Jump to content



Dell 24" 2405FPW και σοβαρά προβλήματα με την αντιπροσωπεία


crmaris

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από crmaris

φίλε μου πολύ καλή τιμή.. Ιδιαίτερα όταν σκέφτομαι ότι η Eizo 21 W έχει 1100 και βάλε ενώ με 1000 παίρνεις Dell 24αρα που είναι αστέρι από κάθε άποψη.. Τελικα αρκετοί έχετε πάρει την Dell από εδώ μέσα.. Μεγειές παιδιά και άντε με το καλό να μπω στο club και εγώ με καλή οθόνη αυτήν την φορά..

Φίλε Vaguridi την πήρες σας ιδιώτης ή μέσω εταιρίας σε τέτοια τιμή? Υποθέτω το δεύτερο.

Το πρωτο , απλα ειχαν 2 φιλοι απο το twmn ηδη την οθονη και μου ειπαν να την κανω τηλεφωνικα την παραγγελια , τους πηρα και τους ειπα οτι θελω μια προσφορα σαν ιδιωτης και οτι εχω ηδη και καλα παρει 2 οθονες και οτι στην γερμανια η τιμη ειναι πιο φτηνη και τετοια , τα κλασσικα παζαρεματα δλδ.Η απαντηση ηταν οτι εαν την παραγγειλω με τις 2 ιανουριου θα ειναι σε προσφορα στα 1020 τελικη με ολα μεσα , και ετσι εγινε.Απλα μου φανηκε λιγο το σκηνικο τραγελαφικο >>τηλεφωνικο παζαρι....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 20:47]

παιδια δε ξερω ....ισως να ειμαι χεστης αλλα τοσα λεφτα δε μπορω να τα δωσω μεσω εμαιλ/τηλεφωνου...δε παει το χερι μου πως το λενε.

Ειναι θεμα συνηθειας..... :whistling

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει ολο το θρεαντ παρα μονο δυο σελιδες.

Προσωπικα εμενα μου εχουν αλλαξει μια φορα την οθονη μου σχεδον αμεσως μολις την πηρα γιατι δεν ειχε καλο backlight(αυτος ηταν ο λογος αλλα ειχε και ενα καμμενο πιξελ το οποιο δεν ανεφερα καν αφου δεν χρειαζεται).Μου την αλλαξαν με καινουργια χωρις κανενα ενδοιασμο.Μου προτειναν αν ηθελα να παρω μεταχειρισμενη επειδη η καινουργια θα αργουσε 10-15 μερες αφου ερχεται απο Ιρλανδια...Φυσικα ολο το διαστημα που περιμενα την νεα οθονη ειχα αυτην που αγορασα.Τελικα περιμενα 1 μηνα για την καινουργια και με πηραν 2 τηλεφωνα να μου ζητησουν συγνωμη για την ταλαιπωρια.

Αυτα για την Dell

Τωρα δυστυχως και ευτυχως μενουμε στην Ελλαδα.Το να παρει καποιος κατι απο το e-bay αγγλιας η αμερικης δεν ειναι ευκολο πραγμα.Εγω πια εχω χασει την εμπιστοσυνη μου στο ε-βαυ...οι φωτο δεν ειναι παντοτε των προιοντων και οι τυπαδες που τα πουλανε παροτι εχουν τοσες θετικες πιθανον να μην λενε 100% αληθεια για το προιον που πουλανε...Μα θα μου πεις αμα θες τους "τζιζζ" μεσω του νομικου μερους του ε-βαυ...Καλα τρεξε πληρωνε ξανα μεταφορικα και μπλεξε με τον αλλον και απεδειξε οτι εχεις και δικιο.Γενικα αυτο που καταλαβα προσοχη και αρκετο ψαξιμο στις αγγελεις.Μερικες φορες αξιζει να δωσεις κατι παραπανω για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Το τελευταιο ισχυει για μενα και μεσα στο ε-βαυ.

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου είχανε πει 1000+φπα από dell ελλάδος για την 24αρα, αν την έπαιρνα με 1020 τελική σαφώς και θα προτιμούσα αυτούς και ας πλήρωνα 60 ευρό παραπάνω. Αυτή ήτανε η πρώτη και τελευταία φορά που πέρνω τόσο ακριβό πράγμα από Ebay. Πάντος δεν το ήξερα ότι η Dell εδώ παίρνει από παζάρια στο τηλέφωνο,νόμιζα ότι η τιμή είναι αυτή που λένε αρχικά και δεν αλλάζει..

φίλε Nosdio τώρα το είδα ωραίο κατεβαστηρι έχεις εκεί περά :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

εμένα μου είχανε πει 1000+φπα από dell ελλάδος για την 24αρα, αν την έπαιρνα με 1020 τελική σαφώς και θα προτιμούσα αυτούς και ας πλήρωνα 60 ευρό παραπάνω. Αυτή ήτανε η πρώτη και τελευταία φορά που πέρνω τόσο ακριβό πράγμα από Ebay. Πάντος δεν το ήξερα ότι η Dell εδώ παίρνει από παζάρια στο τηλέφωνο,νόμιζα ότι η τιμή είναι αυτή που λένε αρχικά και δεν αλλάζει..

φίλε Nosdio τώρα το είδα ωραίο κατεβαστηρι έχεις εκεί περά :D

Οι ανθρωποι δουλευουν μεσω τηλεφωνου...Του παιρνεις και μαθαινεις οτι θες.Γενικα ενα τηλεφωνο δεν βλαπτει ποτε!!:)Και μενα στο νετ δεν την ειχαν σε προσφορα,απο το τηλεφωνο μου το ειπαν

:p..Μετα απο πωλησεις-αγορες κατεληξα σε αυτο...τωρα τα 2.8 ειναι ευθυνη της ΑΜΔ :D

Ελπιζω να βρω χρονο να κανω μια μικρη παρουσιαση ενος μηχανηματος που ακουγονται μονο τα fluid bearing μοτερακια των δισκων :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Sorry που κανω bump ενα παλιο thread απλα επειδη εχουνε γραφτει και εχουνε ακουστει διαφορα για την Dell Ελλαδος ηθελα να γραψω το εξης.

Καταρχας δεν γνωριζω τι εκανε τελικα ο φιλος crmaris τελικα με την οθονη του, τι του στειλανε τελικα και εαν εχει καταφερει ο χριστιανος να λυσει τα προβληματα του αλλα οπως εχω αναφερει και προηγουμενως στο thread αυτο εγω την δικια μου την εχω παρει τον Αυγουστο του 2005 απο την αντιπροσωπεια περιπου στα 1200 ευρωπουλα.

Η οθονη ητανε Rev A01 κατασκευασμενη Ιουλιο του 2005. Την εχω παρει με 3 χρονια εγγυηση. Ολα καλα μεχρι προχθες, κανενα προβλημα και γενικως ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την οθονουλα μου και απο την Dell γενικα, εφοσον ειχα και το μικροτερο αδελφακι της, την 2005fpw πριν παρω αυτην. Προχθες λοιπον ξαφνικα μου εβγαλε μια μπλε γραμμη καθ'υψος της οθονης κοντα στην μεση της οθονης με παχος γυρω στα 2-3 χιλιοστα. Πηρα χθες την τηλεφωνικη υποστηριξη της Dell στο 210 812 9855 και αφου εξακριβωσαμε οτι ειναι σιγουρα θεμα οθονης και οχι της καρτα γραφικων εδωσα τα στοιχεια της οθονης μου στο τεχνικο. Μου κανονισε ραντεβου για την επομενη μερα, μου ειπε να κρατησω ολα τα πραγματα που ειχε το κουτι μου και απλως να εχω ετοιμη την οθονη να περασουνε την επομενη μερα να μου την αλλαξουνε. Οντως σημερα ηρθανε με ενα καινουργιο σφραγισμενο κουτι βγαλανε την οθονη απο μεσα και βαλανε την δικια μου στα αφρολεξ και αυτο ητανε. Τα καλωδια μου ολα ητανε ετοιμα οπως τα ειχα αφησει πανω στο γραφειο μου, ταλαιπωρια μηδεν, κοστος μηδεν.

Η οθονη που μου στειλανε ειναι κατασκευασμενη Οκτωβριο 2005 και ειναι Rev Α04 και απο οτι προλαβα να δω μου φαινονται πολυ πιο ζωηρα τα χρωματα καθως και εχει καποιες μικρες αλλαγες στο μενου της. Οταν μιλαγα με τον ανθρωπο στο τηλεφωνο τον ειχα ρωτησει εαν ξερει τι οθονη θα μου στειλουνε, δηλαδη εαν θα ειναι η refurbished η καινουργια και μου ειπε οτι δεν ξερει, ειναι αναλογα τι εχει η αποθηκη εκεινη την στιγμη αλλα συνηθως ειναι καινουργιες. Επισης μου ειπε να μην ανχωνομαι γιατι εχω 3 χρονια εγγυηση οποτε οτι και να εχει η οθονη θα ειμαι καλυμμενος για αρκετο καιρο ακομα.

Αυτα, και απλως να πω οτι η Dell με την συμπεριφορα της κερδισε ενα πελατη.:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από idleboneZ

Sorry που κανω bump ενα παλιο thread απλα επειδη εχουνε γραφτει και εχουνε ακουστει διαφορα για την Dell Ελλαδος ηθελα να γραψω το εξης.

Καταρχας δεν γνωριζω τι εκανε τελικα ο φιλος crmaris τελικα με την οθονη του, τι του στειλανε τελικα και εαν εχει καταφερει ο χριστιανος να λυσει τα προβληματα του αλλα οπως εχω αναφερει και προηγουμενως στο thread αυτο εγω την δικια μου την εχω παρει τον Αυγουστο του 2005 απο την αντιπροσωπεια περιπου στα 1200 ευρωπουλα.

Η οθονη ητανε Rev A01 κατασκευασμενη Ιουλιο του 2005. Την εχω παρει με 3 χρονια εγγυηση. Ολα καλα μεχρι προχθες, κανενα προβλημα και γενικως ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την οθονουλα μου και απο την Dell γενικα, εφοσον ειχα και το μικροτερο αδελφακι της, την 2005fpw πριν παρω αυτην. Προχθες λοιπον ξαφνικα μου εβγαλε μια μπλε γραμμη καθ'υψος της οθονης κοντα στην μεση της οθονης με παχος γυρω στα 2-3 χιλιοστα. Πηρα χθες την τηλεφωνικη υποστηριξη της Dell στο 210 812 9855 και αφου εξακριβωσαμε οτι ειναι σιγουρα θεμα οθονης και οχι της καρτα γραφικων εδωσα τα στοιχεια της οθονης μου στο τεχνικο. Μου κανονισε ραντεβου για την επομενη μερα, μου ειπε να κρατησω ολα τα πραγματα που ειχε το κουτι μου και απλως να εχω ετοιμη την οθονη να περασουνε την επομενη μερα να μου την αλλαξουνε. Οντως σημερα ηρθανε με ενα καινουργιο σφραγισμενο κουτι βγαλανε την οθονη απο μεσα και βαλανε την δικια μου στα αφρολεξ και αυτο ητανε. Τα καλωδια μου ολα ητανε ετοιμα οπως τα ειχα αφησει πανω στο γραφειο μου, ταλαιπωρια μηδεν, κοστος μηδεν.

Η οθονη που μου στειλανε ειναι κατασκευασμενη Οκτωβριο 2005 και ειναι Rev Α04 και απο οτι προλαβα να δω μου φαινονται πολυ πιο ζωηρα τα χρωματα καθως και εχει καποιες μικρες αλλαγες στο μενου της. Οταν μιλαγα με τον ανθρωπο στο τηλεφωνο τον ειχα ρωτησει εαν ξερει τι οθονη θα μου στειλουνε, δηλαδη εαν θα ειναι η refurbished η καινουργια και μου ειπε οτι δεν ξερει, ειναι αναλογα τι εχει η αποθηκη εκεινη την στιγμη αλλα συνηθως ειναι καινουργιες. Επισης μου ειπε να μην ανχωνομαι γιατι εχω 3 χρονια εγγυηση οποτε οτι και να εχει η οθονη θα ειμαι καλυμμενος για αρκετο καιρο ακομα.

Αυτα, και απλως να πω οτι η Dell με την συμπεριφορα της κερδισε ενα πελατη.:clap:

Η Dell είναι με διαφορά η καλύτερη εταιρία σε αυτά τα πράγματα.

Το μεγαλύτερο αρνητικό της (πράγμα που το έχει πει σε product manager της Dell Ελλάδος) είναι πως για να δεις σε λειτουργία τα προιόντα της Dell πρέπει να πας σε τράπεζα π.χ. alpha bank

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Το μεγαλύτερο αρνητικό της (πράγμα που το έχει πει σε product manager της Dell Ελλάδος) είναι πως για να δεις σε λειτουργία τα προιόντα της Dell πρέπει να πας σε τράπεζα π.χ. alpha bank

Όχι πλέον:

post-1061-1416072501,845_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από idleboneZ [Χθες, στις 22:39]

Sorry που κανω bump ενα παλιο thread απλα επειδη εχουνε γραφτει και εχουνε ακουστει διαφορα για την Dell Ελλαδος ηθελα να γραψω το εξης.

Καταρχας δεν γνωριζω τι εκανε τελικα ο φιλος crmaris τελικα με την οθονη του, τι του στειλανε τελικα και εαν εχει καταφερει ο χριστιανος να λυσει τα προβληματα του αλλα οπως εχω αναφερει και προηγουμενως στο thread αυτο εγω την δικια μου την εχω παρει τον Αυγουστο του 2005 απο την αντιπροσωπεια περιπου στα 1200 ευρωπουλα.

Η οθονη ητανε Rev A01 κατασκευασμενη Ιουλιο του 2005. Την εχω παρει με 3 χρονια εγγυηση. Ολα καλα μεχρι προχθες, κανενα προβλημα και γενικως ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την οθονουλα μου και απο την Dell γενικα, εφοσον ειχα και το μικροτερο αδελφακι της, την 2005fpw πριν παρω αυτην. Προχθες λοιπον ξαφνικα μου εβγαλε μια μπλε γραμμη καθ'υψος της οθονης κοντα στην μεση της οθονης με παχος γυρω στα 2-3 χιλιοστα. Πηρα χθες την τηλεφωνικη υποστηριξη της Dell στο 210 812 9855 και αφου εξακριβωσαμε οτι ειναι σιγουρα θεμα οθονης και οχι της καρτα γραφικων εδωσα τα στοιχεια της οθονης μου στο τεχνικο. Μου κανονισε ραντεβου για την επομενη μερα, μου ειπε να κρατησω ολα τα πραγματα που ειχε το κουτι μου και απλως να εχω ετοιμη την οθονη να περασουνε την επομενη μερα να μου την αλλαξουνε. Οντως σημερα ηρθανε με ενα καινουργιο σφραγισμενο κουτι βγαλανε την οθονη απο μεσα και βαλανε την δικια μου στα αφρολεξ και αυτο ητανε. Τα καλωδια μου ολα ητανε ετοιμα οπως τα ειχα αφησει πανω στο γραφειο μου, ταλαιπωρια μηδεν, κοστος μηδεν.

Η οθονη που μου στειλανε ειναι κατασκευασμενη Οκτωβριο 2005 και ειναι Rev Α04 και απο οτι προλαβα να δω μου φαινονται πολυ πιο ζωηρα τα χρωματα καθως και εχει καποιες μικρες αλλαγες στο μενου της. Οταν μιλαγα με τον ανθρωπο στο τηλεφωνο τον ειχα ρωτησει εαν ξερει τι οθονη θα μου στειλουνε, δηλαδη εαν θα ειναι η refurbished η καινουργια και μου ειπε οτι δεν ξερει, ειναι αναλογα τι εχει η αποθηκη εκεινη την στιγμη αλλα συνηθως ειναι καινουργιες. Επισης μου ειπε να μην ανχωνομαι γιατι εχω 3 χρονια εγγυηση οποτε οτι και να εχει η οθονη θα ειμαι καλυμμενος για αρκετο καιρο ακομα.

Αυτα, και απλως να πω οτι η Dell με την συμπεριφορα της κερδισε ενα πελατη.:clap:

και εμένα αφού μου βγάλανε λίγο το λάδι με τα τηλέφωνα μου στείλανε μια Rev A04 η οποία είναι φοβερή.. Αυτή που στείλανε σε σένα είναι refuribished(καινούρια στέλνουνε μόνο αν σου χαλάσει η οθόνη εντός 15 ημερών από την αγορά). Δηλαδή ή από επιστροφή ή από ακυρωμένη παραγγελία (δηλαδή καινούρια) γιαυτό και στην αλλάξανε κατευθείαν. Το θέμα με μένα ήτανε ότι η οθόνη είχε έρθει χαλασμένη και δεν ήθελα να μου στείλουνε refirbushed γιατί δεν μου εγγυώτανε κανείς ότι θα μου στέλνανε μια καινούρια πίσω γιαυτό και έκανα όλη την ιστορία να μου στείλουνε κατευθείαν από Ιρλανδία μια καινούρια(το οποίο ήτανε υποχρεωμένοι να κάνουνε εξαρχής)..

Τυχερός είσαι πάντος γιατί με αυτά που διάβασα για refurbished οθόνες σε forum τρόμαξα. Συνήθως όλες είναι rev A01 και rev A02 τα οποία τα επιστρέφουνε πίσω οι ιδιοκτήτες τους λόγω κάποιον προβλημάτων (backlight πχ). Αφού πέτυχες A04 είσαι οκ..:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.