Jump to content



Mεταλάδες-Ροκάδες λαμπιτες.


thrasher

Recommended Posts

  • Replies 214
  • Created
  • Last Reply

@chriss

Αν είσαι προσκολλημένος σε αυτήν την εποχή,ε τότε καλά κάνεις! Πέρα απο την πλάκα,αναγκαστικά λόγω ήχου θα πρέπει να ψαχτείς σε συγκροτήματα όπως Monster Magnet(π.χ Powertrip),Queens of the Stone Age(π.χ Lullabies to Paralyze),Creed κλπ.Επίσης και τα άλλα συκροτήματα Nu metal που προτείνανε και τα υπόλοιπα παιδιά (SOAD,Korn,Seether,Slipknot,Disturbed klpa) είναι δυνατά...

ΥΓ Απο τα παλιά θα πρότεινα Thin Lizzy,Nirvana,Soundgarden(and many more..) :T:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά συγνώμη κιόλας, το παληκάρι λέει ακούει heavy των early 80's και του λέτε να ακούσει monster magnet και quotsa???? η σύνδεση ανάμεσα στα 2 που βρίσκεται????

αντε πες και καλά το αντέχει το stoner + stoner-like που προτείνετε, το "nu metal" (σε εισαγωγικά) από που κι ως που θα το αντέξει? και σας λέει κιόλας, όχι slayer, sepultura κλπ που είναι οι πνευματικοί πατέρες του nu metal (και με και χωρίς εισαγωγικά)!!!!!

@spresv : το αν σπέρνουν ή όχι είναι προσωπική γνώμη αλλά το αν είναι punk ή όχι είναι κάτι το αντικειμενικό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

υπάρχει κάποια σελίδα με ορισμούς?

αυτό είναι punk

αυτό είναι thrash

η το power είναι έτσι και γιουβέτσι?

πριν γίνει κόσοβο το Thread απο τις αντιπαραθέσεις.

Δεν παει με ορισμους αυτο.Καποια πραγματα ή ειναι ή δεν ειναι...

Αν εχεις εσυ καποια σελιδα με τους δικους ορισμους...

Συμφωνω με τον dpresv...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε τα εξής μαμάτα συγκροτήματα.

Alter Bridge

(Οι creed με άλλο τραγουδιστή, πολύ καλύτεροι κ μελωδικά δυνατοί. Βρείτε τον δίσκο με τα τραγούδια open your eyes,metalingus,in loving memory(χαλαρό),shed my skin... Θα γουστάρετε τρελά όλοι... απλά κάντε τον κόπο να ακούσετε λίγο)

Tool

(μαμάνε...)

3 Doors Down

(μια από τα ίδια, μαμάνε δηλαδή...)

Τώρα κάτι System of a down, evanescence κ κάτι τέτοια συγκροτήματα

είναι ήδη must κ τα ξέρουμε όλοι...

Περίμενω να ακούσω απόψεις για τους Alter Bridge. Θα αρέσουν σε πολλούς είτε

ακούνε hard rock, είτε κάτι πιο χαλαρό, είτε κάτι πιο σκληρό.

Να πω επίσης ότι εκτός από την καταπληκτικά μελωδική και δυνατή-συνήθως μουσική

που παίζουν, ο νέος τραγουδιστής έχει απλά απίστευτη φωνή...

Link to comment
Share on other sites

Να μαι κι εγω :p

Hail brothers of metal :p

Ολα άρχισαν από τους μαύρους στην Αμερική που παίζανε blues. Τα σόλα, οι πεντατονικέςκαι γενικα όλα αυτά τα γυρίσματα που ακόυτε σε σολαρίσματα classic rock είναι παρμένα απο το blues. Το πρόβλημα είναι πως σήμερα πολυς κόσμος είναι άσχετος περι μουσικης και λεει οτι βλακεια του κατέβει. Για παράδειγμα τα σημερινα rock (ετσι λεει το mtv) ειναι στην ουσία pop ή ενα μπαστάρδεμα διαφορων ειδών μουσικής. Σίγουρα όμως δεν είναι rock. Rock συγκροτήματα είναι οι Led Zeppelin, AC/DC, Black Sabbath, Free, Lynyrd Skynyrd κ.α. Ο ήχος έιναι καθαρά ροκάδικος - τσαμπουκαλεμένος και αρκετά ψαγμένος. Σε αντίθεση με σήμερα που τα σημερινα rock μοιαζουν ολα ιδια και αλλοιωμενα. Αυτό που λειπει σήμερα είναι αυτή η περιέργη ροκάδικη κουλτούρα. Μαλλον κατι τετοιοι καλλιτέχνες, έχουν ξεχάσει το πιο βασικό ... την μουσικη, αφού έχουν θαμπωθεί από τις ξανθιές θαυμάστριές τους. Ετσι έχει το πραγμα. Σπάνια θα βρούμε ωραία κλασσική κομμάτια rock πλεον και λίγοι είναι αυτοί που έχουν μείνει εξω από τα κλισσέ της εποχης μας. Οσο αφορά την metal, ειναι ενα αρκετα προχωρημένο στάδιο του hard rock. Βασίζεται σε τεχνικές του rock (όπως το το palm mute που εισηγαγαν οι Sabbath) καθώς και σε άξιους κιθαρίστες. Εχει κύριο λόγο στα riffs και στα σολο τα οποία συνήθως δεν είναι σε πεντατωνικές (όπως ειναι ολα τα rock) και έχουν δικιά τους διδασκαλία και τεχνικη. Ολα καλα ολα ωραιά μέχρι που ο μεγαλος καταφερε να το χαλασει κι αυτο. Βλεπουμε dead metal, black metal και κατι τετοιες σαχλαμαρες που μονο για χλεπες ειναι. Αδερφές οι οποίες βλεπουν ολοι την ημερα τσοτνες, στερημενοι απο την οικογενεια αλλα και στο μυαλο ντύνονται σαν λουγκρες του Σατανα και παιζουν οτι πιο διευστραμενο. Θα μου πειτε : Σαν πολυ φορα δεν πηρες ; Εχμ ναι οντως πηρα :p Ειναι ομως κι αυτο ενα ειδος μουσικης, οπως ολα, ειναι ενας τροπος εκφρασης, οποτε πασο. Πχ ενα τρανταχτο παράδειγμα ειναι η Nu Metal. ρε παιδαι ειναι δηλαδη τελειως γελοιο αυτο το πραγμα. Λεγεται Numetal και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ ΜΕΤΑΛ. Οταν το ακουσα για πρωτη φορα που επεσαν τα αυτια.. Τι να πεις, κουρδιζουν την κιθαρα σε C# και δεν ξερω εγω, ωστε να τους βολευει το 444, 777, 888. Φυσικα, αυτο ειναι πολυ καλο, διότι ακόμα και ενας μονοδάχτυλος μπορεις να παιξει κιθαρα. Δεν συζητάω για της μουσικές τους ικανότητες... Ειναι το κατι αλλο (ο,τι να´ναι) -> συγκροτημα Jurassica Park κλπ... Στον κάδο ολοι τους. Κάφροι του rock ! Για παιξουν αληθινο rock πρεπει να κλειστουνε 4 χρονια στο δωματειο τους και να παιζουν μουσικη μεχρι να ματωσουν τα χερια τους!!!! Αυτό είναι που μου την σπαει, η νοοτροπία μερικών ανίδεων. Το βρήκαμε τώρα, φοραμε μαύρη μπλούζα, σταράκια για παπούτσια, βαζουμε καρφια για βραχιολάκι, κανουμε το σημα Μ, λεμε κι ενα **** The Trends και ειμαστε και γ*μω τους metallάδες. Ε, οχι ρε χαμενα κορμια της κοινωνιας!!! Δεν μπορεις να εισαι μεταλλάς και να ακούς το βραδυ την Βισσυ και την Βανδη!!! Επειδή δηλαδη η γκομενα θελει μπουζούκια τρεχεις κι εσυ σαν σκυλάκι πισω της ; Ου να μου χαθεις! stay heavy ρε! Πόσες φορές θα το πω ακομα... Το rock και το metal είναι ξεχωριστά σαν ειδη μουσικής. Οταν λεω για μεταλ μιλαω για metallica, maiden, manowar, hammerfall, stratovarius, scorpions κλπ. Αλλα δεν βλεπω φως στο τουνελ της παρακμης... Προσφατο album των Metallica το st.Anger ειναι κατι παραπάνω από σκουπίδι, όπως και το καινουριο το scorpions. Ακουσα οτι στην αθηνα περυσι ηταν και μαμω της συναυλιες ε ; Αιντε αιντε... Ούτε ενα τραγούδι δεν μου έμεινε. Εστω ρε παιδι μου, ο ρυθμος του, κάτι έστω... Από το κακό στο χειρότερο πάμε... Πάνε οι εποχές που έβλεπες αληθινους ροκάδες που έπαιζαν σαν εξωγήινη, λες και αυτοι δεν ηταν ανθρωποι. Εγω, θελω να τρώω το κρεας ωμό, να σκοτώνω τα ζωα με το hammer και δαγκωνω καθως θα τρεχει το αιμα τους απο το πιγούνι μου, κι όχι να το ψήνω στην σχάρα στο φούρνο στα κάρβουνα κι εγω δεν ξερω που αλλου.

Αυτό είναι rock

ουφ... αντε παλι διαβασμα τώρα:p:banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv [Σήμερα, στις 17:26]

ρε παιδιά συγνώμη κιόλας, το παληκάρι λέει ακούει heavy των early 80's και του λέτε να ακούσει monster magnet και quotsa???? η σύνδεση ανάμεσα στα 2 που βρίσκεται????

αντε πες και καλά το αντέχει το stoner + stoner-like που προτείνετε, το "nu metal" (σε εισαγωγικά) από που κι ως που θα το αντέξει? και σας λέει κιόλας, όχι slayer, sepultura κλπ που είναι οι πνευματικοί πατέρες του nu metal (και με και χωρίς εισαγωγικά)!!!!!

@spresv : το αν σπέρνουν ή όχι είναι προσωπική γνώμη αλλά το αν είναι punk ή όχι είναι κάτι το αντικειμενικό...

Jesus....

Σιγά το μέταλ ρε φιλαράκι(Dio..).Όχι,δεν εννοώ οτι δεν είναι καλό,αλλά ως προς την "σκληράδα" του,το βάρος(heavy) ντε...Και ακόμα και αν πάρουμε οτι οι μέν είναι heavy metal και οι άλλοι hard rock,και τι έγινε?????Καλός ήχος ο ένας,καλός και ο άλλος,μοιάζουνε και αρκετά και για αυτό τους πρότεινα.

Όσο για το nu metal,μη χεσ* οτι οι πατέρες του, είναι οι Slayer,απο τα καλύτερα συγκροτήματα thrash metal....

Και όσο για τα συγκροτήματα που εκπροσωπούν το nu,μια δοκιμή είπαμε να κάνει,να δεί αν του αρέσουν και τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

υπάρχει κάποια σελίδα με ορισμούς?

αυτό είναι punk

αυτό είναι thrash

η το power είναι έτσι και γιουβέτσι?

πριν γίνει κόσοβο το Thread απο τις αντιπαραθέσεις.

Αυτή είναι μια σελίδα: http://en.wikipedia.org/wiki/Musical_genres

Γενικώς πάντως το είδος της μουσικής ορίζεται απο το ρυθμό, τις κλίμακες και κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Απο 'κει και πέρα, overdrive βρίσκεις και σε metal, overdrive βρίσκεις και σε σκυλοτράγουδα άμα λάχει. Καφρίλα βρίσκεις και σε metal, καφρίλα βρίσκεις και σε punk, καφρίλα βρίσκεις και σε rock και πάει λέγοντας.

Πολλές φορές χαρακτηρίζουμε ένα κομμάτι ως metal, ή rock ή οτιδήποτε άλλο λόγω της "σκληρότητας" ή των εφέ που έχει μέσα. Αυτό όμως δεν είναι απόλυτα σωστό...

ΥΓ: Στη σελίδα έριξα μια πολύ πρόχειρη ματιά. Τα παραπάνω είναι προσωπική μου άποψη. :)

Link to comment
Share on other sites

πεστα μεγαλε Dr.Paneas

ειμαι της γενιας του παλιου rock οταν σε κουρευαν για τα μακρια μαλια και καναμε τουμπες για να δουμε woodstοck σαν να ειμαστε στιγματισμενοι αυτο ομως αν δεν το ζησης νομιζεις οτι επαναστατης ειναι το παπι-harley και εισαι ο μονος (σημερα)με επαναστατικα ακουσματα (επαναστατης χωρις αιτια)

καθε γενια και τα δικα της(ΔΕΝ διαφωνω-κατηγορω) ομως αφου δεν ξερουν, δικαιολογουνται να μην καταλαβαινουν αλλα καλλητερα να ρωτανε

π.χ.οι cream ΗΤΑΝ HEAVY METAL την εποχη τους τωρα ομως ειναι μουσικη για super market αλλα να δω ποσα σημερινα group θα αντεξουν διαχρονικα

υπαρχουν και σημερα καλα group αν και δεν ειναι αναγκη να κτυπιεσαι (εχω αυτοματο μηχανημα να με κτυπα για μην κουραζομαι ,κτυπα και τον καφε)

φανατικος του blues

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε και τώρα μια χαρά είναι οι Cream. Προσωπικη μου αποψη. Παλια υπήρχε ένα ιδιαίτερο γνώρισμα στους σταρς. Πχ αν ηταν εδώ ο Eric Clapton και εκανε ενα bend-full στον Λευκο τον πύργο με τερμα ενισχυτες κλπ, εγω εδω πανω στο Ρετζικι κατευθείαν που θα ακουγα την νότα θα έλεγα "Αυτος ειναι ο Clapton" . Αν ακουγα τον Ηendrix, παλι το ιδιο. Χωρίς να έχω οπτικη επαφή αλλά μόνο ακουστηκή. Παλιά οι καλλιτέχνες ηταν διασημοι για το ταλέντο τους, κι όχι για τα μεταξωτά πανακριβα gucci φορεματά τους.

Ποιος ξέρει οτι οι rotting christ είναι έλληνες, οέο ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr.Paneas [Σήμερα, στις 19:56]

Κοιταξε και τώρα μια χαρά είναι οι Cream. Προσωπικη μου αποψη. Παλια υπήρχε ένα ιδιαίτερο γνώρισμα στους σταρς. Πχ αν ηταν εδώ ο Eric Clapton και εκανε ενα bend-full στον Λευκο τον πύργο με τερμα ενισχυτες κλπ, εγω εδω πανω στο Ρετζικι κατευθείαν που θα ακουγα την νότα θα έλεγα "Αυτος ειναι ο Clapton" . Αν ακουγα τον Ηendrix, παλι το ιδιο. Χωρίς να έχω οπτικη επαφή αλλά μόνο ακουστηκή. Παλιά οι καλλιτέχνες ηταν διασημοι για το ταλέντο τους, κι όχι για τα μεταξωτά πανακριβα gucci φορεματά τους.

Ποιος ξέρει οτι οι rotting christ είναι έλληνες, οέο ;

Εγώ :p .Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη σου.Για τους Ρότινγκ,πάντως,μπράβο στα παιδιά που θεωρούνται απο τα πιο σημαντικά συγκροτήματα στο χώρο τους,σε μια προσπάθεια που ξεκινά απο τα τέλη της δεκαετίας του 80.:clap:

Link to comment
Share on other sites

Eγω το ξερω!

Ρε οι green day δεν ειναι punk rock?(σορρυ ξεχασα να γρεαψω το rock)Eμενα οπως και σε πολλους αλλους μου αρεσουν πολυ.

Γενικα το Νυ δεν ειναι και για καθε μερα,και ορισμενα τραγουδια ειναι καλα.

Το τι στυλ ειναι καθε μπαντα το ξερει μονο η ιδια!Μην εμπιστευεστε τα sites.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο καθενας ακουει οτι του αρεσει. Δεν μπορω εγω, εσυ, ή καποιος αλλος να επιβαλει στον αλλον να ακουει κατι. Ωραια και οι GreenDay, ακουγα παλια στο δημοτικο. Τωρα ακουει η αδερφη μου:p Εχουν καλες εμπνεύσεις και ειναι ενα αξιολογο rock pop συγκροτημα για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.