Jump to content



Mεταλάδες-Ροκάδες λαμπιτες.


thrasher

Recommended Posts

Ανοιγω αυτο το thread για να γραφουν ολοι οι μεταλάδες και οι Ροκαδες του thelab(βλεπω ειναι πολλοι) οτιδιποτε εχει σχεση με την αγαπημενη μας μουσικη,τραγουδια,συσκροτηματα,συναυλιες,αγαπημενα κτλ.

Λοιπον αρχιζω πρωτος!

Οπως καταλαβατε και απο το nick μου ειμαι λατρης του thrash!

metallica,exodus,megadeth,sepultura.....

αλλα και green day,slipknot,SOAD...

Τωρα τελευταια ειπα να δοκιμασω korn και πειρα το see you οn the other side!

Φοβερο cd,αξιζει να το παρετε αν σας αρεσει το nu metal.

Ελπιζω το thread να παει καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από knight_77

Το metal ειναι παρακλαδι του Rock,μια εξελιξη του Hard Rock.

Δεν νομιζω να ειναι ασχετο με το Rock εκτος αν εννοειτε rock

τη μουσικη των Beatles,Abba κ.τ.λ....

Τόσα ξέρεις, τόσα λες.

Κλασσικός έλληνας μεταλλάς που τα μπλέκει όλα

Μα δεν έχω καταλάβει πως μπορούν να μπερδέυουν την βούρτσα με τήν 3.14ούτσα

Link to comment
Share on other sites

Βρε αρχικα βασιστηκε... Στην πορεια ομως μπηκε πολλη καφριλλα μεσα στον χωρο...

Καποιος που ακουει κλασσικη ροκ μουσικη (stones κτλ) ,του ειναι αρκετα δυσκολο να ακουσει μεταλ...

Εξαλλου και εγω ακουω ακομα maiden/metallica/manowar σε κατι χαρουμενες στιγμες μου ;) Αλλα αυτα τα νεα συγκροτηματα που ο καλυτερος εχει σκοτωσει την μανα του με τον βαρυ ηχο ,τα ατελειωτα σολο και τα φωνητικα που δεν θα μπορεσεις ποτε να κατανοησεις ακομα και με το cd booklet στο χερι, μου ειναι απιστευτα δυσκολο οχι μονο να τα ακουσω,αλλα και να τα χαρακτηρισω προοδο/παρακλαδι της ροκ μουσικης.

Εντελως φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Τόσα ξέρεις, τόσα λες.

Κλασσικός έλληνας μεταλλάς που τα μπλέκει όλα

Μα δεν έχω καταλάβει πως μπορούν να μπερδέυουν την βούρτσα με τήν 3.14ούτσα

Ας το καλύτερα γιατί πέφτει πολύ το επίπεδο έτσι....

Αν δεν σου αρέσει / ακούς metal απλώς μην ποστάρεις στο thread.

Αρχική απάντηση από knight_77

Και πιστεψε με εκτος απο metal ακουω και πολλα αλλα ειδη.

Σιγά μην αρχίσουμε και τις απολογίες για τι μουσική ακούμε.

Ο καθένας ακούει ότι μουσική του αρέσει, δεν χρειάζεται να δίνει λόγο σε κανέναν και στο κάτω-κάτω το τι σχέση έχει το ένα είδος μουσικής με το άλλο, αν το ένα προήλθε από το άλλο κλπ, προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου. Ανοικτό μυαλό να έχεις και την ποιότητα μπορείς να την βρεις παντού.

Αρχική απάντηση από Vadergr

Βρε αρχικα βασιστηκε... Στην πορεια ομως μπηκε πολλη καφριλλα μεσα στον χωρο...

Καποιος που ακουει κλασσικη ροκ μουσικη (stones κτλ) ,του ειναι αρκετα δυσκολο να ακουσει μεταλ...

Εξαλλου και εγω ακουω ακομα maiden/metallica/manowar σε κατι χαρουμενες στιγμες μου ;) Αλλα αυτα τα νεα συγκροτηματα που ο καλυτερος εχει σκοτωσει την μανα του με τον βαρυ ηχο ,τα ατελειωτα σολο και τα φωνητικα που δεν θα μπορεσεις ποτε να κατανοησεις ακομα και με το cd booklet στο χερι, μου ειναι απιστευτα δυσκολο οχι μονο να τα ακουσω,αλλα και να τα χαρακτηρισω προοδο/παρακλαδι της ροκ μουσικης.

Εντελως φιλικα...

Είναι προφανές ότι απέχεις από τον χώρο καιρό (συν του ότι γερνάς επικίνδυνα :p).

Καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι αλλά αυτό αποτελεί ένα μόνο τμήμα του χώρου. Σε άλλους αρέσει σε άλλους (πχ εμένα) όχι.

Thats all.

Link to comment
Share on other sites

Count me in. Προτίμηση στους "κλασικούς" (Deep Purple, Pink Floyd, Pavlov's Dog κτλ). Metal δεν πολυακούω αλλά υπάρχουν και κομμάτια που ακούγονται και τα χαίρομαι... ;) Επίσης προτιμώ η Metal να είναι χωρίς φωνή. Καμιά φορά η μουσική λέει αλλά μου τη χαλάει η φωνή. Πχ μ'αρέσει ο Satriani... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Βρε αρχικα βασιστηκε... Στην πορεια ομως μπηκε πολλη καφριλλα μεσα στον χωρο...

Καποιος που ακουει κλασσικη ροκ μουσικη (stones κτλ) ,του ειναι αρκετα δυσκολο να ακουσει μεταλ...

Εξαλλου και εγω ακουω ακομα maiden/metallica/manowar σε κατι χαρουμενες στιγμες μου ;) Αλλα αυτα τα νεα συγκροτηματα που ο καλυτερος εχει σκοτωσει την μανα του με

τον βαρυ ηχο ,τα ατελειωτα σολο και τα φωνητικα που δεν θα μπορεσεις ποτε να κατανοησεις ακομα και με το cd booklet στο χερι, μου ειναι απιστευτα δυσκολο οχι μονο να τα ακουσω,αλλα και να τα χαρακτηρισω προοδο/παρακλαδι της ροκ μουσικης.

Εντελως φιλικα...

Συμφωνω μαζι σου.Απλα η metal δεν ειναι μονο η καφριλα (death,black) αλλα και η μελωδια (Gathering,Lacuna Coil,Dream Theater )κ.τ.λ.

Αρχική απάντηση από spc

Σιγά μην αρχίσουμε και τις απολογίες για τη μουσική ακούμε.

Ο καθένας ακούει ότι μουσική του αρέσει, δεν χρειάζεται να δίνει λόγο σε κανέναν και στο κάτω-κάτω το τι σχέση έχει το ένα είδος μουσικής με το άλλο, αν το ένα προήλθε από το άλλο κλπ, προσωπικά δεν με νοιάζει καθόλου. Ανοικτό μυαλό να έχεις και την ποιότητα μπορείς να την βρεις παντού.

Eτσι ειναι.Απλα δεν μου αρεσε ο χαρακτηρισμος του ''κλασσικου Ελληνα μεταλλα που τα μπλεκει ολα''.Δοξα το Θεο ουτε ειχα ουτε εχω παροπιδες ποσο μαλλον στη μουσικη.Ποσο

μαλλον απο καποιον που οχι μονο δεν ασχολειται με το ειδος αλλα το κατακρινει με αυτα τα λογια.Τεσπα

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μην τρελεναιστε!Το μεταλ στην αρχη ηταν μια εξελιξη του hard rock με πιο γρηγορες κιθαρες,πιο βρωμικα φωνητικα και με δυνατοτερα τυμπανα.Οταν λεω ΡOKAΔEΣ-metalαδες εννοω hard rock,punk rock κτλ οχι beatles.(δεν εχω τιποτα με τους beatles)

Ας αφησουμε τις λογομαχιες και ας μιλησουμε για την αγαπημενη μας μουσικη!:)

Τωρα που ειπαμε για whitesnake αυτο το τραγουδι μαμαει! -----Here i go again on my own!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

thrasher έχεις ακούσει το HelterSkelter των Beatles? Εάν κάποιος έβαζε την γέννεση του Hardrock τότε αυτό είναι το πρώτο κομμάτι.

Ακόμα βρώμικο rock είναι και το garage των 60's πχ sonics αλλά και οι velvet underground αλλά δεν είναι metal. Το metal είναι μια εμπορική εφεύρεση. Δεν είναι τυχαίο πως οι μεταλλάδες είναι οι μόνοι που πετάνε ακόμα απίστευτα μεγάλες ποσότητες ευρώ σε αγορές δίσκων, συλλεκτικών box, live κτλ. Δεν με νοίαζει, ας ξοδέψουν αλλά ας μάθουν να ακούν και άλλα πράγματα. Δεν συμπαθώ τους μεταλάδες και πιστεύω πως ο μεταλάς που ακούει και κλασσική μουσική είναι για πολλές σφαλίαρες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

thrasher έχεις ακούσει το HelterSkelter των Beatles? Εάν κάποιος έβαζε την γέννεση του Hardrock τότε αυτό είναι το πρώτο κομμάτι.

Ακόμα βρώμικο rock είναι και το garage των 60's πχ sonics αλλά και οι velvet underground αλλά δεν είναι metal. Το metal είναι μια εμπορική εφεύρεση. Δεν είναι τυχαίο πως οι μεταλλάδες είναι οι μόνοι που πετάνε ακόμα απίστευτα μεγάλες ποσότητες ευρώ σε αγορές δίσκων, συλλεκτικών box, live κτλ. Δεν με νοίαζει, ας ξοδέψουν αλλά ας μάθουν να ακούν και άλλα πράγματα. Δεν συμπαθώ τους μεταλάδες και πιστεύω πως ο μεταλάς που ακούει και κλασσική μουσική είναι για πολλές σφαλίαρες

Μην συνεχίζεις....εκτίθεσαι.....

Αρχική απάντηση από spc

Ας το καλύτερα γιατί πέφτει πολύ το επίπεδο έτσι....

Αν δεν σου αρέσει / ακούς metal απλώς μην ποστάρεις στο thread.

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Ξέρω τι λέω και αυτή είναι η άποψη μου.

Επειδή δεν ξέρω και πολλά από rock/metal κλπ, μπορείς να πεις συγκεκριμένα συγκροτήματα / κομμάτια που ΔΕΝ γουστάρεις ? (για να καταλάβω κι εγώ τι λές δλδ).

οι metallica θεωρούνται metal?

το s&m δηλαδή δεν σου άρεσε?

Link to comment
Share on other sites

το snm Και να σου άρεσε εσένα η του άλλου φίλου

δεν άρεσε στον κόσμο των metallica

επίσης να δηλωθώ και εγώ η κρυφοπληγή και να παρακαλέσω τα φλόρια με τα λαμέ

και τις χορίστρες να κάνουν δικό τους THREAD :banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

και να παρακαλέσω τα φλόρια με τα λαμέ

και τις χορίστρες να κάνουν δικό τους THREAD :banging:

Ορμώμενος από το προηγούμενο avatar σου:

Μεγάλο θράσος έχεις φιλαράκι γιατί ο Jon Schaffer είναι ο μέγιστος καραγκιόζης του χώρου!

:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.