Jump to content



Mεταλάδες-Ροκάδες λαμπιτες.


thrasher

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από thrasher

Eγω το ξερω!

Ρε οι gren day δεν ειναι punk rock?(σορρυ ξεχασα να γρεαψω το rock)Eμενα οπως και σε πολλους αλλους μου αρεσουν πολυ.

Γενικα το Νυ δεν ειναι και για καθε μερα,και ορισμενα τραγουδια ειναι καλα.

Το τι στυλ ειναι καθε μπαντα το ξερει μονο η ιδια!Μην εμπιστευεστε τα sites.

’λλο το τι στυλ είναι κανείς και άλλο το τι στυλ νιώθει κανείς οτι είναι... ;)

Πάντως θεωρητικά υπάρχει ακριβής διαχωρισμός. :)

edit: Βέβαια, απο την άλλη, δεν είναι και τόσο σωστό να διαχωρίζουμε τη μουσική. Η μουσική είναι μία και πιστεύω πως οι περισσότεροι συνθέτες όταν γράφουν ένα κομμάτι δε σκέφτονται "τώρα θα γράψω ένα rock/blues/metal/punk κομμάτι" Απλώς γράφουν αυτό που αισθάνονται εκείνη τη στιγμή. ;) Δεν ισχύει βέβαια πάντοτε αυτό καθώς, ειδικά στην μουσική μεγάλων συνθετών περασμένων αιώνων υπάρχει μια συγκεκριμένη "αρχιτεκτονική" στις συνθέσεις.

Θα με ενδιέφερε πάντως να ακούσω και τη γνώμη του Σωτήρη πάνω στο θέμα. :)

(η οποία φυσικά θα είναι αντίθετη απο τη δική μου, δε χωράει αμφιβολία... :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από helloween [04-04-2006 17:40]

από power metal τι λέει το τελευταίο από τους AVANTASIA;

Αν σου αρεσε το Part1 σιγουρα θα σου αρεσει και το Part2 ισως και περισσοτερο απο το 1 .

Προσωπικα μου αρεσαν πολυ και τα δυο , κυριως οταν τραγουδαει [σε λιγα σημεια] ο Kiske :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από THRESH [Χθες, στις 18:51]

Jesus....

Σιγά το μέταλ ρε φιλαράκι(Dio..).Όχι,δεν εννοώ οτι δεν είναι καλό,αλλά ως προς την "σκληράδα" του,το βάρος(heavy) ντε...Και ακόμα και αν πάρουμε οτι οι μέν είναι heavy metal και οι άλλοι hard rock,και τι έγινε?????Καλός ήχος ο ένας,καλός και ο άλλος,μοιάζουνε και αρκετά και για αυτό τους πρότεινα.

ειλικρινά δεν κατάλαβα τι θες να πεις...

το παληκάρι είπε ότι ακούει heavy, τα συγκροτήματα που περιγράφει είναι σωληνωτό παντελόνι τσίτα στα @@, asics παπούτσι, t-shirt με σκισμένο μανίκι => μετατροπή σε αμάνικο, και μαλί ξασμένο με αφέλειες... τι σχέση έχουν οι system of a down με αυτά, ή οι quotsa. εντάξει η περιγραφή του image των συγκροτημάτων είναι λίγο τραβηγμένη αλλά μόνο για να τονίσει τη διαφορα. (ελπίζω το "hard rock" να μην αναφέρεται σε monster magnet-soad-quotsa-κλπ). ο ανθρωπος ρώτησε τι να παει να πάρει, είναι κρίμα να πάρει ένα καλό album όπως το system of a down ή το songs for the deaf και να το κάνει σουβέρ για το γκαιφέ του.

Όσο για το nu metal,μη χεσ* οτι οι πατέρες του, είναι οι Slayer,απο τα καλύτερα συγκροτήματα thrash metal....

ε, τι να κάνουμε τώρα... αυτοί επηρρέασαν το χώρο κυρίως μαζί με τους sepultura... δεν σου είπα οτι ΕΙΝΑΙ nu, είπα ότι ΟΔΗΓΗΣΑΝ εκεί. να σου θυμίσω κιόλας συναυλία slayer ΜΑΖΙ ΜΕ soad εν έτει 1998 ή 1999 (δεν θυμάμαι ακριβώς,φαντάζομαι θα χες πάει) στην αθήνα όπου έκραζαν τους soad και σήμερα παρακαλάνε να ξανάρθουν για να πάνε τα ίδια άτομα που τότε έβριζαν! βέβαια αν εννοείς nu metal γκρουπάκια της σειράς όπως papa roach η κουβέντα δεν έχει νόημα

για τους green day με πρόλαβαν άλλοι, τεράστια η απόσταση από το punk στο pop punk, και μουσικά και στιχουργικά. αυτό ήθελα μόνο να πω εξ' αρχής! :flower:

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό ρε παιδιά, να πω και γω την γνώμη μου μια που πέταξα ορισμένα συγκροτήματα στο "τραπέζι" και άφησα εκτός κάποια άλλα.

Από την τότε εποχή 80-90, οι kreator , venom και άλλοι παρόμοιοι ψυχοταραγμένοι ακολουθούσαν τη συνταγή:

- Φοράμε 8 πεντάλφες , κρεμάμε 666 ανάποδους σταυρούς , προσθέτουμε ουρλιαχτά άρρωστων μπαμπουΐνων , προσλαμβανουμε τον πιο βαβουριάρη ντραμερ που μπορούμε να βρούμε (αν είναι δυνατόν να χτυπάει τις μπότες με χέρια και πόδια) , για τραγουδιστή βρίσκουμε τον τύπο που μπορεί να φωνάζει σαν βραχνιασμένος κροκόδειλος και να ουρλιάζει σαν τσουρομαδημένο γεράκι. Και τέλος για να δέσει η συνταγή των πωλήσεων διαδίδουμε στον ειδικό τύπο (Heavy Metal / Metal Hammer) ότι είμαστε σατανιστές , δεν μασάμε τίποτε κλπ

Αλλοι λιγότερο , άλλοι περισσότερο , ακολούθησαν την παραπάνω συνταγή, όταν μιλάω για metal, δεν εννοώ αυτό το πράγμα

Να προσθέσω λοιπόν στην λίστα των προτιμήσεων μου : Metallica , Motorhead , AC/DC , UDO , Warlock , Savatage , Rage , Whitesnake , WASP , Malmsteen , King Diamond , Ozzy , Black Sabbath , Axel Rudi Pell , Kingdom Come , Crimson Glory , Slayer κ.α.

Στο πρώτο μήνυμα εγραψα απλά ορισμένους που προτιμώ ιδιαίτερα γιατί είναι πολύ γνωστοί σε όλους και μελωδικοί και μπορείς να βγάλεις ρυθμό και στίχο από το τραγούδι τους, μπορείς να τους ακούς "σχεδόν" όλες τις ώρες (ακόμα και με παρέα στο αυτοκίνητο).

Για τέτοια συγκροτήματα ψάχνω.

Τελος για να απαντήσω και στον φίλο που λέει ότι δεν μπορείς να είσαι metal αλλά και να ακούς Βανδή το βράδυ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ μπορείς να ακους Βανδή το βράδυ, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθείς με παρέα ενηλίκων σε σπίτι , πάρτυ , γιορτή , ξενυχτάδικο , ταβέρνα , club και να "διασκεδάσεις" όλη νύχτα με Motorhead και Metallica.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv [Σήμερα, στις 11:25]

ειλικρινά δεν κατάλαβα τι θες να πεις...

το παληκάρι είπε ότι ακούει heavy, τα συγκροτήματα που περιγράφει είναι σωληνωτό παντελόνι τσίτα στα @@, asics παπούτσι, t-shirt με σκισμένο μανίκι => μετατροπή σε αμάνικο, και μαλί ξασμένο με αφέλειες... τι σχέση έχουν οι system of a down με αυτά, ή οι quotsa. εντάξει η περιγραφή του image των συγκροτημάτων είναι λίγο τραβηγμένη αλλά μόνο για να τονίσει τη διαφορα. (ελπίζω το "hard rock" να μην αναφέρεται σε monster magnet-soad-quotsa-κλπ). ο ανθρωπος ρώτησε τι να παει να πάρει, είναι κρίμα να πάρει ένα καλό album όπως το system of a down ή το songs for the deaf και να το κάνει σουβέρ για το γκαιφέ του.

ε, τι να κάνουμε τώρα... αυτοί επηρρέασαν το χώρο κυρίως μαζί με τους sepultura... δεν σου είπα οτι ΕΙΝΑΙ nu, είπα ότι ΟΔΗΓΗΣΑΝ εκεί. να σου θυμίσω κιόλας συναυλία slayer ΜΑΖΙ ΜΕ soad εν έτει 1998 ή 1999 (δεν θυμάμαι ακριβώς,φαντάζομαι θα χες πάει) στην αθήνα όπου έκραζαν τους soad και σήμερα παρακαλάνε να ξανάρθουν για να πάνε τα ίδια άτομα που τότε έβριζαν! βέβαια αν εννοείς nu metal γκρουπάκια της σειράς όπως papa roach η κουβέντα δεν έχει νόημα

για τους green day με πρόλαβαν άλλοι, τεράστια η απόσταση από το punk στο pop punk, και μουσικά και στιχουργικά. αυτό ήθελα μόνο να πω εξ' αρχής! :flower:

Μα δεν είπα τίποτα δυσνότητο.Όσο για την περιγραφή που κάνεις,τουλάχιστον για τους QOTSA είναι τραβηγμένη(συνεργασία με Mark Lannegan σου λέει τίποτα?).Και αν επιμένεις,δες και την εμφάνιση των Monster Magnet,αν το θέμα είναι η εμφάνιση,έστω και για να τονίζει την "διαφορά"..Και που κολλάνε οι Magnet και οι Qotsa εν τέλει,με τους SOAD???Και μουσικά και εμφανισιακά.

Ειλικρινά,απορώ πως ένα συγκρότημα thrash,όπου επίσης δεν ΈΓΡΑΨΑ οτι είναι nu,αποτελεί τον κυρίο ενεπνευστή της όλης nu metal κίνησης...για όνομα δηλαδή...

Το nu metal(χωρίς να το επικροτώ σαν είδος) έχει επηρεαστεί πολύ απο rock,hip hop(πολύ) και άλλα στοιχεία,καμία σχέση με thrash.Και αν ακόμα δυσπιστείς,πρόσεξε λίγο καλύτερα στίχο,εμφάνιση και μουσική των παλικαριών τούτων και θα καταλάβεις απόλυτα τι εννοώ...

Για την συναυλία που λές,όχι δεν έχω πάει γιατι απλούστατα δεν είμαι οπαδός των Slayer,χωρίς όμως αυτό να σημαίνει οτι δεν ξέρω ποιοί είναι και ποια η συμβολή τους...Και μήπως σε αυτήν την συναυλία,μήπως,οι SOAD ήταν ένα απλό support grοup??

Παρατηρώ πάντως,οτι όπου αναφέρεσαι για nu,πάντα γύρω απο τους SOAD αναφέρεσαι.Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από THRESH [Σήμερα, στις 18:22]

Μα δεν είπα τίποτα δυσνότητο.Όσο για την περιγραφή που κάνεις,τουλάχιστον για τους QOTSA είναι τραβηγμένη(συνεργασία με Mark Lannegan σου λέει τίποτα?).Και αν επιμένεις,δες και την εμφάνιση των Monster Magnet,αν το θέμα είναι η εμφάνιση,έστω και για να τονίζει την "διαφορά"..Και που κολλάνε οι Magnet και οι Qotsa εν τέλει,με τους SOAD???Και μουσικά και εμφανισιακά.

εκπέμπουμε σε άλλο μήκος κύματος γιαυτό δεν καταλαβαινόμαστε

αυτό που περιγράφω είναι αυτά που ακούει ο φίλος, twisted sister πχ, η early heavy σκηνή των 80's

και for the record οι ΜΜ γαμ@νε και εχω δει και τις 2 εμφανίσεις τους εν ελλάδι και αν γίνει κι άλλη θα είμαι πάλι εκει. εγώ ακούω όλα αυτά που περιγράφεις και πολλά άλλα και ξέρω για τι μιλάς. δεν ταιριάζουν σε έναν "αμετανόητο μεταλλά των 80's", εμένα μου αρέσουν :p δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι δεν αξίζουν ή κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv [Σήμερα, στις 18:40]

εκπέμπουμε σε άλλο μήκος κύματος γιαυτό δεν καταλαβαινόμαστε

αυτό που περιγράφω είναι αυτά που ακούει ο φίλος, twisted sister πχ, η early heavy σκηνή των 80's

και for the record οι ΜΜ γαμ@νε και εχω δει και τις 2 εμφανίσεις τους εν ελλάδι και αν γίνει κι άλλη θα είμαι πάλι εκει. εγώ ακούω όλα αυτά που περιγράφεις και πολλά άλλα και ξέρω για τι μιλάς. δεν ταιριάζουν σε έναν "αμετανόητο μεταλλά των 80's", εμένα μου αρέσουν :p δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι δεν αξίζουν ή κάτι τέτοιο

Φίλτατε dpresv,οι προτάσεις που έκανα είναι καθαρά δικιά μου γνώμη,βασιζόμενος όμως οτι και εγώ ακούω κατα κύριο λόγω rock-metal,δεκαετίας 80.Στο κάτω-κάτω(όχι της σελίδας :p),εξ αρχής συμφώνησα με άλλο παλικάρι και του είπα να μείνει στην εποχή που είναι,γιατι είναι μια εποχή που (όπως και να το κάνουμε) ήταν απο τις πιο "καλές" μουσικά(και εκτός μέταλ-ρόκ).Απο κεί και πέρα έκανα προτάσεις καθαρά του δικού μου γούστου.

Δεν διαφωνώ ως προς την κύρια ιδέα της άποψης σου,απλά κάποια πράγματα πιστέυω οτι πρέπει να διασαφηνίζονται,και προς θεού,το δήλωσα σε προηγούμενο πόστ,οτι δεν θέλω να μαμηθεί το θρέντ απο ανούσιες διαμάχες,γιατί τώρα είναι ευκαιρία να ανταλλάξουμε μουσικές απόψεις. ;)

ΥΓ Δυστυχώς δεν είχα πάει στις συναυλίες των Magnet το 2004 στο Ρόδον αλλά άκουσα τα καλύτερα... :banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από THRESH [Χθες, στις 23:16]

ΥΓ Δυστυχώς δεν είχα πάει στις συναυλίες των Magnet το 2004 στο Ρόδον αλλά άκουσα τα καλύτερα... :banging:

ΚΑΚΩΩΩΩΩΩΩΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!

τα μυαλά στο πολυμίξερ!!!! :banging: :banging: :banging: :banging:

και με τους μετάλικα είχαν μαμήσει, τότε που στο ελλάντα δεν τους ήξερε και πολύς κόσμος, μόνο λίγοι ήταν κάτω και γούσταραν!!!!!! :worship: :worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv [Σήμερα, στις 12:21]

ΚΑΚΩΩΩΩΩΩΩΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!

τα μυαλά στο πολυμίξερ!!!! :banging: :banging: :banging: :banging:

και με τους μετάλικα είχαν μαμήσει, τότε που στο ελλάντα δεν τους ήξερε και πολύς κόσμος, μόνο λίγοι ήταν κάτω και γούσταραν!!!!!! :worship: :worship: :worship:

Λες και τώρα τους ξέρουν...:p

Αλλά έτσι είναι,όταν την πρώτη εβδομάδα κυκλοφορίας των album των Slipknot και των ΜΜ στην Αμερική,οι μέν πουλάν 350000 και οι δε,3500 μόνο.....

Κρίμα πάντως για τον τραγουδιστή.Μπέρδεψε την πούδρα με την κοκαίνη.....

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τη παροτρυνση του φιλου Johnson βρηκα το album των Alter Bridge

One Day Remains καθοτι οπαδος των Creed και οντως ειναι πολυ καλοι :T:

Aγαπημενο μου κομματι το Open your eyes.Αξιζουν πραγματικα...

Link to comment
Share on other sites

Παίζει φέτος να έρθουν πουθενά οι Nightwish; Πήρε το αυτί μου μια αναφορά στο συγκρότημα απο μια παρέα την ώρα που συζητούσαν για το ποιοι θα έρθουν στο Rockwave φέτος αλλά δεν άκουσα παραπέρα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.