Jump to content



Hρθε το ΡhysΧ της ageia


ARVAS

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 20:59]

Από αλλλου το περιμεναμε κι από αλλου μας ηρθε!!

Καλα απιστευτη βλακεια!

Δηλαδη αποκλειεται να μην το ειδαν κατι τετοιο όταν τεσταραν την καρτα για να βγει σε εμπορικη διαθεση! Ή το αρθρο τα περιγραφει πιο υπερβολικα από ότι είναι πραγματικα ή για άλλη μια φορα υπαρχει (εσκεμμενα) φακα μαζι με το τυρι.

Δες και τα ποστ του fugger στο XS . Δοκιμες παρεα με τους καινουριους Intel με αποτελεσματα χειροτερα απο οτι χωρις την PPU.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Φαντασου να τα πηγαινανε καλυτερα οι intel :rofl: :rofl:

αληθεια τι περιμενατε ολοι ? υπολογισμο των physics ΚΑΙ ταχυτατη απεικονιση απo ενα εξαρτημα ? τι ειναι ? αππορυπαντικο 2 σε 1 ? :hehe: αν ναι τοτε περιμενετε για τις G(T)PPU ( graphics & physics processing unit ) :p

Τον παραπανω ορο τον εβγαλα απτο κεφαλι μου αλλα δεν ειναι απιθανο να ονομασουνε ετσι την "κατηγορια" που θα ανηκουν τα chips στις καρτες που θα ασχολουνται με τα physics ΚΑΙ τα γραφικα ταυτοχρονα. Τωρα που το ξανασκεφτομαι ισως απλα χωσουν gpu + ppu στην ιδια πλακετα. (να μην γκρινιαζετε και για τα slots :p ) Σε αυτην την περιπτωση ο παραπανω ορος ακυρωνεται :p

Link to comment
Share on other sites

Σε 1-2 χρόνια όταν θα υπάρχει mainstream μοντέλο κάτω από 100€ ( και άρα θα ικανοποιεί τα κριτήρια του Σόλωνα ), θα μπαίνει σε PCI-E 1X ( βαρέθηκα ήδη να τις βλέπω άδειες ) υπάρχει υποστήριξη από τα games και επιπλέον και η δυνατότητα να επιλέξουμε ανάμεσα σε Ageia, software/hardware PPU από μεριάς nvidia/ATi και quad cores, τότε τα ξαναλέμε.

Γεια την ώρα ας την πάρουν αυτοί που είναι gamers με όλη την σημασία της λέξης και διαθέτουν ρευστό για τέτοιες ιστορίες. Το αν θα πετύχει ή όχι δεν είναι πάντως σίγουρο. Πόσοι αφήσαμε τις Creative κάρτες ήχου για τα onboards? ’λλοι τόσοι μάλλον θα προτιμήσουν άλλες λύσεις από αυτή της αγοράς μιας επιπλέον κάρτας αποκλειστικά για games.

Πάντως εγώ 330€ για PCI κάρτα δεν θα έδινα. Ίσως για PCI-E αν πραγματικά με ενδιέφερε μια τέτοια κάρτα, αλλά PCI….nope.

Link to comment
Share on other sites

Να τις έχουν ενσωματωμένες το κόβω λίγο δύσκολο. Το να κάνει η cpu αυτή τη δουλειά, το κόβω αδύνατο. Εκτός αν αλλάξει ριζικά η αρχιτεκτονική. Και στα 5Ghz να τον έχεις τον FX θα τα δει όλα με τη φυσική, λόγω αρχιτεκτονικής. Δε μου φαίνεται να γλιτώνουμε από τις κάρτες φυσικής, ελπίζω μόνο να πέσουν κοντά στο κατοστάρικο, και να μην χρειάζονται τόσο συχνά αναβάθμιση όπως οι κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θεωρειτικα οποιαδηποτε cpu, ποσο μαλλον στα ιδια λεφτα ( 300 ευρω ) δεν εχει μπορει να συγκριθει σε ισχυ με την physx, δεν καταλαβαινω παντως αυτο το κολλημα με τα slots, το δικο μου mobo εχει την μια και μοναδικη pci-xpress x1 κατω ακριβως απτην x16, ενω εχω 3 pci slots διαθεσιμα, ε ενα να πιανει το tv tuner το αλλο η xfi και το τριτο η ppu, που ειναι το προβλημα ? παντως θα προτιμουσα παθητικη ψυξη, ΤΟΣΟ πολυ ζεστενονται αυτες οι ppu σε load ? μια λυση ειναι το WC , τσεκαρετε εδω :phttp://www.hardforum.com/showthread.php?t=1045817&page=1

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Def, θα την αγοράσεις; Τί λέω τώρα ε;:p:o

λεφτα εχουμε τα εργοστασια μας δουλευουν στο φουλ,και οι εξαγογες πανε περηφημα

:p

Link to comment
Share on other sites

η physx παντως κανει ΔΟΥΛΕΙΑ αρκει να εισαι cpu limited ;)

11894.png

Τωρα οι συγκρισεις που κανανε στο ghost recon advanced nub fighter ειναι ακυρες αφου με την PPU on πεταγονται 485358534909 particles στην οθονη και ΔΕΝ μπορεις να καθορισεις τον αριθμο τους απτα options, ειναι που ειναι η μηχανη βαρια και ασηκωτη, ειναι και το δευτερο παιχνιδι που εχω δει να εχει προβληματα με το AA(μετα το halo), οταν ειχα παρει την gf3 πριν 5 χρονια ΔΕΝ υπηρχε παιχνιδι στην συλλογη μου που η μηχανη του να ειχε προβληματα οποτε εβαζα AA απτο detonators panel, το εβαζα σχεδον παντου ( messiah sacrifice HL1 cs 1.2 retail sof1 sof2 rtcw nolf 1 nolf 2 UT99 q3 operation flashpoint jedi outcast gta3 morrowind δεν θυμαμαι αλλα αυτην την στιγμη :p )χωρις κανενα προβλημα (περα απτα μειωμενα fps).

Αυτο που με χαλασε ητανε το demo του cellfactor, στο παρακατω συστημα σε 1280 * 1024 no AA no AF και τα υπολοιπα settings αγνωστα ( πρεπει να ητανε ζωον ο reviewer του vr-zone :TD: ) ειχε βγαλει 37 average και min fps 8 !!!! :cry:

Processor

AMD Athlon 64 FX60 (2.6GHz)

Motherboard

ASUS A8N32 SLI Deluxe

Memory

Corsair 2GB TwinX XMS4000 (CL3-4-4-8)

HDD

Western Digital Raptor 740 74GB SATA

VGA

NVIDIA Reference 7900GTX (650/800MHz)

PPU

ASUS AGEIA PhysX P1 128MB

PSU

SevenTeam ST-520PAF-05F 520w

anywayz το πακετο της asus φαινεται πιο ελκυστικο απο αυτο της BFG, ξερετε σε ποιο μαγαζι ειναι διαθεσιμο ? ( εχω πιστωτικη no problemo )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.