Jump to content



Linux distro chooser


trendy

Recommended Posts

το gimp οπως προειπε ο φιλος ειναι αρκετα καλο για σχεδιαση εικονας.

τωρα για music production ριξε μια ματια εδω

δοκιμασε μερικες διανομες (μιας και αυτες ερχονται με προεγκατεστημενα

προγραμματα για την δουλεια που θες)

και δες ποια προγραμματα σου κανουν και σε βολεύουν

ετσι κι αλλιως ο καθε χρηστης ζηταει αλλα απο τον υπολογιστη του

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι πως οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το τέστ κατόπιν εορτής αφού έχουν ήδη επιλέξει και δουλέψει με μια διανομή.

Απλά επιβεβαιώνουν ότι έχουν επιλέξει αρχικά την «σωστή» διανομή ανάλογα με το αποτέλεσμα των απαντήσεων που έχουν δώσει αλλά δεν έχει νόημα πλέον αυτό... :tw:

Link to comment
Share on other sites

Ubuntu

Linux Mint

OpenSuse

Kubuntu

Mandriva

Αυτά μου έβγαλε.Δεν έχω βάλει ποτέ linux.Ποια από αυτές τις διανομές μου προτείνεται να βάλω για να παίξω λίγο?

Αφού θέλεις να πάρεις μια ιδέα από το τί γίνεται:

- Mint επειδή είναι ποιό user friendly από την αρχή, δεν θα σε προβληματίσει με ρυθμίσεις και μοιάζει λίγο με τα παράθυρα. (βασίζεται στο ubuntu)

- Kubuntu επειδή το περιβάλλον εργασίας μοιάζει πολύ με των παραθύρων και δεν θα σε δυσκολέψει στην προσαρμογή σε αυτό. (βασίζεται στο ubuntu)

- Ubuntu επειδή κάθεται σχεδόν σε όλα τα μηχανήματα χωρίς προβλήματα, έχει τεράστιο αριθμό εφαρμογών, τεράστιο documentation και πολύ υποστήριξη από τους χρήστες. (βασίζεται στο Debian)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

100% Kubuntu

100% Debian

100% Fedora

100% OpenSuse

Κυρίως για πλάκα το έκανα το τεστ, Arch χρησιμοποιώ... Σκέφτομαι να δοκιμάσω FreeBSD στο desktop, έχω καταλάβει ότι είναι αρκετά διαφορετικά από linux.. Θα χρειαστεί πολύ διάβασμα;

Link to comment
Share on other sites

... Σκέφτομαι να δοκιμάσω FreeBSD στο desktop, έχω καταλάβει ότι είναι αρκετά διαφορετικά από linux.. Θα χρειαστεί πολύ διάβασμα;

Βάλε ένα Virtual Machine και άρχισε να στήνεις το FreeBSD. Εμένα δεν μου φάνηκε πολύ διαφορετικό από κάποιο Arch/Debian. Σε όλα χρειάζεσαι διάβασμα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να δοκιμάσω FreeBSD στο desktop, έχω καταλάβει ότι είναι αρκετά διαφορετικά από linux.. Θα χρειαστεί πολύ διάβασμα;

Δεν αξίζει καν να ασχοληθείς... ότι κάνεις με το ένα κάνεις και με το άλλο, χωρίς καμία διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα, όμως παρόλο που πάλι σε bash θα δουλεύεις, θα παιδευτείς γιατί έχουν διαφορές στο πως ονομάζουν τα devices και γενικά παρόλο που ακολουθούν το unix file system hierarchy, δεν έχουν στο ίδιο σημείο όλα τα πράγματα και δεν έχουν την ίδια λειτουργία...

Τέλος όσων αφορά το development, ευτυχώς και το Linux και το Freebsd ακολουθούν και τα δυο το posix standard, οπότε 99% ότι κάνεις build στο ένα, θα γίνεται και στο άλλο (αυτό ισχύει και για όλα τα unix derivations που υποστηρίζουν posix όπως Solaris, Mac OS κτλ)... παίζουν όμως αρκετές διαφορές σε μη posix compliant libraries, που παρόλο που έχουν την ίδια φιλοσοφία του unix, έχουν λίγο ή πολύ διαφορετική λειτουργία...

Γενικά, αν θες κάτι καινούργιο, δοκίμασε κάποια άλλη distro του linux και απέφυγε μπασταρδέματα... θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο καινούργιο suse με το meego interface και περίμενε να βγει και η επόμενη fedora με το maemo (μιας και δεν πρόλαβαν να το ενσωματώσουν στην 14)...

Edit: Εννοούσα το meego interface, όχι το maemo... Αυτή τη στιγμή είναι η μόνη νέα προσπάθεια για αλλαγή από το κατεστημένο του gnome και του kde, τα οποία για κάποιο λόγο έχουν γίνει πολύ βαριά και καθόλου responsive στα τελευταία distro των εταιρίων (πχ ubuntu το οποίο κατά την άποψη μου πια σέρνεται με το gnome, πως τα κατάφεραν δεν ξέρω)...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Συμφωνώ, gnome και kde μου φαίνονται πολύ βαριά πλέον, τώρα kde έχω και σε laptop και σε desktop, στο laptop δεν πάει τόσο καλά όσο θα ήθελα... απ την άλλη τα DE που προτείνεις μου φαίνονται περισσότερο προσανατολισμένα για netbook.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, η φιλοσοφία (όπως πάνε να την περάσουν) του netbook, είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι εδώ και χρόνια τα desktops... ελαφριά, γρήγορα, εύκολα στην κατανόηση και το "σκάλισμα" και η βάση τους να τα έχει όλα και να έχεις πρόσβαση σε αυτή όταν το επιθυμείς... αυτό είναι που μ' αρέσει και στο Meego και σε όλα αυτά που πάνε να περάσουν και καλά ότι είναι για netbook... στην βάση τους έχουν τον kernel του Linux, οπότε μπορείς να κάνεις ότι θες και από την άλλη είναι σβέλτα, ελαφριά και χωρίς υπερβολικά φρου-φρου και αρώματα... απλότητα και δύναμη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συγνωμη που ξεθαβω το θεμα αλλα θελω να βαλω linux σε ένα φιλο που εχει μηχανημα με p4 @ 2.4ghz,256mb ram,vga agp 64mb mx440(αν δεν κανω λαθος).Εχω μαζι μου σε στικακι ubuntu 11.04 και mint 13. Θα δουλευει με καποια από τις παραπανω smooth ο υπολογιστης???Ειδαλως πια distro προτεινετε??

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω ότι την μεγαλυτερη ζημια την κανει η ραμ..Αν δοκιμασω καμια πιο παλια εκδοση ubuntu/lubuntu/kubuntu κανω δουλεια η μπα??πχ εχω ακουσει ότι η 10.04 είναι σχετικα ελαφρια εκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που ξεθαβω το θεμα αλλα θελω να βαλω linux σε ένα φιλο που εχει μηχανημα με p4 @ 2.4ghz,256mb ram,vga agp 64mb mx440(αν δεν κανω λαθος).Εχω μαζι μου σε στικακι ubuntu 11.04 και mint 13. Θα δουλευει με καποια από τις παραπανω smooth ο υπολογιστης???Ειδαλως πια distro προτεινετε??

antix και ούτε συζήτηση ;)

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Mqx9MhYI4Bw&feature=related]Bodhilinux[/ame] bodhilinux.....πανέμορφη διανομή με τον πανάλαφρο Enlightenment (e17) και μόνο 128mb ram requirement αν θέλεις ubuntu based διανομή.....την είχα και ρο στο λαπιτόπι μου και έμεινα πολύ ευχαριστημένος......με κέρδισε το Voyager linux (Xubuntu) το οποίο είναι επίσεις ελαφρύ και όμορφο.

Το bodhilinux έρχεται μίνιμαλ σαν εγκατάσταση (μονο 400mb) βάζεις ότι θες και έχει παρα πολλες wepapps.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.