Jump to content



DDR2 modules Full Specs


GoriLLakoS

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από georgesod [Σήμερα, στις 23:21]

To υποψιαζόμουν αλλά ένα thread στο χreme με έπεισε. Οι μνήμες όταν δουλεύουν με πολλαπλασιαστές ή αλλιώς διαιρέτες προς τα πάνω δεν δίνουν τίποτα σχεδόν σε σχέση με 1:1 με καρασφικτά timings. Κάτι ξέρει ο hipro και ψάχνει για τα αντίστοιχα των bh για ddr2 ;)

;)Το 1:1 ήταν, είναι και θα είναι το "the best setting"..........

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 323
  • Created
  • Last Reply

Να προσθεσω μερικα σχολιακια για τις Jetram @plaisio

Μιλαμε για τις ddr2 667@99ευρω που εχουν τετραγωνη τσιπακια με μια μικρη ασπρη τελεια κατω αριστερα (βεβαια αυτο διαφερει αναλογα με το πως τα κοιτας :p )

Δεν φαινεται να τα πηγαινουν καλα με τα σφιχτα timings.

Αυτο σαν γενικος κανονας. Ανεβαινουν καλα και ακουνε στα βολτ.

Επειδη ολα μου φαινονται καινουργια και εχω παρα πολλα πραγματα που πρεπει να ψαξω απλα τα αναφερω για να παρετε μια γενικη εικονα για οποιον ενδιαφερεται. Προφανως ΔΕΝ εχουν παιξει optimizations (αντεχει με λιγοτερα βολτ, σφιχτοτερα timings κλπ)

Μεγιστη ταχυτητα 440+@2.4V 5-5-5-15-5 εβγαλε καμμια 5-6 #5

330@4-3-3-12-3 @2.0V Παρολο που φαινοταν σταθερο για πολλες μερες στα win (pi32Μ 3dmark 05+06), τελικα αποδειχτηκε μουφα. (I think 3700Mb/s @4.0GHz)

380@5-5-5-12-5@2.1V Φαινεται σταθερο. (4070ΜΒ/s @4.5Ghz o 930)

270@3-3-3@2.0V (3200MB/s @4.0GHz)

Ολες οι δοκιμες γινονται χωρις καμια ψυξη στις μνημες. Εχω το crossflow fan αλλα αυτο χτυπαει μονο την μια πλευρα απο το ενα στικ οποτε δεν το θεωρω σαν "ψυξη"

Τα τσιπακια ζεσταινονται πολυ στο #5 και πανω απο 2-3 δευτερολεπτα δεν τα ακουμπας.

Edit to bandwidth σε παρενθεση for cousin :daisy:

Link to comment
Share on other sites

To διπύρηνο που ειχε παλια το δικο του το δουλευε στα 2.66@2.8g . φαφαρια δηλδ. Το διπυρηνο που έχει ενας φίλος του δουλευει 2.66 @ 3.8g με νερό<-- amd στα ~2.5~ , και ο 930 που πήρε πρόσφατα ο ξαδερφος στα 4.5g με νερο ειναι σαν αμδ στα 2.9g-3g

Oλα τα ανωτέρω στο περίπου καθως παιζουν ρολο δίσκοι , μνημες ? κλπ κλπ .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 14:25]

και ο 930 που πήρε πρόσφατα ο ξαδερφος στα 4.5g με νερο ειναι σαν αμδ στα 2.9g-3g

.

Ναι σιγα μην σκισεις κανα καλτσον που ειναι σαν amd 2.9-3.0... To βρωμο-pi νομιζεις οτι ειναι αντιπροσωπευτικο για την αποδοση??? Στα 4500 Μhz ειδα, επιτελους, το cpu score που ειχα στον 170@2700... Τα sec του pi τα ακουω βερεσσε. Δεν θα μιλησω γενικα σαν αποδοση που ακομα δεν την εχω δει.

Τελικα δεν ηταν πλεκτανη AMDαδων καταστηματαρχων που 2 χρονια ηταν απο κατω η Intel. Υπηρχε λογος που δεν πουλουσαν τα χρεπια της.

Link to comment
Share on other sites

:p @sln....

ελπιζω να λες και την αληθεια μεσα απο τις σαλτσιτσες.....

μιας και εισαι ο μονος που ξερω που ειχε και τα δυο σε συντομο σχετικα σχονικο διαστημα και μπορει να κανει αμεση συγκριση*..

αν ειχες κρατησει νουμερα απο το παλιο και τα αντιπαραθεσεις με το νεο θα ηταν οτι καλυτερο....

*καλα ολοι μπορουν να κανουν συγκριση ...αλλα ευελπιστω στην αντικειμενικοτητα σου..:D

Link to comment
Share on other sites

Sorry 4 the offtopic

Ρε παιδια για ποιο λογο να κατσω να λεω ψεμματα?? Ποσους ξερετε που πανε και δινουνε 240 για μητρικη (200-γλιτωσα το φπα :p ) και μετα να ΜΗΝ λενε "Καλα πηρα φοβερο μηχανημα, φανταστικο, υπερηχητικο, επενδυση λεμε"

Τι να λεμε... Εγω απογοητευτηκα απο την ολη ιστορια (και δεν ειχα και κανα τρομερο συστημα 170@2700 ειχα με νερο κιολας, και ουτε τιποτα τρομερες μνημες ποτε (απο ΒΗ@230-240 σε tccd@290 -2.5-3-3 και εσχατως σε uccc 270@3-4-4). Δεν πολυποσταρω bench γιατι δεν τα τρεχω, παρα μονο στην αρχη για να τσεκαρω αν πανε ολα καλα ή αν χανω καπου πολυ σε αποδοση. Για σταθεροτητα τρεχω snm.

Σε memtest unbuffered ειχα 2900 και κατι ψιλα με τις uccc@270.

pi εβγαζα 31.6sec (αντι για 29.3 που βγαζω τωρα@4.5). 3dmark δεν εχει ιδιαιτερο λογο η συγκριση αφου τοτε ημουνα με X850XT-PE ενω τωρα με 7900GT@GTX core. Παντως σου ειπα οτι το cpu score του 06 στον optie το ειδα στα 4500 με τον 930.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 15:56]

Καλυτερο χειροτερο, who cares, P4 is dead, conroe........

Exactly...:T:

Update...

453@2.3Vdimm 5-5-5-12-5 (4575ΜΒ/s στα 4500ΜΗz, για τον ξαδερφο, το unbuff) το αφησα να τρεχει και εφυγα απο το σπιτι και γυρισα για να το βρω "καθαρο" μεν αλλα "κολλημενο δε στην 25η λουπα του #5 :p Μαλλον θελει αναγκαστικα 2.4 V για τα πολλα mhz...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Καλυτερο χειροτερο, who cares, P4 is dead, conroe........

δεν αντιλεγω οτι υπαρχει ο conroe...αλλα κατι μου λεει οτι αυτοι οι επεξεργαστες θα ειναι οι νεοι "celeron"...δεν θα με χαλαγε σαν αγορα καποιος 940 με 150€....και καποιοι 641 κλπ κοντα στα 100€..

σαν κατεβαστηρι ...με μια μητρικη των 100€ και τις παραπανω μνημες....

Link to comment
Share on other sites

σολωνα ασε το memtestx86 για τις μνημες τεσταρε τες με snm memοry test...

αμα περναει αυτο ολα τα αλλα ειναι ανεκδοτο

και οσο για το 29αρι spi @ 4.5... :shifty: μαλλον πρεπει να ξαναπερασεις μια βολτα για μερικα ιδιαιτερα με το πιθηκακι...

για οσους αναρωτιουνται για την αντιστοιχια επιδοσεων μεταξυ x2 & pressler ας εφαρμοσουν τον κοπριτειο διαιρετη : intel freq. * π/2 = X2 freq..

(με βαση καποια προχειρα benchies & apps με x2 3800-4400 & d930-40-50-55EE)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Σήμερα, στις 00:33]

σολωνα ασε το memtestx86 για τις μνημες τεσταρε τες με snm memοry test...

αμα περναει αυτο ολα τα αλλα ειναι ανεκδοτο

και οσο για το 29αρι spi @ 4.5... :shifty: μαλλον πρεπει να ξαναπερασεις μια βολτα για μερικα ιδιαιτερα με το πιθηκακι...

για οσους αναρωτιουνται για την αντιστοιχια επιδοσεων μεταξυ x2 & pressler ας εφαρμοσουν τον κοπριτειο διαιρετη : intel freq. * π/2 = X2 freq..

(με βαση καποια προχειρα benchies & apps με x2 3800-4400 & d930-40-50-55EE)

Καλα το snm εννοειται οτι ειναι για μενα το τελικο, απλα με το memtest προφυλασσω λιγο τα win απο τις πολλες δοκιμες, και φορτωνει και πιο γρηγορα απο τα win :p

O unseen ειχε 27.5 στα 4800 οποτε καλα ειμαι στα 29.3 με 4500. Ποσο να κατεβει?? Υποψην οτι δεν μιλαμε για bench ετσι... Μην νομιζεις οτι καθομαι να κλεινω services, priorities κλπ... "Βοοt+run" στεγνα και ασαλιωτα... Αν μιλαω για συχνοτητες, μιλαμε για 24/7 οχι για τα "σταθερα" που εχουν αλλοι. Απλα ειμαι στα ψαξιματα ακομα...

Αυτο με τον "διαιρετη" π/2 δεν το καταλαβα... Σχετικα με την συγκριση εγω το λεω μετα απο 9 μηνες με Χ2, και μετα απο την πρωτη γνωριμια με τον P-D.

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 01:29]

1/1 τι timings μπορεις να πετυχεις σολωνα??

Ρευμα 2.4 καλα ειναι..

Γιαννη να σου πω την αληθεια το σκεφτηκα να το ψαξω...αλλα μετα απο 5-6 (ημι)αποτυχημενες προσπαθειες κατεληξα οτι... δεν με πολυνοιαζει αν μπορω να σφιξω timings για 1:1 και δεν ξερω αν θα κατσω να ασχοληθω κιολας. Απο οτι καταλαβα ο 6600 εχει 9Χ multi. Αν υποθεσουμε οτι θα παει 3.0-3.5 με νερο, μιλαμε για 340-390μνημες στο χαλαρο... Οποτε τι να ασχολουμαι με σφιξηματα στα 270-300??

Σαν γενικη εντυπωση που μου αφησαν παντως ΔΕΝ σφιγγουνε τιποτα εντυπωσιακο. Απλα ανεβαινουνε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 01:56]

Καλα το snm εννοειται οτι ειναι για μενα το τελικο, απλα με το memtest προφυλασσω λιγο τα win απο τις πολλες δοκιμες, και φορτωνει και πιο γρηγορα απο τα win :p

O unseen ειχε 27.5 στα 4800 οποτε καλα ειμαι στα 29.3 με 4500. Ποσο να κατεβει?? Υποψην οτι δεν μιλαμε για bench ετσι... Μην νομιζεις οτι καθομαι να κλεινω services, priorities κλπ... "Βοοt+run" στεγνα και ασαλιωτα... Αν μιλαω για συχνοτητες, μιλαμε για 24/7 οχι για τα "σταθερα" που εχουν αλλοι. Απλα ειμαι στα ψαξιματα ακομα...

Αυτο με τον "διαιρετη" π/2 δεν το καταλαβα... Σχετικα με την συγκριση εγω το λεω μετα απο 9 μηνες με Χ2, και μετα απο την πρωτη γνωριμια με τον P-D.

Γιαννη να σου πω την αληθεια το σκεφτηκα να το ψαξω...αλλα μετα απο 5-6 (ημι)αποτυχημενες προσπαθειες κατεληξα οτι... δεν με πολυνοιαζει αν μπορω να σφιξω timings για 1:1 και δεν ξερω αν θα κατσω να ασχοληθω κιολας. Απο οτι καταλαβα ο 6600 εχει 9Χ multi. Αν υποθεσουμε οτι θα παει 3.0-3.5 με νερο, μιλαμε για 340-390μνημες στο χαλαρο... Οποτε τι να ασχολουμαι με σφιξηματα στα 270-300??

Σαν γενικη εντυπωση που μου αφησαν παντως ΔΕΝ σφιγγουνε τιποτα εντυπωσιακο. Απλα ανεβαινουνε.

οκ απλα ετσι οπως λεει και ο hipro ειναι καλυτερα 1/1 με σφιχτα timings.Αν σου παιζουν στα 270 με 3-3-3 που αναφερεις ισως παιξουν πιο ψηλα με περισσοτερο ρευμα.Γενικα αν δεν εχεις κατι καλυτερο να κανεις "παιξε".. :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.