Jump to content



H συντριβή της Intel...


Wizard!

Recommended Posts

οχι οτι εχω κατι με την INTEL και την IBM αλλα πλεον το μελλον ανοικει στην AMD μιας και ολα τα παραπανω που υποθηκαν.Εγω ξεκινησα καπου μεσα στο 1995 με εναν 486/100 και ως το 2004 ακολοθουσα την πορεια της ιντελ ...ματαια πια μιας και η Amd διορθωσε πολλα πραγματα απο την αρχιτεκτονικη των επεξεργαστων της τους εκανε πιο εξυπνους και πιο γρηγορους ενω η ιντελ εμεινε στα παλαια προτυπα παιζοντας με τα gigahertz και προσπαθοντας να μας περασει ενα κλιμα ενθουσιασμου.Ματαια ομως!

Η ΑΜD ειναι η κοιμισμενη πριγκιπισσα που ξυπνησε και εχει βαλει στο ματι να παρει μεγαλο κομματι απο την πιτα του κολοσσου ιντελ.Τωρα και με το νεο εργοστασιο της δρεσλης ειναι ενα βημα πιο κοντα στην πραγματοποιηση των στοχων της.Amd λοιπον και linux αν θελουμε να ξερουμε προς τα που βαδιζουμε!

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 14:01]

Εχει και δρακο το παραμυθι??? :D :D :D

Φιλικα παντα...

Για δρακο σιγουρα ποσο μαλλον δρακους και βαμπιρια που μας πιναν το αιμα με το καλαμακι...:p

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω κι εγώ πως το η δύναμη των intel έχει αρχίσει να τελειώνει.

Η AMD τα τελευταία χρόνια έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και πλέον είναι στην κορυφή.

Αυτό συμφέρει όλους μας και σε τιμές και σε απόδοση.

Κι οι εταιρείες το συμφέρον τους κοιτάνε κι εμείς το δικό μας, γι'αυτό κι εγώ συνεχίζω σε AMD πλατφόρμα γιατί με συμφέρει.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι ειμαι demi οπως με λεει και ο hipro......και με κατι τετοια thread με τοσο αστειους χαρακτηρισμους στις επικεφαλιδες καθομαι και γελαω.......χαχαχα...τι πλακα και αυτη....loooool@τιτλος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης

Eγω παλι ειμαι demi οπως με λεει και ο hipro......και με κατι τετοια thread με τοσο αστειους χαρακτηρισμους στις επικεφαλιδες καθομαι και γελαω.......χαχαχα...τι πλακα και αυτη....loooool@τιτλος

Ναι ρε συ..ειναι σα να ακουω δημοσιογραφο της tv:

''Σαλος ξεσπασε απο το ξεσπασμα της ξαδερφης του πατερα του Περικλη......''

Μας κολησανε το μικροβιο της υπερβολης....

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως η δυστυχως ομως η AMD παραμενει μειονοτητα.δεν ειναι ολοι υποψιασμενοι για την "ανωτεροτητα" των AMD

δεν υποστηριζω οτι ειναι καλυτεροι ντε και καλα.στα παιχνιδια ΝΑΙ ισως ειναι λιγο καλυτεροι

ειναι παρα πολλοι αυτοι που 8ελουν εναν υπολογιστη ΠΕΝΤΙΟΥΜ ,χωρις να ξερουν τι ειναι,απλα επειδη το εχουν ακουσει καπου η επειδη το ΣΥΝΙΣΤΑ ο υπαλληλος στο supermarket πληροφορικης(συνηθως ειναι ενημερωμενοι για ΟΛΕΣ :tomato: τις τελευταιες εξελιξεις και δεν εχουν διαθεση να πουλησουν σαβουρα :tomato: )

κοιταξτε επισης διαφορες συνθεσεις σε διαφημιστικα φυλλαδια,που ξεστοκαρουν οτι σαβουρα εχει μεινει σε 600 ατοκες δοσεις

προσφατα φιλος linux-ας αγορασε συστημα με P4 χωρις να ρωτησει η να το ψαξει λιγο παραπανω.εβαλε μαλιστα και φοβερη VGA με 256MB RAM γιατι ηθελε να παιξει και κανα game.μετα απο συνεχεις ερωτησεις μου,κοιταξε την προσφορα και ηταν η φοβερη 6200

τουλαχιστον το 80% των καταναλωτων ασχολειται με τα GHz και την ποσοτητα της μνημης και αν ειναι ομορφο το case

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ πιστεύω οτι στο σημείο που έχουμε φτάσει, ο επεξεργαστής παίζει πολύ μικρότερο ρόλο στις επιδόσεις. Πιστεύω πως 1000 φορές καλύτερα είναι κάποιος που θέλει να αυξήσει τις επιδόσεις του συστήματός του να κοιτάξει να αλλάξει μνήμες ή κάρτα γραφικών ή να στήσει raid παρά να αλλάξει cpu...

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη τελευταία ελπίδα της intel κατέ με είναι οι επερχόμενοι διπύρηνοι yonah. Φυσικά με την προυπόθεση ότι θα ανεβαίνουν αρκετά και θα ξεκινούν από τα 2500 και πάνω, και να μπαίνουν σε socket που δεν θα χρειάζεται αντάπτορες και κάποιο γ@μημένο

chipset :whip: που δεν θα αλλάζει κάθε μήνα και φυσικά θα είναι φθηνοί. Or else :rip:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με κρατάει στην Intel είναι το ΗΤ καθώς χωρίς αυτό είμαι ανάπηρος....

Και όταν βγουν οι yonah μάλλον πάλι αυτούς θα προτιμήσω γιατί θα έχω σύνολο επεξεργαστών (virtual & physical) 4, που στα μάτια μου σημαίνει 4 εφαρμογές ανοιχτές χωρίς μείωση της απόδοσης (θεωρητικά)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod

Η μόνη τελευταία ελπίδα της intel κατέ με είναι οι επερχόμενοι διπύρηνοι yonah. Φυσικά με την προυπόθεση ότι θα ανεβαίνουν αρκετά και θα ξεκινούν από τα 2500 και πάνω, και να μπαίνουν σε socket που δεν θα χρειάζεται αντάπτορες και κάποιο γ@μημένο

chipset :whip: που δεν θα αλλάζει κάθε μήνα και φυσικά θα είναι φθηνοί. Or else :rip:

Συμφωνω Γιωργο

Αυτη η ''ανωμαλια''της Ιντελ ν'αλλαζει συνεχεια chipset μου τη δινει.. :TD:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τους προλαλησαντες

ειναι πραγματικα αστειο το θεμα πλεον....

μακαρι να ταν αλλες δυο οι εταιρειες

να ειχανε μεγαλυτερο συναγωνισμο

και να απολαμβαναμε χαμηλοτερες τιμες σαν καταναλωτες...

και οσο για τις διαφορες στις επιδοσεις... εξ αιτιας του επεξεργαστη καθαρα,

πραγματικα αν μιλαμε για γενικη χρηση και οχι για μετροπρογραμματα και συγκεκριμενες εφαρμογες που ωφελουν το ενα ή το αλλο στρατοπεδο,

τοτε κατα την ταπεινη μου γνωμη , δυσκολα τις αντιλαμβανεται κανεις απο ενα σημειο και μετα..

οπως σωστα ειπε και ο Nagr πριν

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα ο τίτλος όντως είναι κοροϊδευτικός, άλλωστε δε θα έλεγα να μπει σε section διαμάχες :p

Από την άλλη, με τον Dual Core πιστεύω ότι το ΗΤ πάει περίπατο... Είχα Intel, πήγα σε AMD και όντως φάνηκε η έλλειψη του ΗΤ σε μερικά σημεία, αλλά τώρα με τον DC δεν υπάρχει καμμία διαφορά. Και δεν το λέω από την άποψη ταχύτητας, αφού σίγουρα οι 2 επεξεργαστές είναι ταχύτεροι από έναν με ΗΤ, αλλά γενικά ότι το σύστημα δεν κολλάει πουθενά.

Από την άλλη, όπως πολύ σωστά ειπώθηκε, οι δίσκοι παίζουν ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο πλέον στην ταχύτητα του όλου συστήματος. Όχι όμως ότι δεν παίζει ο επεξεργαστής... Μην τρελλαθούμε κιόλας...

Εγώ αυτά που ήθελα να επισημάνω ήταν δύο πράγματα:

1. Το ότι στους τομείς που υστερούσε η AMD (video, audio, compression), τώρα πιά υπερισχύει, και με εφαρμογές που εκμεταλεύοντε το ΗΤ, όχι όμως το DC.

2. Ότι τελικά τα μετροπρογράμματα έχουν ΕΝΤΕΛΩΣ άστοχα αποτελέσματα και στην πράξη δεν παίζουν απολύτως κανένα ρόλο, παρά μόνο αν θα είναι το ονοματάκι μας πρώτο σε κάποια λίστα...

EDIT: Και φυσικά όλα αυτά με μνήμες DDR400... Τι προβλέπετε να γίνει με τις DDR2...?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δε βλέπω καμιά συντριβή............

Τα τεστ του θωμά βέβαια είναι λίγο κουλά ως προς τα αποτελέσματα.

Σε άλλο είναι πιο γρήγοροι οι σεμπρον από Ρ4, σε άλλο παλιοί επεξεργαστές είναι πιο γρήγοροι από από αντίστοιχους καινούριους, και όσον αφορά τα παιχνίδια, στο Doom3 στα 1280 ένας απλός 3,6 Ρ4 ρίχνει σε FX.

Οπότε μην βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα...

Το βασικό πλεονέκτημα που έχουν οι AMD είναι το ότι απλά είναι φθηνότεροι και κλοκάρουν πιο εύκολα περισσότερο από τους P4. Από επιδόσεις σε default οι διαφορές πλέον είναι πολύ μικρές. Συν του ότι αν είχαν ίδια τιμή, δε νομίζω να έπαιρναν πολλοί AMD...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Santa Cruz

Για δρακο σιγουρα ποσο μαλλον δρακους και βαμπιρια που μας πιναν το αιμα με το καλαμακι...:p

ενω η ΑΜΔ χαριζει..

ρε παιδια απο που παιρνετε τσαμπα ΑΜΔ να παρω και εγω???Γιατι ειστε τοσο παρτακιδες??

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τις τιμές πάντως δεν πιστεύω οτι ισχύει τόσο πλέον αλλά επι εποχής socket A σίγουρα ίσχυε. Θυμάμαι που διάβαζα τότε στα περιοδικά συνέχεια ανακοινώσεις για μείωση τιμών απο την AMD, και να βλέπεις τους αντίστοιχους Intel γύρω στις 20000δρχ και βάλε πάνω...

Η Intel πάντως περνάει μια ψιλοκρίση και κατα τη γνώμη μου δεν πρέπει να λέμε η τάδε εταιρία είναι καλύτερη απο την τάδε αλλά το τάδε προϊόν καλύτερο απο το άλλο γιατί πολύ εύκολα τα πράγματα μπορούν να αναστραφούν. Επίσης καλό είναι που υπάρχουν πάνω απο μια εταιρίες γιατί αν υπήρχε μόνο μία, είτε αυτή λεγόταν Intel είτε AMD είτε Μήτσος είτε Μπάμπης, σίγουρα τα πράγματα θα ήταν πολύυυ χειρότερα απο σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 18:08]

ενω η ΑΜΔ χαριζει..

ρε παιδια απο που παιρνετε τσαμπα ΑΜΔ να παρω και εγω???Γιατι ειστε τοσο παρτακιδες??

κανενας δεν χαριζει,το τσαμπα πεθανε!!αλλα η διαφορα παραμενει!!αν καποιος θελει να παρει εναν οικονομικο (σχετικο ειναι αυτο παντα!!) επεξεργαστη εχει να διαλεξει αναμεσα σε δυο πρωτα σταδια. ιντελ 3.0 στα 189 ευρω και amd 3000+ στα 130!!θα μου πεις ο 3000+ καταργηθηκε γι αυτο ειναι τοσο φτηνος.υπαρχει ακομα αναμεσα μας ομως!!!ακομα και ο 3200+ εχει 169 ευρω.τουλαχιστον για μενα η διαφορα ειναι φανερη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sbeetle [Χθες, στις 19:30]

Σε άλλο είναι πιο γρήγοροι οι σεμπρον από Ρ4, σε άλλο παλιοί επεξεργαστές είναι πιο γρήγοροι από από αντίστοιχους καινούριους, και όσον αφορά τα παιχνίδια, στο Doom3 στα 1280 ένας απλός 3,6 Ρ4 ρίχνει σε FX.

Ορίστε? Για ξαναδές το τέστ.... Χώρια που μιλάς μόνο για ΜΙΑ περίπτωση, αλλά λέω, για ξαναδές το...

Μήπως έχουν φρανάρει ΟΛΟΙ (εκτός από 3-4 τελευταίους) στα 80κάτι fps? Μήπως τους κολλάει η vga?? Λέω μήπως? :getlost:

Σημειωτέων δε, ότι μιλάω για την κορυφή. Δεν παραβλέπω ότι παρακάτω σε παλαιότερα μοντέλα υπάρχει ισοκατανομή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.