Jump to content



η παιχνιδομηχανη pc dell.............


def

Recommended Posts

Και το τραγικό είναι ότι οι περισσότεροι από αυτούς που "μιλάνε", ούτε καν ξέρουν.

Μήπως θα σας ήταν εύκολο παρακαλώ, να μου κάνετε μια σούμα και να μου πείτε πόσο θα κόστιζε ένα τέτοιο PC, αν το φτιάχνατε με "χύμα" υλικά;

Και να υπολογίσετε ότι το XPS Renegade ξεκινάει από 3.500$ με τον Ρ4 ΕΕ. Αν θέλετε να το συγκρίνετε ως υπολογιστή των 10.000$, θα σας παρακαλούσα να μου φτιάξετε μια σύνθεση, η οποία περιέχει τα παρακάτω:

* P4-EE overclocked

* 4x 7800 GTX

* PhysX processing unit

* 30" LCD monitor

* 3 χρόνια εγγύηση κατ'οίκον, συμπεριλαμβανομένων ΚΑΙ των υπερχρονισμένων parts.

Όταν λοιπόν κάνετε την σούμα και μου βγάλετε σύστημα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά με λιγότερα από 9.930$, ελάτε να μου πείτε.

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι, δε θα βρείτε, για πολλούς και διάφορους λόγους.

* Αν πας σε ποιοτική 30"άρα LCD, ή θα πάρεις Dell 3007 ή θα πληρώσεις 25% παραπάνω (500$) και θα πάρεις Apple cinema 30"

* Κανείς δε σου πουλάει overclocked προϊόν με εγγύηση.

* Ακόμα και να βρεις κάποιον που θα σου προσφέρει το προηγούμενο, δεν θα βρεις κάποιον που θα έρθει στο σπίτι σου (την επόμενη μέρα που εσύ θα κάψεις τον ΕΕ) και θα στον αντικαταστήσει. Αυτόν και ό,τι άλλο κάψεις (Hardware warranty + accidental damage κάλυψη για 3+ χρόνια)

* PhysX; Από που; Και το κυριότερο: πότε;

’μα θέλετε να κάνουμε συγκρίσεις, να συγκρίνουμε τα σύκα με τα σύκα. Όχι την σκάφη με τα αεροσκάφη. Κανείς δε μπήκε στον κόπο να ψάξει να βρει αν η τιμή του ξεκινάει από τα 9.930$ ή από τα 3.500$. Και κανείς δεν έψαξε να δει τι παίρνεις για τα 9.930$. Διαβάσαμε το άρθρο και κάναμε ντου στα φόρα να βγάλουμε τη μιζέρια μας.

Το ξέρω πολύ καλά ότι αν είχες 10.000$ θα έπαιρνες αμάξι και δε θα τα έδινες στο XPS Renegade, αλλά αυτό θα γινότανε γιατί δεν έχεις αμάξι, ή δεν έχεις άλλα 10.000$.

Για αυτόν που έχει 10.000$ όμως, επειδή ο μπαμπάς του βγάζει 1.5 μύριο τον χρόνο, θα πάει να πάρει Opteron των 199$ από το NewEgg; Γιατί, για να το κάψει με 1.8V και να περιμένει 3 βδομάδες για RMA;

Όχι βέβαια, To XPS Renegade θα πάρει ΚΑΙ γιατί θα έχει PhysX πριν την δει το Tomshardware ΚΑΙ γιατί όταν θα βρει Clockgen και θα στείλει τον επεξεργαστή των 1200$ στο Θεό, θα ρθει την άλλη μέρα το πρωί ένα παλικάρι και θα του βάλει καινούριο πάνω ΚΑΙ γιατί είναι μούρη να έχεις έναν υπολογιστή στην ίδια λίστα με τον Big Blue (η συνολική ισχύς του XPS τον κατατάσσει στο #70 του Top500 των δυνατότερων Η/Υ στον κόσμο) ΚΑΙ το κυριότερο απ'όλα: γιατί αυτός μπορεί και εσύ δε μπορείς.

Αν το βλέπεις σαν ένα pc για Word & Counterstrike, είναι υπερβολή.

Αν το βλέπεις σαν ένα pc για να σπάσεις το ρεκόρ στο SuperPi, δεν είναι αρκετό.

Αν το βλέπεις σαν ένα pc / status symbol, τότε είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να πάρεις με 9.930$.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

στην ελλαδα ενα πραγμα περιεργο , αν παρεις κανενας με 10^ν+1 δοσεις αμαξι πχ μια μερσεντα και φυσικα κανεις δε το ξερει οτι ετσι αποκτηθηκε , ολοι λενε ΠΩΠΩΩΩΩ ρε φιλε μαμας και δερνεις , πωπω μαγκια πσσσσ ολα τα μωρα στα ποδια σου κλπ κλπ. ΑΝ ομως δεν ειναι αμαξι , εισαι μλκας τελειωσε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Και το τραγικό είναι ότι οι περισσότεροι από αυτούς που "μιλάνε", ούτε καν ξέρουν.

Μήπως θα σας ήταν εύκολο παρακαλώ, να μου κάνετε μια σούμα και να μου πείτε πόσο θα κόστιζε ένα τέτοιο PC, αν το φτιάχνατε με "χύμα" υλικά;

Και να υπολογίσετε ότι το XPS Renegade ξεκινάει από 3.500$ με τον Ρ4 ΕΕ. Αν θέλετε να το συγκρίνετε ως υπολογιστή των 10.000$, θα σας παρακαλούσα να μου φτιάξετε μια σύνθεση, η οποία περιέχει τα παρακάτω:

* P4-EE overclocked

* 4x 7800 GTX

* PhysX processing unit

* 30" LCD monitor

* 3 χρόνια εγγύηση κατ'οίκον, συμπεριλαμβανομένων ΚΑΙ των υπερχρονισμένων parts.

Όταν λοιπόν κάνετε την σούμα και μου βγάλετε σύστημα με τα παραπάνω χαρακτηριστικά με λιγότερα από 9.930$, ελάτε να μου πείτε.

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι, δε θα βρείτε, για πολλούς και διάφορους λόγους.

* Αν πας σε ποιοτική 30"άρα LCD, ή θα πάρεις Dell 3007 ή θα πληρώσεις 25% παραπάνω (500$) και θα πάρεις Apple cinema 30"

* Κανείς δε σου πουλάει overclocked προϊόν με εγγύηση.

* Ακόμα και να βρεις κάποιον που θα σου προσφέρει το προηγούμενο, δεν θα βρεις κάποιον που θα έρθει στο σπίτι σου (την επόμενη μέρα που εσύ θα κάψεις τον ΕΕ) και θα στον αντικαταστήσει. Αυτόν και ό,τι άλλο κάψεις (Hardware warranty + accidental damage κάλυψη για 3+ χρόνια)

* PhysX; Από που; Και το κυριότερο: πότε;

’μα θέλετε να κάνουμε συγκρίσεις, να συγκρίνουμε τα σύκα με τα σύκα. Όχι την σκάφη με τα αεροσκάφη. Κανείς δε μπήκε στον κόπο να ψάξει να βρει αν η τιμή του ξεκινάει από τα 9.930$ ή από τα 3.500$. Και κανείς δεν έψαξε να δει τι παίρνεις για τα 9.930$. Διαβάσαμε το άρθρο και κάναμε ντου στα φόρα να βγάλουμε τη μιζέρια μας.

Το ξέρω πολύ καλά ότι αν είχες 10.000$ θα έπαιρνες αμάξι και δε θα τα έδινες στο XPS Renegade, αλλά αυτό θα γινότανε γιατί δεν έχεις αμάξι, ή δεν έχεις άλλα 10.000$.

Για αυτόν που έχει 10.000$ όμως, επειδή ο μπαμπάς του βγάζει 1.5 μύριο τον χρόνο, θα πάει να πάρει Opteron των 199$ από το NewEgg; Γιατί, για να το κάψει με 1.8V και να περιμένει 3 βδομάδες για RMA;

Όχι βέβαια, To XPS Renegade θα πάρει ΚΑΙ γιατί θα έχει PhysX πριν την δει το Tomshardware ΚΑΙ γιατί όταν θα βρει Clockgen και θα στείλει τον επεξεργαστή των 1200$ στο Θεό, θα ρθει την άλλη μέρα το πρωί ένα παλικάρι και θα του βάλει καινούριο πάνω ΚΑΙ γιατί είναι μούρη να έχεις έναν υπολογιστή στην ίδια λίστα με τον Big Blue (η συνολική ισχύς του XPS τον κατατάσσει στο #70 του Top500 των δυνατότερων Η/Υ στον κόσμο) ΚΑΙ το κυριότερο απ'όλα: γιατί αυτός μπορεί και εσύ δε μπορείς.

Αν το βλέπεις σαν ένα pc για Word & Counterstrike, είναι υπερβολή.

Αν το βλέπεις σαν ένα pc για να σπάσεις το ρεκόρ στο SuperPi, δεν είναι αρκετό.

Αν το βλέπεις σαν ένα pc / status symbol, τότε είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να πάρεις με 9.930$.

:T:

Καλα τα ειπες imo!

Εχεις την λιστα με τα δυνατοτερα pc???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas [24-03-2006 21:27]

10.000Ευρω ;

3.000 Ευρώ πάνε σε ηλ.κιθαρα + Ενισχυτη και τα υπολοιπα για 3 PC στο σπιτι, και 2 Notebooks, και οσα περισσεψουν πανε σε sexy εσωρουχα για να modάρουμε την γκομενα :p

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης [Σήμερα, στις 01:39]

:T:

Καλα τα ειπες imo!

Εχεις την λιστα με τα δυνατοτερα pc???

Εδώ είναι. Ακόμα δεν έχει μπει στη λίστα, αλλά κυκλοφορούν φήμες ότι κάποιος είναι καλός φίλος με κάποιον άλλον και πολύ σύντομα θα ανανεωθεί η λίστα και με τα 5Tflops (και κάτι ψιλά) το Renegade θα μπει κάπου κοντά στη θέση #70.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου αρέσει.... έχει Intel :D :D :D

Αντίθετα αυτό της Αlienware κάνει πιο πολύ εντύπωση!

994_quadsli_gallery3_big.jpg

FX-60 και watercooling στα 4 GPUs και λοιπά (προαιρετικά) components.

με υπερ-οθόνη, raid, 4GB, 3 χρόνια εγγύηση και λοιπά καλούδια κοστίζει ακόμη περισσότερο.

Προφανώς και τέτοια μηχανήματα δεν απευθύνονται σε πολλούς. Νομίζω πως μάλλον για τεχνολογική επίδειξη, αρτιότητα στη συναρμολόγηση και διαφήμιση (Νvidia, Dell, Alienware) υπάρχουν. Η τιμή του όπως έδειξε ο chosen πάντως είναι λογική για αυτόν που θέλει και μπορεί το καλύτερο. Αναλογικά με το pc των 2Κ η σχέση απόδοση προς τιμή πάει περίπατο αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός του.

10χ $ για (το καλύτερο) PC, είναι λεφτά που άλλοι (ελάχιστοι) βρίσκουν λίγα και οι υπόλοιποι βρίσκουν πάρα πολλά, λογικό είναι. Νομίζω πως αυτό που θέλουν να πουν οι mods είναι να μην στεκόμαστε αποκλειστικά στην τιμή γιατί τότε όντως καταντάει μιζέρια

Link to comment
Share on other sites

@Chosen: Έχεις δίκιο man, δεν είχα προσέξει κάποια parts και βγήκα κι εγώ κατευθείαν με τον κακό λόγο. Posts deleted... :)

ΥΓ: Υπάρχει μια ειρωνία βέβαια εδώ με Mainframe, darkCount, Chosen αλλά τέσπα.... :whistling

Link to comment
Share on other sites

Chosen you are my hero! End of story!:T:

Και για να ξεκαθαρίζει το τοπίο με όποιες ειρωνίες ειπώθηκαν....

Τα φόρα που διατηρούν κάποια ποιότητα στο περιεχόμενο δεν φτιάχτηκαν για την μιζέρια στη μορφή που την περιγράφει ο Chosen. Υπάρχουν χιλιάδες φόρα κυριολεκτικά για να πηγαίνει ο καθένας να μιζεριάζει και να βγάζει χολή.

Κανείς δεν απαγόρευσε ούτε θα απαγορεύσει συζητήσεις και ανταλλαγές απόψεων, ακόμα υπάρχει και το off topic για όποια δόση χιούμορ και άσχετης κουβέντας.

Πολύ σωστά τόνισε ο συνάδελφος, δεν έψαξε κανείς να δει τι προσφέρει αυτό το μηχάνημα...και όπως προκυπτει υπάρχουν πολλά πράματα να συζητηθούν....

ps. Πώπω μιλάμε είναι πολύ πρωϊ...need caffeine...I'll be back...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το παραδέχομαι: είμαι μίζερος.Είμαι και ζηλιάρης, είμαι και κακεντρεχής και φθονώ όστιν έχει ακριβότερο μπρίκι από το δικό μου.

Γιατί είμαι όλα αυτά;

Γιατί αρνούμαι να μπω στο τρυπάκι των εταιριώνε που σου δημιουργούν πλασματικές ανάγκες, που ενώ είσαι καλυμμένος με κάτι πιο ανθρώπινο, κυνηγάς πριν την ώρα σου το εξωφρενικό.Γιατί εσύ πας και δίνεις ένα κάρο λεφτά για να πάρεις κάτι που δεν υπάρχει περίπτωση να το εκμεταλλευτείς εκείνη τη χρονική στιγμή.Γιατί τη χρονική εκείνη στιγμή ο κόσμος παλεύει να τα βγάζει πέρα με μια αξιοπρέπεια και λίγο παραπέρα υπάρχει κόσμος που πεθαίνει από χίλια μύρια κακά και εσύ με 10 ευρώ θα μπορούσες να τον έχεις σώσει.Γι' αυτό και είμαι μίζερος.

Θα μου πεις: και ποιός σε ρώτησε ρε φίλε εσένα αν τα έχεις τα λεφτά αυτά να τα δώσεις και που θα τα έδινες;Και ποιός σου είπε ότι η εταιρεία απευθύνεται σε σένα;’μα γουστάρεις εσύ τράβα και δώστα σε φιλανθρωπίες.Εγώ θα σώσω τον κόσμο;Και τι μας το παίζεις;Λουκά;

Ντάξει, δε μπορώ να αντιτάξω κάτι στα παραπάνω.Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως οι υπολογιστές είναι οι πιο τρύπιοι κουμπαράδες από ό,τι άλλο.Αλλιώς θα μου ερχόταν να μου έλεγε κάποιος έδωσα ένα χ εξωφρενικό ποσό να πάρω άλογο, αμάξι, σκάφος, μηχανή, σπίτι και αλλιώς για υπολογιστή.Γιατί;Μα γιατί φυσικά θα κλαίς αυτά που έδωσες πολύ σύντομα.Εντάξει, αν ο άλλος έχει κάθε τρεις και λίγο να δίνει τα άντερά του για πισί, μαγκιά του που λέτε και σεις.Δε νομίζω όμως εδώ να μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις.Πολύ αμφιβάλλω αν τα συγκεκριμένα κομμάτια τα πήραν άνθρωποι δισεκατομμυριούχοι, που μπορούν να πάρουν και μετά από 3 μήνες ένα νέο αντίστοιχο πράγμα χαλαρά.Μακάρι να κάνω λάθος.Γιατί φοβάμαι πολύ πως σήμερα το pc έχει γίνει μέσο επίδειξης και νεοπλουτισμού και βρίσκεται σε άμεση αναλογία με το πόσο μακρύ πουλί έχεις.Πως ο άλλος πάει και δίνει περιουσία ολόκληρη για να λέει ότι έχει τούμπανο πισί και να κάθεται να το κοιτάει και να το δείχνει σε όποιον μπαίνει σπίτι του.Μαγκιά του, δε λέω, δε θα που πάρει και την έγκριση, αλλά εγώ θα προτιμήσω να συνεχίσω να ζω στη μιζέρια μου και να έχω διαφορετικά κριτήρια για τη σύνεση.

:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bigi [Σήμερα, στις 17:22]

Εγώ πάντως το παραδέχομαι: είμαι μίζερος.Είμαι και ζηλιάρης, είμαι και κακεντρεχής και φθονώ όστιν έχει ακριβότερο μπρίκι από το δικό μου.

Γιατί είμαι όλα αυτά;

Γιατί αρνούμαι να μπω στο τρυπάκι των εταιριώνε που σου δημιουργούν πλασματικές ανάγκες, που ενώ είσαι καλυμμένος με κάτι πιο ανθρώπινο, κυνηγάς πριν την ώρα σου το εξωφρενικό.Γιατί εσύ πας και δίνεις ένα κάρο λεφτά για να πάρεις κάτι που δεν υπάρχει περίπτωση να το εκμεταλλευτείς εκείνη τη χρονική στιγμή.Γιατί τη χρονική εκείνη στιγμή ο κόσμος παλεύει να τα βγάζει πέρα με μια αξιοπρέπεια και λίγο παραπέρα υπάρχει κόσμος που πεθαίνει από χίλια μύρια κακά και εσύ με 10 ευρώ θα μπορούσες να τον έχεις σώσει.Γι' αυτό και είμαι μίζερος.

Θα μου πεις: και ποιός σε ρώτησε ρε φίλε εσένα αν τα έχεις τα λεφτά αυτά να τα δώσεις και που θα τα έδινες;Και ποιός σου είπε ότι η εταιρεία απευθύνεται σε σένα;’μα γουστάρεις εσύ τράβα και δώστα σε φιλανθρωπίες.Εγώ θα σώσω τον κόσμο;Και τι μας το παίζεις;Λουκά;

Ντάξει, δε μπορώ να αντιτάξω κάτι στα παραπάνω.Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως οι υπολογιστές είναι οι πιο τρύπιοι κουμπαράδες από ό,τι άλλο.Αλλιώς θα μου ερχόταν να μου έλεγε κάποιος έδωσα ένα χ εξωφρενικό ποσό να πάρω άλογο, αμάξι, σκάφος, μηχανή, σπίτι και αλλιώς για υπολογιστή.Γιατί;Μα γιατί φυσικά θα κλαίς αυτά που έδωσες πολύ σύντομα.Εντάξει, αν ο άλλος έχει κάθε τρεις και λίγο να δίνει τα άντερά του για πισί, μαγκιά του που λέτε και σεις.Δε νομίζω όμως εδώ να μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις.Πολύ αμφιβάλλω αν τα συγκεκριμένα κομμάτια τα πήραν άνθρωποι δισεκατομμυριούχοι, που μπορούν να πάρουν και μετά από 3 μήνες ένα νέο αντίστοιχο πράγμα χαλαρά.Μακάρι να κάνω λάθος.Γιατί φοβάμαι πολύ πως σήμερα το pc έχει γίνει μέσο επίδειξης και νεοπλουτισμού και βρίσκεται σε άμεση αναλογία με το πόσο μακρί πουλί έχεις.Πως ο άλλος πάει και δίνει περιουσία ολόκληρη για να λέει ότι έχει τούμπανο πισί και να κάθεται να το κοιτάει και να το δείχνει σε όποιον μπαίνει σπίτι του.Μαγκιά του, δε λέω, δε θα που πάρει και την έγκριση, αλλά εγώ θα προτιμήσω να συνεχίσω να ζω στη μιζέρια μου και να έχω διαφορετικά κριτήρια για τη σύνεση.

:giveup:

Μαζί σου 1000% !! Να προσθέσω οτι το συγγεκριμένο σύστημα δεν είναι κάτι το πρωτοποριακό και ούτε φέρνει ένα βήμα μπροστά την τεχνολογία γιατί απλά πέρα από την agiea αποτελεί τεχνολογία που ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΣΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΩΧΥΜΕΝΗ.

Postaρετε ένα Silicon Valley σύστημα των 30000 ευρώ που πραγματικά επειδικνύει κάτι τεχνολογικά πρωτοπόρο και νέο και εγώ μαζί σας, να το συζητήσουμε!!! Έδώ τι να πούμε; ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΩΝ 3000 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20% ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ

ΤΟΜΕΑ. Αποτελεί απλά ένα μέσο επιδειξης για την εταιρία (η οποία καλά κάνει) αλλά και για τον ψωνισμένο καταναλωτή που, σημέιωση, αυτός που θα το πάρει δεν αγαπάει τα πισι όπως εμείς εδω πέρα σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

άνοιξε ένα Thread με silicon να μπούνε οι άλλοι μισοί να κρίνουν εσένα και τις επιλογές σου...

τα πάντα είναι θέμα άνεσης....

θυμάσαι το thread η enzzo δεν είναι πια εδώ?

ποιος θα δάνειζε σε έναν "άγνωστο" φίλο τέτοιο αμάξι?

μάλλον κάποιον που το έχει χεσμένο είχε άλλο ένα ίδιο και άλλα 10 παραπλήσιας αξίας...

τι να κάνουμε για 1000Ε μηχάνημα και δε μπορούμε να καταλήξουμε σε μια και μοναδική σύνθεση.... γιατί έπρεπε να συμφωνούν όλι εδω?

μάλλον το ποσό είναι Out of range για όλους η τους περισσότερους

αυτό απο μόνο του δεν είναι κακό....

Link to comment
Share on other sites

@Bigi: Παν μέτρον άριστον φίλε μου. Συμφωνώ αρκετά σε κάποια σημεία αλλά σε κάποια άλλα υπερβάλεις. Μην είσαι τόσο απόλυτος... ;)

@DarkSaga: = Ctrl+Alt+E σε ελληνικά fonts. :)

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακότατο!Αλλά μια ερώτηση:Η nVidia δεν ανέφερε πριν απο λίγο καιρό οτι μέσω drivers,θα μπορέι η 2η κάρτα(σε υλοποιήσεις SLI) να παίξει παρόμοιο ρόλο με την AGEIA?’ρα δεν είναι λίγο too much και η AGEIA πανω στο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

ΚΑΙ γιατί είναι μούρη να έχεις έναν υπολογιστή στην ίδια λίστα με τον Big Blue (η συνολική ισχύς του XPS τον κατατάσσει στο #70 του Top500 των δυνατότερων Η/Υ στον κόσμο) .

Ωπα ωπα ωπα.....γιατι τοση ωρα συμφωνουσα αλλα τωρα που κοιταξα λιγακι περισσοτερο δεν συμφωνω με την καμια......

Κοντα στην θεσh #70 ειναι ενας DELL με 886(cpu) 3.4GHZ(λογικα INTEL ).....πως θα μπει το xps εκει???

http://www.top500.org/system/7704

Σαν την βουρτσα μες τα λαχανα???

Ουτε στην #500 δεν πιστευω οτι μπορει να μπει ομως... 460 xeon 3.2 δεν ειναι και λιγοι..

http://www.top500.org/system/7912

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από THRESH

Εντυπωσιακότατο!Αλλά μια ερώτηση:Η nVidia δεν ανέφερε πριν απο λίγο καιρό οτι μέσω drivers,θα μπορέι η 2η κάρτα(σε υλοποιήσεις SLI) να παίξει παρόμοιο ρόλο με την AGEIA?’ρα δεν είναι λίγο too much και η AGEIA πανω στο σύστημα?

Το όλο σύστημα είναι βασισμένο στην υπερβολή και στο "καλύτερο της αγοράς". Δεν έχει να κάνει με το αν θα είναι το γρηγορότερο της αγοράς σε 6 μήνες ή με το αν θα έχει 10.000 ο μικρός Γιαννάκης για να το πάρει να παίξει WoW...

Ειδικά ο demizz26 έχει χάσει εντελώς τη μπάλα και εξακολουθεί μετά από 15 ποστς να το συγκρίνει με ένα Turbo-X ή ένα custom made PC. Ένα μέτρο σύγκρισης έχει μάθει στη ζωή του κι αυτό ήτανε, με αυτό θα κρίνει το μηχάνημα.

demizz26 διάβασες καθόλου το ποστ που έκανα προχτές; Εάν το διάβασες και το μόνο που έχεις να πεις για το XPS Renegade είναι για το αν θα είναι πιο γρήγορο από ένα pc των 3000, τότε τι να σου πω βρε αδερφέ, έχεις δίκιο. Πήγαινε φτιάξε το pc σου στο Μουλτιράμα με 3000 να χαρείς και άσε εμάς να λέμε βλακείες.

Ένα παράπονο έχω μόνο: κανείς δεν έκατσε να μου φτιάξει μια custom σύνθεση που να υπερκαλύπτει το Renegade σε όλους τους τομείς. Και αναρωτιέμαι: δεν έχετε τα κότσια, ή δεν μπορείτε να βρείτε καλύτερο PC;...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βασιλης

Ωπα ωπα ωπα.....γιατι τοση ωρα συμφωνουσα αλλα τωρα που κοιταξα λιγακι περισσοτερο δεν συμφωνω με την καμια......

Κοντα στην θεσh #70 ειναι ενας DELL με 886(cpu) 3.4GHZ(λογικα INTEL ).....πως θα μπει το xps εκει???

http://www.top500.org/system/7704

Σαν την βουρτσα μες τα λαχανα???

Ουτε στην #500 δεν πιστευω οτι μπορει να μπει ομως... 460 xeon 3.2 δεν ειναι και λιγοι..

http://www.top500.org/system/7912

Τα 5.2 Tflops του Renegade είναι τα "άλογα" από τον συνδιασμό όλων των επεξεργαστών στο σύστημα. Σε έναν server δε μπορείς να το πεις αυτό, καθώς εκτός από τον/τους main CPU, δεν θα βρεις κάτι άλλο, όπως πχ σοβαρή κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Και αναρωτιέμαι: δεν έχετε τα κότσια, ή δεν μπορείτε να βρείτε καλύτερο PC;...

Απο αυτα και μονο τα λεγομενα σου την εχω ψιλιαστει οτι δουλευεις για την Dell.Λοιπον φιλαρα κοψε την προπαγανδα , γιατι μπηκα στην σελιδα του πλαισιου και εφτιαξα ενα συστημα με το 1/3 των χρηματων και το 90% της αποδοσης της μπουρουχας της Dell που λες.

P.S. Ο ακριβοτερος προσεσορας στο πλαισιο παντως εχει 400αρικα κοντα , να βαλω καμια 5-6 να ισοφαρησουμε το κοστος?:p :p :p

Link to comment
Share on other sites

2(δηλαδη 4 :D) καλες καρτες γραφικων μπορουν να φερουν στα ισα 460cpu Vs 1 cpu + 4 απο τις καλυτερες καρτες δηλαδη???WTF...

Θα ηθελα καποια μερα να μαθω πως υπολογιζω τα flops με πραξεις...:D

[OT]PS....πανω απο το avatar Σου???Το bill με το δαχτυλο για μενα ειναι???:p[/OT]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 16:30]

Το όλο σύστημα είναι βασισμένο στην υπερβολή και στο "καλύτερο της αγοράς". Δεν έχει να κάνει με το αν θα είναι το γρηγορότερο της αγοράς σε 6 μήνες ή με το αν θα έχει 10.000 ο μικρός Γιαννάκης για να το πάρει να παίξει WoW...

Ειδικά ο demizz26 έχει χάσει εντελώς τη μπάλα και εξακολουθεί μετά από 15 ποστς να το συγκρίνει με ένα Turbo-X ή ένα custom made PC. Ένα μέτρο σύγκρισης έχει μάθει στη ζωή του κι αυτό ήτανε, με αυτό θα κρίνει το μηχάνημα.

demizz26 διάβασες καθόλου το ποστ που έκανα προχτές; Εάν το διάβασες και το μόνο που έχεις να πεις για το XPS Renegade είναι για το αν θα είναι πιο γρήγορο από ένα pc των 3000, τότε τι να σου πω βρε αδερφέ, έχεις δίκιο. Πήγαινε φτιάξε το pc σου στο Μουλτιράμα με 3000 να χαρείς και άσε εμάς να λέμε βλακείες.

Ένα παράπονο έχω μόνο: κανείς δεν έκατσε να μου φτιάξει μια custom σύνθεση που να υπερκαλύπτει το Renegade σε όλους τους τομείς. Και αναρωτιέμαι: δεν έχετε τα κότσια, ή δεν μπορείτε να βρείτε καλύτερο PC;...

Πετραν συμφωνω με ολα οσα εγραψες στα προηγουμενα ποστς...

αλλα οσο αφορα την ανταγωνιστικη συνθεση απο τα multirama συγκεκριμενα...

παραθετω το παρακατω γιατι απλα διεκρινα εναν απαξιωτικο τονο :p

εδω

μπορεις να δεις μια ανταγωνιστικη προταση που σε καποιους τομεις υπερτερει του XPS

xquadflyer2.jpg

μπορει να μην συνοδευεται απο το ονομα της Dell

αλλα imho υπερεχει σε θεμα ποιοτητας κατασκευης εμφανισης, ψυξης, επιδοσεων & overclockability

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.