Jump to content



Dell 24" 2405FPW και σοβαρά προβλήματα με την αντιπροσωπεία


crmaris

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από crmaris [Σήμερα, στις 23:16]

η δικιά μου δεν είναι απο στοκ κτλ αλλά κατευθείαν από το εργοστάσιο. Βλέπεις έχω το order number και customer number και μπήκα στο order status στο Αγγλικο site της Dell και είδα την παραγγελία.

Λυπάμαι που στο λέω, αλλά αυτό που λες δεν ισχύει. Αν αγοράσεις από το outlet της DELL θα έχεις κανονικό order number κτλ. Αν κάνεις την παραγγελία από την Dell θα σου έρθει απόδειξη από την Dell στο όνομα και διεύθυνσή σου, που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι η Ελληνική σου διεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

@totally_wired με ποιον δεν μίλησα να λές.. Εχουμε και λέμε από Ελλάδα πλευρά, τρεις φορές με τεχνική υποστήριξη και 2 φορές με customers care και κανα 2-3 φορές με πωλήσεις γιατί δεν σήκωνε κανείς άλλος τα τηλέφωνα..

Με Αγγλία με το customers care 2-3 φορές και μίλησα και με τον ίδιο τον manager που μου είπε αυτά που σας έγραψα παραπάνω..

@Συριε

Το packing slip γράφει

ship to Mr. Aris Mp(το άλλο το ξέρεις)

GHEVL.com

την διεύθυνσή μου

Mytilini,

το τηλέφωνό μου

Greece.

Στείλε μου αν θες μαιλ να σου στείλω και photo από το packing slip

και η φωρτοτική γιατί ήρθε μέσω μεταφορικής στην Μυτιλήνη γράφει όλα τα στοιχεία μου κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Λυπάμαι που στο λέω, αλλά αυτό που λες δεν ισχύει. Αν αγοράσεις από το outlet της DELL θα έχεις κανονικό order number κτλ. Αν κάνεις την παραγγελία από την Dell θα σου έρθει απόδειξη από την Dell στο όνομα και διεύθυνσή σου, που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι η Ελληνική σου διεύθυνση.

Αυτό που ρωτάω κι εγώ....

Αρχική απάντηση από crmaris

@Συριε

Το packing slip γράφει

ship to Mr. Aris Mp(το άλλο το ξέρεις)

GHEVL.com

την διεύθυνσή μου

Mytilini,

το τηλέφωνό μου

Greece.

Στείλε μου αν θες μαιλ να σου στείλω και photo από το packing slip

και η φωρτοτική γιατί ήρθε μέσω μεταφορικής στην Μυτιλήνη γράφει όλα τα στοιχεία μου κανονικά

Το Invoice δεν μου είπες όμως τι γράφει....(αυτό που ρώτησα παραπάνω και λέει κι ο Tristeno - κάτι μου λέει ότι εκεί είναι το ''ζουμί'' - μαζί με το ''GHEVL.com'' που αναφέρει στο packing slip).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno

Μόνο που το Ship to δεν είναι από την DELL αλλά από τον Σκωτσέζο. Αυτό σου λέμε τόση ώρα. Η DELL το έστειλε αλλού, ΟΧΙ σε εσένα.

Εγώ κατάλαβα ότι η DELL το έστειλε μεν σε αυτόν αλλά το τιμολόγησε (Invoice) στον τύπο στο ebay (κάτι το οποίο τα εξηγεί όλα)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tristeno [Σήμερα, στις 23:28]

Λυπάμαι που στο λέω, αλλά αυτό που λες δεν ισχύει. Αν αγοράσεις από το outlet της DELL θα έχεις κανονικό order number κτλ. Αν κάνεις την παραγγελία από την Dell θα σου έρθει απόδειξη από την Dell στο όνομα και διεύθυνσή σου, που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι η Ελληνική σου διεύθυνση.

εντάξει πες ότι τα δέχομαι αυτά που λές ,δηλαδή η οθόνη που πήρα δεν καλύπτεται από εγγύηση και δεν την αλλάζουνε με καινούρια τώρα που έφτασε DOA. Επίσης το packing slip είναι η απόδειξη γιατί άλλο χαρτί πέραν αυτού δεν έχει βρήκα μέσα στο κουτί.

Επίσης ο τύπος δείνει και τις καινούριες 30αρες με τον ίδιο τρόπο, πότε πρόλαβαν και βγήκανε σε στοκ αυτές? Υπόψην δεν έχω σαν σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου απλώς προσπαθώ και εγώ να βγάλω μια άκρη..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 23:33]

Εγώ κατάλαβα ότι η DELL το έστειλε μεν σε αυτόν αλλά το τιμολόγησε (Invoice) στον τύπο στο ebay (κάτι το οποίο τα εξηγεί όλα)...

ναι αυτό πρέπει να έγινε γιατί δεν έχω κάποιο invoice εγώ στα χέρια μου αλλά το θέμα με την εγγύηση είναι εμένα που με τσούζει και όχι πως κατάφερε ο τύπος και τους έκανε να μου την στείλουνε Ελλάδα. Και γιατί αφού στείλανε αυτήν δεν μπορούνε να στείλουνε και μια Replacement από κάπου τέλος πάντων. Στο κάτω κάτω την πλήρωσα δεν την έκλεψα

@tristeno η οθόνη έχει έρθει κατευθείαν σε μένα από την Dell και όχι μέσω αυτού που την αγόρασα.Αλλά όπως λέω και παραπάνω το θέμα της εγγύησης είναι που με ενδιαφέρει τώρα εμένα και γιατί η ελληνική αντιπροσωπεία δεν μπορεί να συνενοηθεί με την Αγγλική παρά με πετάνε ο ένας στον άλλον. Τότε τη πανευρωπαική εγγύηση και τέτοια λένε..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

Επίσης το packing slip είναι η απόδειξη γιατί άλλο χαρτί πέραν αυτού δεν έχει βρήκα μέσα στο κουτί.

’ρα μάλλον καλά κατάλαβα: Η οθόνη δεν έχει πουληθεί σε εσένα αλλά στον τυπά στο ebay. Απλώς έχει αποσταλεί σε εσένα. ’λλο το ένα, άλλο το άλλο.

Έτσι εξηγούνται όλα και δικαιολογείται η DELL η οποία έχει να κάνει με τον αγοραστή (τυπάς ebay) και όχι τον παραλήπτη (εσύ).

Είναι απλούστατο: Αν δεν έχεις Invoice (aka Απόδειξη / Τιμολόγιο Πώλησης) - όχι Packing Slip κλπ - στο όνομά σου, δεν είσαι ο αγοραστής της οθόνης (το packing slip ΔΕΝ είναι απόδειξη αγοράς).

Και η εγγύηση καλύπτει (καταρχάς) τον αγοραστή (τυπάς ebay) και όχι παραλήπτη (εσύ).

Και αυτό χοντρό μου φαίνεται από την πλευρά του τυπά στο ebay (αλλά και τόσων αγοραστών που δεν έχουν απόδειξη πώλησης στα χέρια τους!!!!!), αλλά τα μέχρι τώρα δεδομένα, αυτό δείχνουν.

Υποθέτω βέβαια ότι θα λάβεις κάποιο Invoice από τον τυπά (αλλιώς πρόκειται περί απάτης) αλλά στην περίπτωση αυτή και πάλι δεν θα έχεις αγοράσει από την DELL Αγγλίας αλλά απλώς από ένα κατάστημα στην Αγγλία (μην μπλέκεις το γεγονός ότι σου ήρθε από την DELL Αγγλίας - αυτό δεν έχει καμία σχέση).

Ξαναλέω: Τα παραπάνω δεν έχουν να κάνουν με το κάτο πόσον είναι σωστή η πολιτική της DELL (αν και αυτό έχει να κάνει με τον αν δίνει όντως Πανευρωπαϊκή Εγγύηση ή όχι), απλώς ρίχνει φως σε αυτή την περίεργη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα με την εγγύηση. Απλά θα χρειαστεί να πληρώσεις επιπλέον από την τσέπη σου μερικά ακόμα. Αν είχε έρθει πράγματι ως καινύργια από την DELL θα είχε μέσα στο κουτί τα χαρτιά της εγγύησης κτλ. Όσο για το stock που λέμε, τα 9400 τα είχαμε στην δουλειά πριν ακόμα βγούνε στο site της εταιρείας. Αν η οθόνη σου λειτουργούσε θα σου έλεγα με βεβαιότητα ότι θα είχε καμμένο pixel που θα ήταν βέβαια εντός των προδιαγραφών της εγγύησης (δηλαδή δεν θα την άλλαζαν).

Υπομονή απλά τώρα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε tristeno τα refurbished που μου προτεινανε αλλαγή είναι καινούρια(καλά καινούρια δεν είναι αλλά έχουνε pixels καμένα κτλ) ή ελατωματικά και αυτά? Αν και θα την κυνηγήσω μέχρι εσχάτων την δουλειά για να πάρω καινούρια οθόνη πίσω..

να στε καλά πάντως παιδιά λέτε την άποψη σας και συμερίζεσται τον πόνο μου

ps.. Αρε φαρμακόγλωσσε Σύριε έπρεπε να την πάρω και μετά να στο πω:p

Link to comment
Share on other sites

refurbished επι λέξει θα πει ανακατασκευασμένο.

μπορεί να είναι καινούριο, σαν καινούριο, μπορεί και όχι.

Υποχρέωσή τους είναι να είναι σε άριστη κατάσταση πάντως, ό,τι κι αν σου δώσουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καινούργια και έχουν ότι ακριβώς χρειάζεται για να μην μπορούν να θεωρηθούν ελαττωματικά. Δηλαδή αν έχουν εγγύηση 3 καμμένων pixel στο εκατομύριο, τότε να περιμένεις να έχει 1-2. Αν έχει 0 καμμένα τότε θα έχει κάποια γρατσουνιά στα πλαστικά κτλ. Αν δεν μπορείς να είσαι ο ίδιος εκεί να το δεις τότε είναι δίκοπο μαχαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

ps.. Αρε φαρμακόγλωσσε Σύριε έπρεπε να την πάρω και μετά να στο πω:p

Αν δεν μου το είχες πει, δεν θα την είχες παραλάβει καν (τώρα βέβαια δεν ξέρω αν αυτό θα ήταν καλύτερο ή όχι)! :p

Σοβαρά τώρα, άκρη θα βγάλεις απλώς θα ταλαιπωρηθείς λίγο.

Κοίτα πάντως, πέραν όλων των άλλων, να πάρεις μία Απόδειξη Αγοράς (Invoice) στα χέρια σου γιατί χωρίς αυτό δεν σου ανήκει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

άσε Σύριε χοντρό μπλέξιμο στα καλά καθούμενα. Πάντος ο τύπος στο ebay δεν είναι απατεώνας ο άνθρωπος ίσα ίσα που προσπαθεί να βοηθήσει και αυτός.. Θα τον ρωτήσω για invoice κτλ..

όσο για τα refurbished παιδιά θα είναι η τελευταία μου επιλογή. Αν έρθει το πολυ και πολύ και έχει κάποιο problem το ξαναστέλνω πίσω. Είδα και τα καινούρια από την Dell πως είναι τώρα :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostglen46

Γιατι εχεις προβλημα με την refurbished???????????

Δεν θα ειχε (το πιο πιθανο τουλαχιστον), αλλα ειναι και η κοροιδια και το ψυχολογικο του θεματος.Να πληρωνεις καινουργια, να σου ερχεται χαλασμενη και να στην αλλαζουν με refurbished?Να ηταν και καμμια μικρη εταιρεια να πω ενταξει.Αλλα μιλαμε για την dell που σε θεματα support φημιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

άσε Σύριε χοντρό μπλέξιμο στα καλά καθούμενα. Πάντος ο τύπος στο ebay δεν είναι απατεώνας ο άνθρωπος ίσα ίσα που προσπαθεί να βοηθήσει και αυτός.. Θα τον ρωτήσω για invoice κτλ..

όσο για τα refurbished παιδιά θα είναι η τελευταία μου επιλογή. Αν έρθει το πολυ και πολύ και έχει κάποιο problem το ξαναστέλνω πίσω. Είδα και τα καινούρια από την Dell πως είναι τώρα :(

Ρε στήλε την πίσω σε αυτόν και πες του να σου στείλει μια άλλη... Και ας βγάλει αυτός άκρη με του Dellides

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.