Jump to content



Στερεοφωνικό


Makis Hourdakis

Recommended Posts

Είπαμε με τον πατέρα μου να στήσουμε κι εμείς επιτέλους ένα στερεοφωνικό για το σαλόνι. Το στερεοφωνικό θα αποτελείται απο CD player, πικαπ, ενισχυτή, ραδιόφωνο (όχι απαραίτητα) και ηχεία. Απο τιμή δεν ξέρω καθόλου απότε θα ήθελα αρχικά να μου πείτε περίπου σε τι τιμές θα κυμανθεί αυτό το σύστημα. Δεν είμαι φοβερά απαιτητικός αλλά μην είναι και για πέταμα το σύστημα...

Τι μάρκες παίζουν γενικώς ως καλές; Σε δυο σπίτια που είχα προσέξει είχαν maratz και μου χουνε πει οτι είναι πολύ καλή εταιρία. Τι λέτε;

Τι πρέπει να προσέξω γενικώς;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Το καλύτερο για εμένα είναι να πας να γυρίσεις μαγαζιά και να ακούσεις τον εξοπλισμό που θα να πάρεις επιτόπου.

Μη βασίζεσαι μόνο σε μάρκες

Κι επειδή εδώ είναι φόρουμ υπολογιστών και μπορεί να πάρεις κι άλλες ασαφείς απαντήσεις σα τη δική μου ρίξε και μια ματιά εδώ για να αυξήσεις το εύρων των γνωμών. http://avsite.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Τι μάρκες παίζουν γενικώς ως καλές; Σε δυο σπίτια που είχα προσέξει είχαν maratz και μου χουνε πει οτι είναι πολύ καλή εταιρία. Τι λέτε;

να'σαι σιγουρος πως οι marantz οχι μονο πολη καλη εταιρια ειναι, αλλα και πανακριβη συναμμα!

θα συμφωνησω με τον nodsl μονο ως προς denon, b&w.ψαξε για technics(πολυ καλα πικ-απς), sansui(πολυ καλους ενισχυτες) και την αθανατη yamaha...;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ειναι marantz και οχι maratz!!(που σε ρε spc ??Τετοια λαθη δεν τα πιανει ο κωδικας?????:) )

Ειναι καλη εταιρια αλλα τα καλα μοντελα εινα τα ακριβα....>Τα φτηνα της αν και ειναι και αυτα ανεβασμενα σε σχεση με αλλες εταιριες χωρις να ειναι ασχημα δεν εχουν κατι το αξιολογο....περα απο το ονομα!!!(τουλαχιστον ετσι ισχυε παλια για ενισχυτες και cd(cd oxi DVD ) που εψαχνα παλια!

Και το συστημα παει συνηθως αναλογα με το χωρο...

Σε ενα δωματιακι δεν χρειαζεται να βαλεις κατι το εξαιρετικα ακριβο..

Σε σαλονι 50 τετραγωνικα θελεις κατι αλλο ....

και αναλογα με το πως ειναι διαμορφωμενος ο χωρος παντα!!!

Δεν σκοπευεται να το συνδεσετε με τηλεοραση???

(ενα πολυκαναλος ραδιοενισχυτη και DVD και πικαπ θα σας βολεψει....ακομα και αν δεν)

Link to comment
Share on other sites

Μακη κι εγω θα συμφωνησω με τα παιδια.Για πικαπ standar technics εχει βγαλει πολυ καλα κομματια.Οσο αφορα τα ηχεια,η σειρα nautilus της Β&W ειναι παρα πολυ καλη και πιστευω θα μεινεις και εσυ και ο πατερας σου ικανοποιημενοι

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν ηταν αναγκη να διορθωσεις τα ποστ!!!!!

@makis

κοιτα εξονυχιστικα τα ηχεια...μαθε τι παιζει....και διαλεξε κατι με βαση τα οικονομικα σου(σας) ...αν τα ηχεια ειναι μαπα..οσα λεφτα και να ριξεις σε ενισχυτες και πηγη παλι μαπα θα βγαινει ο ηχος...

(τα Β&W 603 Σ3 ειναι σιγουρα μια ευκολη και καλη λυση......αλλα κοιτα και αλλα....)

Link to comment
Share on other sites

Mark Levinson :p just kidding...

Για ενισχυτή κοίτα Denon ή Yamaha.Οι Marantz καλοί είναι,αλλά κατώτεροι από τους προαναφερθέντες ενισχυτές.Τώρα για ηχεία δε ξέρω τι να σου προτείνω,μιας και δε ξέρω πόσα διαθέτεις.Πάντως κοίτα Klipsch,Tannoy,Energy,Dali.

Link to comment
Share on other sites

Μάκη, όντως η Marantz είναι εξαιρετική... Έχει ο θείος μου ένα Marantz CD Player Special Edition, που παίζει πολύ καλά. Επίσης, καλοί ενισχυτές για ένα ηχοσύστημα σαλονιού είναι οι Luxman (και οι Marantz φυσικά)...

Για ηχεία, κοίτα σε B&W (Bowers & Wilkins)... Εξαιρετικά ηχεία και υπάρχουν και πολλές κατηγορίες για όλα τα πορτοφόλια...

Αν βέβαια εσύ και ο πατέρας σου θέλετε κάτι ξεχωριστό, δείτε τα B&O (Bang & Olufsen) αλλά πλέον μιλάμε για χιλιάδες ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

για ηχεια σε σπιτι θα προτινα ειτε τα B&W η crystal aydio η denon. για εμενα τα αλλα ηχεια ακουστικα δεν υπαρχουν

τα b&w απλα κορυφεα οπιο μοντελο και να παρεις

τα crystal aydio για τα λεφτα τους η πιοτιτα ειναι κορυφεα

και τα denon αρκετα καλα........

τα bang & olufsen απλα ειναι μουρατα με προχοριμενο dijing και τιποτα παραπανο.....

απο ηχο ειναι αστα να πανε

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν άκουσα μέχρι τώρα σε τι τιμές παίζουμε... Για normal πράγματα πάντα, όχι τπτ τρελά... Πχ ένα μέσο σύστημα πού βρίσκεται σε σχέση με τα 1000;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν ξερω άν έχετε ακούσει castle ηχεία... Είχα ακούσει κάτι μικρά και μπορεί απο μπάσo να είχαν 0 αλλά κατάλαβα τι θα πεί clarity... Αποφάσισε αν θες ποσότητα ή ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Για τους marantz μόνο καλά λόγια έχω να πω.Έχω τον pm-7000(550 περίπου) που αντικαταστάθηκε από τον pm-7200(στα ίδια λεφτά).Είναι πολύ γλυκόηχος και γεμάτος ηχητικά.Θέλει καλό πάντρεμα με αναλυτικό ηχείο.Ακουσε φερ'ειπείν τα klipsch σειρά reference.Τα πιο δυνατά και αναλυτικά ηχεία της αγοράς.Είναι όμως λίγο ακριβά(800-1000) και μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl

Παίδες δεν ξερω άν έχετε ακούσει castle ηχεία... Είχα ακούσει κάτι μικρά και μπορεί απο μπάσo να είχαν 0 αλλά κατάλαβα τι θα πεί clarity... Αποφάσισε αν θες ποσότητα ή ποιότητα.

αν το παρεις ετσι τοτε και τις sony τα ετιμα 5,1-7,1 ειναι θεικα και με το sub να καλιπτι τους χαμενους τονους

και του ερχοντε και πιο οικονομικα απο τα αλλα.........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep

Κοίταξε να υπολογίζεις περίπου 350 για το cd player, 550 γιατον ενισχυτή(στα 100 βατ) και 600 έως και 1000 για τα ηχεία.

ατυτα που λες ειναι ψιλο μετρια πιοτιτα..................

βασικα θα πρεπει να μας πει ενα ποσο γιατι ετσι θα του βγαλο ενα συστηματακι 20,000 αλλα θα παθει την πλακα του

λολολολολ

Link to comment
Share on other sites

:blink: Ρε παιδιά, εγώ ρωτάω γιατί δεν ξέρω ΚΑΘΟΛΟΥ σε τι επίπεδα τιμών παίζουμε. Σαν έρχεται ένας και σου λέει "θέλω ένα καλό PC με 50". Εκεί τι να του πεις; Τα οικονομικά δεν είναι ΤΟ πρόβλημα εφόσον μιλάμε για normal τιμές. Θα μου πείτε "τι θεωρείς εσύ Normal"; Normal θεωρώ εγώ το ποσό που ΑΞΙΖΕΙ να δώσει κανείς για να ακούει όποτε του καπνίσει ένα CD ή ένα βινίλιο, χωρίς να ζητάει κάτι το τρελό. Προσωπικά, στη θέση του πατέρα μου, θα έδινα μέχρι 1500 το πολύ. Ο λόγος είναι οτι άκουσα απο τον ξάδερφό μου οτι το στερεοφωνικό τους, το οποίο αποτελείται απο CD, Ενισχυτή marantz, ράδιο δεν ξέρω τι και δυο μεγάλα ηχεία (επίσης δεν ξέρω) τους πήγε 1000, το οποίο θεωρώ μια αρκετά καλή τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.