Jump to content



raid 0 με τρεις σκληρους γινεται?


Guest Insane

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Insane [Σήμερα, στις 19:59]

ρε παιδια εχω μια απορια.Οι πιθανοτητες να σκασει ενας σκληρος οταν ειναι σε raid 0 εναι περισσοτερες απο το να τον χρησημοποιεις μονο του?Ρωταω γιατι το βλεπω παντου οταν αναφερονται σε raid 0.

Κάθε δίσκος έχει κάποιες πιθανότητες να σκάσει. Όταν τους βάζεις σε Raid0 κατά κάποιο τρόπο, προσθέτεις τις πιθανότητες γιατί όποιος και να σκάσει, σκάει όλο το Raid.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τοτε.Να πω την αληθεια οταν ηταν να κανω το raid 0 μονος φοβος μου ηταν αυτος.Στην τελικη,τοσα χρονια με τους υπολογιστες και δεν μου εχει σκασει ποτε σκληρος,τωρα θα το κανει?:getlost:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Πράγμα που μάλλον επιβεβαιώνει ότι τον αλγόριθμο δεν τον κάνει το NF4...

Υποθέτω ότι υπονοείς ότι τον κάνει ο P4....

Ενδιαφέρουσα σκέψη....αν και καλό θα ήταν να είχαμε και κάτι πιο χειροπιαστό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Insane

Ενταξει τοτε.Να πω την αληθεια οταν ηταν να κανω το raid 0 μονος φοβος μου ηταν αυτος.Στην τελικη,τοσα χρονια με τους υπολογιστες και δεν μου εχει σκασει ποτε σκληρος,τωρα θα το κανει?:getlost:

Έχε υπόψιν ότι οι δίσκοι είναι το Νο.1 σε θνησιμότητα κομμάτι των υπολογιστών (λόγω μηχανικών μερών).

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος και το ich7r της Intel εχει δυνατοτητα raid5

και με αποτελεσματα καλυτερα του nf4

αν και πραγματικα η σωστη λυση για raid5 , κυριως λογω cpu utilization,

ειναι ενας ξεχωριστος sata raid controller

Link to comment
Share on other sites

Για το chipset της Intel επιβεβαιώνω και εγώ. Μια ερώτηση:στο Intel ich6r μπορούσες να κάνεις RAID στα Windows Xp απλά προσθέτωντας τον 2ο δίσκο, χωρίς δηλαδή να χρειαζόσουν format.Κάτι τέτοιο υπάρχει πλέον και στο nf4???To nf3u πάντως δεν το υποστήριζε.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι οχι-και τοσο-ασχετο!!?!

Οταν λετε γενικοτερα να "χαλασει το raid" εννοειται να χαλασει καποιος σκληρος ή να χαλασει η συστοιχια????(να χα8ουν κατα ενα περιεργο τροπο οι ρυθμισεις και να μην βλεπει οτι ειναι strippe η να μην βλεπει το stripe size???)

---προς αποφυγη παρεξηγησεων τονισα λιγουλακι το ερωτημα μου----

Link to comment
Share on other sites

@THRESH: Ναι, το NF4 όπως και τα καινούρια Promise θεωρητικά υποστηρίζουν αυτή τη λειτουργία. Μπορείς να προσθέσεις ένα ήδη γεμάτο δίσκο, μαζί με έναν άδειο σε Raid και να κάνει rebuild, όπου θα βάλει τα σωστά δεδομένα σε κάθε δίσκο... Θεωρητικά πάντα, γιατί σε εμένα δε δούλεψε

@NTG: Εννοούμε ότι αν σκάσει έστω κι ένας δισκος πάνω σε Raid0, χάνεις όλα τα δεδομένα, γιατί είναι μοιρασμένα σε όλους και αν λείπει ένας είναι corrupted

Link to comment
Share on other sites

@wizard

ξερω πως και τι ...αλλα αλλα με το συμπαθειο κιολας που θα παρω θεση αμεσα αλλα πλεον θεωρω το ραιδ παρα πολυ αξιοπιστο.Μεχρι τωρα φοβομουνα οτι καποια μερα θα χανοταν η συστοιχια (για τους λογους που ανεφερα πιο πανω) .Αν ειναι να την παθω απο σκληρο τοτε κανενα προβλημα!.Ολοι οι σκληροι που αγορασα τα τελευταια 10χρονια δουλευουν ακομα...(εκτος απο εναν quantum 2αρη...)

Aυτο ηθελα να διευκρινησω...

Link to comment
Share on other sites

@ΝTG: Ναι, οκ... Αλλά δεν είσαι στατιστικό δείγμα, ούτε εσύ ούτε οι 10-15 δίσκοι που πέρασαν από τα χέρια σου :)

Εμένα για παράδειγμα που έσκασαν 2 σε Raid5 μέσα σε 5 χρόνια. Αν δεν ήταν 5 και ήταν 0, θα είχα χάσει 2 φορές όλα μου τα δεδομένα.

Αλλά ούτε κι εγώ είμαι στατιστικό δείγμα. Ίσως να είμαι ο μέσος όρος, ίσως να είμαι η άλλη άκρη από εσένα. Το θέμα είναι ότι μιλάμε για ασφάλεια δεδομένων και ανάλογα με το πόσο σοβαρά είναι για τον καθένα, αποφασίζει ποιά λύση θα εφαρμόσει. Το πρόβλημα με το Raid0 είναι ότι δεν είναι απλά μηχανισμό με SinglePointOfFailure, αλλά έχει 3 SPF... Ton controller, τον έναν δίσκο, τον άλλον δίσκο... κι αν βάλεις και 3ο και 4ο πάει λέγοντας...

Η καλύτερη λύση είναι να βάλεις σε 0 το λειτουργικό, προγράμματα, κλπ, και να κάνεις κι ένα ghost του συστήματος. Αλλά να κρατάς όλα τα documents, music, works, κλπ, σε άλλο δίσκο και ιδανικά σε Raid1 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

ισχύει ότι raid 0 με ssd μπορεί να επηρεάσει προς το χειρότερο  τον κύκλο ζωής του δίσκου ? 

 

Όχι. Το αντίθετο ισχύει. Επειδή είναι RAID0 τα δεδομένα "μοιράζονται" στα drives, οπότε οι εγγραφές πέφτουν στο μισό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.