Jump to content



η παιχνιδομηχανη pc dell.............


def

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

@Chosen....για πες εσυ που ξερεις και εισαι μεσα εκει.....o 965 θα βγει σε κανα 3 μηνο...σωστα???

Εκει τον εχετε ηδη???Μπορεις να τραβηξεις κανα bench ή δεν εισαι σε αυτο το τμημα??

Αρχική απάντηση από Chosen

Το ότι δε μπορείς ή δε θέλεις να τα δώσεις εσύ, δε σημαίνει και ότι δεν έχει λόγο ύπαρξης. Με αυτό το σκεπτικό, γιατί να φτιάχνουνε Ferrari, αφού μπορείς να κάνεις δουλειά και με ένα Opel; ;)

Συμφωνω 1000% με αυτο....

Και επισης μην κοιτατε μονο τα parts και βγαζετε τιμες κτλ κτλ.....την αερογραφια που εχει πανω το κουτι εσεις θα μπορουσατε να την κανετε???

Μην μου πει κανενας ναι...γιατι ειναι αποδεδειγμενο πως σε τοσα φορουμ(να πω εναν μεσο ορο χρηστων σε ολα τα φορουμ μαζι , 50Κ)δεν το εχουν κανει και πολλοι 2-3 ειναι ολοι.....

Αυτο ηταν ενα απλο παραδειγμα.....:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχισαν τα σχολια ...:D

http://www.theinquirer.net/?article=30544

Ετσι οπως εγινε τωρα ομως η dell με την Allienware(Dellianware..:p)....ειναι σαν να εχουν διαμαχη μα τα κορυφαια μηχανηματα τους....ετσι???

Link to comment
Share on other sites

μηπως το ξεφτιλησατε τελειως το θεμα?

ο τιτλος του thread ΔΕΝ ειναι τι θα κανατε εσεις με 10000$...

τα συστηματα αυτα ΔΕΝ απευθυνονται σε ατομα που δεν εχουν αμαξι

και οι γυναικες τους εσωρουχα...

δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη των σχολιων αυτων

εφοσον στο ιδιο το φορουμ μας

υπαρχουν ατομα με συστημα συνολικης αξιας 600

και αλλοι χρηστες με επεξεργαστες που κανουν 1000+ μονοι τους

υπαρχουν συμφορουμιτες που αρκουνται σε μια φτηνη καρτα γραφικων ανα διετια

και αλλοι που αλλαζουν την state of the art vga των 700 δυο φορες το χρονο

ας μην ξεχναμε εξαλλου οτι

τα 10000 για αλλους ειναι το εισοδημα ενος ετους

και για αλλους μια δουλεια μιας εβδομαδας

και για να επανελθω τωρα στο θεμα του υπερσυστηματος της Dell

βρισκω σαν τεραστιο μειονεκτημα το συνδυασμο του δυνατου 965XE

με το περιοριστικο και ιδιοτροπο NF4 SLi Intel chipset...

και ξενερωνω απιστευτα με το εσωτερικο του συστηματος οπως το ειδα απο τις φωτο της προσφατης Cebit...

060113_qualsli_03.jpg

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν καταλαβατε ποιος ηταν ο στοχος της DELL...

να ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ το μηχανημα της και να κανει τσαμπα διαφημιση,δεν σκοπευει να πλουτισει απο αυτη τη συνθεση αφου για 1002 λογους δεν θα πουληθουν πολλα απο δαυτα

ομως ακομα και ο τελευταιος user ξερει τωρα τη DELL και στη συνειδηση του ειναι η εταιρεια που βγαζει τα "καλυτερα κομπιουτερς"

Καπως ετσι σκεφτονται και οι εταιρειες παραγωγης supercars και κατεβαινουν στις εκθεσεις αυτοκινητων,για να κανουν επιδειξη των προιοντων τους.Δεν περιμενουν αμεσες πωλησεις απο μια εκθεση αφου πολυυυυυ δυσκολα καποιους που ψαχνεται για Porsche θα παει να στριμωχτει σε μια εκθεση μαζι με αυτον που ρωταει σε ποσες δοσεις μπορει να εξωφλησει το Matiz

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κοπρίτη είναι κιόλας να δώσεις τα 10 χιλιάρικα όταν τα βγάζεις σε ένα μήνα ή λιγότερο.Το θέμα είναι να δώσεις τα 10 χιλιάρικα αν η γυναίκα σου έχει εσώρουχα.Γιατί αν τα δέκα χιλιάρικα τα βγάζεις σε 2 χρόνια και αν η γυναίκα σου δεν έχει εσώρουχα, αυτόν που θα το πάρει θα τον θεωρήσω γκαούλα.Και πιστεύω υπάρχουν πολλοί τέτοιοι εκεί έξω...

Πολύ αμφιβάλλω αν τα εφοπλιστάκια που λέτε θα κάτσουν να ασχοληθούν με πενταροδεκάρες τέτοιων μεγεθών και μπρίκια παρά με υπερπολυτελη αυτοκίνητα, σπίτια, ρούχα κουλουπού κουλουπού.

Πάντως, εγώ αν είχα 10 χιλιάρικα διαθέσιμα για pc δε θα τα έριχνα για να πάρω ένα κτήνος, γιατί πολύ απλά μετά από ένα χρόνο θα έτρωγε στ' αφτιά.Λιγότερα λεφτά, ένα αξιοπρεπέστατο σύστημα και πολύ συχνότερες αναβαθμίσεις.

Και κάτι που ήθελα να πω και το ξέχασα: τα pc είναι τρύπιοι κουμπαράδες.Έχουν μια μανία να τους σκας ένα κάρο λεφτά και σε χρόνου γύρισμα να πιάνουν πολύ λιγότερα.Γι' αυτό και τη σύγκριση με ένα πανάκριβο τουτού τη θεωρώ εντελώς άτοπη.Τη ferrari την παίρνεις 300 χιλιάρικα π.χ αλλά μετά από ένα χρόνο δεν την πουλάς για 100...Σε τέτοια αυτοκίνητα μπορεί ακόμα και να αυξηθεί η αξία τους μετά από κάποιο διάστημα.

Το να πας να δώσεις δηλαδή τόσα λεφτά σε κάτι που γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι δε θα πιάνει μία μετά από 3 χρίνια και ενώ με το ένα τρίτο/τέταρτο σε λεφτά θα έκανες μια χαρά τη δουλειά σου, το θεωρώ κουτό.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ρε παλικάρια...ΜΗΝ τα δώσετε τα 10.000...Σας ζήτησε κανείς να τα δώσετε????? Κοίτα κάτι πράγματα...

Ο άλλος τα έχει και τα φυσάει...θα τα δώσει....τι και αν ο καθένας τον θεωρέι γκάουλα ή ότιδήποτε άλλο πολύχρωμο. Γραμμένο θα σε έχει και θα λέει από μέσα του"’μα τα είχες ας τα έδινες και συ"

Και να σας πω και κάτι αστείο????? ’μα τα είχατε ας τα δίνατε.

Τώρα πετάγεται ο καθένας και λέει...εγώ αμα είχα.....μπλα μπλα μπλα.

Σαν την ελληνική ταινία...’μα ήμουν πρωθυπουργός για μια μέρα....κτλ

Αν δεν έχετε κάτι σχετικό με το ποστ (και το κάθε ποστ) δεν χρειάζεται να ποστάρετε.Simple as that

Link to comment
Share on other sites

Ρε εγώ που έχω βίλα στην Εκάλη, εξοχικό στη Βούλα και BMW 850 στο γκαράζ σαν 3ο αυτοκίνητο δεν θα το πάρω?

Σιγά μην πάω να πάρω ένα κοινό PC.. τί είναι 10.000?

(Υπάρχουν και τέτοιοι ένα σωρό, οπότε ας μην το κουράζουμε άλλο)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 14:38]

Ωραία ρε παλικάρια...ΜΗΝ τα δώσετε τα 10.000...Σας ζήτησε κανείς να τα δώσετε????? Κοίτα κάτι πράγματα...

Ο άλλος τα έχει και τα φυσάει...θα τα δώσει....τι και αν ο καθένας τον θεωρέι γκάουλα ή ότιδήποτε άλλο πολύχρωμο. Γραμμένο θα σε έχει και θα λέει από μέσα του"’μα τα είχες ας τα έδινες και συ"

Και να σας πω και κάτι αστείο????? ’μα τα είχατε ας τα δίνατε.

Τώρα πετάγεται ο καθένας και λέει...εγώ αμα είχα.....μπλα μπλα μπλα.

Σαν την ελληνική ταινία...’μα ήμουν πρωθυπουργός για μια μέρα....κτλ

Αν δεν έχετε κάτι σχετικό με το ποστ (και το κάθε ποστ) δεν χρειάζεται να ποστάρετε.Simple as that

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 14:38]

Ωραία ρε παλικάρια...ΜΗΝ τα δώσετε τα 10.000...Σας ζήτησε κανείς να τα δώσετε????? Κοίτα κάτι πράγματα...

Ο άλλος τα έχει και τα φυσάει...θα τα δώσει....τι και αν ο καθένας τον θεωρέι γκάουλα ή ότιδήποτε άλλο πολύχρωμο. Γραμμένο θα σε έχει και θα λέει από μέσα του"’μα τα είχες ας τα έδινες και συ"

Και να σας πω και κάτι αστείο????? ’μα τα είχατε ας τα δίνατε.

Τώρα πετάγεται ο καθένας και λέει...εγώ αμα είχα.....μπλα μπλα μπλα.

Σαν την ελληνική ταινία...’μα ήμουν πρωθυπουργός για μια μέρα....κτλ

Αν δεν έχετε κάτι σχετικό με το ποστ (και το κάθε ποστ) δεν χρειάζεται να ποστάρετε.Simple as that

Σε κατάλαβα.....δουλεύεις στην DELL.

Ε άκου και αυτό: Όποιος ακούει και έχει τρελά φράγκα πουλάω ένα σπάνιο στυλό BIC στην προνομιακή τιμή των 3000 ε. Όποιος δεν ενδιαφέρεται παρακαλώ μην απαντήσει...όποιος τα έχει και είναι κορόιδο ας απαντήσει.....

Ελπίζω να το κατάλαβες και να μην ξαναπείς να μην ξαναποστάρουμε γιατί όσο βλέπουμε κουλά θα τα λέμε και θα τα σχολιάζουμε....και για αυτό είμαστε σε forum με κανόνες που πρέπει να τους σέβεσαι ..Η γνώμη σου είναι δεκτή αλλά όχι κανόνας....

Link to comment
Share on other sites

Τη γνώμη σου φίλε μου...την κατα προτίμηση σοβαρή και άξια σημασίας σε ένα φόρουμ όπως λες και συ με κανόνες...δεν σου απαγόρευσαι κανείς να την πεις.

Τις εξυπνάδες και την ειρωνία προς ένα θέμα συζήτησης (και προς εμένα κατ'επέκταση) μπορείς να τις κρατήσεις εκτός φόρουμ, γιατί σε φόρουμ με κανόνες(καλή ώρα ετούτο) αυτά που γράφεις είναι όχι μόνο άχρηστα αλλά και ασύστολο spam.

Α και που'σαι...κίτρινη κάρτα...;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 14:38]

Ωραία ρε παλικάρια...ΜΗΝ τα δώσετε τα 10.000...Σας ζήτησε κανείς να τα δώσετε????? Κοίτα κάτι πράγματα...

Ο άλλος τα έχει και τα φυσάει...θα τα δώσει....τι και αν ο καθένας τον θεωρέι γκάουλα ή ότιδήποτε άλλο πολύχρωμο. Γραμμένο θα σε έχει και θα λέει από μέσα του"’μα τα είχες ας τα έδινες και συ"

Και να σας πω και κάτι αστείο????? ’μα τα είχατε ας τα δίνατε.

Τώρα πετάγεται ο καθένας και λέει...εγώ αμα είχα.....μπλα μπλα μπλα.

Σαν την ελληνική ταινία...’μα ήμουν πρωθυπουργός για μια μέρα....κτλ

Αν δεν έχετε κάτι σχετικό με το ποστ (και το κάθε ποστ) δεν χρειάζεται να ποστάρετε.Simple as that

Σε αυτό το θέμα που ανοίχτηκε για το συγκεκριμένο υπολογιστή τα σχόλια μπορούν να είναι

1. τεχνικής άποψης για τα χαρακτηριστικά και τις επιδόσεις του pc

2. απόψεις κόστους-οφέλους για το αν αξίζει τα λεφτά του

Με βάση το "2", πολλά παιδιά είπαν ότι δεν αξίζει τα λεφτά του με βάση τις επιδόσεις αλλά και την αντοχή στο χρόνο, η οποία μεταφράζεται σε απώλεια 5000 ευρώ σε λιγότερο από 1 χρόνο, λόγω νέου hardware.

’ρα ΚΑΙ κατά τη δική μου γνώμη είναι ψιλοκορόιδο όποιος τα σκάσει, ακόμα και να τα έχει τα λεφτά! Και είναι νομίζω ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ μας να το σχολιάζουμε αυτό στο φόρουμ, χωρίς φυσικά να μένουμε σε αυτό και να ξεχνάμε την τεχνική φύση του θέματος.

Όσον αφορά στην τοποθέτηση του Mainframe, ενώ έχει δίκαιο κατ'εμε στις πρώτες 2 γραμμές του Post του , στις άλλες 2 αντί να διαφωνήσει πολιτισμένα μαζί σου, σου κανει επίθεση, λανθασμένα κατά τη γνώμη μου.

Α, να ρωτήσω. Τι εννοείς ρε συ κίτρινη κάρτα?

:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Σε κατάλαβα.....δουλεύεις στην DELL.

and in the very own words of His Majesty: "Δοκάρι μεγάλε!"

Και η προσωπική μου άποψη επί του θέματος:

Υπάρχει πολύ μεγάλη διαφορά μεταξύ διαμαρτυρίας και μιζέριας.

Όταν κάτι είναι πραγματική απάτη, ο νορμάλ κόσμος δρα με πράξεις και όχι με λόγια και συνήθως οι καταστάσεις ανατρέπονται.

Όταν όμως κάτι είναι από ακριβό εώς ελαφρώς υπερτιμημένο, ο νορμάλ κόσμος, δεν κάνει τίποτα.

Ο όχι-και-τόσο-νορμάλ κόσμος (aka μίζερος) θα βγει στο τάδε χομπίστικο φόρουμ τεχνικού περιεχομένο ή απλώς στο οφφτοπικ.γρ και θα βγει και θα ποστάρει την σοβαρότατη άποψή του, νομίζοντας ότι είναι πιο βαριά κι από τους "γιαρμάδες" του, και ελπίζοντας ότι με κάτι τέτοια ποστς θα βάλει λουκέτο η Dell :rofl:

Η όλη φάση μου θυμίζει ένα thread σε ένα φόρουμ που σύχναζα παλιότερα. Ποστάρει κάποιος, ένα λινκ και εικόνες από μια καινούρια (τότε) Mercedes-Brabus. Καμιά 100στή άτομα ποστάρησαν με απαντήσεις θαυμασμού, εκτός από έναν (there's always one) που βρήκε να σχολιάσει την τιμή. Δηλαδή το άτομο σύγκρινε το δημιούργημα με Mazda, Subaru Ibreza και δε συμμαζεύεται. Αυτοκίνητο το ένα, αυτοκίνητο και τ'άλλο.

Έτσι κι εδώ: PC το TurboX με τον Celeron, PC και το Renegade με τις 4.5 κάρτες γραφικών...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από demizz26

’ρα ΚΑΙ κατά τη δική μου γνώμη είναι ψιλοκορόιδο όποιος τα σκάσει, ακόμα και να τα έχει τα λεφτά! Και είναι νομίζω ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ μας να το σχολιάζουμε αυτό στο φόρουμ, χωρίς φυσικά να μένουμε σε αυτό και να ξεχνάμε την τεχνική φύση του θέματος.

Αυτό είναι το πρόβλημα. Πρέπει να καταλάβουμε κάποτε, ότι οι υπολογιστές, από πανάκριβο εργαλείο και μηδενικό χόμπυ, έγιναν κανονικό άθλημα, ένα φτηνό εργαλείο και ένα πανάκριβο χόμπυ. Αλήθεια, τι γνώμη έχεις για κάποιον που δίνει 600 για να πάρει ένα σύστημα ψύξης Prometeia ή για κάποιον που δίνει 250.000 για να πάρει μια συλλεκτική Mercedes που έχει λιγότερα άλογα και κοστίζει τα 5πλάσια λεφτά από ένα Subaru;

Κι αν νομίζει ο Mainframe ότι τον αποπήρε κανένας χωρίς λόγω, ας πάει στο www.thrylos.gr να πει στα παιδιά εκεί ότι είναι κορόιδα που δώσανε τόσα λεφτά για να πάνε στην άλλη άκρη της Ευρώπης για να δούνε απλώς αγώνες ποδοσφαίρου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 21:31]

...ή για κάποιον που δίνει 250.000 για να πάρει μια συλλεκτική Mercedes που έχει λιγότερα άλογα και κοστίζει τα 5πλάσια λεφτά από ένα Subaru;

Υπάρχει όμως μία ειδοποιός διαφορά. Το αμάξι είναι αντικείμενο κοινωνικής καταξίωσης (αν και διαφωνώ με αυτό) και επιπλέον το ακριβό αυτό αμάξι έχει unique "hardware!!!". To pc το ακριβό έχει κοινό hardware, εμπορικό, απλά περιέχει τα ακριβά κομμάτια από κάθε είδος. Και επίσης -πολύ βασικό αυτό- το pc αυτό θα χάσει κοροιδευτικά την αξία του σε 6 μήνες με τους νέους τούρμπο επεξεργαστές και dx10 gpu και μπροστα στο δικό μου pc των 2000 ευρώ που θα αγοράσω σε 6 μήνες, πολύ απλά θα είναι παλιάς τεχνολογίας!!!! Εκτός κι αν πούμε ότι ο υποψηφιος αγοραστής του 10K PC θα παίρνει κάθε 1/2 με 1 χρόνο νέο PC. Τότε ναί, θα είναι συνέχεια top και μαγκιά του και τότε τον ζηλεύω κι εγώ αν τα χει. Αλλά ΔΕ θα το κανει!! Θα τον πάρει και σε 6 μήνες he wont be first anymore!

Το αμάξι το συλλεκτικό είναι άλλη φάση. Κρατάει αξία και εμπορική και απόδοσης και πολυτέλειας!!

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω οτι το ειπε σαν παραδειγμα...και οχι να μετρησεις τις λεξεις του....:D

Απο την αλλη ομως....δεν εχετε καταλαβει οτι στον κοσμο αυτο δεν υπαρχουμε μονο εμεις που ειμαστε μεσοι αστοι και καπως γνωστες......υπαρχει και ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων οι οποιοι εκτος απο ανιδεοι με το αθλημα,εχουν και ενα καρο λεφτα και δεν ξερουν τι να τα κανουν....και με το πρωτο μηχανημα που ''λαμπει'' το αγοραζουν!Την μια θα το παρει ο ενας,την αλλη ο αλλος...δεν ειναι αναγκη συνεχεια να παιρνουν το καλυτερο...

Μην τα βλεπεται ολα απο την μερια σας....δειτε τα λιγο πιο σφαιρικα!

Chosen + Darkcount τα ειπατε πολυ καλα..:T:

Ο κυριος ''there is always one'' ομως παντα υπηρχε-υπαρχει-θα υπαρχει....

Αν δεν κανω λαθος καπου η DELL εβγαλε ανακοινωση οτι πουλησε καποια renegade....σωστα chosen?Exει παρει κατι το αυτι σου?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.