Jump to content



Βοηθεια με UPS!!!


Dj_Seps

Recommended Posts

Καταρχην θα ηθελα να ευχαριστησω ολα τα παιδια τα οποια με βοηθησαν σε προηγουμενα posts μου και να ξαναζητησω βοηθεια απο αυτους τους χρηστες και απο οποιον αλλο ξερει και μπορει να με βοηθησει!Οπως καταλαβατε αντιμετωπιζω παλι ενα προβλημα το οποιο ειναι και λιγο κουφο!!!Τωρα στο προβλημα!

Πριν απο κανα μηνα αγορασα ενα ups accupower 1000va 600 watt για τον υπολογιστη μου(αχ ατοιμη ΔΕΗ).Το συνδεσα με τον υπολογιστη μου(κουτι,οθονη και ηχεια) και το ανοιγω αφου αφησα πρωτα το ups 8 ωρες για να φορτισουν οι μπαταριες.Ο υπολογιστης και το ups δουλευαν απροβληματιστα για μια εβδομαδα μεχρι που μια μερα παω να ανοιξω τον υπολογιστη και δεν ενοιγε(αναβοσβηνε μονο το λαμπακι του τροφοδοτικου στο κουτι).Με τα πολλα και αφου δεν μπορουσα να κανω τιποτα τον εστειλα στο πλαισιο για service μιας και ηταν και μεσα στην εγγυηση!Οταν τον πηρα μου ειπαν πως αλλαξαν καρτα γραφικων γιατι η προηγουμενη ειχε καει απο υπερταση!!!!(Υπερταση με ups??)Tελοσπαντων τον παιρνω και τον ξανασυνδεω παλι στο ups και πραγματι ανοιξε για μια μερα ομως μονο.Τον αφηνω ανοιχτο και φευγω απο το σπιτι γιατι ειχα μαθημα.Οταν γυρισα τον βρηκα κλειστο!!!Παω να τον ανοιξω και ξαναεκλεισε μονος του και βασικα αυτο γινοταν συνεχεια.Να τον ανοιγω και να ξανακλεινει μετα απο μερικα δευτερα!Κουφαθηκα!Υποτιθεται πως ηρθε απο service!Tελοσπαντων τωρα τον εχω αποσυνδεσει απο το ups οπου και δουλευει κανονικα εδω και μια εβδομαδα!Ρε παιδια τι παιζει ξερετε?Τσαμπα το πηρα το ups?

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μόνο να μην έκαψες καλή κάρτα γραφικών γιατί τότε έπρεπε να πας και να τους φορέσεις το UPS κολάρο και να ζητήσεις αποζημίωση (τώρα βέβαια το τί θα έπαιρνες είναι άλλο θέμα..) Τι συστηματάκι έχεις αλήθεια? Chosen> μπορεί να υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας μεταξύ mobo+UPS???? ΄Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο.

Από εκεί και πέρα Dj δοκίμασες να συνδέσεις το UPS μόνο με την τροφοδοσία του PC? (χωρίς το καλώδιο που επικοινωνεί με το UPS) Θα έχεις υποτιπώδη προστασία αλλά δεν θα βλέπεις την κατάσταση του UPS. ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ πληρώνουμε ακριβά την λάθος επιλογή ενός τροφοδοτικού δυστυχώς βέβαια αν δεν την πατήσεις δεν μαθαίνεις (το κάψιμο της κάρτας πιθανότατα είχε συνένοχο το τροφοδοτικό σου... )

Link to comment
Share on other sites

Το ups το εχω συνδεσει με τον υπολογιστη μονο με το καλωδιο!Ο υπολογιστης εχει τα εξης:chaintech vnf4,athlon 64 3000+,2*256mb ddr 400,ati radeon x600xt,audigy 2,nec 3540,wd 40gb ata100,wd 250gb ata100 και το κουτι ειναι ενα απλο κουτι απο το πλαισιο με 420watt τροφοδοτικο(no name μαλλον)!Αν χρειαζεστε και αλλες πληροφοριες πειτε το.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο υπολογιστης με αυτο το ups δεν δουλευει ενω ενας αλλος υπολογιστης πιο παλιος που εχω δουλευει κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν δε συνδέουμε ηχεία πάνω στο ups.

Κατά δεύτερον δεν αποκλείεται να είναι μούφα το ups σου. Αυτό μπορείς να το τεστάρεις με ένα πολύμετρο στην έξοδο του ups για τον υπολογιστή και την οθόνη. Δες αν η τάση που δίνει είναι σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βραχυκυκλώνει το καλώδιο του UPS προς το PC (μπορεί να φταίξει κατι τέτοιο;). Πάντως να ξερεις, πως οι τεχνικοι στο Πλαίσιο δεν είναι σαν τους "λαμπίτες". Είναι ψιλο ζώα:p .

Τώρα τι να σου πω, αν δες αν η ταση που δινει είναι σωστή (θα σου εχουν προμυθευσει λογικα καποιο utility programm).

Αλλα ομως, λες οτι δουλευε 1 7μαδα χωρις προβλημα. Και ο,τι το pc παίζει μόνο του. Προβληματικό UPS το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Kοιταχτε να δειτε.Το UPS δουλευει απροβληματιστα με εναν παλιοτερο υπολογιστη που εχω αρα δεν τιθεται θεμα χαλασμενου η μουφα ups!Τωρα με τον καινουριο υπολογιστη εχω αυτο το προβλημα!Γιατι μονο με τον καινουριο?Τα ηχεια γιατι δεν τα συνδεουμε πανω σε ups?Την ταση δεν μπορω να την μετρησω γιατι δεν εχω πολυμετρο και εδω που ειμαι ειναι δυσκολο να βρω!Το προγραμμα το εχω αλλα δεν εχω το καλωδιο RS-232 για να συνδεσω το ups με τον υπολογιστη.Δεν το ειχε μεσα η συσκευασια.Τι μου προτεινεται να κανω?Να στειλω το ups πισω?Να ξανασυνδεσω το ups (αυτην την φορα χωρις τα ηχεια) με τον καινουριο υπολογιστη(Τωρα ομως απεκτησα και τον φοβο,δεν θελω να τρεχω παλι τον υπολογιστη για φτιαξιμο!!!)?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αδικα το πηρα?Πως μπορω να το παω πισω αφου δουλευει κανονικα με τον παλιο μου υπολογιστη!Λεγοντας τους οτι δεν δουλευει δεν νομιζω να με πολυπιστεψουν γιατι σιγουρα θα το δοκιμασουν!Τι μου προτεινετε να κανω παιδες??

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα το πω,το θεμα ειναι αν αυτοι με πιστεψουν και εντελη το παρουν πισω!Και αν το δεχτουν να παρω καινουριο ups η να ζητησω καποια πιστωση να παρω κατι αλλο γιατι μετα απο αυτο φοβαμαι μην ξανατρεχω τον υπολογιστη!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θεωρεις πως το ups ειναι μουφα?Μπορει να εχεις δικιο αλλα γιατι δουλευει κανονικα με τον παλιοτερον υπολογιστη?Μηπως δεν φταιει το ups αλλα ο υπολογιστης?Δεν ξερω τι να κανω με αυτην την κατασταση!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν το παλιό σου PC δούλευε για πολύ καιρό σωστά πάνω στο ups σου είναι μάλλον απίθανο να φταίει αυτό εκτός και αν πράγματι είναι τόσο άχρηστο που μόλις ανέβηκαν οι ηλεκτρικές απαιτήσεις απο το νέο σου PC τα έπαιξε

Πάντως δοκίμασε και το PC απευθείας στο δίκτυο και περίμενε να σου ξανακάνει χουνέρια.. αν υπάρξουν προβλήματα χωρίς να παρατηρήσεις υπέρταση πχ από τις λάμπες του σπιτιού σου τότε πιθανότατα κάτι να φταίει μέσα στο νέο σου pc και αυτό μπορεί να είναι είτε η μητρική είτε το τροφοδοτικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες μολις τωρα βρηκα πως το τροφοδοτικο που εχει ο υπολογιστης μου εχει overvoltage protection!Μηπως φταιει αυτο που μου κλεινει ο υπολογιστης γιατι το ups δινει 600watt output και εγω χρησιμοποιω μονο τα 470watt.Tα watt που περισσευουν μηπως τα βλεπει το τροφοδοτικα σαν αχρηστα και γι'αυτο να μου κλεινει τον υπολογιστη?

Υ.Σ: Το τροφοδοτικο του παλιου μου υπολογιστη δεν το εχει αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Ισως... Τι να σου πω. Για αυτο εγω πηρα 1000va ~ 600Watt, ωστε να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Αν αλλαξεις τροφοδοτικο ; Δηλαδη να βαλει το παλιο σου τροφοδοτικο στο καινουριο pc ;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για αρχη εχω τον υπολογιστη απευθειας στο ρευμα και δεν περναει απο το ups και δεν αντιμετοπιζω κανενα προβλημα!Ο υπολογιστης δουλευει απροβληματιστα αρα δεν φταιει αυτος!Το προβλημα επανερχεται καθε φορα που τον ωαζω πανω στο ups!Τροφοδοτικα δεν μπορω να αλλαξω γιατι το τροφοδοτικο του παλιου μου υπολογιστη δεν εχει ολες τις γραμμες ρευματος!Εγω παντως υποψιαζομαι το ups!Υπαρχει περιπτωση να βραχυκυκλωνει με τον καινουριο μου υπολογιστη?Ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dj_Seps

Παιδες μολις τωρα βρηκα πως το τροφοδοτικο που εχει ο υπολογιστης μου εχει overvoltage protection!Μηπως φταιει αυτο που μου κλεινει ο υπολογιστης γιατι το ups δινει 600watt output και εγω χρησιμοποιω μονο τα 470watt.Tα watt που περισσευουν μηπως τα βλεπει το τροφοδοτικα σαν αχρηστα και γι'αυτο να μου κλεινει τον υπολογιστη?

Υ.Σ: Το τροφοδοτικο του παλιου μου υπολογιστη δεν το εχει αυτο!

Όχι δεν στέκει αυτό που λες.

Αρχική απάντηση από Dj_Seps

Λοιπον για αρχη εχω τον υπολογιστη απευθειας στο ρευμα και δεν περναει απο το ups και δεν αντιμετοπιζω κανενα προβλημα!Ο υπολογιστης δουλευει απροβληματιστα αρα δεν φταιει αυτος!Το προβλημα επανερχεται καθε φορα που τον ωαζω πανω στο ups!Τροφοδοτικα δεν μπορω να αλλαξω γιατι το τροφοδοτικο του παλιου μου υπολογιστη δεν εχει ολες τις γραμμες ρευματος!Εγω παντως υποψιαζομαι το ups!Υπαρχει περιπτωση να βραχυκυκλωνει με τον καινουριο μου υπολογιστη?Ξερει κανεις?

Κοίτα, αν δεν κάνεις κάποια άλλη δοκιμή με κάποιον υπολογιστή (καινούριο) ή με πολύμετρο δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη. Εγώ στη θέση σου θα το είχα γυρίσει πίσω στο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όταν λες πως το παλιο τροδοδοτικό δεν έχει όλες τις γραμμες ;

btw μήπως η πρίζα που έχει το καινούριο pc είναι μουφα ; Δοκίμασε να βαλει το καινουριο pc σου, σε άλλη πρίζα του σπιτιου με το UPS απανω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.