Jump to content



SEAGATE ή WESTERN DIGITAL???


bibis1416003194

Τι προτιμάτε??  

75 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

σκέφτομαι να αγοράσω δίσκο τον τελευτείο καιρό αλλά προβληματίζομαι λίγο!

έχω ήδη 2 seagate(1 sata/1 ata) και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος!

αλλά τώρα είμαι ανάμεσα στους:seagate 250gb SATA 2 με 8ΜΒ cache και στον WD 250gb

SATA 2 με 16MB cache!!

επομένως με την ευκαιρία ψηφίστε τι προτιμάτε!(εννοείται ότι υπάρχουν και άλλες μάρκες αλλά με ενδιαφέρουν αυτές οι 2)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Νμζ ότι o seagate έχει και ncq όπότε προτίμησε αυτόν καθώς τα 16mb cache δεν πολυβοηθούν! Έχω ακούσει κάτι παράπονα για θόρυβο αλλά, προσωπικά δε παρατήρησα διαφορά με wd...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά υποστηρίζω τη Western Digital. Από εμπειρία ξέρω να σου πω ότι όσοι Seagate χαλάνε, άλλοι τόσοι Western Digital χαλάνε. Στη δική σου περίπτωση πάντως, λόγω του NCQ καλύτερη επιλογή (και με 5 χρόνια εγγύηση) είναι ο Seagate.

Και κάτι ακόμα. Παρ'όλο που είσαι αρκετά ευθής στην ερώτησή σου, θα σου προτείνω και μια άλλη μάρκα. Συγκεκριμένα σε αυτό που ψάχνεις, μέσω συγκριτικών που έγιναν, οι πιο γρήγοροι ήταν οι Hitachi Τ7Κ250 (αν θυμάμαι καλά το μοντέλο). Αν θες σκέψου το. Αλλιώς Seagate.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό, ο κανόνας είναι: Seagate λιγότερος θόρυβος, WD καλύτερες επιδόσεις.

Όλοι οι σκληροί είναι το ίδιο από άποψη αξιοπιστίας, εκτός από τους Maxtor, οι οποίοι έχουν την τάση να ψοφάνε πιο συχνά από οποιονδήποτε άλλο σκληρό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Από εμπειρία ξέρω να σου πω ότι όσοι Seagate χαλάνε, άλλοι τόσοι Western Digital χαλάνε.

Αρχική απάντηση από Chosen

Όλοι οι σκληροί είναι το ίδιο από άποψη αξιοπιστίας, εκτός από τους Maxtor, οι οποίοι έχουν την τάση να ψοφάνε πιο συχνά από οποιονδήποτε άλλο σκληρό.

Δεν ξέρω πως σας έχουν προκύψει αυτά τα συμπεράσματα περί αξιοπιστίας Seagate (aka ίδιοι με τους WD) αλλά η δική μου εμπειρία (ειδικά τα τελευταία χρόνια) δείχνει ότι οι Seagate είναι μακράν οι πιο αξιόπιστοι.

Ειδικά δε για τις τελευταίες παρτίδες των WD (και μάλιστα και για μεγάλα μοντέλα με 5 χρόνια εγγύηση....) ας μην ανοίξω το στόμα μου καλύτερα....

Κατά τα άλλα, από την στιγμή που δεν πας σε Raptor, οι διαφορές ταχύτητας είναι πολύ μικρές και συνήθως μη αισθητές σε καθημερινή χρήση, με αποτέλεσμα (κατά τη γνώμη μου πάντα) να μην αξίζει να θυσιάσεις την αξιοπιστία.

Link to comment
Share on other sites

Aπό επιδόσεις όλοι πάνω κάτω ίδιοι είναι. Οι seagate όμως κάνουν θόρυβο, τουλάχιστον οι παλιοί. Αν και δεν είχα ποτέ seagate έχω δει σε φίλους και αν και μερικοί στην αρχή είναι αθόρυβοι με τον καιρό αρχίζουν να κάνουν. Και προσωπικά επειδή χρησιμοποιώ raid0 δεν θα τους άντεχα. Στο ίδιο επίπεδο και οι Hitachi

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.