Jump to content



Αξιζει opteron 175?


blade_pan

Recommended Posts

Γεια σας παιδες...

Ειμαι προς αναζητηση cpu και δεν ξερω ποιον να παρω,

Ο 165 μου φαινεται μικρος και σκεφτομαι για τον 175...αφου δεν εχει μεγαλη διαφορα απο τον 170.

Πιστευετε να ειμαι γυρω στο 3χιλιαρο με xp-120?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οι opteron ειναι η λυση που κυκλοφορει τελευταια, clockaroun και σχετικα καλα αλλα δε νομιζω να τα καταφερεις 3ghz με αερα. Ειναι πολυ αισιοδοξο. Αν κοιταξεις σε νερακι μερια κατι γινεται :).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από varelasj

Γενικα οι opteron ειναι η λυση που κυκλοφορει τελευταια, clockaroun και σχετικα καλα αλλα δε νομιζω να τα καταφερεις 3ghz με αερα. Ειναι πολυ αισιοδοξο. Αν κοιταξεις σε νερακι μερια κατι γινεται :).

σωστα.3 με αερα δυσκολο το βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Mε αέρα είναι πολύ δύσκολο ακόμη και 2900 να έχεις αφού γενικά οι dualcore είναι πολύ ---- μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευαίσθητοι σε θερμοκρασίες...

Εμένα το όριο σταθερότητας είναι τα 50-53C σε oveclock πάνω από τα 2800 με τον 3800+ X2 που έχω...

Αν και μου ζητάει λίγα Vcore για τα 2800 ... περίπου 1.45 Vcore, παρ'όλα αυτά ακόμη και με ανοιχτό case και ΧΡ120 (αέρας), μόλις ξεπεράσω τα 50C είναι ζήτημα χρόνου να πάρω ένα ωραιότατο πάγωμα (Freeze).....

Παρακάτω σου δίνω ένα Screen με παραπάνω τάση και ΜΗζ αλλά και πάλι τα 50C είναι το όριο σταθερότητάς μου...

Βέβαια τα 3GHZ+ τα έχω ως MAX SCREEN και ελπίζω με νεράκι να τα έχω τουλάχιστον 3D Benchable... :D

attachment.php?s=&postid=346191

post-153-1416072474,6186_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Mε αέρα είναι πολύ δύσκολο ακόμη και 2900 να έχεις αφού γενικά οι dualcore είναι πολύ ---- μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευαίσθητοι σε θερμοκρασίες...

Εμένα το όριο σταθερότητας είναι τα 50-53C σε oveclock πάνω από τα 2800 με τον 3800+ X2 που έχω...

Αν και μου ζητάει λίγα Vcore για τα 2800 ... περίπου 1.45 Vcore, παρ'όλα αυτά ακόμη και με ανοιχτό case και ΧΡ120 (αέρας), μόλις ξεπεράσω τα 50C είναι ζήτημα χρόνου να πάρω ένα ωραιότατο πάγωμα (Freeze).....

Παρακάτω σου δίνω ένα Screen με παραπάνω τάση και ΜΗζ αλλά και πάλι τα 50C είναι το όριο σταθερότητάς μου...

Βέβαια τα 3GHZ+ τα έχω ως MAX SCREEN και ελπίζω με νεράκι να τα έχω τουλάχιστον 3D Benchable... :D

attachment.php?s=&postid=346191

και γω στα 1,45v ειμαι στα 2.85

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια. Γιατι συνεχεια το πατε προς το οικονομικο το θεμα...???....μπορει να μην τον νοιαζει ...μπορει να θελουν να του το κανουν δωρο...μπορει...μπορει...μπορει....10000 μπορει......!!!Δεν το καταλαβαινω αυτο το πραγμα.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Σήμερα, στις 14:06]

Ρε παιδια. Γιατι συνεχεια το πατε προς το οικονομικο το θεμα...???....μπορει να μην τον νοιαζει ...μπορει να θελουν να του το κανουν δωρο...μπορει...μπορει...μπορει....10000 μπορει......!!!Δεν το καταλαβαινω αυτο το πραγμα.....

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά πάντα θα είναι ένας παράγοντας που θα πρέπει να λαμβάνεται υπ''οψιν σε κάθε αγορά....

Από εκεί και πέρα ο ίδιος θα αποφασίσει πόσα και που θα επενδύσει τα χρήματά του..

Δεν πιστεύω κάποιος από τους προλαλήσαντες να σνόμπαρε..... απλά έθεσε ένα θέμα.... :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι διαβάζετε xtremesystems μερικοί 175 δεν έχουν χαμηλό coldbug,τους έχουνε πάει με Phase στα 3,5γίγα, άρα αν σκέφτεσαι για κάτι τέτοιο αξίζει,αλλιώς πάρε ένα 170άρι που εγώ τελικά για 24/7 (τα τέστ s&m ,spi32M,sp2004 για dual τα βγάζει όλα οκ) τον τρέχω σταθερότατα στα 2,9ghz με 1,37 τάση(για να μη μου ζεστένεται πολύ να βάζω και πιο χαμηλά τα ανεμιστήρια) και νεράκι πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Σήμερα, στις 15:56]

Mε αέρα είναι πολύ δύσκολο ακόμη και 2900 να έχεις αφού γενικά οι dualcore είναι πολύ ---- μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ευαίσθητοι σε θερμοκρασίες...

Εμένα το όριο σταθερότητας είναι τα 50-53C σε oveclock πάνω από τα 2800 με τον 3800+ X2 που έχω...

Αν και μου ζητάει λίγα Vcore για τα 2800 ... περίπου 1.45 Vcore, παρ'όλα αυτά ακόμη και με ανοιχτό case και ΧΡ120 (αέρας), μόλις ξεπεράσω τα 50C είναι ζήτημα χρόνου να πάρω ένα ωραιότατο πάγωμα (Freeze).....

Ασχετο Μητσο αλλα εχοντας 3800+ (φυσικα πολυ χειροτερο κομματι απο τον δικο σου) μιας που επιανε 2650-2700 με 1.55 με νερο. Τον Σεπτεμβρη σε ζεστη ειχε για πλακα τους 50 βαθμους σε φορτιο... (με νερο ετσι) Δεν ειναι (μονο) θεμα θερμοκρασιας αυτο που παθαινεις (εκτος κι αν οι 2 μητρικες μας μετρανε διαφορετικα την θερμοκρασια). Μαλλον ειναι στα ορια... Δεν παθαινει κολουμπρα στους 50 βαθμους... Τουλαχιστον ο δικος μου δεν ειχε τετοια ψυχολογικα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Σολωνάκο....

Στα 2700 η θερμοκρασία ακόμη και αν πάει 60C όλα δουλευουν ρολόι και δεν κολάει τίποτα...

Στα 2800 όμως για να έχω σταθερό PC πρέπει να έχω ανοιχτό το case έτσι ώστε η θερμοκρασία να είναι κάτω από 50C ....

Aν δώσω παραπάνω Vcore τότε ακόμη και εκεί που ήμουν σταθερός στα 2800 με ανοιχτό το CASE έχω FREEZE....

Είμαι σύγουρος σχεδόν ότι εαν βάλω νεράκι θα έχω σχεδόν σύγουρα τα 2900 αφού δεν θέλει η CPU πολύ Vcore για να μου τα δώσει.....

Οταν έχω παγώματα (Freeze) αυτό σχεδόν 99% προέρχεται από θερμοκρασία, ενώ όταν έχω ΜΠΛΕ οθόνες τότε είμαι στα όρια της CPU ή των μνημών....

Οταν με το καλό βάλω το νεράκι τότε θα διαπιστώσω αν έχω δίκιο ή άδικο....

ΒTW .... H cpu μου έχει πουληθεί σε ένα φίλο μου έναντι 350 Euro, και αυτή την στιγμή δοκιμάζω έναν άλλο 3800 Χ2 ίδιας εβδομάδας από το Πλαίσιο, ο οποίος μέχρι στιγμής μάλλον είναι λίγο καλύτερος..... :D

Θα δούμε..... :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδες,σκοπευω να παρω αμεσα τον opteron και ειμαι σε αδιεξοδο...

με αερα θα τον εχω xp-120 και δεν ξερω ποιον να παρω....τον 165 ή τον 175...

θελω να τον εχω περιπου 2,6-2,7...

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

λες ε?

Ειναι και 200ευρωπουλα αυτα...

Εμ....λεφταααααααα.

Καλα θα εισαι με 165. Εχεις και καλη ψυκτρα νομιζω τα 2700 θα τα εχεις. Απλα εμενα μεχρι 2.6 ανεβαινει ευκολα αλλα μετα θελει αρκετουστικη ταση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Παιδες,σκοπευω να παρω αμεσα τον opteron και ειμαι σε αδιεξοδο...

με αερα θα τον εχω xp-120 και δεν ξερω ποιον να παρω....τον 165 ή τον 175...

θελω να τον εχω περιπου 2,6-2,7...

Τι λετε?

Γιατί όχι παραπάνω?Ψάξε το λίγο από steppings και ίσως βρεις κάτι καλό σε 175,γιατί σε 165 φαίνεται οι πιο πολλοί τα δίνουν τα 2,6 από κει και πάνω όμως είναι το θέμα τι γίνεται.

Αν έχεις λεφτά για κάτι καλύτερο ψάξε το να δεις μπας και παίζει κανά καλό stepping, όπως σου είχα πει ορισμένοι 175 δεν έxουν coldbug,τουλάχιστον για ένα Phase!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.