο αργά το βράδυ ή αύριο. ο.κ.?

Link to comment
Share on other sites

τι chip εχουν οι μνήμες σου ρε ταβάνι?τουλάχιστον έχεις την απόδειξη η κάτι που να μπορεις να μάθεις τι είναι? δοκιμασε στο bios 12x166 και Tras 7,cas latency η cl 2.5 και τα άλλα 2 αστα/βαλτα 3αρια.επισης για να μας βοηθήσεις να σε βοηθήσουμε κατέβασε το everest απο το section tools στην κεντρική του lab και δες απο κει το memory spd

133 fsb τα σκοτώνει όλα.θα σου έλεγα να δοκιμάσεις 10χ200 αλλα σαν να θυμάμαι ότι είχε πρόβλημα με το 10 multi to asus

Αμα ψήνεσαι για δοκιμή κλασικα 7-3-3-2.5,αντε και 2.8V στις μνήμες και 10χ200

Link to comment
Share on other sites

Device Description

DIMM1: 512 MB PC3200 DDR SDRAM

DIMM3: 512 MB PC3200 DDR SDRAM

Field Value

Memory Module Properties

Serial Number None

Module Size 512 MB (2 ranks, 4 banks)

Module Type Unbuffered

Memory Type DDR SDRAM

Memory Speed PC3200 (200 MHz)

Module Width 64 bit

Module Voltage SSTL 2.5

Error Detection Method None

Refresh Rate Reduced (7.8 us), Self-Refresh

Memory Timings

@ 200 MHz 3.0-4-4-8 (CL-RCD-RP-RAS)

Memory Module Features

Early RAS# Precharge Not Supported

Auto-Precharge Not Supported

Precharge All Not Supported

Write1/Read Burst Not Supported

Buffered Address/Control Inputs Not Supported

Registered Address/Control Inputs Not Supported

On-Card PLL (Clock) Not Supported

Buffered DQMB Inputs Not Supported

Registered DQMB Inputs Not Supported

Differential Clock Input Supported

Redundant Row Address Not Supported

ευχομαι να σας βοηθησα να καταλαβετε τι συστημα εχω

:blink:

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο επειδη σας κουραζω και εγω με τις ερωτησεις μου υπαρχει καποιο site ή καποιος οδηγος να καθησω σιγα σιγα να το διαβασω και να καταλαβω τι παιζει με τις μνημες και τα σχετικα? ξερω καποια βασικα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας στο 05 επειδη εχουμε παρομοιο συστημα εγω με μια αυξηση 34ΜΗz στο fsb ειδα διαφορα....15 ποντους....:tomato: :tomato: :tomato:

οποτε...αμα κλοκαρει καλυτερα η καρτα θα βγαλεις καλυτερα αποτελεσματα

motherboard asus a7n8x2.0 ειχα κι εγω αλλα μεχρι 221 καταφερα και πηγα fsb ...η συγκεκριμενη μητρικη δυστηχως (αν και παρα πολυ σταθερη ) δεν ειναι για πολλα

σωστα οπως ειπαν τα παιδια κοιτα να παρεις μνημες

ΕΔΩ μπορεις να δεις διαφορα για τις μνημες

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, συγνώμη που άργησα αλλά δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ και δεν είδα το παλιό μου σύστημα.

Πάρε όμως μια διεύθυνση που πιστεύω θα σε βοηθήσει.

http://www.amdzone.com/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=2&page=1

Επίσης έχω και κάτι εκτυπομένες σελίδες από ένα site που με βοήθησε πάρα πολύ. Θα βρώ το site και θα σου δώσω Link.

Link to comment
Share on other sites

Το σκορ σου στο 3dmark 05 είναι καλό.

Οι περισσότεροι 2400 + μπορούν αν δουλέψουν με άνεση 200fsb*11 με 1,75 τάση και μια καλή ψυκτρούλα σε ένα ευάερο κουτί με τουλάχιστον 2 ανεμιστήρες.

Από εκεί και πέρα εγώ τον δικό μου τον είχα φτάσει 12*200 με 1,9Vcore με μια ψήκτρα Volcano 11

Μετά με υδρόψυξη τον έφτασα στα 2620 12*218fsb η μητρική μου ήταν μια NF7.

Τέλος πάντων το πόσο γρήγορα κάνουν εκκίνηση τα win δεν έχει να κάνει με την cpu σου ή τη μνήμη σου

Ρίξε μια ματιά στο δίσκο σου.

Και δες αν είσαι ευχαριστημένος με τις εφαρμογές που τρέχεις και άσε τις μπάρες που περνούν κατά την εκκίνηση

Έχω δει σε πολλά τελευταία pc με P4 και Α64 αργούν να μπουκάρουν win αυτό δε συμβαίνει ότι δεν αποδίδουν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tavani

ok man,atlon xp στα 2400+ εχω,εμενα η απορια μου ειναι αν εχω εκμεταλευτει οτι εχω επειδη τις ριθμησεις στο βιος τις εχς βαλει στην χοντρο-τυχη!

Αν φοβάσαι πάντως για τις ρυθμίσεις του BIOS μία είναι η λύση...

Διαβάζεις καλά τις οδηγίες του και μετά κάνει Reset στα Default και ξαναξεκινάς να ρυθμίζεις από την αρχή...

Η συμβουλή μου βέβαια είναι να παίξεις στα deufault χωρίς να πειράξεις αρχικά τίποτα, να κάνεις defragment στο σκληρό σου και γενικά να κοιτάξεις να απεγκαταστήσεις ότι τυχόν άχρηστα προγράμματα έχουν φορτωθεί και κάνουν load στην εκκίνηση (που φαντάζομαι οτι θα υπάρχουν και θα σε καθυστερούν πολύ) και μετά απ'όλα αυτά αν ακόμα δεν είσαι ικανοποιημένος από το μηχάνημά σου να αρχήσεις να πειράζεις τάσεις, timings, συχνότητες κτλ (και αυτά σιγά σιγά και με μικρά βήματα ελέγχοντας πάντα τη σταθερότητα του μηχανήματός σου)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.