Jump to content



Στερεοφωνικό


Makis Hourdakis

Recommended Posts

λοιπον αφου μιλαμε για 1500 τοτε πηγενε σε εναν ενισχιτι sony or denon 5,1 και ενα σετακι ηχεια 5,1 τις crystal audio μαζι με ενα dvd sony και θα εισαι μια χαρα............

και απο αποψη ηχου ταινιων αλλα και μουσικουλας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από NoDsl

Παίδες δεν ξερω άν έχετε ακούσει castle ηχεία... Είχα ακούσει κάτι μικρά και μπορεί απο μπάσo να είχαν 0 αλλά κατάλαβα τι θα πεί clarity... Αποφάσισε αν θες ποσότητα ή ποιότητα.

Tι castel πάρε Rockford Fosgate (δεν υπάρχουν για σπίτι) :p

(nodsl που έχει τέτοια ηχεία να πάω να κάνω siege):worship:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

λοιπον αφου μιλαμε για 1500 τοτε πηγενε σε εναν ενισχιτι sony or denon 5,1 και ενα σετακι ηχεια 5,1 τις crystal audio μαζι με ενα dvd sony και θα εισαι μια χαρα............

και απο αποψη ηχου ταινιων αλλα και μουσικουλας

Δεν με ενδιαφέρει το πολυκάναλο. Το πολύ 4 ηχεία θα έλεγα, οπότε γλιτώνουμε ποσότητα, κερδίζουμε ποιότητα... Έτσι; ;)

Link to comment
Share on other sites

ΔΩΣΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΔΩ ΓΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΓΟΡΑΣ

θα σου εξηγήσω τι εννοούμε με τον όρο αναλυτικά ηχεία που προανέφερα.Τα αναλυτικά ηχεία έχουν οξύ ήχο(το αντίθετο δηλαδή του μουσικού απαλού ήχου) που φέρνει στην επιφάνεια όλες τις λεπτομέρειες της ηχογράφησης αλλά κουράζει κάπως.Σκέψου για να καταλάβεις τι εννοώ ότι όταν περνάς έξω από ένα σπίτι που παίζουν αληθινά ντραμς πάντα το καταλαβαίνεις ότι είναι αληθινά γιατί ο ήχος τους έχει μια κοφτεράδα-οξύτητα που κανένα ηχοσύστημα όσο καλό και να είναι δεν την φτάνει.Η οξύτητα που σου λέω έχει σχέση και με το sharpness των τηλεοράσεων.Όσο μεγαλύτερο είναι τόσο πιο καθαρό(λιγότερο θολό) είναι το περίγραμμα των αντικειμένων που προβάλλονται, δηλαδή τόσο πιο ευκρινής είναι η εικόνα(και για τα ηχοσυστήματα ο ήχος).

Εσύ ψάξε για έναν συνδιασμό ηχείων που ισορροπεί μεταξύ μουσικότητας και ανάλυσης.Δλδ μην πάρεις ηχοσύστημα που έχει εντυπωσιακό,χρωματισμένο ήχο αλλά ηχοσύστημα με ισορροπημένο,ξεκούραστο ήχο το οποίο καλό θα είναι να τεστάρεις σε μουσική τζαζ-με τρομπέτες και σαξόφωνο-για να δεις και τις ψηλές του νότες εκεί όπου τα περισσότερα συστήματα πάσχουν.

Πάντως τα klipsch(αμερικάνικα ηχεία) έχουν τεράστια δυναμική περιοχή, γεμάτο και επιβλητικό ήχο ενώ άνετα φτάνουν στην ένταση ενός κέντρου διασκέδασης λόγω της μεγάλης τους ευαισθησίας(είναι ηχεία τύπου κόρνας σαν τα συναυλιακά ηχεία δλδ με το χωνί στο τουίτερ που ενισχύουν τρομερά τον ήχο).

ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ είναι η διαφορά ανάμεσα στον πιο σιγανό και τον πιο δυνατό ήχο που μπορεί να εγγραφεί σε ένα cd ή dvd.Στον κινηματογράφο το ηχοσύστημα που παίζει έχει τεράστια δυναμική περιοχή.Ενώ οι διάλογοι ακούγονται σε νορμάλ εντάσεις οι εκρήξεις σηκώνουν νεκρούς χωρίς να πειραχθεί η ένταση.Αντίθετα τα ηχειάκια της τηλεόρασης συμπιέζουν όπως λέμε τη δυναμική περιοχή και οι εκρήξεις ακούγονται λίγο πιο δυνατά από τους διαλόγους.

Ψάξε λοιπόν για μουσικά κομματια με μεγάλες διαφορές στην ένταση από σημείο σε σημείο για να τεστάρεις τη δυναμική περιοχή του υποψήφιου ηχοσυστήματός σου.Πάντως τα castle δεν έχουν καλά δυναμικά και ευαισθησία για να παίξουν δυνατά.

Επίσης κοίτα και την αντίσταση των ηχείων που μετριεται σε ΩΜ.Ηχεία κάτω από 6 ΩΜ τραβάνε πολύ ρεύμα και θέλουν 100 βατ ενισχυτή και πάνω για να παίξουν απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 18:17]

ατυτα που λες ειναι ψιλο μετρια πιοτιτα..................

βασικα θα πρεπει να μας πει ενα ποσο γιατι ετσι θα του βγαλο ενα συστηματακι 20,000 αλλα θα παθει την πλακα του

λολολολολ

Φίλε μου αν δεν ακόυσεις τα Klipsch θα νομίζεις ότι κατι πρέπει να είναι πανάκριβο για να είναι πραγματικά καλό.Αυτά τα άκουσα με έναν φίλο μου, σαξοφωνίστα και έμπειρο στα ηχοσυστήματα στην αντιπροσωπεία τους(με cd και ενισχυτή του 500κου) και δεν είχαμε λόγια να περιγράψουμε την όλη εμπειρία.

Μην τρως ότι λένε τα περιοδικά που προωθούν πάντα το ακριβότερο.Σημασία έχει τι ακούς

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να φτιαξεις συστηματακι με 250-300€ μπορεις να φτιαξεις και "συστηματακι" οσο κανει το σπιτι σου .....οτι σπιτι και αν εχεις!!Το θεμα ειναι εσυ ποσα θες να δωσεις!

Για να καταλαβεις τα πραματα ειναι οπως με το pc...

Αλλος θεωρει οτι πρπει να βαλεις οπωσδηποτε 7800GT αφου δεν μπορεις να βαλεις κατι καλυτερο..ενα 600 ενερμαχ hiper ,tagan 2 ραπτορες raid για λειτουργικο και 1 η 2 250αρηδες..κλπ κλπ!!!

Στην θεση σου θα επαιρνα DVD και οχι cd!Ενα μεσο dvd παιζει καλυτeρα απο ενα μεσο cd!Εχει καποια φτηνα-οχι τσιπικα απλα φτηνα- και αξιολογα h sony που παιζουν dvd -audio!βρες και ενα καλο ενισχυτη..και προσεξε τα ηχεια...

Αυτα εχουν το μεγαλυτερο βαρος....

υπαρχουν και κατι φτηνα tannoy (ηχεια ειναι) που εχουν (αν δεν εχουν αλλαξει τα πραματα) κοντα στα 200-250€ παιζουν αρκετα καθαρα δεν φτανουν δυνατες εντασεις βεβαια(ακραια)και στα λεφτα τους ειναι παρα πολυ καλα...Υπαρχουν και τα B&W 603

που περιπου εχουν 600€ και ειναι επισης πολυ καλα!!!Απο εκει και πανω αλλαζει σχεδον κατηγορια....θα πρπει να δωσει κανενα 1000€ για ηχεια για να πεις οτι αξιζε ..(δεν θα αναφερθω οτι θα χρειαστεις και αναλογη πηγη και ενισχυση εκει βεβαια)

Και ξανα παλι

Σε τι χωρο θα μπει...

Τα ηχεια σας παινρνει να ειναι δαπεδου...η σκεφτεστε να τα βολεψετε πισω απο καναπεδες πανω σε ραφια και λοιπα "ομορφα" μερη????Και ετσι ακους μουσικη αλλα δεν χρειαζεται να πληρωσεις πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Του είπα οτι κάτω απο 1000 δεν βγαίνει η δουλειά και ψιλοξίνησε...

Μου φαίνεται καλύτερα θα πάμε να πάρουμε ένα έτοιμο mini HiFi και θα του κοτσάρουμε και ένα πικαπ... Βασικά πιστεύω οτι μια χαρά είναι προς το παρόν... Σε 20 χρόνια βλέπουμε πάλι... :p

ΥΓ: Βασικά μου είπε χθες ένας ξάδερφός μου οτι άμα θέλω μου δίνει το πικάπ του! :D Τη βγάλαμε πάλι... :hehe:

ΥΓ2: Μακριά απο SONY για mini HiFi. Μετά απο κανα χρόνο βγάζουν προβλήματα. Εγώ έχω πρόβλημα με το δικό μου. ’λλους 3 ξέρω που έχουν SONY και οι τρεις έχουν κάποιο πρόβλημα... Το δικό μου κάνει κάτι περίεργους ήχους όταν παίζει CD. Ένας φίλος έχουν αλλάξει 3 φορές κεφαλή γιατί έκανε κάτι παρόμοιο. Μιας γνωστής μου δεν παίζει πλέον γραμμένα CDs. Ενός άλλου δεν μπορείς να πλοηγηθείς στα tracks...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Του είπα οτι κάτω απο 1000 δεν βγαίνει η δουλειά και ψιλοξίνησε...

βασικα......................

βγαινει

Και σιγουρα αν δωσεις πχ 500€ σιγουρα δεν θα εχεις την μιση αποδοση απο οτι αν δωσεις 1000!Σαφως καλυτερα!

Απο προχειρους υπολογισμους κοντα στα 600-700 βγιανει ενα ποιοτικο συστηματακι....

βεβαια θα παρεις το πικαπ που σου χαριζουν.....

Link to comment
Share on other sites

το χόμπυ του ήχου πάντως είναι αρκετά ακριβό.

η άποψή μου είναι να στήσεις ένα συστηματάκι στα 1000 ευρά, από το να πάρεις κάτι έτοιμο πιστεύω θα έχεις καλύτερη απόδοση, κυρίως λόγω των ηχείων.

Βέβαια δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τι παίζει στην αγορά οπότε να σου πω πιο εξειδικευμένα. Γενικά για καλό σύστημα έτσι όπως λες στο πρώτο post σου, τα 4-5 χιλιάρικα δε νομίζω να τα γλιτώσεις. Βέβαια πιστεύω και με 1 χιλιάρικο θα είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος ;) Εδώ εγώ ακούω πια τη μουσική μου από τα 5.1 creative και μου φαίνονται κρύσταλλο.

Για ήχο εννοείται ότι δεν θες 5.1 κλπ, 2 ηχεία αρκούν.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως η ωρα ειναι περασμενη και διαβασα πολυ γρηγορα το thread.εαν κατι εχει ξαναειπωθει το διορθωνω αυριο:yawn:

ηχεια θα προτεινα BOSE.εχω τα acoustimass direct reflecting.οχι τα δορυφορακια αλλα το σετακι με αριστερο-δεξι 2 δρομων.πλουσιος ηχος.οσα οργανα και να εχει ενα τραγουδι τα ακους ΟΛΑ.χοντρικα δηλαδη σου περιγραφω ενα ηχειο με μεγαλο range.

ο ενισχυτης που εχω ειναι ενας pioneer 5.1

για την τσεπη μου και τα λεφτα που εδωσα δεν παιζεται.μπορεις να κοιταξεις κατι και σε denon ή yamaha.δεν νομιζω οτι εχεις επαγγελματικες απαιτησεις στον ηχο οποτε αυτα θα σε καλυψουν.

το θεμα του πικαπ ειναι πολυ δυσκολο.τεκνικς οπως προειπαν αλλα και philips ΕΑΝ υπαρχουν ακομα στην αγορα.τρομερος μηχανισμος με αντοχη και πολυ καλες βελονες.

Link to comment
Share on other sites

Α, δηλαδή πουλάνε ηχοσυστήματα και με δόσεις; :hehe: :hehe: :hehe:

Επειδή πάντως μου φαίνεται πως έχω πολλάααα να μάθω ακόμα για το χώρο, θα πάω να πάρω ένα "μικρό" HiFi, θα πάρω και το πικαπ που μου δίνει ο ξάδερφός μου (μόνο ημάντα θέλει και ίσως μια αλλαγή στη βελόνα αλλά αυτά δεν είναι τπτ...) έτσι για... "αρχή" και βλέπουμε στο μέλλον.

Πάντως γενικώς το SONY RG330 που έχω, αν εξαιρέσει κανείς το πρόβλημα που βγάζει (αν και τελευταία παρατηρώ πως έχει μετριαστεί αρκετά) με ικανοποιούσε μια χαρά. Και ήταν και αρκετά δυνατό σε σχέση με άλλα που είχα ακούσει.

Για τα AIWA τι λέτε; (για mini HiFi μιλάμε πλέον) Τα Philips θα 'θελα να τα αποφύγω γιατί 2 που έχω ακούσει μέχρι τώρα μου φάνηκαν αρκετά "αδύναμα".

Τέσπα, βασικά τώρα πρέπει να γυρίσω καταστήματα με CD και να αρχίσω να ακούω.

Μία ερώτηση μόνο ακόμα: Υπάρχουν mini HiFi που να παίζουν DVD; Δεν το θέλω τόσο για dvd audio (μιας και λίγο δύσκολο να πετύχω τέτοιο δισκάκι εγώ) όσο για mp3...

Link to comment
Share on other sites

Για πικαπ θα πρέπει να προσέξεις το ολοκληρωμένο σύστημα που θα πάρεις(μιας και εκεί προσανατολίζεσαι) να έχει και phono είσοδο, διαφορετικά δεν θα σου παίξει(θα χρειαστείς και xtra προενισχυτή για να συνδεθεί μετά στην line/aux είσοδο).

Από μία γρήγορη γύρα στα σχετικά καταστήματα που έκανα τα κριστμας AIWA δεν πέτυχα σε κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά οκ. Θα πάω κάποια στιγμή σε ένα κατάστημα ηλεκτρικών που τα χουν όλα στημένα να δω... Ευχαριστώ πάντως μέχρι τώρα για τις συμβουλές σας και ας μην πιασουν τόπο τελικά... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep

Επίσης κοίτα και την αντίσταση των ηχείων που μετριεται σε ΩΜ.Ηχεία κάτω από 6 ΩΜ τραβάνε πολύ ρεύμα και θέλουν 100 βατ ενισχυτή και πάνω για να παίξουν απροβλημάτιστα.

Καλημέρα και καλή χρονιά

Η αντίσταση των ηχείων...

Πρόκειται για την σύνθετη αντίσταση των ηχείων της οποίας η τιμή που δίνεται απο τον κατσκευαστη είναι συνήθως στο 1Khz, τιμή η οποία μεταβάλλεται στο ακουστικό φάσμα απο -μπορεί και- 1 έως (μπορεί πάλι και) 16Ω το θέμα είναι σε πόσο μεγάλο εύρος συχνοτήτων μπορεί η συνθετη αντίσταση να είναι γύρω στα 8Ω. απο αυτό εξαρτάται κατα πόσο ενα ηχείο είναι ''ευκολο'' φορτίο για εναν ενισχυτή ή κατα πόσο ενας ενισχυτής μπορεί να ανταπεξέλθει δίνοντας παραπάνω ρεύμα (αν το έχει) και όχι ισχύ έτσι ώστε το ηχείο να πάιξει. Αν το φορτίο (ηχείο) είναι δύσκολο (σαν τιμή μεσης σύνθετης αντίστασης) και ο ενισχυτής δεν έχει αποθέματα ΡΕΥΜΑΤΟΣ όχι ισχύος τότε απλά σου δίνει το στάδιο εξόδου στο χέρι με πιο απλά λόγια μπορεί ενισχυτής 20 βατ με πολύ στιβαρό τροφοδοτικό να πάιζει τα πάντα και αντίστοιχα ενισχυτής 100 βατ με τροφοδοτικο της κακιάς στιγμής να κλιπάρει στην καλύτερη περίπτωση ή να τα φτύνει στη χειρότερη. Απο την άλλη πλευρά πέρα απο τη σύνθετη αντίσταση τα ηχεία χαρακτηρίζονται και απο την ισχύ. Αν λοιπόν π.χ. ενα ηχείο 30 βατ με μεση συνθετη αντίσταση 1 ή 2Ω πέσει σε έναν ''ενισχυταρά'' των 200 βατ τότε το ηχείο πάει ταξίδι. Οπότε το θέμα της συνθετης αντίστασης του ηχείου δεν λύνεται με αγορά γαιδουρινού ενισχυτή, αλλά ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ ενισχυτή.

Στο θέμα της επιλογής σου τώρα θα έλέγα γενικά μακριά απο SONY σε ενισχυτές και CD ρίξε μια ματια για ενισχυτή NAD (o 2x35 με ιδιοκατασκευή ηχεία και cd sansui κάνει αντίστοιχους μεγαλύτερους 2χ60 και 2χ75 να κοκκινίζουν) Αν πάλι το θέμα της ιδιοκατασκεύης ηχείων δεν είναι στο φόρτε σου (κρίμα γιατί υπάρχουν αρκετές πραγματικά αξιόλογες προτάσεις που κυκλοφορούν) τοτε θα κοίταγα κατα roister σαν τίμιες προτάσεις (αυτά τα steeles ήταν φοβερα΄)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από colt3003

.......... roister σαν τίμιες προτάσεις (αυτά τα steeles ήταν φοβερα΄)

καπου τα εχω δει αυτα τα ηχεια.....:D

Παρα πολυ καλα ηχεια για τα λεφτα τους απλα τονιζουν λιγο παραπανω ις ψιλες συχνοτητες σε υψηλες εντασεις!

Δεν ειναι απαραιτητο να καψει ο μεγαλος ενισχυτης το μικρο ηχειο...παρα μονο αν ανεβασει πανω απο καποιο οριο την ενταση......

(σε λογικα πλαισια το μικρος-μεγαλος μην αναφερεται ακραια παραδειγματα)

Link to comment
Share on other sites

Σε mini-HiFi κοίτα κάτι σε JVC. Εξαιρετική ποιότητα ήχου - και κατασκευής - για την κατηγορία.

Αν αποφασίσεις να πας σε ξεχωριστά components τα 900-1000 είναι θα έλεγα κατώτατο όριο για κάτι καλό.

Αν δε σε "παίρνει" για τόσα πολλά θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου με ένα καλό mini-HiFi και θα έχεις και το (+) του ότι δεν ξεκίνησες ένα ΠΟΛΥ ακριβό hobby!

(ΠΟΛΥ = θα σκας 600 ευρώ για κάρτα γραφικών μετά και θα λες "αχ γιατί να μην είχα ασχοληθεί με τα PC που είναι όλα τόσο φτηνά!")

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.